www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Romania, Invingatoare La Haga


maur
 Share

Recommended Posts

mda, uateva

 

+1

 

Acuma pe bune, nu inteleg ce-i cu eruptia asta de nationalism.

Cine e "noi" ?? Pe mine personal ma lasa complet rece stirea asta. Nu ma cheama Romania, doar s-a intamplat sa ma nasc intr-o anumite jurisdictie.

Link to comment
Share on other sites

Pai si atunci te impiedica cineva sa fii trist?

 

Iertare. Traiasca tribalismul ! "Noi" contra "ei" pentru totdeauna !

Preferi asa ?

Link to comment
Share on other sites

Cat de intens se posteaza pt o stire si decizie de 2 lei(vechi)...

 

Am primit o insula. Mare scofala...are resurse pe care le putem exploata. Le putem exploata noi ca tara, nu noi ca oameni. Iar daca noi, ca tara(adica cei de sus), le exploatam, e clar ca noua...oamenilor de rand, nu ne influenteaza viata de zi cu zi cu nimic. Pt ce atat tam-tam?!

Edited by Sloby
Link to comment
Share on other sites

Iertare. Traiasca tribalismul ! "Noi" contra "ei" pentru totdeauna !

Preferi asa ?

 

Daca din fraza mea tu deduci asa ceva, atunci reduci lucrurile la o gandire frusta. Istoria e subiectiva, conjuncturala, Romania e un stat national si independent spre disperarea si dezamagirea unora. Nu stau sa expun lucruri de istorie ca nu este cazul. Dezamagirea ta vine probabil din diverse cauze, este problema ta ca nu te simti apartinand acestiu popor, asa cum este el.

Link to comment
Share on other sites

Daca din fraza mea tu deduci asa ceva, atunci reduci lucrurile la o gandire frusta. Istoria e subiectiva, conjuncturala, Romania e un stat national si independent spre disperarea si dezamagirea unora. Nu stau sa expun lucruri de istorie ca nu este cazul. Dezamagirea ta vine probabil din diverse cauze, este problema ta ca nu te simti apartinand acestiu popor, asa cum este el.

 

Sau poate problema e la tine cand te identifici cu o fictiune. Te-ai gandit vreodata la asta ?

A(t)i uitat ca "natiunea" era un concept inexistent pana acum 100 si ceva de ani ?

Link to comment
Share on other sites

Vai si ce mare dreptate s-a facut , Insula Serpilor e revendicata Romaniei , toti baietasii smardoi au lustruit frumos oficialii pentru acte de foraj petrolier pe Insula Serpilor , pana la urma ala a fost interesu petrolu , ca acum toate televiziunile se caca pe ele in fite sa mearga cu elicopteru sa puna steaguri pe ea treaba lor , oricum e alta mascarada politica si financiara Insula asta.

Link to comment
Share on other sites

A castigat dreptul de exploatare...deci a primit dreptul de exploatare...deci a PRIMIT-O!

 

"Insula Serpilor, situata in Marea Neagra, a devenit parte din Ucraina in urma Acordului de la Paris din 1947, dupa anexarea Basarabiei la Uniunea Sovietica."

Sloby, las-o jos cã mãcãne! Iar comentați fãrã sã citiți? Insula aparține Ucrainei. E vorba doar despre delimitarea platoului continental și a zonei economice exclusive a României și Ucrainei, nu de apartenența Insulei Șerpilor la unul din cele douã state.

Link to comment
Share on other sites

"Insula Serpilor, situata in Marea Neagra, a devenit parte din Ucraina in urma Acordului de la Paris din 1947, dupa anexarea Basarabiei la Uniunea Sovietica."

Sloby, las-o jos cã mãcãne! Iar comentați fãrã sã citiți? Insula aparține Ucrainei. E vorba doar despre delimitarea platoului continental și a zonei economice exclusive a României și Ucrainei, nu de apartenența Insulei Șerpilor la unul din cele douã state.

 

N-am citit decat titlul si ce mai stiam de cand eram "tanar" si ma uitam la stiri. Deci, scuze.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa inteleaga toata lumea (ca de obicei se scot in mod grav informatiile din context):

 

Insula serpilor e a Ucrainei.

