www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Trupa Care Ma Uimeste Cum "creste"


lycagon
 Share

Recommended Posts

Vocea nu este principalul purtator de mesaj intr-o piesa. Altfel 80% din muzica clasica nu ar avea mesaj. La fel si 90% din muzica lui Satriani sau Vai sau mai nu stiu eu cine.

 

Un gen muzical nu se analizeaza doar din punctul de vedere al chitarei ci in ansamblu - de aceea ar fi bine sa nu criticati doar vocea. Ceea ce totusi faceti.

 

Daca nu te recunoaste melomanul esti in gasca celor cu "morse" si poti sa dai pe spate eventual copii incepatori - nu fac muzica pt melomani si nici sa ma recunoasca nimeni. Fac muzica in primul rand pt mine, in al doi-lea rand pt cine VREA sa ma asculte, DACA vrea sa ma asculte.Oricum voi primii o mie de critici direct proportionale cu laudele. Deci nu ma intereseaza sa ma recunoasca lumea sau melomanii :)

 

Marea arta si marea tehnica va fi intotdeauna apreciata de un grup foarte restrans de ascultatori sau de artisti muzicanti si de cele mai multe ori si acestia apreciaza complect alltceva decat crecem sau am dori noi - continuam cu elita, din care, in nici un caz nu sunt eu, si cu atat mai mult nici dvs. tot elitism este pana la urma si tot continuati sa sugerati ca stiti mai mult ca altii, ca sunteti o elita impreuna cu cativa "fani" de pe acest forum.

Treceti peste aceste accente de elitism. Cantati mai mult, criticati mai putin. Daca descoperim sa zicem, pe forumul asta un instrumentist pe la vreo 30 si ceva de an mai bun ca dvs............sunteti de acord sa nu mai deschideti gura de acum incolo, in ceea ce priveste criticile??? Pt ca daca la 30 de ani e mai bun ca dvs, atunci a ascultat muzica mai buna, a repetat chitaristi mai buni, toata game de motive pe care dvs le tot enumerati de vreo 2 ani incoace.

 

E...acum esti prea de tot in genul asta de comparatie. :) Poate cineva de pe aici (tu,eu,Karpi sau intreg rgc'ul) sa stabileasca cine'i mai bun/cel mai bun/mai bun ca ala,etc...Bun in ce? la ce?, sau de ce?, sunt intrebari destul de subiective si care cred ca nu'si au rostul (parerea mea)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vocea nu este principalul purtator de mesaj intr-o piesa. Altfel 80% din muzica clasica nu ar avea mesaj. La fel si 90% din muzica lui Satriani sau Vai sau mai nu stiu eu cine.

 

Un gen muzical nu se analizeaza doar din punctul de vedere al chitarei ci in ansamblu - de aceea ar fi bine sa nu criticati doar vocea. Ceea ce totusi faceti.

 

Daca nu te recunoaste melomanul esti in gasca celor cu "morse" si poti sa dai pe spate eventual copii incepatori - nu fac muzica pt melomani si nici sa ma recunoasca nimeni. Fac muzica in primul rand pt mine, in al doi-lea rand pt cine VREA sa ma asculte, DACA vrea sa ma asculte.Oricum voi primii o mie de critici direct proportionale cu laudele. Deci nu ma intereseaza sa ma recunoasca lumea sau melomanii :)

 

Marea arta si marea tehnica va fi intotdeauna apreciata de un grup foarte restrans de ascultatori sau de artisti muzicanti si de cele mai multe ori si acestia apreciaza complect alltceva decat crecem sau am dori noi - continuam cu elita, din care, in nici un caz nu sunt eu, si cu atat mai mult nici dvs. tot elitism este pana la urma si tot continuati sa sugerati ca stiti mai mult ca altii, ca sunteti o elita impreuna cu cativa "fani" de pe acest forum.

Treceti peste aceste accente de elitism. Cantati mai mult, criticati mai putin. Daca descoperim sa zicem, pe forumul asta un instrumentist pe la vreo 30 si ceva de an mai bun ca dvs............sunteti de acord sa nu mai deschideti gura de acum incolo, in ceea ce priveste criticile??? Pt ca daca la 30 de ani e mai bun ca dvs, atunci a ascultat muzica mai buna, a repetat chitaristi mai buni, toata game de motive pe care dvs le tot enumerati de vreo 2 ani incoace.

 

Cred ca nu vrei sa intelegi despre ce este vorba .

 

Vocea umana este cea mai "buna" ptr transmis mesjul este cel mai flexibil "instrument" poate nuanta cel mai fin "mesajul "

este celk mai aproape omului .

La instrumente marii artisti incearca sa "imite " sa reproduca starea indusa de voce si de comunicarea vocala .

