www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Justin Guitar


Bong
 Share

Recommended Posts

Chitara asta... "JustIn"... am cumparat-o acum fix o saptamana de la userul yoda_tibi . sau tibi_yoda. eu doar vroiam o chitara cu forma de les paul, dar m-am ales cu ceva incredibil.

Deci...forma de les paul, copie foarte reusita de gibson. Este lacuita, desi nu prea se vede in poze din cauza blitzului.

Sunetul este...cel putin in opinia mea...mult peste Epiphone les paul standard plus.

Nu stiu sigur din ce e facuta. Tipul care mi-a vandut-o sustine ca e din Basswood, si ca e made in Germany, desi pe ea nu scrie absolut nimic in afara de logoul "JustIn" de pe headstock, deci daca stie cineva mai multe decat mine, va rog impartasiti-va cunostiintele. Eu nu am reusit sa gasesc nimik pe net despre aceasta firma.

Chitara e stock..asa cum a venit de la mama ei(care o fi aia)... mai putin straplock-urile,care au fost atasate de tipul de la care am cumparat-o.

 

 

Sample-urile sunt facute in graba, cu efectele atasate in una din poze, in combinatiile urmatoare:

Clean: doza neck, fara nici un efect.

Riff: doza bridge, Grunge+eq

Solo: doza bridge, Grunge+ Spectrum enhancer.

nota: chitara-grunge-eq-se-calculator. este inregistrat cu placa onboard a calculatorului, cu programul "jet audio" - un fel de winamp, si apoi convertite in mp3 cu "virtual dj".

 

 

Imi cer scuze pentru calitatea destul de proasta a inregistrarilor, dar alte idei mai bune nu am avut, si daca as fi avut probabil nu as fi avut cu ce sa le aplic.

 

 

Cand va dati cu parerea luati in calcul faptul ca aceasta chitara m-a costat 500 ron cu tot cu straplockuri si cu un strap.

 

Cine are dubii e invitat sa o vada fatza in fatza si sa o auda cu propriile urechi... :)

 

Parerea mea este ca daca mai vedeti asa ceva, sa testati cu incredere, pentru ca daca apreciati forma de les paul, si sunetul care a facut firma Gibson o legenda, chitara asta este mult mai buna decat aberatii gen stagg si unele epiphoane, si pretul...este penibil.

post-5828-1231780905_thumb.jpg

post-5828-1231780934_thumb.jpg

post-5828-1231780970_thumb.jpg

post-5828-1231780997_thumb.jpg

post-5828-1231781013_thumb.jpg

Clean.mp3

Riff.mp3

Solo.mp3

Link to comment
Share on other sites

sa o stapanesti sanatos mi a placut cum suna pe clean cel mai mult

 

Multumesc. :) .

 

a..si cica o nota 9,5 pentru ca e o chitara grozava ca raport sunet\calitatea finisajelor\pretz. Nu i-am dat 10 pentru ca ma costa ceva sa-i scot "JustIn"-ul si sa plantez un "BONG" :) . Fiecare cu damblaua lui...

Edited by Bong
Link to comment
Share on other sites

eu am vaga impresie ca ar fi fabricata prin aceleasi fabrici in care sunt facute si chitarele Harley Benton...headstocku' mi se pare identic cu cel al unui HB Les Paul :)

asta nu inseamna ca e o chitara proasta or somethin' :) mi se pare ca suna chiar bine, destul de plin si bassy :)

s-o chinui cu placere :D

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

soundul e mult peste Epiphone lp standard plus ?!...scuza-ma dar chiar nu stiu ce epiphone ai avut tu in mana...

poate vrei sa zici ca e peste epiphone special II

 

special II nu intra in discutie. EPIPHONE LES PAUL STANDARD PLUS. ala de e 1700 sau 1800 ron in guitarshop.

 

am mentionat cu un motiv " Cine are dubii e invitat sa o vada fatza in fatza si sa o auda cu propriile urechi... "

chiar nu glumeam. am testat unul in guitarshop si chitara mea suna mai bine. nu poti sa iti dai seama din inregistrarile facute cu efecte de 400 ron noi toate 3, si in placa onboard a calculatorului...pe cand la guitarshop il testezi pe un amp fender. do the math.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE
Sunetul este...cel putin in opinia mea...mult peste Epiphone les paul standard plus.

 

In general nu-i bine sa te hazardezi cu comparatii de genu'. Totu-i subiectiv. Eu sunt posesor de Epi Les Paul STD de vreo 2 ani si stiu ce zic :)

Link to comment
Share on other sites

special II nu intra in discutie. EPIPHONE LES PAUL STANDARD PLUS. ala de e 1700 sau 1800 ron in guitarshop.

