www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Trupa Care Ma Uimeste Cum "creste"


lycagon
 Share

Recommended Posts

Nu vreti sa aduceti discutia inapoi pe un fagas putin mai normal ? Cearta asta nu duce nicaieri ...

 

Ce ati zice daca v-as spune ca mai sunt cativa pe aici care asculta [si poate chiar inteleg] metalu "modern" si TOT sunt de parere ca discutia este penibila si ca George are dreptate ?

 

Apropo, karpi si tastatura nu sunt chiar niste priteni intimi, dar tot nu inteleg de ce simtiti nevoia sa va atacati unii pe altii.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ducand mai departe analogia dvs, propun infiintarea chitarii cu o singura tasta si mai putine corzi, restul de taste si mai multe corzi doar fiind un capriciu, nu este nevoie de ele.

 

Mai mult?? Beatles au fost inovatori. totul este adevarat. Cei de dupa ei nu mai pot sa fie??

 

Fapte:

Wolfgang Amadeus Mozart s-a nãscut la 27 ianuarie 1756

 

Beethoven s-a nascut pe 16 decembrie 1770.

 

Facem un calcul rapid....intre ei este vreo 14 ani diferenta. Extindem:

 

Mozart:27 ianuarie 1756 - Bach 21 martie 1685. Un Calcul rapid: 71 de ani

 

viu se pare dvs ca dupa geniul Bach, Mozart nu a mai revolutionat nimic??? Si nu a mai facut nimic original???

 

nu pot sa ma abtin: vorbiti aiurea. Ganditi inainte sa vorbiti.

 

Pt dl.Vektor: aceasta este logica lui george. Vi se pare buna??

Edited by lycagon
Link to comment
Share on other sites

Cine are minte intelege, pentru ceilalti am mesajul pe care il tot scriu de ceva timp in situatiile astea : fiecare pasare pe limba ei piere.

 

Revin cu postul de mai sus si il maresc, sa se vada:

 

domnul Geroge zicea cam asa:

QUOTE (George @ Feb 17 2009, 05:08 PM) post_snapback.gifNu cred ca ati inteles esenta: in timp se schimba doar sonoritatile, muzica ramine aceeasi. E chiar hilar sa stau sa vizionez toate clipurile youtube cu tot felul de tobari care dau repede din miini :) Nu va suparati pe mine dar daca nu va intereseaza muzica in esenta doar n-o sa stau eu sa va extind cultura muzicala. Karpi e un fel de Don Quichotte ca tot incearca sa va deschida mintea.

Ar trebui sa facem un banner mare pe prima pagina: soundul nu e acelasi lucru cu muzica! O piesa de metal poate fi interpretata cu o chitara acustica si folosind doar acorduri in prima pozitie. E ACEEASI PIESA. Cind mergi sa-ti inregistrezi piesa trebuie sa duci partitura, nu o poza cu pozitia potentiometrilor ampului.

Inovator inseamna ce au facut Original Dixieland Jazz Band, Hendrix, Beatles si altii. Pentru subiectul asta exista alt topic. Dar sa ai pretentia ca As i Lay sau LOG sint inovatori, mai bine postezi la sectiunea Bancuri Tematice :)

 

 

Extinzand chestia cu inovatia, eu spun asa:

 

Fapte:

Wolfgang Amadeus Mozart s-a nãscut la 27 ianuarie 1756

 

Beethoven s-a nascut pe 16 decembrie 1770.

 

Facem un calcul rapid....intre ei este vreo 14 ani diferenta. Extindem:

 

Mozart:27 ianuarie 1756 - Bach 21 martie 1685. Un Calcul rapid: 71 de ani diferenta intre ei.

 

vi se pare dvs ca dupa geniul Bach, Mozart nu a mai revolutionat nimic??? Si nu a mai facut nimic original???

 

Cam aceeasi diferenta este intre noi si Beatles si altii asemenea. Sau asta e secolul cretinilor si oamenii de muzica din ziua de azi sunt mai putini capabili decat cei de atunci?