 

Tu ai subliniat incontinuu doar chitara de acea eu tot subliniez ca totul trebuie analizat si n-o tot intoarce ca la Braila .

Nu repeta ce am spus eu si daca repeti scrie ca esti de acord cu cutare observatie.

 

Este vorba de cu-i canta un artist cu-i vrea sa transmita mesajul ( e vorba de cei care au de transmis ceva ) , nu cu-i canti tu sau eu ! Nu este vorba despre un anumit chitarist sau trupa sau un gen anume ci este valabil in general .

 

Confunzi grupul de ''elita" cu un grup un oarecare grup "sociocultural" dupa cum ai intors-o avem , grup de elita manelist , de blues , de muzica usoara , de classica , de rock, de metal ...deci fiecare ar fi un grup de elita ?Un grup de "nisa" nu-i neaparat "elitist".

 

Discutam despre un fenomen muzical , incercand sa-l analizam .Nu am citit de la tine numai luari de pozitie gratuite de"gica contra ".

Daca spun ca cutare trupa are probleme cu una sau alta tu scrii 'nu stii ce-i metalu , nu-l intelegi" sau ";ce ai cu metalu "

 

Ce gandire reflecta asemenea "luari de pozitie" intr-un mediu oarecum artistic ?Muzica nu inseamna numai un singur gen dar regulile muzicale sunt general valabile .

 

Uite eu sunt mai limitat si nu inteleg tot pun probleme si tu nu explici nimic numai o dai inainte cu "nu intelegi".Ia incearca sa explici , sa vedem si argumente , exemple in sprijinul celor sustinute de tine .

Ok trupa canta repede cu "virtuozitate continua" dupa multa munca depusa .Canta repede si John Mck Loghlin ,Tommy Emmanuel , Paco de Lucias si multi alti .

 

Cum vezi tu ritmica in genul "metal" , care-i rolul chitarei ? rythm sau lead ?cum nuantezi intr-un tempou rapid fara sa intri in monotonie,in ce difera un patern ritmic de cel de hardrock , cum se fac contrastele cum se subliniaza tema principala cu patern minimalist repetitiv fara sa dai in monotonie , sunt schimbari de groove ?si in ce masura?, se utilizeaza ritmuri interne ?riful principal se moduleaza? exista numai rezolvare ritmica sau si armonica .E destul sa cant repede "onefinger drop D" cu chit distorsionata cu timbrul specific si putem spune ca e "metal"? Sau tine doar de "atitudine" si de apartenenta la un grup sociocultural ?

 

Bineinteles intr-un anumit subgen de metale in care s-a incadra muzica discutata ...etc

 

De unde idea ca nu se poate critica un disc sau o trupa ?

Iar treaba cu cine-i mai bun o lasam spectatorilor ei sunt singuri in stare sa ne aprecieze obiectiv .

Si eu cant ptr mine si mai toti artisti si daca se nimereste sa placa publicului este OK .

Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu vrei sa intelegi despre ce este vorba .

 

Vocea umana este cea mai "buna" ptr transmis mesjul este cel mai flexibil "instrument" poate nuanta cel mai fin "mesajul "

este celk mai aproape omului .

La instrumente marii artisti incearca sa "imite " sa reproduca starea indusa de voce si de comunicarea vocala .

 

Tu ai subliniat incontinuu doar chitara de acea eu tot subliniez ca totul trebuie analizat si n-o tot intoarce ca la Braila .

Nu repeta ce am spus eu si daca repeti scrie ca esti de acord cu cutare observatie.

 

Este vorba de cu-i canta un artist cu-i vrea sa transmita mesajul ( e vorba de cei care au de transmis ceva ) , nu cu-i canti tu sau eu ! Nu este vorba despre un anumit chitarist sau trupa sau un gen anume ci este valabil in general .

 

Confunzi grupul de ''elita" cu un grup un oarecare grup "sociocultural" dupa cum ai intors-o avem , grup de elita manelist , de blues , de muzica usoara , de classica , de rock, de metal ...deci fiecare ar fi un grup de elita ?Un grup de "nisa" nu-i neaparat "elitist".

 

Discutam despre un fenomen muzical , incercand sa-l analizam .Nu am citit de la tine numai luari de pozitie gratuite de"gica contra ".

Daca spun ca cutare trupa are probleme cu una sau alta tu scrii 'nu stii ce-i metalu , nu-l intelegi" sau ";ce ai cu metalu "

 

Ce gandire reflecta asemenea "luari de pozitie" intr-un mediu oarecum artistic ?Muzica nu inseamna numai un singur gen dar regulile muzicale sunt general valabile .

