www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Referitor La True - Bypass Switch


Guest The Moan
 Share

Recommended Posts

Guest The Moan

Buna !

Un apel catre cunoscatori .

Rog daca se poate sa-mi comfirmati , din ceea ce stiti , dak urmatoarele pedale au instalat din fabrica true-bypass switch :

- ROCKTRON METAL PLANET DISTORSION

 

- BOSS OS2

 

-DOD YJM308

 

Va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra .

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Incearca pe site-urile producatorilor, daca nu se precizeaza explicit de obicei inseamna ca nu e true-bypass. Daca vrei sa stii cu siguranta, scrie un email catre serviciul cu clientii al firmei producatoare.

 

In general, daca o pedala nu e dotata cu un switch 3PDT nu e true-bypass:

 

PKG3_3PDT_Stomp_Foot_switch_pedal_switch_foot_switch.summ.jpg

 

Un pic off-topic, true-bypass e un atribut complet neimportant pentru o pedala. Hendrix nu avea pedale true-bypass, nici Stevie Ray Vaughan, si nici macar cea mai mare parte din hair-metalistii anilor 80. E o gaselnita noua. Exista si pedale true-bypass foarte proaste, si pedale fara true-bypass foarte bune.

Mi-s de acord cu tine dar e totusi bine sa aiba deoarece dak nu-l are semnalul trece prin tot sistemul efectului ceea ce duce la o alterare mai mare sau mai mica a sunetului . Daca are true bypass semnalul trece direct din jack in jack fara sa mai strabata circuitul intreg al efectului ceea ce determina o calitate mai buna a semnalului .

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
metal planet da, boss nu si dod parese ca da:)

 

sper sa nu ma inshel

 

Mersi de info

Am mai auzit k BOSS nu are .

 

Mai zi-mi te rog o pedala de wah cry baby kre are true - bypass dak sti

 

precum si efectle :

 

BOSS NS2

 

si ROCKTRON HUSH daca au sau nu , si apropo kre din cele doua crezi k e mai bun , fiindca as vrea sa-mi iau unul si nu stiu kre sa-l aleg

 

In manualul pedalei Rocktron nu spun nimic cum ca ar fi true-bypass. Ma indoiesc ca nu ne-ar fi scos ochii cu treaba asta pentru $20 in plus, asa ca nu cred ca e true-bypass.

BOSS OS-2 sub nici o forma nu e true-bypass.

Iar pentru DOD vad ca exista un mod true-bypass de la Analogman, deci nici aia nu e true-bypass.

E nasol k nu prea am de unde sa fac rost de aceste specificatii tehnice pt. pedalele mai sus mentionate

Link to comment
Share on other sites

Mi-s de acord cu tine dar e totusi bine sa aiba deoarece dak nu-l are semnalul trece prin tot sistemul efectului ceea ce duce la o alterare mai mare sau mai mica a sunetului . Daca are true bypass semnalul trece direct din jack in jack fara sa mai strabata circuitul intreg al efectului ceea ce determina o calitate mai buna a semnalului .

 

 

 

un comutator din acela din poza legat ca si in desen si ai ce vrei.

Link to comment
Share on other sites

Mersi de info

Am mai auzit k BOSS nu are .

 

Mai zi-mi te rog o pedala de wah cry baby kre are true - bypass dak sti

 

precum si efectle :

 

BOSS NS2

 

si ROCKTRON HUSH daca au sau nu , si apropo kre din cele doua crezi k e mai bun , fiindca as vrea sa-mi iau unul si nu stiu kre sa-l aleg

 

 

E nasol k nu prea am de unde sa fac rost de aceste specificatii tehnice pt. pedalele mai sus mentionate

 

Dunlop GCB95 - Cry baby clasic (sper ca nu m-am inselat in privinta seriei) este cu true-bypass. Din cate stiu pedalele Boss nu prea au.

Link to comment
Share on other sites

Buna !

Un apel catre cunoscatori .

Rog daca se poate sa-mi comfirmati , din ceea ce stiti , dak urmatoarele pedale au instalat din fabrica true-bypass switch :

- ROCKTRON METAL PLANET DISTORSION

 

- BOSS OS2

 

-DOD YJM308

 

Va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra .

Care-i setup-ul tau complet? Cat de mult folosesti tonul curat si cat overdrive/distortion

 

PS: GCB95 nu-i true bypass.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Dunlop GCB95 - Cry baby clasic (sper ca nu m-am inselat in privinta seriei) este cu true-bypass. Din cate stiu pedalele Boss nu prea au.