Edited by lycagon
Link to comment
Share on other sites

Dragul meu, sa te simti pe acelasi nivel cu Beatles mi se pare foarte curajos. :)

 

Dragul meu, am o veste pt tine: sunt in lumea actuala, in asta pe care refuzi sa o crezi valoroasa, muzicieni de 1000 de ori mai inventivi si mai buni decat Beatles.

 

Chiar refuzi sa vezi logica din postul meu de mai sus??? dupa aceeasi parere a dvs, intre Bach si Beethoven fiind cam 85 de ani diferenta, nu pot sa inteleg cum o lume intreaga ii considera pe amandoi inovatori si genii in muzica. Pur si simplu, nu se poate ca Beethoven sa fie la nivelul lui Bach. Numai noi astia la departare de 40 de ani de Beatles nu putem sa ne ridicam la tocul lor..........aberatii.

 

Deja mise face greata de argumente de genul asta...

Link to comment
Share on other sites

Nu ma mai domni atit sau macar daca incepi un raspuns cu "tu" nu-l termina cu "dvs" :)

 

Sigur ca nu am nimic cu teoria ca poate aparea oricind ceva nou in muzica. Dar selectia de presupusi inovatori postata mai sus e ca un banc bun.

 

Pt dl.Vektor: aceasta este logica lui george. Vi se pare buna??

 

Si nu mai inventa lucruri. In nici un caz nu o sa ma implic benevol in nici o teorie despre ani si probabilitatea unui eveniment care nici macar nu stiu cum o sa arate :) Nici macar nu ma intereseaza tot ce ai tot scris despre intervale de timp.

Link to comment
Share on other sites

Ok ...doresc sa imi retrag ultimul post (puteam sa editez) . Nu am vrut sa intru in conflict cu nimeni si nu am absolut nimic cu nimeni , ci doar sa imi exprim o parere .

M-a deranjat foarte tare faptul ca i-am adresat o intrebare lui George si nu mi-a raspuns .

 

Bre, pai am avut si io o zi ceva mai usoara azi si am stat cu voi pe net. Uite o piesa care mi se pare imposibil de ascultat:

 

http://www.youtube.com/watch?v=8MH4P2WudnY...feature=related

 

Versurile sint super :)

Link to comment
Share on other sites

Nu ma mai domni atit sau macar daca incepi un raspuns cu "tu" nu-l termina cu "dvs" :)

 

Sigur ca nu am nimic cu teoria ca poate aparea oricind ceva nou in muzica. Dar selectia de presupusi inovatori postata mai sus e ca un banc bun.

 

 

 

Si nu mai inventa lucruri. In nici un caz nu o sa ma implic benevol in nici o teorie despre ani si probabilitatea unui eveniment care nici macar nu stiu cum o sa arate :) Nici macar nu ma intereseaza tot ce ai tot scris despre intervale de timp.

 

 

Pai atunci nu mai faceti afirmatii ca cea de mai sus cu rang de adevar universal, dupa care spuneti ca nu va implicati. Cand cineva face o afirmatie intr-o discutie cu caracter de adevar, ma astept sa imi probeze cu fapte si gandire pertinenta, altfel o sa prindem ziua cand muncitorii o sa dea lectii de cultura academicienilor sau invers, fara ca cei din urma sa se justifice, decat" Daca am zis eu, atunci asa e".

 

Are dreptate Chaos. eu zic sa nu ne mai certam. fiecare cu ale lui. discutam de muzica.

 

Intrebare: a gasit cineva din acest topic ceva interesant, placut in piesa sau albumul Dragonforce??

caci despre asta vorbeam pana la urma :DD::)

Link to comment
Share on other sites

Pai atunci nu mai faceti afirmatii ca cea de mai sus cu rang de adevar universal, dupa care spuneti ca nu va implicati. Cand cineva face o afirmatie intr-o discutie cu caracter de adevar, ma astept sa imi probeze cu fapte si gandire pertinenta, altfel o sa prindem ziua cand muncitorii o sa dea lectii de cultura academicienilor sau invers, fara ca cei din urma sa se justifice, decat" Daca am zis eu, atunci asa e".

 

Are dreptate Chaos. eu zic sa nu ne mai certam. fiecare cu ale lui. discutam de muzica.

