www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Filme speciale


hihi
 Share

Recommended Posts

Guest Steven

Poate daca ai spune exact cum se numeste filmul(concert, documentar sau ce-o fi...) ti-am putea impartasi din intelepciunea noastra. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

de curand am facut si eu rost de un film ce trebuie sa fie luat de prin concertele metallica.mah..chestia e ca nu prea imi vine sa cred ca sunt ei..stilul e diferit..mai agresiv.nu spun k metallica nu sunt agresivi cat de cat..numai ca nu imi vine sa cred ca sunt ei.

a vazut cineva filmul?

 

cliff'em all

Ce e in neregula cu filmul ala ?

Link to comment
Share on other sites

Guest ciprian_d

mi se pare ca nu prea sunt ei...nu stiu d c dar am eu feeling-u asta...sunt duferiti in stil

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Inca un film despre care nu cred ca multa lume stie: Singles (1992) (http://imdb.com/title/tt0105415/)

E despre era grunge si leaganul aceste ere/miscari muzicale, orasul Seattle, dupa cum descrie f. bine cineva filmu asta "And, what is an early 90s Seattle-based movie without some music? This movie is partly advertised for it's soundtrack, which features Pearl Jam (the gorgeous Eddie Vedder and bassist Jeff Ahmet of Pearl Jam appear in several scenes as accompanying musicians in Cliff's band, Citizen Dick). Soundgarden has a stage scene as does Alice in Chains. They picked the creme of the crop of Seattle Grunge (but where's Nirvana?) to add some flavor to this somewhat lackluster movie."

 

Si as mai mentiona inca unul, foarte funny si plin de muzica: High Fidelity (2000) (http://imdb.com/title/tt0146882/)

Este printre filmele mele preferate, o gura de aer proaspat de fiecare cand il vad, si asta pt dialoguri, pt toate acele top 5-uri hilare si pt superactorul John Cusack si mai novicele pe atunci Jack Black (Tenacious D), care e la inaltime, mai ales la final, cu "Let's gettin on".

 

Popcorn si vizionare placuta. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest hypnos

recomand acest documentar tuturor metalistilor si nu numai...

 

Plot Summary for

Metal: A Headbanger's Journey (2005)

 

Sam Dunn is a 30-year old anthropologist who wrote his graduate thesis on the plight of Guatemalan refugees. Recenly he has decided to study the plight of a different culture, one he has been a part of since he was a 12-year old: the culture of heavy metal. Sam sets out on a global journey to find out why this music has been consistently stereotyped, dismissed and condemned and yet is loved so passionately by its millions of fans. Along the way, Sam explores metals' obsession with some of life's most provacative subjects - sexuality, religion, violence and death - and discovers some things about the culture that even he can't defend. Shot on location in the UK, Germany, Norway, Canada and the US, this documentary is the first of its kind. It is both a defense of a long-misunderstood art form and a window for the outsider into the spectacle that is heavy metal.

 

http://imdb.com/title/tt0478209/

 

presupun ca stiti engleza... nu ma pun sa traduc...

 

daca a vazut cineva filmul astept pareri, comentarii etc...

 

vizionare placuta!

Edited by hypnos
Link to comment
Share on other sites

Guest Mike L. Angelo

recomand acest documentar tuturor metalistilor si nu numai...

 

Plot Summary for

Metal: A Headbanger's Journey (2005)

 

presupun ca stiti engleza... nu ma pun sa traduc...

 

daca a vazut cineva filmul astept pareri, comentarii etc...

 

vizionare placuta!

 

Am vazut filmul si mi s-a parut destul de interesant si chiar distractiv. Mi-au placut clip-urile de prin concerte, iar comentariile lui Alice Cooper la adresa formatiilor din Norvegia (parca) si cele ale lui Lemmy despre formatiile de fete.

Una peste alta un documentar mai mult decat placut, oricum mai bun decat majoritatea filmelor din ultimul timp.

Link to comment
Share on other sites

Guest hypnos

Classic Albums: Metallica - The Black Album (2001)

 

Genre: Documentary / Music

 

Plot Summary: The story of the making of this remarkable album is told here via exclusive interviews, archive footage and performance...

 

l-am vazut, e dragut documentarul...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest DaBigBadWolf

The Legend Of 1900

 

Nu are legatura cu chitara,dar e super.E vorba despre cel mai tare pianist care a existat vreodata(e fictiune nu e pe bune) si care s-a nascut pe un vas si nu a pus niciodata toata viata lui piciorul pe uscat.