 

nici un cry baby nu e true bypass aparent.....de restul nu stiu .

De la Dunlop cred ca singurele pedale wah care au "true hardwire bypass" sunt EVH si CAE.

 

Omule, ti-am explicat frumos mai sus, dar deh, e greu sa asculti cand le stii pe toate...

 

Exemplu (in pasi):

  1. incarci pagina Google.com si scrii "rocktron";
  2. incarci pagina rocktron.com;
  3. faci click pe butonu "SUPPORT";
  4. gasesti acolo adresa de email techsupport@rocktron.com, si scrii un email politicos in care ii intrebi daca pedala XYZ are true-bypass, si tot ce mai vrei sa stii despre ea;
  5. astepti si iti raspund.

Muieti is posmagii? :)

Ie grele si multe operatiunile astea, bre! Si iau si mult timp. :)

Link to comment
Share on other sites

despre cry baby cgb95 pot spune si eu ca e true bypass(am probat pedala fara alimentare si trece semnalul prin ea atunci cand e off)...la fel si artec apw7.(insa nu stiu la ce se refera true hardware bypass)

 

boss ns2 si rocktron hush sunt 2 pedale destul de diferite:)ns2 este un gate(adica taie tot semnalul atunci cand nu cantzi) iar hush este un reduction care filtreaza sunetul si cand cantzi si cand nu cantzi:)

 

ce e drept ns2-ul taie zgomotele de tot insa cam taie si din gain si scade volumul sunetului...deci il altereaza cam tare.

 

din cate observ la hush imi pare mai folositoare decat ns2.pe distors imi taie coada aceea gajaita cand fac palm mute si-mi curata oarecum notele.iar cand nu cant zgomotul de fond e un pic mai mare decat la ns2....dar asta face hushul(reduction nu gate).

 

nush ce sa zic.Daca ai probleme adevarate cu zgomotul de fond si chiar nu se poate canta ti-e mai folositor ns2.Daca zgomotul nu e atat de mare atunci cred ca hush-ul ishi face treaba mai bine.Gasesti pe harmony central review-uri referitoare la pedala asta si vei afla mai multe despre cum trebuie pusa in lantz si unde-si face ea treaba cel mai bine:)

 

sper sa te fi lamurit macar 15%...mai departe e treaba ta:)

 

numai bine..dani

Edited by dani
Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
despre cry baby cgb95 pot spune si eu ca e true bypass(am probat pedala fara alimentare si trece semnalul prin ea atunci cand e off)...la fel si artec apw7.(insa nu stiu la ce se refera true hardware bypass)

 

boss ns2 si rocktron hush sunt 2 pedale destul de diferite:)ns2 este un gate(adica taie tot semnalul atunci cand nu cantzi) iar hush este un reduction care filtreaza sunetul si cand cantzi si cand nu cantzi:)

 

ce e drept ns2-ul taie zgomotele de tot insa cam taie si din gain si scade volumul sunetului...deci il altereaza cam tare.

 

din cate observ la hush imi pare mai folositoare decat ns2.pe distors imi taie coada aceea gajaita cand fac palm mute si-mi curata oarecum notele.iar cand nu cant zgomotul de fond e un pic mai mare decat la ns2....dar asta face hushul(reduction nu gate).

 

nush ce sa zic.Daca ai probleme adevarate cu zgomotul de fond si chiar nu se poate canta ti-e mai folositor ns2.Daca zgomotul nu e atat de mare atunci cred ca hush-ul ishi face treaba mai bine.Gasesti pe harmony central review-uri referitoare la pedala asta si vei afla mai multe despre cum trebuie pusa in lantz si unde-si face ea treaba cel mai bine:)

 

sper sa te fi lamurit macar 15%...mai departe e treaba ta:)

 

numai bine..dani

 

Mersi fain , si eu m-am gandit k hush-ul e cel mai cool si mai bun . Aveam nevoie de inca o opinie

Din ala o sa-mi iau

 

:)

Omule, ti-am explicat frumos mai sus, dar deh, e greu sa asculti cand le stii pe toate...

 

Exemplu (in pasi):

  1. incarci pagina Google.com si scrii "rocktron";
  2. incarci pagina rocktron.com;
  3. faci click pe butonu "SUPPORT";
  4. gasesti acolo adresa de email techsupport@rocktron.com, si scrii un email politicos in care ii intrebi daca pedala XYZ are true-bypass, si tot ce mai vrei sa stii despre ea;
  5. astepti si iti raspund.