 

Intrebare: a gasit cineva din acest topic ceva interesant, placut in piesa sau albumul Dragonforce??

caci despre asta vorbeam pana la urma :) D: :)

 

Mie imi place melodia asta ->

 

Ce-a mai tare :)

Link to comment
Share on other sites

Bre, pai am avut si io o zi ceva mai usoara azi si am stat cu voi pe net. Uite o piesa care mi se pare imposibil de ascultat:

 

http://www.youtube.com/watch?v=8MH4P2WudnY...feature=related

 

Versurile sint super :)

 

Intr-adevar imposibil de descifrat versurile . :)

 

Intrebare: a gasit cineva din acest topic ceva interesant, placut in piesa sau albumul Dragonforce??

 

Trupa e fara indoiala buna , dar destul de artificiala . Sincer ii preferam pe chitaristi in trupa de black metal.....

Link to comment
Share on other sites

titlul topicului e cel putin pueril :)

 

Off tpic:

Trebuia sa ne spuneti dvs neaparat parerea?? cu nume de formatie de blues in tag? :) incercati sa ocoliti asemenea thread-uri daca nu aveti ceva constructiv de spus.

 

On topic: trough the fire and flames este considerata cea mai buna piesa a lor. Si cea mai reprezentativa. Pana la ultimul album. Parerea mea este ca au evoluat, si inspre bine. si la sound albumul cel nou se prezinta foarte bine. Productie de mii de euro :):D

Link to comment
Share on other sites

cateva piese printre primele hardrock de prin sfarsitul anilor '60 si prima parte ale anilor '70

 

Black Sabbath

http://www.youtube.com/watch?v=uRhZISswW_k...feature=related

Grand Funk Railroad

 

tot ei in '68

 

The Who in '67 cand alti inca cantau muzica usoara

( primul sound de bass "modern") prima trupa care a inceput sa si sune , au introdus primele trei statii Marshall facuter ptr ei ca si prototip.

 

 

 

Iata "hard rock" cu Beatles si-au adus si ei aportul l heavy metal prin cateva piese ale caror snoritate la vremea aia era foarte dura , nu erau inca alte modele si nici scule se experimenta muzica ce urma .

http://www.youtube.com/watch?v=9WuJ3EvNh-0

Link to comment
Share on other sites

cand te gandesti de la ce rahatish de trupa a plecat toata treaba ... vai vai .. am vazut Dragonforce in Austria acu vreo 3 ani , singurii care se agitau erau vreo 3 pusti dezaxati care worship Herman Li ... singura chestie faina era lookul de scena, stiau sa se miste etc , dar ca muzica ce sa zic , era o piesa lunga de vreo ora cu pauze odata la 5 minute !!!

 

si intr-adevar George are dreptate : se poate canta ROCK pe chitara acustica , e doar vorba de atitudine , lucru care majoritatea metalistilor "noi" nu o au

Zack pe chitara acustica suna mai METAL decat orice trubaduri cu 3 randuri de gain . Starkers in Tokio e mai rock decat o sumedenie de drujbaieli ...

PLUS ca , "MOSHII" stiu sa cante cam orice . Unii au vazut un solo de Petrucci si gata , ala e apogeul restul devin moshi .Normal ca ala are sunet mai bun daca tu vezi un rahat de clip pe iutub , daca vrei iti trimit eu DVD cu concertu ala si ai sa vezi ca nu concureaza Petrucci cu moshii ci canta toti 3 foarte bine. Queensryche e o trupa care a influentat mult DT si chiar ei au spus asta , si e o trupa de rock progresiv mult mai "calda" decat DT care de pe la Train of Thought incoace face demonstratie de muzic knowledge in loc de muzica . Bineinteles ca orice trupa care se respecta are multa umplutura ... dar parca vb de Drgagonforce ...

 

Domnul lycagon pare un om destept , pacat ca sistemul lui de valori muzicale e prea intunericos

Link to comment
Share on other sites

Esti foarte sigur ca Queensryche e o trupa de rock progresiv?

 

Edit : @Karpi : Da e adevarat ca Beatles au si piese "mai dure" pt. perioada respectiva , dar e mult spus ca si-au adus aportul la formarea heavy metal-ului......Iron Butterfly de exemplu constituie o influenta , chiar au un album intitulat heavy metal.....