 

P.S. din filmu asta poti sa inveti metode noi de a aprinde o tzigara...uitati-va si o sa intelegeti :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

foarte interesant documentar despre un sample legendar si despre copyright

Edited by Stiv
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 6 months later...
  • 2 weeks later...
Guest Wierdguy

Nu stiu daca s`au mai numit dar sunt nistefilme interesante:

Mr.Music(despre un pusti care ajunge vice-president la Tone Records)

Johnny Got His Gun(Metallica - One, videoclipul cu vocile de pe fundal)

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

New York Doll - un documentar despre Arthur "Killer" Kane, basistul formatiei New York Dolls - una dintre primele formatii glam-rock, infiintata prin '71 si care a avut o puternica influenta asupra unor formatii ca The Ramones, Kiss, Aerosmith, Blondie, The Sex Pistols, The Damned, Motley Crue, Guns N' Rose, nu neaparat muzical cat ca atitudine.

Impresionanta viata lui Arthur "Killer" Kane: dupa ce formatia s-a desfiintat in 74' nu mai e in stare sa faca nimic, total falit, alcoolic, parasit de sotie, se arunca pe fereastra de la etajul 3, dar scapa doar cu piciorul rupt. Dupa catva timp se converteste mormon si ramane anonim pentru 30 de ani, lucrand intr-o biblioteca la biserica mormonilor. In 2004, dupa 30 ani de anonimitate si in care aproape nu a mai cantat deloc, este invitat sa cante la un festival la Londra impreuna cu ceilalti 2 membri ramasi viata ai formatiei (altii 2 au murit inainte datorita abuzului de droguri). Dupa festival, unde au avut un succes deosebit, Arthur se intoarce acasa, inapoi la biblioteca lui, dar dupa 2 zile moare la spital de leucemie. The New York Dolls, in urma succesului de la Londra au inceput sa cante din nou si sunt si acum in turneu.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Arthur_%22Killer%22_Kane

http://www.nydolls.org/home.php

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Morgan

ati vazut "The red violin"? superb filmu

 

si stiti cumva cum se numea filmu ala despre lupta impotriva cenzurarii/interzicerii muzicii heavy metal in america?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Guest Preda
ati vazut "The red violin"? superb filmu

 

si stiti cumva cum se numea filmu ala despre lupta impotriva cenzurarii/interzicerii muzicii heavy metal in america?

Cred ca ai aflat cum se cheama pana acum, dar e bine sa mai stie si altii: Warning: Parental Advisory

Link to comment
Share on other sites

Guest Preda
Nu stie nimeni cum se numea un film ce a fost mai demult pe HBO cu niste chitaristi din Beverly Hills care faceau dueturi... nu am prins decat sfarsitul dar parea fain.

Si eu sunt curios cum se numeste filmul respectiv, asa ca sa nu va fie jena sa spuneti. Mai dau cateva detalii, poate va improspateaza memoria. Tipul avea un Gibson alb si cand ii venea cheful iesea pe terasa si mai facea cate un solo. Bineintels ca mai era alt chitarist care se simtea nevoit sa ii raspunda. Pana la urma cei doi s-au intalnit au format o formatie si nu mai tin minte daca chitaristul cu Gibsonul sau formatia a intrat in Rock and Roll Hall of Fame. Genial fimul.

 

Va mai recomand ceva cu caldura: miniseria Metal Guy. O gasiti pe YouTube. Cat as mai vrea sa mai faca si alte episoade.

Edited by Preda
Link to comment
Share on other sites

Guest serginio
ati vazut "The red violin"? superb filmu

 

si stiti cumva cum se numea filmu ala despre lupta impotriva cenzurarii/interzicerii muzicii heavy metal in america?

Si l-as reverea de 15 ori numai pentru ala mic...Kaspar...si Pope :)

 

Edited by serginio
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest Baumwolle

Totusi, mie August Rush mi se pare un film in care actiunea evolueaza copilaresc, se aseamana mult cu un basm din punctul asta de vedere, pur si simplu totul se leaga ireal de bine.

Link to comment
Share on other sites

Asta-i un film tare... si este legat de muzica. Il recomand calduros!

5149Q1SQ6FL._SL500_AA280_.jpg

Sweet and Lowdown - 1999 - Woody Allen - o buna comedie.

Povestea lui Emmet Ray, cel mai bun chitarist al vremii in anii '30(fictional)... inafara unui tigan din Franta. Filmul este chiar fain, plin de umor si romantic pe alocuri, personajul fiind unul exceptional.

Wanna go to the dump and shoot some rats, ey?

Link to comment
Share on other sites

Guest CrazySound

mai e un film Detroit Rock City.....niste pusti fac tot posibilul sa ajunga la un concert KISS ... o comedie destul de tare

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.