 

Uite eu sunt mai limitat si nu inteleg tot pun probleme si tu nu explici nimic numai o dai inainte cu "nu intelegi".Ia incearca sa explici , sa vedem si argumente , exemple in sprijinul celor sustinute de tine .

Ok trupa canta repede cu "virtuozitate continua" dupa multa munca depusa .Canta repede si John Mck Loghlin ,Tommy Emmanuel , Paco de Lucias si multi alti .

 

Cum vezi tu ritmica in genul "metal" , care-i rolul chitarei ? rythm sau lead ?cum nuantezi intr-un tempou rapid fara sa intri in monotonie,in ce difera un patern ritmic de cel de hardrock , cum se fac contrastele cum se subliniaza tema principala cu patern minimalist repetitiv fara sa dai in monotonie , sunt schimbari de groove ?si in ce masura?, se utilizeaza ritmuri interne ?riful principal se moduleaza? exista numai rezolvare ritmica sau si armonica .E destul sa cant repede "onefinger drop D" cu chit distorsionata cu timbrul specific si putem spune ca e "metal"? Sau tine doar de "atitudine" si de apartenenta la un grup sociocultural ?

 

Bineinteles intr-un anumit subgen de metale in care s-a incadra muzica discutata ...etc

 

De unde idea ca nu se poate critica un disc sau o trupa ?

Iar treaba cu cine-i mai bun o lasam spectatorilor ei sunt singuri in stare sa ne aprecieze obiectiv .

Si eu cant ptr mine si mai toti artisti si daca se nimereste sa placa publicului este OK .

 

Eu am inteles foarte bine ce spuneti dvs, nu cred ca intelegeti dvs ce vreau sa spun eu. INTELEGETI

Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu vrei sa intelegi despre ce este vorba .

 

Vocea umana este cea mai "buna" ptr transmis mesjul este cel mai flexibil "instrument" poate nuanta cel mai fin "mesajul "

este celk mai aproape omului .

La instrumente marii artisti incearca sa "imite " sa reproduca starea indusa de voce si de comunicarea vocala .

 

Tu ai subliniat incontinuu doar chitara de acea eu tot subliniez ca totul trebuie analizat si n-o tot intoarce ca la Braila .

Nu repeta ce am spus eu si daca repeti scrie ca esti de acord cu cutare observatie.

 

Este vorba de cu-i canta un artist cu-i vrea sa transmita mesajul ( e vorba de cei care au de transmis ceva ) , nu cu-i canti tu sau eu ! Nu este vorba despre un anumit chitarist sau trupa sau un gen anume ci este valabil in general .

 

Confunzi grupul de ''elita" cu un grup un oarecare grup "sociocultural" dupa cum ai intors-o avem , grup de elita manelist , de blues , de muzica usoara , de classica , de rock, de metal ...deci fiecare ar fi un grup de elita ?Un grup de "nisa" nu-i neaparat "elitist".

 

Discutam despre un fenomen muzical , incercand sa-l analizam .Nu am citit de la tine numai luari de pozitie gratuite de"gica contra ".

Daca spun ca cutare trupa are probleme cu una sau alta tu scrii 'nu stii ce-i metalu , nu-l intelegi" sau ";ce ai cu metalu "

 

Ce gandire reflecta asemenea "luari de pozitie" intr-un mediu oarecum artistic ?Muzica nu inseamna numai un singur gen dar regulile muzicale sunt general valabile .

 

Uite eu sunt mai limitat si nu inteleg tot pun probleme si tu nu explici nimic numai o dai inainte cu "nu intelegi".Ia incearca sa explici , sa vedem si argumente , exemple in sprijinul celor sustinute de tine .

Ok trupa canta repede cu "virtuozitate continua" dupa multa munca depusa .Canta repede si John Mck Loghlin ,Tommy Emmanuel , Paco de Lucias si multi alti .

 

Cum vezi tu ritmica in genul "metal" , care-i rolul chitarei ? rythm sau lead ?cum nuantezi intr-un tempou rapid fara sa intri in monotonie,in ce difera un patern ritmic de cel de hardrock , cum se fac contrastele cum se subliniaza tema principala cu patern minimalist repetitiv fara sa dai in monotonie , sunt schimbari de groove ?si in ce masura?, se utilizeaza ritmuri interne ?riful principal se moduleaza? exista numai rezolvare ritmica sau si armonica .E destul sa cant repede "onefinger drop D" cu chit distorsionata cu timbrul specific si putem spune ca e "metal"? Sau tine doar de "atitudine" si de apartenenta la un grup sociocultural ?

 

Bineinteles intr-un anumit subgen de metale in care s-a incadra muzica discutata ...etc

 

De unde idea ca nu se poate critica un disc sau o trupa ?

Iar treaba cu cine-i mai bun o lasam spectatorilor ei sunt singuri in stare sa ne aprecieze obiectiv .

