www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Filme speciale


hihi
 Share

Recommended Posts

Zilele trecute, trec pe langa un cinematograf, si vad un afis cu "Ray", si parca imi si imaginez un film de actiune cu arnold sau ceva de genul. Si, ieri sau alaltaieri, il vad la un prieten in calc, si zic hai sa-l iau si eu, da vad ca are 2 cduri si zic, mah ce naiba, il iau altadata (nestiind despre ce e vorba). Si ieri, vine Shadow la mine si imi zice, bah uita-te la Ray, ca e super film. E despre viata lui Ray Charles, si zic eu: sa mori tu :). Hai ca il iau acum si ma uit la el. M-am uitat la el, si cred ca o sa ma mai uit de cel putin 5 ori, pentru ca este un super film. M-a impresionat foarte mult filmul asta, si un film ca asta, apare foarte rar. Vi-l recomand din toata inima :).

Si, va mai dau si un link catre un post de radio frantuzesc de Jazz / Blues. TSF Jazz.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Offtopic: Am editat titlul si voi face o mica deturnare :)

 

Acum o saptamana am vazut Crossroads(1986) . Este un flim despre blues . Intriga este putin cam subitire (un pusti vrea sa fie bluesman si este ghidat de un negru fost puscarias si bluesman). Filmul iese in evidenta prin muzica si prin accentul pus pe chitara. Daca sunteti ahtiati dupa muzica si chitara e un film ce nu trebuie ratat. Ca bonus, timp de 5 minute il puteti vedea pe Steve Vai prestand cu maiestrie . Scenele in care apar doar degete pe grif sunt destul de numeroase si cel putin mie mi s-au parut delicioase :)

 

Daca mai stiti filme de genul celor prezentate mai sus va rog spuneti-ne si noua.

Link to comment
Share on other sites

Spinal Tap

 

O comedie excelenta de prin '83. Un fel de documentar despre o formatie in turneu. Nu e pe bune dar pare sa fie. Foarte misto facut, inclusiv cu bucati din concerte. A se acorda mare atentie la detalli :)

 

Filmul asta a inspirat pe multi, inclusiv pe Metallica in crearea copertii de la Black Album, veti vedea de ce. Nu trebuie ratat!

Link to comment
Share on other sites

Un alt film ar fi School Of Rock, pe care daca l-ati vazut, sigur v-a placut, iar daca nu l-ati vazut, sunteti fraieri :). Personajul principal este Jack Black, un chitarist, care dupa ce este dat afara din trupa lui, se "angajeaza" la o scoala, ca inlocuitor. Dupa un timp, isi da seama ca unii elevi, erau perfecti pentru a face o formatie. Si asa, cu timpul, ajung sa participe la Battle Of The Bands, la care, din pacate, ies pe locul 2 :). Si uite asa, se intemeiaza School Of Rock (cu program numai dupa cursuri :)).

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Aveti dreptate,school of rock chiar e misto!!!!si jack black e si mai si!

are si trupa de care v-am mai zis: tenacious d cu fratele lui,kyle.

desi o sa ma injurati un film la care am ras de n-am mai putut e : white chicks cu fratii wayans!!!

 

 

 

:)

:):) :

 

 

 

lolsign:

Link to comment
Share on other sites

desi o sa ma injurati un film la care am ras de n-am mai putut e : white chicks cu fratii wayans!!!

 

hmmm.. eu credeam ca topicul asta e in special pentru filme legate de muzica, cu trupe, etc, nu filme dalea. Pentru filmele de celalalt gen (oricare), se poate face un topic special, dar nu cred ca are rost, pentur ca asta e un forum legat de chitara, si in special de muzica. filmele cu si despre muzica sunt binevenite :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Hetfield_escu

Eu as zice Woodstock e ca o masina a timpului care te intoarce la tot ceea ce inseamna rock roots.

 

Iar in afara...A nightmare on Elm street toate cele 7 parti.Best horror movie ever made. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest spyked88

Pink Floyd: Live At Pompeii - Director's Cut

Un film "delicios" zic eu, pe langa melodiile cantate de ei in arena aia romana (care suna extrem de bine, desi ei n-au avut cine stie ce sonorizare acolo), filmul contine o tona de secvente din studio, dupa inregistrarea a albumului Dark Side of The Moon, si niste interviuri cu membrii trupei. E un must see dupa parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

" Aproape faimosi " un super super film , nu mai tin minte exac, stiu ca e vba despre un tanar jurnalist care pleaca in turneu cu o formatie de rockari. l-am vazut de vreo 10 ori pe hjbo ,!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest BigMac

Blues Brothers 2000, unul din filmele mele preferate.. si bineinteles, si originalul, The Blues Brothers, din 1980.

