www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Salut Am O Problema Cu Vocea In Adobe


Guest iulian15
 Share

Recommended Posts

Guest iulian15

Salut as vrea sa ma ajutai cu ceva

am Adobe Audition 3.0 am inregistrat dar vocea nu se aude clar....se aude aerul si folosesc si microfon bun ji filtru..... :) .....

ce sa fac?...unde pot gasi setarile,reglajele

 

Va rog daca ma puteti ajuta cu un link sau ceva :)

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

of...frate... :)

nici macar n-am auzit de programul acela...

personal, nu cunosc pe nimeni care sa lucreze in el; iar pe site, toti imi zic de CoolEdit 2 pro; sau Cubase(cica e bun.. io habar n-am de acesta)...

 

Cat despre faptul ca nu se inregistreaza bn, vezi intai daca se inregistreaza (sau se aude ) clar in alt program, si atunci eshti sigur ca e vina programului tau;

Daca nu, sa nu fie de la angrenajul pe care il foloseshti de la microfon pana la PC (de exemplu, daca bagi printr-un mixer, sau vreo pedala de efecte) - eu unul am observat ca se aude cel mai bn fara intermediare de genu;

 

in fine; mai ashteapta sfaturi de la experimentati, apoi, poti sa intrii in panica :)

 

Numai bine :)

Link to comment
Share on other sites

Salut as vrea sa ma ajutai cu ceva

am Adobe Audition 3.0 am inregistrat dar vocea nu se aude clar....se aude aerul si folosesc si microfon bun ji filtru..... :D .....

ce sa fac?...unde pot gasi setarile,reglajele

 

Va rog daca ma puteti ajuta cu un link sau ceva :D

 

 

:)

 

Scrie exact ce scule folosesti si ce olaca de sunet si in ce intrare infigi microfonul.

Eventual pune si o mostra de inregistrare.

 

of...frate... :D

nici macar n-am auzit de programul acela...

personal, nu cunosc pe nimeni care sa lucreze in el; iar pe site, toti imi zic de CoolEdit 2 pro; sau Cubase(cica e bun.. io habar n-am de acesta)...

 

Cat despre faptul ca nu se inregistreaza bn, vezi intai daca se inregistreaza (sau se aude ) clar in alt program, si atunci eshti sigur ca e vina programului tau;

Daca nu, sa nu fie de la angrenajul pe care il foloseshti de la microfon pana la PC (de exemplu, daca bagi printr-un mixer, sau vreo pedala de efecte) - eu unul am observat ca se aude cel mai bn fara intermediare de genu;

 

in fine; mai ashteapta sfaturi de la experimentati, apoi, poti sa intrii in panica :)

 

Numai bine :)

 

Multe nu cunoti dar o sa afli cu incetul. Adobe Audution este o versiune mai avansata a fostului CoolEdit Pro ce a fost trecut la concernul Adobe .

Link to comment
Share on other sites

Frate, sa fie clar ca programele nu influenteaza calitatea inregistrarii: asta tine de calitatea hardware-ului (si setarile driverelor daca nu folosesti calitatea maxima mereu). Programul doar dicteaza "scrie stream-ul asta pe discul asta", iar ce efecte aplici uterior semnalului e alta problema.

Asa ca, Iulian, cum a zis si Karpi, depinde ce intelegi tu prin "microfon bun" si depinde in ce il bagi si in ce conditii inregistrezi. Iar daca semnalul inregistrat e de proasta calitate poti aplica "setari si reglaje" pana te plictisesti, tot nu iese ceva bun.

Link to comment
Share on other sites

Guest iulian15

aha..am inteles.....mersi mult..o sa incerc si cu cool edit :) ...dar am o intrebare..poate sa fie si de la placa audio? :) ...pentru ca scot aerul ji tot se mai aude......dar am sa mai vad...pana atunci mai incerc cu Cool Edit.....ink odat mersi :)

Link to comment
Share on other sites

aha..am inteles.....mersi mult..o sa incerc si cu cool edit :) ...dar am o intrebare..poate sa fie si de la placa audio? :) ...pentru ca scot aerul ji tot se mai aude......dar am sa mai vad...pana atunci mai incerc cu Cool Edit.....ink odat mersi :)

 

Pai nu mai lua aer si s-a rezolvat o parte a problemei..LOL

 

Acu fara gluma si asta tre sa inveti cum sa iei aer fara sa se auda , si cat de aproape stai de microfon ..etc .

 

Dar prima data sa pui un "sample' sa auzim despre ce vorbesti.