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Asta este un post de premiat. :D scuze dar nu ma puteam abtine.

 

"O piesa de metal poate fi interpretata cu o chitara acustica si folosind doar acorduri in prima pozitie. E ACEEASI PIESA." domnia dvs pur si simplu anuleaza dintr-o scurta indoire de condei sau tastatura (a carei enormitate nici nu cred ca ati banuit-o) to ceea ce se chinuie cred, si asta vorbesc de orice stil muzical existent de pe suprafata pamantului, 90% din userii acestui forum, precum si tot ce inseamna chitarist in lume. De ce sa ne mai chinuim sa cantam noi solistici?? noi tehnici?De ce sa mai facem noi digitatie ca sa putem sa cantam melodiile de la Dream Theater?? Sau Satriani?? si nu ma refer de ex la solistici, ci si la riff-uri, armonii??Ca oricum putem sa le facem in prima pozitie??? :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 

Asa ca sa facem o petitie catre toti inconstientii mari ai scenei metal si catre toti virtuosii chitarii ca se chinuie degeaba, noi aici in Romania am gasit acest secret, totul suna in prima pozitie si nu mai au nevoie de scule performate de zeci de mii de euro, ca pot sa fac pe o chitara rece totul :)))))))))))))))))))))

 

Deja imi vine sa rad cand vad cate argumente puerile se aduc, argumente care jignesc anii de zile de munca ai unor anumitor oameni, care nu se preteaza la.......simplitati.

 

Ps: de fapt abia acum am vazut, este specificat, o piesa de metal. Banuiesc ca de blues si alte asemenea nu incape vorba?? :D)))

 

Eu ti'am inteles inversunarea si fac pariu ca mai multi colegi au inteles'o (postul ce'l aduci in discutie cred ca e aberant), dar parerea mea e ca te bati cu morile de vant.Cei care'si dau cu parerea si iau in bascalie muzica metal (in general) sunt convins ca fac asta pentru ca nu prea au inteles'o (cel putin de la Sabbath/Zeppelin/Purple/Floyd incoace) si mai cred ca nici nu s'au straduit sa o inteleaga sa nu mai vorbim s'o studieze (pe instrument).Eu de ex sau alti prieteni "lautari";dupa ce am ascultat sau studiat sau cantat piese de la cei mai susmentionati si altii (pe care poate ii veneram) din vreamea aia recunosc ca imi e destul de greu sau pur si simplu nu mai am rabdare sa le mai ascult/cant si astazi;probabil ca nu mai au farmecul de atunci(lucru valabil si pentru altfel de muzica din 70-80) si imi place sa cred ca muzical am evoluat macar putin si macar ca ascultator.Imi e destul de clar ca e o oarecare diferenta de generatii intre muzzicile astea ii fac pe unii sa spuna ca aia e caca; aia e muzica...;dar mai important decat varsta cred ca e faptul ca multi nu au avut deschiderea/nervii sau timpul necesar sa asculte/rumege diverse genuri muzicale.Mergand mai departe cu rationamentul asta si considerand ca ar fi reusit la un moment dat sa'i placa macar ceva din muzica "metal" cred ca mai departe ar fi fost intr'o oarecare masura atrasi sa abordeze acest gen pe o cale normala/naturala.Dupa ce ar fi studiat diverse genuri "metaliste" ar fi observat ca si acolo se poate gasi compozitie si muzicalitate si ar mai fi observat ca e vorba de multa munca.Unii probabil ca au ajuns in stadiul asta dar cand au observat ca e de munca au preferat sa spuna chestii de genul: "aia nu e muzica..ala nu e sound;ce'i cu viteza aia.. e mai bun blues'ul/bossa,flamenco;rock'n roll,etc...;e mai expresiv, mai nuantat;mai nu tiu cum.. si de ce sa ma chinui io cu atatea tehnici cand pot invat minor+major, mai sucesc cateva pentatonice pana cand uimesc audienta cu groove'ul sau feeling'ul meu;ascunzand de fapt (dupa parerea mea)ignoranta sau lenea de a lucra pe instrument.

Dar pana la urma cred ca ai fi mai castigat sa'i lasi in lumea lor cum la fel si noi restul putem sa traim intr'a noastra cu muzica noastra.