Si 'Almost famous' e super.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Ray este excelent. School of Rock este bestial. Astept partea a 2-a.

Alt film legat de muzica rock este Rock Star, in care este vorba depre acensiunea unui tanar vocalist intr-o trupa celebra (una fictiva - Steel Dragon) . Nu-i extraordinar, dar merita vazut pentru ca reda atmosfera arenei rock din anii '80. Este plin de riffuri de chitara, plete, haine de piele... sex and drugs and rock and roll.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

2 filme super tari, care pentru mine sunt de suflet:

 

Saw si Seven

 

n-au nici cea mai mica legatura cu muzica, deci este cam off-topic.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Acum cateva seri pe antena 1, pe la 11:30 era un film cu niste racari. Apareau si black sabbath pe acolo :).

Ma rog, vechile probleme, certurile unuei trupe in turneu... cam despre asta era filmul.

Ma rog, mai era si un pusti de 15 ani ziarist cu ei... ma rog, am uitat cum se chema filmul :), dar a fost misto.

Link to comment
Share on other sites

Cu multi ani in urma am vazut un film care mi-a placut foarte mult si pe care l-am pus alaturi de alte filme preferate ca The Doors, The Wall sau Blues Brothers. Din pacate nu am reusit sa-l mai revad ... daca il gaseste cineva sa ma ajute si pe mine! Am cumparat cele 2 discuri audio (originale) aparute in urma acestui film ... primul din Franta iar al 2-lea din Italia. Filmul a rulat cu multi ani in urma si la TVR1. Este vorba despre formarea unei trupe de muzica soul, actiunea se petrece la Dublin, Irlanda, care reuseste intr-un timp foarte scurt sa obtina un sound de exceptie ... cu toate ca majoritatea erau incepatori! Din pacate, din cauza problemelor care apar de obicei intr-o trupa, scule, impresari, familie, sala de repetitii ... caractere diferite, totul se duce naiba dupa scurt timp, o luna de zile parca. Este un film care trebuie vazut de orice muzician care-si pune intrebari visa-vis de tehnica si simt, suflet ....

Este si o comedie foarte buna ... in stil Irlandez ... Tare mult as vrea sa-l revad!

A fost un caz real, iar numele filmului este la fel ca si cel al trupei ... The Commitments

 

Piesele incluse pe cele 2 discuri (cele de pe primul apar si in film) sunt ...

 

The Commitments vol.1

Mustang Sally

Take Me To The River

Chain Of Fools

The Dark End Of The Street

Destination Anywhere

I Can't Stand The Rain

Try A Little Tenderness

Treat Her Right

Do Right Woman Do Right Man

Mr Pitiful

I Never Loved A Man

In The Midnight Hour

Bye Bye Baby

Slip Away

The Commitments Vol.2

Hard To Handle

Grits Ain't Groceries

I Thank You

That's The Way Love Is

Show Me

Saved

Too Many Fish In The Sea

Fa-Fa-Fa-Fa-Fa (Sad Song)

Land Of A Thousand Dances

Nowhere To Run

Bring It On Home To Me

 

O mica secventa din film .... com_promo_short.wmv

 

Alte linkuri:

The Commitments

Britmovie

Film Notes

Link to comment
Share on other sites

Acum cateva seri pe antena 1, pe la 11:30 era un film cu niste racari. Apareau si black sabbath pe acolo :).

Ma rog, vechile probleme, certurile unuei trupe in turneu... cam despre asta era filmul.

Ma rog, mai era si un pusti  de 15 ani ziarist cu ei... ma rog, am uitat cum se chema filmul :), dar a fost misto.

13176[/snapback]

 

Filmul se numeste Almost Famous si a fost mentionat mai sus.

Link to comment
Share on other sites

tocmai am vizionat o serie de 7 dvd-uri intitulate : MARTIN SCORSESE PRESENTS THE BLUES. sunt o serie de filme documentare foarte interesante, aici se poate vedea care e inceputul muzicii actuale , aici apar toti strabunicii a tot ce misca in materie de muzica (de la rock la hip hop) si chiar si a ceea ce a reprezentat inceputul industriei muzicale.mi sa parut foart foarte interesant.

 

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detai...430561?v=glance

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.