 

Adobe sau Cool Edit sun la fel Adobe Audition este mai avansat dar la baza este CoolEdit .

 

Volumul de inregistrare al microfonului trebuie sa-l reglezi ca sa nu distorsioneze sa nu ai zgomot mare ( fasait duin preamp ) ar fi bun un preamp calitativ si sa intri pe line-in unde placile de sunet sunt mai calitative .Pe intrarea de microfon multimedia niciuna din firme nu s-a strofocat sa se intreaca in calitate este doar aprox ptr calitate de "telefon".

 

Sa nu canti prea aproape , sa nu ai ref;exii in ca,era in care inregistrezi ( dar acest lucru implica un studio antifonat e mai complicat)

 

etc..

Link to comment
Share on other sites

"scule buna frate ji limbaj de jmenar" este irelevant. Ce exact ai folosit? Daca se aude aerisit fie e din cauza microfonului (self-noise), fie (cel mai probabil) izolare proasta in camera (i.e. lipsa tratament acustic), fie preamplificator prost, fie gain setat prost (e bine sa ai headroom, dar prea mult headroom strica).

 

Nu ai dat absolut niciun detaliu legat de aspectele importante precizate mai sus.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Cycler

Ce inregistrezi de se aude aerul ? Un compresor de la vopsitorie ? :)

 

Pentru inregistrari "adevarate" se foloseste un microfon condensator pus pe shockmount, care permite inregistrarea de la o distanta apreciabila, 20-30-50cm, spre deosebire de un microfon de concert care suna corect doar de foarte aproape (si poate prinde si sunetul inspiratiei de la un vocal fara tehnica). Oricum, daca e vorba de respiratie.. asta se poate taia pur si simplu ulterior.

 

Presupun ca nu dispui de asa ceva, atat timp cat iti pui problema ca ar exista setari in Audition pentru a rezolva asta.

 

Daca e vorba de eliminarea suieratului asociat cu sh f tz d'astea, se foloseste un de-esser. Dar e mult mai bine sa le elimini din configuratia de inregistrare. Cica si trucul asta ar fi mai bun decat procesarea ulterioara.

Link to comment
Share on other sites

Ce inregistrezi de se aude aerul ? Un compresor de la vopsitorie ? :)

 

Pentru inregistrari "adevarate" se foloseste un microfon condensator pus pe shockmount, care permite inregistrarea de la o distanta apreciabila, 20-30-50cm, spre deosebire de un microfon de concert care suna corect doar de foarte aproape (si poate prinde si sunetul inspiratiei de la un vocal fara tehnica). Oricum, daca e vorba de respiratie.. asta se poate taia pur si simplu ulterior.

 

Presupun ca nu dispui de asa ceva, atat timp cat iti pui problema ca ar exista setari in Audition pentru a rezolva asta.

 

Daca e vorba de eliminarea suieratului asociat cu sh f tz d'astea, se foloseste un de-esser. Dar e mult mai bine sa le elimini din configuratia de inregistrare. Cica si trucul asta ar fi mai bun decat procesarea ulterioara.

 

Gate , Noise Gate

 

Dupa ultimele cercetari se ia aer in PAUSA dintre notele cantate , deci se poate "taia" si manual in cel mai rau caz .

Daca inspira aer in timp ce sustine o nota estew deja o performanta buna de circ , a putea castiga bani frumosi cu demonstratii de un duplex din acesta iesit din comun.

 

Captare de la distanta nu este o problema de sensibilitate ci depinde de spatiul studioului corect antifonat .( sa nu aiba reflexii) .

Link to comment
Share on other sites

Guest Cycler

Cred ca stie, dar se mai intampla scapari d'astea avand in vedere ca materialul didactic nu prea e in romana, si invatarea nu se face structurat dupa programa, ci in ordinea in care se gasesc informatiile pe net sau pe la prieteni :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Leaveyou

Nu stiu sigur daca ajuta cu ceva informatia mea, insa am un e-mu 0404 USB, si cand il folosesc la 192 khz aud un sunet infundat de vant/valuri pe care nu pot sa mi-l explic decat prin faptul ca placa pretinde ca accepta acel sampling rate ca sa-mi ia ochii, 96 khz fiind sr-ul maxim la care ofera o calitate buna a inregistrarii. Daca auzi zgomotul indiferent daca ai sau nu microfonul plugged in s-ar putea sa ai o problema asemanatoare cu a mea. In acest caz micsoreaza sampling rate-ul din setarile programului cu care lucrezi si spune-ne daca s-a rezolvat problema.

 

 

edit: 21 posts = i can vote on duels :)

Edited by Leaveyou
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.