Muieti is posmagii? :D

:) Ok am inteles o sa caut pe google , mersi oricum !

 

Care-i setup-ul tau complet? Cat de mult folosesti tonul curat si cat overdrive/distortion

 

PS: GCB95 nu-i true bypass.

 

Set up complet :

 

Chitara Fender Strat - Doze Dimarzio HS3 bridge si YJM neck ;

Pedale in urmatoarea ordine de la chitara :

DOD YJM308 preamp overdrive - Rocktron Metal PLanet Distorsion - BOSS OS2 (urmeaza sa pun un Tubescreamer TS808 iar BOSS-ul il voi vinde ) - Analog Delay - Reverb - Statie VOX

In fata la preamp mai vreau sa-mi iau o pedala de wah cry baby orginal sau 95Q nu-s hotarat iar inainte de delay sa-mi iau un Rocktron Hush .

De asemenea as mai vrea si un MXR Phaser 90 EVH dar asta cine stie cand :)

Link to comment
Share on other sites

despre cry baby cgb95 pot spune si eu ca e true bypass(am probat pedala fara alimentare si trece semnalul prin ea atunci cand e off)...la fel si artec apw7.(insa nu stiu la ce se refera true hardware bypass)

 

boss ns2 si rocktron hush sunt 2 pedale destul de diferite:)ns2 este un gate(adica taie tot semnalul atunci cand nu cantzi) iar hush este un reduction care filtreaza sunetul si cand cantzi si cand nu cantzi:)

 

ce e drept ns2-ul taie zgomotele de tot insa cam taie si din gain si scade volumul sunetului...deci il altereaza cam tare.

 

din cate observ la hush imi pare mai folositoare decat ns2.pe distors imi taie coada aceea gajaita cand fac palm mute si-mi curata oarecum notele.iar cand nu cant zgomotul de fond e un pic mai mare decat la ns2....dar asta face hushul(reduction nu gate).

 

nush ce sa zic.Daca ai probleme adevarate cu zgomotul de fond si chiar nu se poate canta ti-e mai folositor ns2.Daca zgomotul nu e atat de mare atunci cred ca hush-ul ishi face treaba mai bine.Gasesti pe harmony central review-uri referitoare la pedala asta si vei afla mai multe despre cum trebuie pusa in lantz si unde-si face ea treaba cel mai bine:)

 

sper sa te fi lamurit macar 15%...mai departe e treaba ta:)

 

numai bine..dani

.

 

 

(insa nu stiu la ce se refera true hardware bypass)

 

 

butonul /switchul elektromecanic care face legatura galvanica directa intre intrare si iesire.

 

 

True -bypas "electronic" cand ai "relee/switch-uri electronice ...de exemplu FET sau MOS-FET sau integratre cu porti de transfer ANALOGIC ( MMC4050,MMC4053 ,MMC4016 etc...) , acestea sunt 99,99% true bypas au rezistenta de trecere in jur de 10 -40 Ohm depinde de tip si schema.Sunt foarte utile ptr matrice de preseturi cu comanda digitala memorabila . DAR !!!! NU FUNCTIONEAZA FARA CURENT !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
In manualul pedalei Rocktron nu spun nimic cum ca ar fi true-bypass. Ma indoiesc ca nu ne-ar fi scos ochii cu treaba asta pentru $20 in plus, asa ca nu cred ca e true-bypass.

BOSS OS-2 sub nici o forma nu e true-bypass.

Iar pentru DOD vad ca exista un mod true-bypass de la Analogman, deci nici aia nu e true-bypass.

 

The Metal Planet has a buffered bypass.

 

Asta e raspunsul care mi l-au dat cei de la Rocktron pt. Metal Planet .

NU inteleg ce inseamna buffered - m-am uitat in dictionar si poate avea 2 intelesuri ( invechit sau amortizat-tampon )

Lamuritima si pe mine ca mi-s mai prost !!

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
NU este true-bypass :) asta inseamna. adicalea nu este Hard-Wire bypass. Semnalu' mai trece prin niste gandecei pe acolo.

 

Tocmai acum am primit raspunsul si de la DOD .

Nici aia nu are true - bypass

Deci in final nici una din pedalele kre am spus nu are asa ceva .

Asta e !

Dark_rain te rog sa nu ma uiti cu tubescreamerul ala :)

Link to comment
Share on other sites

The Metal Planet has a buffered bypass.

 

Asta e raspunsul care mi l-au dat cei de la Rocktron pt. Metal Planet .