 

am mentionat cu un motiv " Cine are dubii e invitat sa o vada fatza in fatza si sa o auda cu propriile urechi... "

chiar nu glumeam. am testat unul in guitarshop si chitara mea suna mai bine. nu poti sa iti dai seama din inregistrarile facute cu efecte de 400 ron noi toate 3, si in placa onboard a calculatorului...pe cand la guitarshop il testezi pe un amp fender. do the math.

puteai sa l intrebi si tu

da tu pe cate justin ai pus mana?

Link to comment
Share on other sites

puteai sa l intrebi si tu

da tu pe cate justin ai pus mana?

 

:) mad_max. cam asa e.

 

poate sunt si subiectiv...

 

dar totusi...eu am pus mana pe epiphoane, tu ai pus pe JustIn-e?

 

sunetul e dat si de stilul chitaristului. poate epiphone-ul nu o sa-ti mai placa daca il asculti de la mine...si invers pt justinul meu.

 

nu are rost sa continuam discutia, pentru ca nu o sa se ajunga nicaieri....

Edited by Bong
Link to comment
Share on other sites

cred ca asta te-ar putea ajuta un pic...

http://www.justmusic.de/en/item/guitars-ba...100-0-5385.html

:)

 

hehe.... mersi mult.

eu nu am reusit sa gasesc...

:)

cul....

 

Luandu-ma dupa numarul de inlay-uri...chiar chitara din link cred ca e, numai ca nu se potriveste culoarea.

daca e cea din link pret 200 euroi si are urmatoarele specificatii :

# top - quilted maple.

# body - mahogany

# neck - maple

# fingerboard - rosewood

# pick ups - 2x humbucker

# bindings - neck & body

# stop tail bridge

# hardware - chrome

Edited by Bong
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Unu la mana, chitarile Justin sunt nishte chitari de incepatori dintre cele mai ieftine de pe piatza de instrumente, exact ca si cele harley Benton cum a si observat un user de pe forum, finisajele de proasta calitate, materialele de proasta calitate, martea de hardware este dintr-un aliaj foarte ieftin si prost, dozele la fel. In nici un caz nu suna nici macar la nivelu celui mai ieftin Epiphone din gama lor, am incercat in Germania la mishto chitari Justin, deci stu ce vorbesc. Ar fii frumos ca unii useri care posteaza aici sa nu mai laude aiurea toate rahatuurile care intamplator au ajuns la ei, mai ales daca nu au pus mana pe ceva mai calumea si sa nu mai spuna prostii ca sa nu induca in eroare si altzi useri care sunt si ei incepatori. Chitarile Justin sunt de nivel Reghin, bine putzin peste macar ca si aspect si sunet, dar in rest nu ai cum sa compari aceste chitari ecat cu cele mai ieftine chinezarii de pe piatza de instrumente muzicale.

Link to comment
Share on other sites

Guest alex36
Unu la mana, chitarile Justin sunt nishte chitari de incepatori dintre cele mai ieftine de pe piatza de instrumente, exact ca si cele harley Benton cum a si observat un user de pe forum, finisajele de proasta calitate, materialele de proasta calitate, martea de hardware este dintr-un aliaj foarte ieftin si prost, dozele la fel. In nici un caz nu suna nici macar la nivelu celui mai ieftin Epiphone din gama lor, am incercat in Germania la mishto chitari Justin, deci stu ce vorbesc. Ar fii frumos ca unii useri care posteaza aici sa nu mai laude aiurea toate rahatuurile care intamplator au ajuns la ei, mai ales daca nu au pus mana pe ceva mai calumea si sa nu mai spuna prostii ca sa nu induca in eroare si altzi useri care sunt si ei incepatori. Chitarile Justin sunt de nivel Reghin, bine putzin peste macar ca si aspect si sunet, dar in rest nu ai cum sa compari aceste chitari ecat cu cele mai ieftine chinezarii de pe piatza de instrumente muzicale.

 

urat raspuns . toate astea puteau fi spuse pe un ton mai frumos fara sa ranesti sentimentele baiatului .

