www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Pedala


Ironside
 Share

Recommended Posts

Sal la toata lumea. Sint mai nou pe forum si am nevie de ceva sfaturi.

 

Vreau sa cumpar o pedala de distorsiune decenta, cu care as putea sa ma apropii de sunetul Metallica de pe albumele ride the lightning si master of puppets. Intrebarea e, ce pedala sa iau? de la ce producator? ce model?

N-as prea vrea sa dau banii pe ceva de *** maro, adica sa-mi para rau ca am cumparat pedala respectiva. :)

Sau nu'sh, poate un procesor de efecte mai ieftin care sa aiba si o distorsiune decenta, cred ca ar fi mai bun, nu'sh... voi ce ziceti? Ce pedala ar trebui sa iau?

 

In orasu' in care stau nu e niciun magazin de chitare, asa ca n-am cum sa ma duc sa probez si sa-mi aleg... :)

 

Momentan am un Gibson Flying V si un amp Roland motherf___ing Cube 15x...

 

Tencs!

Link to comment
Share on other sites

orice pedala de distors high-gain ar fi buna...bine ar fi sa aiba cat mai multe benzi de egalizare :)

ai mai multe optiuni...unele, pe care le-am gasit mai rapid, ar fi Marshall Jackhammer, Marshall Guv'nor Plus, Rocktron Metal Planet, Boss Metal Zone, MXR Dime Distortion...si lista poate continua :)

cel mai bine ar fi sa tragi o fuga pana-n Bucuresti, sau vreun oras din apropierea ta, unde gasesti un magazin mai serios de muzica, si sa te apuci sa probezi p-acolo...asa o sa-ti faci o idee si o sa poti alege ceva pe gustu' tau :D

a...si probabil ca o sa vrei si un amp mai puternic...sau. in orice caz, unu' cu dif mai mare :)

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

Amplificatoru' meu suna naspa oricum... la citi bani am dat pe el... doar pe Metal Stack e ok. Overdrive, distorsion si metal suna infundat ca dracu'. Am incercat sa-l pun si pe boxe externe, ca are iesire, numai ca si asa suna aiurea. Adica nu'sh cit de aiurea suna, stiu doar ca mie nu-mi place. :D

 

M-am uitat la niste demo-uri pe youtube la pedalele pe care le-ati mentionat... MRX Dime Distorsion aia suna misto, da' si la pret e cam usturator... parca ma inteapa inima sa dau atitia bani pe o pedala :D) glumeam... n-am bani de ea deocamdata. :)

 

In fine, cred ca o sa fac cum a zis CernoBill, trag o fuga pe la bucuresti ca-i la o ora de mers cu tambuzu' de mine, si-i enervez p-aia de la magazin :) pina gasesc ceea ce caut. O sa ma uit atunci in special la pedalele pe care mi le-ati spus :)

 

Thank you, brothers!

Link to comment
Share on other sites

Guest erami
Amplificatoru' meu suna naspa oricum... la citi bani am dat pe el... doar pe Metal Stack e ok. Overdrive, distorsion si metal suna infundat ca dracu'. Am incercat sa-l pun si pe boxe externe, ca are iesire, numai ca si asa suna aiurea. Adica nu'sh cit de aiurea suna, stiu doar ca mie nu-mi place. :D

 

M-am uitat la niste demo-uri pe youtube la pedalele pe care le-ati mentionat... MRX Dime Distorsion aia suna misto, da' si la pret e cam usturator... parca ma inteapa inima sa dau atitia bani pe o pedala :D ) glumeam... n-am bani de ea deocamdata. :)

 

In fine, cred ca o sa fac cum a zis CernoBill, trag o fuga pe la bucuresti ca-i la o ora de mers cu tambuzu' de mine, si-i enervez p-aia de la magazin :) pina gasesc ceea ce caut. O sa ma uit atunci in special la pedalele pe care mi le-ati spus :)

 

Thank you, brothers!

 

Sunt bune exemplele de pedale date de ceilalti; si pana la urma cam orice pedala e buna cu conditia sa ai un amplificator bun/decent. Nu trebuie sa pierzi din vedere asta. Multi cred la inceput ca daca nu le place tonul pe care il au, daca pun o pedala in fata amplificatorului gata o sa sune demential; si asta nu prea se intampla.

 

Parerea mea ar fi sa strangi banii de un amplificator bun. [ aici parerile sunt impartite, eu ti-as recomanda Blackheartu' de 5W, sau daca mai strangi nitel un Peavey ValveKing, sau inca nitel un Peavey Classic 30, sau inca [ mai mult ] un Peavey 5150. :D Sa te uiti sa ai si tu un difuzor sanatos pe el, de 12 inch... Si de preferinta, sa nu fie amp modelling, desi sunt la moda acum. ].

