www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Romani Care Pot Canta Yngwie Malmsteen


lightfrets
 Share

Recommended Posts

De fapt Malmsteen e Hendrix...... :)

Intr-un interviu spunea ca ziua in care a murit Hendrix e ziua in care a luat prima chitara in mana.....

Bine nu e singuru'.....si Uli Jon Roth si Frank Marino credeau intr-o vreme ca sunt reincarnarea lui Hendrix (sau ceva asemanator) .

 

Oricum , Malmsteen spunea ca este influentat de Hendrix , dar nu atat in felul care canta , ci mai degraba in look , atitudine , lucru care se vede destul de clar dupa parerea mea .

Link to comment
Share on other sites

Pai fii sigur ca vei primi ban, daca tot te-ai deconspirat. :)

 

Si Malmsteen cred ca-i mai mult fan Blackmore decat Hendrix, da' asta e doar parerea mea.

 

Drum bun!

 

 

cam da ... iar scalloped neck nu are treaba cu tonul de vioara ci cu vibrato ...

iar ca performanta , mie cel mai mult imi place cum canta malmsteen purple haze ... e foarte natural , da si o gherla la un moment dat si NU insira arpegii ... ( mie imi place si cand insira arpegii dar asta e alta teaba:) _

Link to comment
Share on other sites

cam da ... iar scalloped neck nu are treaba cu tonul de vioara ci cu vibrato ...

iar ca performanta , mie cel mai mult imi place cum canta malmsteen purple haze ... e foarte natural , da si o gherla la un moment dat si NU insira arpegii ... ( mie imi place si cand insira arpegii dar asta e alta teaba:) _

 

 

 

Asta tot spun si eu , cand are ce sa cante poate s-o faca excelent dar muzica sa nu prea trece de Trilogy si de atunci au trecut ceva ani fara sa se intample ceva notabil .Ma asteptam la o dezvoltare saiu macar piese frumoase /bune ca si la Clapton.

 

Poate i-ar trebui niste colaborari cu ceva compozitori cum face Jeff Beck ,dar daca nu-l lasa "ego"-ul asta e.

Link to comment
Share on other sites

cam da ... iar scalloped neck nu are treaba cu tonul de vioara ci cu vibrato ...

iar ca performanta , mie cel mai mult imi place cum canta malmsteen purple haze ... e foarte natural , da si o gherla la un moment dat si NU insira arpegii ... ( mie imi place si cand insira arpegii dar asta e alta teaba:) _

El probabil se referea la faza cu volume swell..Dar sa stii ca faza cu vioara, si feelu ala ajuta la scallop, ca poti accentua pe masura ce dai din volum de la 0 in vibrato tot mai larg, etc. I do that a lot. Oricum e printre chitaristii mei preferati, si ultimele 2 albume au fost grozave(Perpetual Flame si Angels of Love).

 

Korko, Malmy parca spunea ca era reincarnarea lui Paganini :), asa stiam eu

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Korko, Malmy parca spunea ca era reincarnarea lui Paganini :) , asa stiam eu

 

:D

 

tot degeaba daca nu face economy picking cu dintii :)

 

nu-i nimic ..... Batio sigurat face :)

 

 

 

 

Un alt album foarte bun este Concerto suite for electric guitar and orchestra in Em, Opus 1 , din 1998 .

Foarte interesant si atipic pentru el (usor atipic) , este ce face in cele 3-4 piese in care apare pe albumul Black Utopia al lui Derek Sherinian . Acolo e un Malmsteen mai progressive :D .

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Mi-a iesit nasol, am facut doar d fun primu minut si cateva secunde :) , nu is obisnuit cu ton mai cut(nu , nu e scuza :) chiar mi-e greu+ ca am trecut d ieri p 10-46, d la 9 :D ), deabia acum invat sa cant iar :) , e ds-1 modat cu jcm mod+ tube clean, delay, reverb etc....Analog pawa!

 

 

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Mi-a iesit nasol, am facut doar d fun primu minut si cateva secunde :) , nu is obisnuit cu ton mai cut(nu , nu e scuza :D chiar mi-e greu+ ca am trecut d ieri p 10-46, d la 9 :D ), deabia acum invat sa cant iar :) , e ds-1 modat cu jcm mod+ tube clean, delay, reverb etc....Analog pawa!

 

treaba buna ! :)

pai acum ar trebui sa faci toata piesa , nu ? :D

Link to comment
Share on other sites

tras acu juma de an..daca nu mai bine

ibanez grx 170 :) +vox tonelab+mana de lemn(ordinea e aleatorie :D )=far beyond yngwie :)

 

Suna bine ! :D

 

Oricum... ce sa fac acuma :D , cred ca ma bag si io cu arpegios from hell...asha cum imi imi iese ...

recent m-am apucat de sweep-picking, si nu pentru ca imi place (de fapt, sincer sa fiu, imi face pe creieri sunetu' ala) dar toata lumea "blablabla" ... si pan' la urma ma bag si io...

bravo celor talentati de pe aici ...

eu, mai am...

 

EDIT:

 

@bolly;

nu e toata melodia; pune-o daca se poate ;):)

Edited by Vulgar_display_of_Alex
Link to comment
Share on other sites

Suna bine ! :D

 

Oricum... ce sa fac acuma :) , cred ca ma bag si io cu arpegios from hell...asha cum imi imi iese ...

recent m-am apucat de sweep-picking, si nu pentru ca imi place (de fapt, sincer sa fiu, imi face pe creieri sunetu' ala) dar toata lumea "blablabla" ... si pan' la urma ma bag si io...

bravo celor talentati de pe aici ...

eu, mai am...

 

EDIT:

 

@bolly;

nu e toata melodia; pune-o daca se poate :D:)

multam.

nu e toata pt ca atat am tras atunci..atat stiam din ea.poate daca mai stau pe ea mai scot un minut de carnati acolo:))oricum pe mine nu prea ma pasioneaza shred-ul..in mare parte pt ca nu pot :)

Link to comment
Share on other sites

multam.

nu e toata pt ca atat am tras atunci..atat stiam din ea.poate daca mai stau pe ea mai scot un minut de carnati acolo:))oricum pe mine nu prea ma pasioneaza shred-ul..in mare parte pt ca nu pot :)

 

am inteles :)

 

oricum, ai tehnica suficienta de a canta cred ca orice; asha ca bafta :)

Link to comment
Share on other sites

eu m-am oprit pe la vreo 3 minute la far beyond cand nu mai intelegeam ritmic cum is carnaciorii , in partitura erau 11-oleti sau ceva de genu ... dar chiar azi mi-am dat o chitara in eb si cred ca mai bag un pic ...

bolly de unde ai BT ca e mai lent decat ala care il am eu si merge mai bine :)

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

eu m-am oprit pe la vreo 3 minute la far beyond cand nu mai intelegeam ritmic cum is carnaciorii , in partitura erau 11-oleti sau ceva de genu ... dar chiar azi mi-am dat o chitara in eb si cred ca mai bag un pic ...

bolly de unde ai BT ca e mai lent decat ala care il am eu si merge mai bine :)

Orice BT poti sa-l redai in ce tempou vrei , bineinteles cat permite softul privind calitatea.In orice caz poti corecta atat pitch-ul cat si tempoul .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.