NU inteleg ce inseamna buffered - m-am uitat in dictionar si poate avea 2 intelesuri ( invechit sau amortizat-tampon )

Lamuritima si pe mine ca mi-s mai prost !!

 

Buffer

 

Etaj "tampon" respectiv adaptor intre doua etaje electronice .Impedanta mare de intrare si impedanta mica de iesire .

Dar ptr. a fi mai economici acest etaj se folosete si pe post de preamplif , in acest mod adapteaza si nivelurile in caz de semnal mai slab.

 

"Buffer"-ele (normal) sunt etaje perfect liniare ! cu dinamica mare.

 

Diferenta fata de true-bypass ar trebui sa fie ca prin buffer ai tonul adevarat al chitarei sau al microfonului .

 

Ar fi bine ca sa ai bufferul langa doza ( doze active) astfel realizand bine adaptarea ..a mai fost discutat pe rgc.ro

 

In cazul dozelor piezzo ptr economie se inglobeaza si filtrul de subbass ce taie sub 100Hz.(ca sa se previna autooscilatia in caz de cantat pe scena la volum mare...etc)

 

Ce se simte cel mai clar ar fi prezenta armonicelor medii/inalte .dar si al basului daca acesta nu este limitat cu filtru, din diferite considerente.

 

Dai o raita prin forum si gasesti detailat informatii in tema.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

iaca si parerea unei "legende vii", nenea peter cornish: http://www.petecornish.co.uk/case_against_true_bypass.html :)

 

pentru cine nu stie cine este omu': http://www.petecornish.co.uk/client.html

 

Unele tonuri celebre sunt cele neadaptate corect ca si de ex. in cazul chitarelor Strat cu cele mai celebre tonuri din istoria chitarelor electrice .

 

Hank Marvin si Hendrix .

 

Tonul datorat in special si cablului lung de proasta calitate si neadaptat intre chitara si statie.

 

De fapt chitaristul este tonul .

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Unele tonuri celebre sunt cele neadaptate corect ca si de ex. in cazul chitarelor Strat cu cele mai celebre tonuri din istoria chitarelor electrice .

 

Hank Marvin si Hendrix .

 

Tonul datorat in special si cablului lung de proasta calitate si neadaptat intre chitara si statie.

 

De fapt chitaristul este tonul .

 

Se pare k am starnit o adevarata controversa cu subiectul asta dar pana la urma trebuie precizat k exista si puncte pro si puncte contra pt. switch-ul true bypass .

Faza la mine e urmatoarea :

Daca pun in lantul de efecte kre l-am precizat mai sus un TS808 true-bypass in loc de BOSS OS2 si un Wah Cry Baby inainte de DOD preamp , va avea un efect negativ asupra sunetului , in conditiile in care cablurile insumeaza in total cam 11 m dar sunt de calitate foarte buna ( premium gold ) , asta as vrea sa stiu in final ???

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan

In final o sa si stii, mai precis o sa stii cand o sa auzi. Personal nu cred ca va face o diferenta audibila pentru ca nu e vorba aici de diferenta de 5m de cablu pana la urmatorul efect. Insa, cine stie, poate vorba lui Karpi, se va intampla un accident si vei descoperi un ton unic din greseala :) .

Salut . Mi-am luat Ibanez TS9 Tubescreamer made in Japan . Suna fenomenal , am observat ca suna mai bine daca il pun dupa distors Metal Planet , evident asta in cazul in care nu vreau sa-l folosesc ca si booster , insa eu nu il folosesc ca si booster deoarece pt. aia mi-am luat DOD YJM 308 preamp . Oricum semnalul nu imi este afectat aproape deloc . Bine de mentionat ca am si cabluri jumper super profi de la DiMarzio .

Acum la colectia mea mai ramane sa iau un Rocktron Hush si un Wah de la Dunlop CryBaby classic ( very old but very good ) :D

Unde mai sfatui sa pun pedala de wah . Exact la inceputul lantului inainte de preamp k si Hendrix sau dupa distorsion si TS9 ????? Astept un raspuns :)

Long live rock n' roll for those who know :)

Link to comment
Share on other sites

Unde mai sfatui sa pun pedala de wah . Exact la inceputul lantului inainte de preamp k si Hendrix sau dupa distorsion si TS9 ????? Astept un raspuns :)

Long live rock n' roll for those who know :)

 

De obicei Wah se pune primul in lantul de efecte, in fata distorsiunii. Daca pui dupa iti taie din dist. Insa poti experimenta orice pozitie!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.