Ucraina se prevala de aceasta insula pentru a obtine mai mult din platoul continental, pe ideea ca si ce e in jurul ei apartine tot ucrainei.

Romania sustinea ca acest lucru nu este valabil, insula nefiind de fapt decit o stinca, si in concluzie nu se poate revendica platou continental pe baza ei.

S-a decis astazi ca Romania are dreptate, deci o parte din platoul continental, ce este considerat important dpdv al resurselor pe care le contine, va reveni Romaniei.

 

Am simplificat putin in explicatia de mai sus, dar sper ca ati inteles.

Link to comment
Share on other sites

;) Unde dai si unde crapa! Fratilor, cititi sau urmariti stirile cum trebuie, apelati la tranzlator daca e nevoie! Dass101 si Doctor X +1! :)

Dimytrius +1000 !

Nu inteleg ce au unii oameni cu patriotismul. :) De fapt cred ca ii inteleg - sunt romani, deci nu au asa ceva ( la noi se pare ca functioneaza mai bine "patria ubi bene" :D ). Totusi, macar taceti...nu mai faceti afirmatii gratuite. Cate topicuri inutile nu sunt la cafenea?! Asta de ce ar fi atat de exagerat?! Unii sunt patrioti (ma refer la cei din alte tari unde termenul exista nu numai in dictionar) si cand nu trebuie, altii (a se citi romani) nu sunt patrioti nici macar cand li se recunoaste un drept, o cauza pierduta, un teritoriu. Ne-am invatat sa mergem la biserica - sa ne rugam numai pentru noi, am invatat sa ne umilim prin orice mijloace - ca sa ne fie mai bine, ne-am invatat sa ne priveasca numai propria persoana - dar niciodata tara in care traim. Poate ca asta e problema noastra - suntem "ingusti la..."privire"! :P

 

PS Nu luati mesajul ca o ofensa. E ceva idealist, nu stiu ce am patit, de unde patriotismul asta?! :D Doar sunt roman! :)

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

;) Unde dai si unde crapa! Fratilor, cititi sau urmariti stirile cum trebuie, apelati la tranzlator daca e nevoie! Dass101 si Doctor X +1! :)

Dimytrius +1000 !

Nu inteleg ce au unii oameni cu patriotismul. :) De fapt cred ca ii inteleg - sunt romani, deci nu au asa ceva ( la noi se pare ca functioneaza mai bine "patria ubi bene" :D ). Totusi, macar taceti...nu mai faceti afirmatii gratuite. Cate topicuri inutile nu sunt la cafenea?! Asta de ce ar fi atat de exagerat?! Unii sunt patrioti (ma refer la cei din alte tari unde termenul exista nu numai in dictionar) si cand nu trebuie, altii (a se citi romani) nu sunt patrioti nici macar cand li se recunoaste un drept, o cauza pierduta, un teritoriu. Ne-am invatat sa mergem la biserica - sa ne rugam numai pentru noi, am invatat sa ne umilim prin orice mijloace - ca sa ne fie mai bine, ne-am invatat sa ne priveasca numai propria persoana - dar niciodata tara in care traim. Poate ca asta e problema noastra - suntem "ingusti la..."privire"! :P

 

PS Nu luati mesajul ca o ofensa. E ceva idealist, nu stiu ce am patit, de unde patriotismul asta?! :D Doar sunt roman! :)

 

