www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Se Poate Canta La Chitara Pe Un Amplificator De Bass?


Recommended Posts

am cantat de cateva ori(de nevoie ...nu ca ash fi vrut eu).

 

Se va auzi cam cu prea mult bas...mult prea bas.nu vei avea medii calumea si nici inalte cum trebuie.e o solutie doar atunci cand vrei sa te distrezi un pic...sau chiar nu ai unde sa intri cu chitara(sa zicem ca sunt 2 statii de bas cum s-a intamplat la mine).

 

de ce vroiai sa stii?cumva statia ta de chitara nu prea are bashi?

Link to comment
Share on other sites

am cantat de cateva ori(de nevoie ...nu ca ash fi vrut eu).

 

Se va auzi cam cu prea mult bas...mult prea bas.nu vei avea medii calumea si nici inalte cum trebuie.e o solutie doar atunci cand vrei sa te distrezi un pic...sau chiar nu ai unde sa intri cu chitara(sa zicem ca sunt 2 statii de bas cum s-a intamplat la mine).

 

de ce vroiai sa stii?cumva statia ta de chitara nu prea are bashi?

 

pai na eu am un amp, si acum e vb sa cant cu mai vreo cativa baieti, sa incercam si noi ceva..., in fine si basistu nu are amp, si na ma gandeam sa schimb ampu meu de chitara pe unu de bas ca aibe si el unde sa bage basu, si na mai incolo ori il las lui si-mi iau alt amp ori mai vad ce fac, oricum de ampu asta pe care-l am acum si asa nu sunt prea multumit .... e mai de blues asa el... are canal overdrive dar nu e facut pt metale.

 

s-a mai discutat de o groaaaza de ori...si mi-e asa o lene sa stau sa caut la ora asta... :)

oricum...cre' ca poti si tu sa faci asta, nu-i asa...? :)

noroc :)

 

 

da stiu ca s-a mai discutat, dar mai demult si nu mai stiu anume unde, am cautat peaci pe rgc, dar nu am mai gasit topicu ala, e chiar asa mare lucru daca am deschis altu? ca daca e, se poate sterge, nu?

Link to comment
Share on other sites

Se va auzi cam cu prea mult bas...mult prea bas.nu vei avea medii calumea si nici inalte cum trebuie.

 

Depinde pana la urma ce chitara/doze/efecte folosesti si ce muzici canti. Eu am folosit Tele prin statie de bas. Ampul compenseaza foarte bine inaltele dozelor. Impreuna cu fuzz e mortal. :)

 

 

da stiu ca s-a mai discutat, dar mai demult si nu mai stiu anume unde, am cautat peaci pe rgc, dar nu am mai gasit topicu ala, e chiar asa mare lucru daca am deschis altu? ca daca e, se poate sterge, nu?

 

S-a discutat acum o saptamana: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=32334 :)

Link to comment
Share on other sites

Depinde pana la urma ce chitara/doze/efecte folosesti si ce muzici canti. Eu am folosit Tele prin statie de bas. Ampul compenseaza foarte bine inaltele dozelor. Impreuna cu fuzz e mortal. :)

 

 

 

 

S-a discutat acum o saptamana: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=32334 :)

 

 

 

 

sa mor io daca l-am vazut...si-am tot cautat aseara :) .

Link to comment
Share on other sites

http://www.ampwares.com/amp.asp?id=30

 

Am cantat pe asa ceva cu chitara ,si cu si fara pedala de distors suna bestial.

 

Plus momentan am o statie de bas ce o folosesc ptr chitara "Acoustic 220" .Fiind solidstate nu-i problema sa fie OK .ptr orice

 

cu EQ pe benzi plus un Grafic EQ pe 5 benzi si un switch de "bright" scoti orice sonoritate /banda de frecventa.Etajul final este special in clasa AB , nu are "prag" ca unele scule in clasa B .Asa ca sae poate canta si pe clean la volum minim usor si clar.

Pe statiile de bass cu tuburi cu traf de iesire mai mare ca si sectiune si filtrul "global" cu frecventa de taiere pe la 40Hz se poate canta si cu chitara .

 

Pe statiile cu tuburi si traf de iesire de chitara nu se poate canta cu basul din cauza limitari benzi inferioatre de frecventa la 100 Hz .Coarda E(6) al chitarei are frecventa de 82Hz. Cu limitarea pe la 100Hz se prevne "vuietul" pe coarda 6.Deci taie serios din bas plus traful de iesire este mai mic decat cel necesar ptr bas.

Link to comment
Share on other sites

Citeva opinii gresite aici.

Un difuzor de pe un amp de bas va suna de fapt mult mai deschis decit unul de chitara, pentru ca difuzoarele de chitara au in mod intentionat o banda de frecvente foarte limitata. deci prima senzatie este ca va suna mult mai scooped, cu mai mult bas si mai multe inalte, si mult mai steril, pentru ca nu se pun emfaza pe frecventele specifice chitarii.

In ceea ce priveste fender bassman. Nu e deloc un exemplu potrivit, pe vremea aia ampurile de bas si cele de chitara erau destul de similare, cu mici diferente in ceea ce priveste filtrarea, care oricum era destul de simpla. Acum lucrurile nu mai stau deloc asa, ampurile de bas sint proiectate altfel, cu filtrari specifice, alt raspuns la transiente, etc

F pe scurt, basistii isi doresc sa sune cit mai hi-fi, chitaristii cit mai lo-fi

Link to comment
Share on other sites

multsam de raspunsuri tuturor, mai ales d-lui karpi, a carui raspuns mi-a confirmat faptul ca nu e chiar o "necuviinta" sa canti asa. :)

dar concluzia mea ar fi ca tot incercatu o sa decida ce si cum. vreau sa spun: cu prima okazie o sa incerc combinatia.

si ca sa nu li se para unora ca am deschis postu a..iurea, adica in zadar, tot cu prima ocazie o sa incerc sa inregistrez ceva in aceasta combinatie si o sa pun aci pe post, asa ca sa vada si altii un rezultat mai empiric nu doar teoretic, cum o suna: bine, prost ramane sa decida fiecare. si eu is curios dar momentan nu am un astfel de amp, asa ca pana se iveste ocazia...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Death Poop

eu unu asa cant, ca nimeni nu-l cumpara...

cum ziceau si mai sus, se aude mai tare basu, da se rezolva cu cateva butoane ivartite in sensul corect :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Fender bassman 59', este conceput pentru amplificare Fender Precision bass, dar se foloseste pentru chitara foarte des. Marshall jtm45, jcm800 sint construite pe baza de bassman 59', defapt Jim Marshall si-a inceput activitatea prin modarea bassman-urilor.

 

In anii 70' RollingStones au folosit ampeg svt classic cu cab-uri 8x10 pentru chitara

Link to comment
Share on other sites

sper sa va ajute videoul care l-am postat

mai devreme am fost cu un prieten,userul mihaitarta, la el si era acolo un Fender Rumble 100 si am bagat in el pedala T-rex Alberta(o pedala asemanatoare cu ts-808 dar mai caldutza)

 

parerea mea este ca pentru blues(doar cu ce am incercat) suna super bestial pentru banii care ar trebui sa ii investesti pentru tonul respectiv

este filmat cu telefonul,dar se aude destul de bine incat sa va faceti o idee

 

name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>&">
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.