Singurele chestii in care nu's de acor cu tine sunt ideile ce tin de tehnica sau viteza. Cred ca muzica nu inseamna numai tehnica iar tehnica nu inseamna numai viteza (pe instreument); In rest numai :)

Link to comment
Share on other sites

Unii probabil ca au ajuns in stadiul asta dar cand au observat ca e de munca au preferat sa spuna chestii de genul: "aia nu e muzica..ala nu e sound;ce'i cu viteza aia.. e mai bun blues'ul/bossa,flamenco;rock'n roll,etc...;e mai expresiv, mai nuantat;mai nu tiu cum.. si de ce sa ma chinui io cu atatea tehnici cand pot invat minor+major, mai sucesc cateva pentatonice pana cand uimesc audienta cu groove'ul sau feeling'ul meu;ascunzand de fapt (dupa parerea mea)ignoranta sau lenea de a lucra pe instrument.

 

Sunt de acord cu ideea pe care o sustii dar ... chestia cu " ... atatea tehnici cand pot invat minor+major ... e mai bun blues'ul/bossa,flamenco;rock'n roll,etc... " ... Aici ai exagerat, trebuie sa recunosti.

 

In fiecare gen este de studiu serios ... pai numai in flamenco doar din cate am vazut la un coleg pasionat de el, si iti pot spune ca este mai MULT mai mult decat "minor+major".

 

Ar trebui acceptata diversitatea asta si privita mai din perspectiva.

Link to comment
Share on other sites

da,super instrumentisti,super tehnica,super viteza,super sound...dar mie nu imi plac...asta nu inseamna ca sunt invidios ca nu pot sa fac ce fac aia de aceea nu imi plac...(recunosc,ca si om care tine o chitara in mana,nu pot sa fac ce fac aia si tot respectul,dar ca si acultator de muzica...nu ma atinge cu nimic piesa in sine ca si compozitie)

Fiecare are parerea lui,nu trebuie sa tragem noi concluziile de ce nu agreaza unii aceasta trupa...

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Ar trebui acceptata diversitatea asta si privita mai din perspectiva.

 

Chiar in ideea asta am intervenit si eu in discutie si am enumerat niste trupe ce au elemente din mai multe genuri , curente si stiluri .

Ii dau dreptate lui John , in ceea ce priveste refuzul de a intelege si studia muzica metal .

Intr-adevar daca pleci de la ideea ca toti canta power chords lucrurile par foarte simple , in anii x a aparut muzica heavy-metal , ulterior a devenit mai rapida , mai agresiva , ulterior foarte agresiva si asta e tot . Din pacate lucrurile nu stau deloc asa.....

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu ideea pe care o sustii dar ... chestia cu " ... atatea tehnici cand pot invat minor+major ... e mai bun blues'ul/bossa,flamenco;rock'n roll,etc... " ... Aici ai exagerat, trebuie sa recunosti.

 

In fiecare gen este de studiu serios ... pai numai in flamenco doar din cate am vazut la un coleg pasionat de el, si iti pot spune ca este mai MULT mai mult decat "minor+major".

 

Ar trebui acceptata diversitatea asta si privita mai din perspectiva.

 

Da asa e;normal ca in fiecare gen se poate studia pana la batranete. Am exagerat clar si cumva deliberat :); dar fata de colegii din tabara cealalalta exagerarea mea e minora.Ei exagereaza de cateva ori mai mult. De fapt de mult mai multe ori...Ma opresc aici ca nu vreau sa ma sfadesc cu nimeni :)

 

Chiar in ideea asta am intervenit si eu in discutie si am enumerat niste trupe ce au elemente din mai multe genuri , curente si stiluri .

Ii dau dreptate lui John , in ceea ce priveste refuzul de a intelege si studia muzica metal .

Intr-adevar daca pleci de la ideea ca toti canta power chords lucrurile par foarte simple , in anii x a aparut muzica heavy-metal , ulterior a devenit mai rapida , mai agresiva , ulterior foarte agresiva si asta e tot . Din pacate lucrurile nu stau deloc asa.....

Ma bucur ca imi sustii parerea, dar au as zice "din fericire..." :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.