Pai eu stiu unde e patriotismul meu. Stiu si unde va fi al tau cam in 3 luni. Cam peste atita timp o sa se anunte un parteneriat cu o firma de exploatare a produsului petrolier. O sa fie semnat intr-o zi foarte agitata, cu multe probleme in alta parte, ca sa nu atraga atentia (gen ultima zi a guvernului, cu o zi inaite de alegeri sau alte variante oportune). Partenerul va fi un gigant de talia Exxon, OMV, etc. Parteneriatul va fi semnat pe baza de negociere directa, in nici un caz pe baza de licitatie. NICI UN GUVERN din lumea asta nu rateaza asa o ocazie de comision. Bine, cine stie, poate in Suedia sau Norvegia sa fie exceptia care confirma regula. In schimb pretul la pompa nu va scadea deloc, chiar va creste constant. Se poate spune ca singurele certitudini acum sint moartea si cresterea pretului benzinei. In curind, din cauza crizei mondiale, vei fi mai sarac cu vreo 30%, nu cu 15%, cit tocmai ai saracit la inceputul lui 2009. Toti banii obtinuti din exploatarea zacamintului din Marea Neagra (citi vor mai ajunge la stat) vor fi folositi pentru a plati contractul autostrazii Transilvania, cu firma Bechtel, gigant american multinational, la care sintem datori. Un kilometru de autostrada la noi costa dublu fata de un kilometru de autostrada pe sub apa in Japonia. In curind chiria ta sau rata ta la banca (sau a parintilor sau rudelor tale) va creste incredibil de mult din cauza prabusirii leului. La un momendat dat cineva nu va mai putea plati si va pierde ceva important in viata. Atunci poti sa-i spui sa fie si el mindru ca e roman ;)

 

Bine, si nu vreau sa fiu pedant, dar cind o sa intelegi ca nationalitatea nu mai conteaza o sa faci un pas extrem de important in viata. Mondializarea in forma de acum e un atentat direct la viata ta si a individului in general. Incearca sa te gindesti la ce e bine pentru tine si familia ta, conceptul de stat national e depasit de mult.

Link to comment
Share on other sites

n-au nici o legatura chestiile astea cu romanismul. asa sunt toti oamenii prosti. daca rezolvam partea asta pt generatiile care vin vom avea zile mai bune. altfel .. in alta parte. momentan inclin spre 'in alta parte' (in cazul meu Spania, cand s-o putea) :)

 

Daca ai impresia ca in Spania e altfel esti naiv. Problema e fix aceeasi peste tot in lume. Si e greu sa crezi ca realitatea e atit de dura, cind iti spune cineva zici ca nu se poate, e prea de tot :)

Link to comment
Share on other sites

Pai eu stiu unde e patriotismul meu. Stiu si unde va fi al tau cam in 3 luni. Cam peste atita timp o sa se anunte un parteneriat cu o firma de exploatare a produsului petrolier. O sa fie semnat intr-o zi foarte agitata, cu multe probleme in alta parte, ca sa nu atraga atentia (gen ultima zi a guvernului, cu o zi inaite de alegeri sau alte variante oportune). Partenerul va fi un gigant de talia Exxon, OMV, etc. Parteneriatul va fi semnat pe baza de negociere directa, in nici un caz pe baza de licitatie. NICI UN GUVERN din lumea asta nu rateaza asa o ocazie de comision. Bine, cine stie, poate in Suedia sau Norvegia sa fie exceptia care confirma regula. In schimb pretul la pompa nu va scadea deloc, chiar va creste constant. Se poate spune ca singurele certitudini acum sint moartea si cresterea pretului benzinei. In curind, din cauza crizei mondiale, vei fi mai sarac cu vreo 30%, nu cu 15%, cit tocmai ai saracit la inceputul lui 2009. Toti banii obtinuti din exploatarea zacamintului din Marea Neagra (citi vor mai ajunge la stat) vor fi folositi pentru a plati contractul autostrazii Transilvania, cu firma Bechtel, gigant american multinational, la care sintem datori. Un kilometru de autostrada la noi costa dublu fata de un kilometru de autostrada pe sub apa in Japonia. In curind chiria ta sau rata ta la banca (sau a parintilor sau rudelor tale) va creste incredibil de mult din cauza prabusirii leului. La un momendat dat cineva nu va mai putea plati si va pierde ceva important in viata. Atunci poti sa-i spui sa fie si el mindru ca e roman :)

 

Bine, si nu vreau sa fiu pedant, dar cind o sa intelegi ca nationalitatea nu mai conteaza o sa faci un pas extrem de important in viata. Mondializarea in forma de acum e un atentat direct la viata ta si a individului in general. Incearca sa te gindesti la ce e bine pentru tine si familia ta, conceptul de stat national e depasit de mult.