Link to comment
Share on other sites

Guest newman

de ce trebuie sa apara,ca si pe celebrul 4tuning,cate un intelept care se arunca direct la jugulara altuia,cand ar putea folosi un ton mult mai cald,vorba lui alex 36?!ca orice recenzie de scule cel care o face e subiectiv..pentru ca e parea lui despre respectivul lucru...omului chiar ii place cum suna chitara si a impartasit si altora parerea lui.

io unul presupun ca ai fi vrut sa zici ceva de genul "omule drag,chitara ta e de calitate slaba,e comparabila cu chinezarii si zic asta din experienta pentru io le-am probat etc".Dar na curentul Andrei Gheorghe te-a molipsit si pe u.

acuma parerea mea e ca chitara suna binisor,nu am vazut asa ceva,e prima oara cand aud,dar din inregistrarea pe clean asa mi s-a parut

bafta si spor la tras de corzi

Link to comment
Share on other sites

Doi la mana, atata timp cat nu am injurat pe nimeni sau nu am jignit pe nimeni, este treaba mea daca sunt acid sau nu in comentarii, nu am facut comentariu ca sa-l terorizez pe baiat, nu-l cunosc, nu ma intereseaza persoana lui, am facut comentariu ca altzii care sunt si ei la inceput de drum sa nu se ia dupa el si in loc sa incerce sa-shi cumpere chitari bunicele, sa faca greseala si sa cumpere si ei diverse ciurucuri, da ,a m pus mana pe mai multe modele de gen si am vazut despre ce este vorba, dar de la oricat ai fii de entuziast de chitara ta, sa zici ca este peste un Epiphone, dupa sa zici ca na, nu este peste un custom dar peste un standard, da, eee asta deja mi se pare prostie. NU mai este nici Epiphone ce erau pe vremuri, dar sunt totushi chitarile cu cel mai bun raport pretz/calitate de pe piatza, am avut si am fost foarte multzumit de ele, chiar si acum mai am una hollowbody, eu sunt mai mult pe stil-ul Fender de chitara, dar asha nu inseamna ca nu recunosc ceva ce este ok ( cazu chitarilor Epiphone ), asha ca nu din rautate am facut acest coment, ci doar ca cine vrea sa cumpere o chitara si nu se pricepe, sa nu se ia dupa recenzia facuta de cineva asha in necunoshtintza de cauza , sau ca pe viitor sa incerce sa-shi vanda chitara si sa fie sigur ca exista undeva ceva scris de bine de ea pentru a impresiona un neshtiutor, cat despre baiatu cu chitara, sa o cante sanatos, nu am nici o treaba nici cu el si nici cu chitara lui.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Unu la mana, chitarile Justin sunt nishte chitari de incepatori dintre cele mai ieftine de pe piatza de instrumente, exact ca si cele harley Benton cum a si observat un user de pe forum, finisajele de proasta calitate, materialele de proasta calitate, martea de hardware este dintr-un aliaj foarte ieftin si prost, dozele la fel. In nici un caz nu suna nici macar la nivelu celui mai ieftin Epiphone din gama lor, am incercat in Germania la mishto chitari Justin, deci stu ce vorbesc. Ar fii frumos ca unii useri care posteaza aici sa nu mai laude aiurea toate rahatuurile care intamplator au ajuns la ei, mai ales daca nu au pus mana pe ceva mai calumea si sa nu mai spuna prostii ca sa nu induca in eroare si altzi useri care sunt si ei incepatori. Chitarile Justin sunt de nivel Reghin, bine putzin peste macar ca si aspect si sunet, dar in rest nu ai cum sa compari aceste chitari ecat cu cele mai ieftine chinezarii de pe piatza de instrumente muzicale.

 

eu iti pun chitara asta in brate, in prezenta cui vrei tu... (fin cunoscator sa fie). daca imi demonstrezi ca are finisaje de proasta calitate (cel putin mai proaste decat un epiphone pe la 200-300 de euro) ma dau cu ea pe derdelush. daca nu reusesti imi dai cat am dat pe ea? fiind intelept si atotstiutor presupun ca sti faptul ca la orice...low-end exista riscul sa fie bune sau sa fie extrem de proaste. am avut si behringer. o tineam pentru experimente. toti pe aici pe forum ca domne ca falseaza ca nu stau acordate ca rahat... eu nu am avut nici cea mai mica problema cu ea. am vandut-o pentru ca nu mai aveam idei de experimente.

or exista si justin-e care au costat cat a mea...si care sunt necantabile. nu neg acest lucru, dar a mea e ok.

 

later edit : ai stat la curu meu sa sti pe ce chitari am pus eu mana sau sa sti cat de in tema sunt legat de subiectul chitari? daca nu...te rog sa te abtii de la comentarii legate de persoana mea pe viitor.