Si eu cant ptr mine si mai toti artisti si daca se nimereste sa placa publicului este OK .

 

Eu am inteles foarte bine ce spuneti dvs, nu cred ca intelegeti dvs ce vreau sa spun eu. INTELEGETI CA EXISTA OAMENI CARORA ACEASTA VOCE LE TRANSMITE CEVA. Asta nu intelegeti ceva. Si acei oameni sunt consumatori de muzica ca oricare altul. Intelegeti odata pt totdeauna. Daca dvs nu va place asa ceva, asta e altceva. Dar pricepeti odata acest lucru. Trecand peste acest lucru, cu ot cu chitara si cu tobe, adica cu intregul cum spuneti dvs, exista oameni carora aceasta kuzica le transmite ceva. Ca acest ceva nu va atinge pe dvs, nu e problema. Problema apare aici. Refuzati sa vedeti aceasta muzica "porcoasa" ca o muzica.

 

Este ca diferenta de cultura intre noi si japonezi. Nu cred ca vom intelege sistemul kamikaze al japonezilor sau sepuku, dar asta nu inseamna ca sunt dezaxati sau cretini sau mai nu stiu cum. Dvs sunteti occidentalul, ascultatorii de metal, japonezii.

 

Nimeni nu a zis sa nu criticati o trupa. Dar nu o faceti sugerand ca e stil de muzica infantil.

 

Este vorba de cu-i canta un artist cu-i vrea sa transmita mesajul ( e vorba de cei care au de transmis ceva ) , nu cu-i canti tu sau eu ! Nu este vorba despre un anumit chitarist sau trupa sau un gen anume ci este valabil in general - nu este vorba de in general. Muzica are la ora actuala atatea stiluri si laturi incat e imposibil de criticat la modul general. Artistii au tot atat de specializat publicul ca si fabricantii de pantofi. Poate chiar mai multi. A generaliza muzica actuala este naivitate. De asta si avem noi doi aceste contre.

 

Cum vezi tu ritmica in genul "metal" , care-i rolul chitarei ? rythm sau lead ?cum nuantezi intr-un tempou rapid fara sa intri in monotonie,in ce difera un patern ritmic de cel de hardrock , cum se fac contrastele cum se subliniaza tema principala cu patern minimalist repetitiv fara sa dai in monotonie , sunt schimbari de groove ?si in ce masura?, se utilizeaza ritmuri interne ?riful principal se moduleaza? exista numai rezolvare ritmica sau si armonica .E destul sa cant repede "onefinger drop D" cu chit distorsionata cu timbrul specific si putem spune ca e "metal"? Sau tine doar de "atitudine" si de apartenenta la un grup sociocultural - o retorica interesanta. Fiecare are modul lui de a vedea rolul instrumentului in acelasi stil de muzica total diferit. De asta nu mai generalizati. Este diferenta dintre "teroristul" Malmsteen, care, precum stie toata lumea nu poate tine langa el un instrumentist mai mult de un album (pt ca el este buricul pamantului) si Petrucci, care canta in cadrul aceleiasi formatii de ani de zile. Amandoi la fel de buni, la fel de performeri, dar Petrucci intelege ce o trupa, Malmsteen nu. Sunt ferm convins ca amandoi au pareri total diferite de rolul chitari solo, la fel ca si cea ritmica, in cadrul unei trupe. Pattern-ul de ritmic de hardrock este foarte diferit de cel de metal. De asta spun sa nu va bagati.

 

Intre muzicienii de hardrock si cei de metal (indiferent de instrumentul abordat) este diferenta uriasa. Si unii si altii studiaza DIFERIT ani de zile pt a ajunge buni. Singurul lor lucru in comun este apartenenta la genul rock. Atat.

 

Acordajele joase, da, sunt apanajul metalului. Aflati ca se canta si in B drop, si chiar mai jos, in A. Daca imi spuneti un singur stil muzical in afara de metal unde se canta B drop, si se abuzeaza de acest lucru,va premiez. Ma refer ca stil de abordare, nu ca mai exista chitaristi care folosesc din cand in cand si o a saptea coarda de ex.

 

Faceti o greseala flagranta in ceea ce priveste atitudinea si apartenenta la un grup sociocultural. Fiecare muzica are cultura ei, valorile ei, stilul ei de imbracaminte,dansul ei, gestica ei, la un moment dat, unele stiluri (hip hop) un stil de vorbire curenta in afara muzicii.. Nu mai vorbim de regulile muzicale, care sunt diferite si ele . In afara de aceleasi note universale in muzica, totul este total diferit. Deci da, metalul este ceva diferit de restul muzicii, la fel ca si blues-ul sau oricare alta muzica.

Edited by lycagon
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.