 

Aici bateam eu...ma pierdusem cu primitul cand ideea primului meu post in acest topic era cea de mai sus.

Edited by Sloby
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX

ah, ce ma bucur obor ca am castigat procesul! In sfarsit vor putea si niste unii de la noi - de alde Patriciu - sa se imbogateasca. That's really flash-news! :)

Link to comment
Share on other sites

Pai eu stiu unde e patriotismul meu. Stiu si unde va fi al tau cam in 3 luni. Cam peste atita timp o sa se anunte un parteneriat cu o firma de exploatare a produsului petrolier. O sa fie semnat intr-o zi foarte agitata, cu multe probleme in alta parte, ca sa nu atraga atentia (gen ultima zi a guvernului, cu o zi inaite de alegeri sau alte variante oportune). Partenerul va fi un gigant de talia Exxon, OMV, etc. Parteneriatul va fi semnat pe baza de negociere directa, in nici un caz pe baza de licitatie. NICI UN GUVERN din lumea asta nu rateaza asa o ocazie de comision. Bine, cine stie, poate in Suedia sau Norvegia sa fie exceptia care confirma regula. In schimb pretul la pompa nu va scadea deloc, chiar va creste constant. Se poate spune ca singurele certitudini acum sint moartea si cresterea pretului benzinei. In curind, din cauza crizei mondiale, vei fi mai sarac cu vreo 30%, nu cu 15%, cit tocmai ai saracit la inceputul lui 2009. Toti banii obtinuti din exploatarea zacamintului din Marea Neagra (citi vor mai ajunge la stat) vor fi folositi pentru a plati contractul autostrazii Transilvania, cu firma Bechtel, gigant american multinational, la care sintem datori. Un kilometru de autostrada la noi costa dublu fata de un kilometru de autostrada pe sub apa in Japonia. In curind chiria ta sau rata ta la banca (sau a parintilor sau rudelor tale) va creste incredibil de mult din cauza prabusirii leului. La un momendat dat cineva nu va mai putea plati si va pierde ceva important in viata. Atunci poti sa-i spui sa fie si el mindru ca e roman :)

 

Bine, si nu vreau sa fiu pedant, dar cind o sa intelegi ca nationalitatea nu mai conteaza o sa faci un pas extrem de important in viata. Mondializarea in forma de acum e un atentat direct la viata ta si a individului in general. Incearca sa te gindesti la ce e bine pentru tine si familia ta, conceptul de stat national e depasit de mult.

 

Saracia nu se masoara in procente. Si sa stii, de la an la an imi merge mai bine, asa roman cum sunt, cu un salariu de amarat de profesor. Iar ce e mai important in viata, se pierde doar in groapa.

Link to comment
Share on other sites

Este atat de usor sa judeci fara sa cunosti. Deci m-am tinut cu mainile de burta citind atatea ineptii. Mai e ceva care ne caracterizeaza, George, discursul nefondat, superficial. Cu toate acestea, ceilalti care sunt mai atenti decat noi si se pricep mai bine in domenii in care noi doar glumim, ca altceva nu putem face, au datoria sa ne arate unde gresim, iar noi, din bun simt sa ne indreptam.

 

Intelegerea unui text este o chestiune de examen de capacitate, complexitatea mesajului urcand proportional cu varsta. Din fericire nu a trebuit sa citim documentul Curtii Internationale - cine stie ce am fi inteles, ca poate trebuie sa ne prezentam pentru incorporare...

 

George si cei sceptici (imi vorbesc si mie insumi) in Romania afacerile se fac fara jena, desigur ca exploatarea din zona respectiva (daca intr-adevar exista acele resurse care se vehiculeaza, desi cred ca e si multa naratiune la mijloc) va fi atribuita intr-un mod tainic si miraculos cine stie carei firme, ca preturile vor creste din argumentele y etc. Greata care ma cuprinde este imensa, insa acest lucru nu ma face sa neg faptul ca sunt roman, ca dupa toate palmele primite de-a lungul istoriei, suntem si noi, in sfarsit nu de partea perdanta la o judecata.