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt de parere ca trebuie sa schimbi in primul rand amplificatorul. Depinde la ce nivel vrei sa canti, daca nu canti in mod frecvent prin cluburi si il folosesti mai mult acasa nu cred ca merita sa iti cumperi un amplificator pe lampa, ti-as recomanda mai degraba un amp modeling, un Vox AD50VT si daca nu esti multumit doar cu distorsul din el poti sa i pui un Rocktron Metal Planet sau Zombie Rectified Distortion si sigur gasesti un ton care sa se apropie bine de ce vrei tu.

Link to comment
Share on other sites

Salut, si eu am acelasi amp (cube 15x) si la fel, nu imi place distorsul decat Metal Stack desi nici ala nu e prea stralucit, asa ca am zis sa imi cumpar un procesor sa schimb tonul. Mi-am luat un Digitech rp-50 dar suna mai rau ca inainte :) ... deci parerea mea este sa iti iei alt amplificator pentru ca nu o sa scoti un ton bun dintr-un amp mic ca asta cu nici o pedala sau procesor.

Link to comment
Share on other sites

In primul rind va multumesc tuturor pentru raspunsuri. :)

 

Nici nu se pune problema sa cumpar amplificator pe lampi de putere mare. Nu cint prin cluburi deocamdata, iar acasa nici nu stiu daca as reusi sa incing lampile de la amplificator incit sa dea tot ce poate, ca ar veni mumiile (vecinii, deh) cu politia... :) Ar fi ca si cum mi-as lua Porsche ca sa ma fac taximetrist. :D)) Poate unu' mai micutz, nu'sh, am inteles ca Vox ADxxx ar fi pe lampi.

 

Cu pedala de distorsiune... pfff, eu ma gindeam de la inceput sa iau alt amplificator, numai ca am zis ca poate fac un biznis - cumpar o pedala (care-i mai ieftina decit un amp nou) si poate o sa gasesc un ton mai de Doamne-ajuta. Acuma mi-a cam zburat gindu' la un amp nou.

 

So, m-am uitat pe sait la mcmusic la Vox AD30VT/AD50VT, si cred ca ar fi ok. Aia au pus acolo si un clip de prezentare si din ce am auzit, e mult mai bengos decit cube.

 

O sa ma mai uit pe internet la niste amplificatoare de bun-simt... poate gasesc ceva misto la mica publicitate. ma duc sa vad. :)

Link to comment
Share on other sites

In primul rind va multumesc tuturor pentru raspunsuri. :D

 

Nici nu se pune problema sa cumpar amplificator pe lampi de putere mare. Nu cint prin cluburi deocamdata, iar acasa nici nu stiu daca as reusi sa incing lampile de la amplificator incit sa dea tot ce poate, ca ar veni mumiile (vecinii, deh) cu politia... :) Ar fi ca si cum mi-as lua Porsche ca sa ma fac taximetrist. :D)) Poate unu' mai micutz, nu'sh, am inteles ca Vox ADxxx ar fi pe lampi.

 

Cu pedala de distorsiune... pfff, eu ma gindeam de la inceput sa iau alt amplificator, numai ca am zis ca poate fac un biznis - cumpar o pedala (care-i mai ieftina decit un amp nou) si poate o sa gasesc un ton mai de Doamne-ajuta. Acuma mi-a cam zburat gindu' la un amp nou.

 

So, m-am uitat pe sait la mcmusic la Vox AD30VT/AD50VT, si cred ca ar fi ok. Aia au pus acolo si un clip de prezentare si din ce am auzit, e mult mai bengos decit cube.

 

O sa ma mai uit pe internet la niste amplificatoare de bun-simt... poate gasesc ceva misto la mica publicitate. ma duc sa vad. :D

man .. eu zic k la raportul calitate pret cea mai buna e ibanez ds7.. e 2 mil si chiar face banii.. cu niste presetari luate d p net la amp'ul tau si la pedala asta te poti apropria kt de kt de sunetul de overdrive de pe fade 2 black d l metallica..eu am reusit.. bafta la cautari.. cheers :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ca sa te apropii de sunetul ala(Metallica,megadeth,Testament,Slayer si multe alte trupe chiar si mai noi si in voga) vezi Marshall JH1 -chiar suna! :)

 

Pe ce statie canti, suna a Marshall :)

Eu am si recomand aceasta pedala...scoti pe ea de la pop-rock la cel mai extrem metal :D

...si e 250lei...la ce scoate e moca!:)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.