Edited by Bong
Link to comment
Share on other sites

 

prietene... uita-te si tu umpic la chitara din linku tau. ti se pare ca e ca a mea? plecam de la inlay-uri. puncte. continuam cu doze. ale mele sunt gen http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=680 . cele de pe chitara din link sunt gen http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=682 . (nu ca ar avea vreo legatura. ma refer ca aspect). si terminam cu maple top-ul. model ca al meu...de flame maple nu e pe site. presupun ca nu mai au, in schimb mai au quilted maple. uite linku. http://www.justmusic.de/en/item/guitars-ba...100-0-5385.html.

Trecem peste faptul ca cea din linkul tau are un pot de volum si unu de ton, plasate ca la epiphone les paul special II, pe cand a mea are 2 de ton 2 de vol, ca la un les paul mai apropiat de realitate. sunt niste mici mari diferente... (ma refer la maple top...ca in rest cred ca e cam aceeasi mancare de peste) ... in schimb nu pretul chitarii face obiectul discutiei. esti invitat la fel ca si colegu din timisoara sa vezi chitara live, plecand de la acelasi "pariu". daca imi demonstrezi ca e proasta, ma dau pe derdelush cu ea. daca nu imi dai cat am dat pe ea?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest SkullpturA
prietene... uita-te si tu umpic la chitara din linku tau. ti se pare ca e ca a mea? plecam de la inlay-uri. puncte. continuam cu doze. ale mele sunt gen http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=680 . cele de pe chitara din link sunt gen http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=682 . (nu ca ar avea vreo legatura. ma refer ca aspect). si terminam cu maple top-ul. model ca al meu...de flame maple nu e pe site. presupun ca nu mai au, in schimb mai au quilted maple. uite linku. http://www.justmusic.de/en/item/guitars-ba...100-0-5385.html.

Trecem peste faptul ca cea din linkul tau are un pot de volum si unu de ton, plasate ca la epiphone les paul special II, pe cand a mea are 2 de ton 2 de vol, ca la un les paul mai apropiat de realitate. sunt niste mici mari diferente... (ma refer la maple top...ca in rest cred ca e cam aceeasi mancare de peste) ... in schimb nu pretul chitarii face obiectul discutiei. esti invitat la fel ca si colegu din timisoara sa vezi chitara live, plecand de la acelasi "pariu". daca imi demonstrezi ca e proasta, ma dau pe derdelush cu ea. daca nu imi dai cat am dat pe ea?

 

bravo.i-ai facut pe toti sa taca :):) faina chitara oricum:>

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Bong, eu cred ca epiphone-u' cu care compari tu justinu era o chitara proasta. Nu mai generaliza, ca vine vreunu' cu epiphone studio si ride de tine.

 

Daca vrei o sa pun eu o inregistrare facuta cu un epiphone lp custom si cu un amp de 400 ron (cit pedala ta), si daca suna mai bine a mea imi dai tu suma pe care am dat-o eu pe epi? :)

 

PS. "sunetul... cel putin in opinia mea... e mult peste epiphone lp std plus"... pai da, mai are putin si ajunge la gibson :)

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

Bong, eu cred ca epiphone-u' cu care compari tu justinu era o chitara proasta. Nu mai generaliza, ca vine vreunu' cu epiphone studio si ride de tine.

 

Daca vrei o sa pun eu o inregistrare facuta cu un epiphone lp custom si cu un amp de 400 ron (cit pedala ta), si daca suna mai bine a mea imi dai tu suma pe care am dat-o eu pe epi? :)

 

PS. "sunetul... cel putin in opinia mea... e mult peste epiphone lp std plus"... pai da, mai are putin si ajunge la gibson :)

 

nu contest faptul ca respectiva bucata era extrem de nereusita. sunt ferm convins ca sunt altele care fac shushu pe a mea. in orice caz...in continuare dupa cateva luni inca sunt extrem de multumit. aproape mi-am terminat si pedalboardul...si suna super tare...cel putin in perceptia mea. pe funk,punk si metale cel putin suna super tare setup-ul...o sa mai pun niste sample-uri mai incolo...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
eu am vandut aceasta chitara prin vara, si acum am tot incercat sa dau de respectiva persoana la care a ajuns intr-un final glorios dar nu reusesc. daca din greseala nimereste pe aici, as vrea sa o cumpar inapoi...daca se da...

succes in gasirea chitarusii fermecate...and try not to smoke the bong so much  :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

la 3 ani după ce am cumpărat-o prima dată...și 2 jumate de când am vândut-o, chitara a ajuns iar la mine, umpic tocită pe spate și pe margini, cu nut de oțel (dap...oțel) și cu doze Epiphone. Chiar această chitară este, pentru că am ținut legătura cu tipul care a luat-o de la bișnițarul căruia i-o vândusem eu. Great success :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.