 

Addrien - tot respectul pt tine - daca esti profesor si ai o asa gandire franca. :)

Link to comment
Share on other sites

Pai eu stiu unde e patriotismul meu. Stiu si unde va fi al tau cam in 3 luni. Cam peste atita timp o sa se anunte un parteneriat cu o firma de exploatare a produsului petrolier. O sa fie semnat intr-o zi foarte agitata, cu multe probleme in alta parte, ca sa nu atraga atentia (gen ultima zi a guvernului, cu o zi inaite de alegeri sau alte variante oportune). Partenerul va fi un gigant de talia Exxon, OMV, etc. Parteneriatul va fi semnat pe baza de negociere directa, in nici un caz pe baza de licitatie. NICI UN GUVERN din lumea asta nu rateaza asa o ocazie de comision. Bine, cine stie, poate in Suedia sau Norvegia sa fie exceptia care confirma regula. In schimb pretul la pompa nu va scadea deloc, chiar va creste constant. Se poate spune ca singurele certitudini acum sint moartea si cresterea pretului benzinei. In curind, din cauza crizei mondiale, vei fi mai sarac cu vreo 30%, nu cu 15%, cit tocmai ai saracit la inceputul lui 2009. Toti banii obtinuti din exploatarea zacamintului din Marea Neagra (citi vor mai ajunge la stat) vor fi folositi pentru a plati contractul autostrazii Transilvania, cu firma Bechtel, gigant american multinational, la care sintem datori. Un kilometru de autostrada la noi costa dublu fata de un kilometru de autostrada pe sub apa in Japonia. In curind chiria ta sau rata ta la banca (sau a parintilor sau rudelor tale) va creste incredibil de mult din cauza prabusirii leului. La un momendat dat cineva nu va mai putea plati si va pierde ceva important in viata. Atunci poti sa-i spui sa fie si el mindru ca e roman :)

 

Bine, si nu vreau sa fiu pedant, dar cind o sa intelegi ca nationalitatea nu mai conteaza o sa faci un pas extrem de important in viata. Mondializarea in forma de acum e un atentat direct la viata ta si a individului in general. Incearca sa te gindesti la ce e bine pentru tine si familia ta, conceptul de stat national e depasit de mult.

Nu existã parteneriat cu statul pentru exploatarea petrolului (decât poate dacã va ajunge sã exploateze Petromul).

Ce se va întâmpla în continuare?

Agenția guvernamentalã, care se ocupã de treaba asta (în spețã, agenția naționalã pentru resurse minerale), va scoate la ofertã publicã perimetre de maxim 1000 km pãtrați, pentru explorare. Permisele de explorare au durata de maxim 3 ani, fãrã posibilitate de prelungire, și se acordã prin (citez) "apel public de oferte". Poate participa orice companie care îndeplinește anumite condiții (capacitate tehnicã, financiarã, etc.) și de obicei câștigã cel care propune programul de explorare cel mai costisitor. Dupã explorare, în cazul în care s-a conturat un zãcãmânt, se încheie un acord petrolier în vederea exploatãrii, care poate avea o duratã de maxim 30 de ani, cu posibilitatea de prelungire cu încã 15 ani.

Eh, în cazul în care concesiunea va fi câștigatã de o companie privatã, statul nu va avea parte nici mãcar de un baril de petrol brut din ce exploateazã respectiva companie. În schimb, va bãga la buget o redevențã care variazã de la 3,5% la 13,5% din valoarea producției brute, redevențã care se calculeazã în funcție de volumul exploatat anual. Plus redevențe și taxe pentru transportul petrolului prin sistemul național de transport.

 

Deci, în concluzie, companiile iau petrolul, statul ia taxe. Totuși, e posibil ca prețul cu care statul va intenționa sã cumpere petrol de la respectivele companii sã fie mai mic decât cel pentru petrolul de import, datoritã costului de transport mai redus și a unor facilitãți de transport, încãrcare sau înmagazinare pe care statul poate sã le acorde companiilor petroliere.

 

Pãrerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.