www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Drac` De Amp Sa-mi Iau


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Esti sigur ca vrei neaparat de 100W? Din pacate pana in 1000E nu ai prea multe optiuni demne de luat in seama pentru un amp de 100W lampa. Eu m-am oprit la cateva amplificatoare la care m-as uita eu daca as avea pana in 1000E de cheltuit. Blackheart Blackheart Hot Head mi se pare doar o optiune interesanta, de cele mai mici am auzit numai lucruri bune, de asta nu stiu nimic, doar mi se pare ca ofera foarte multe la un pret excelent.

 

Eu din start as mai cauta ceva banuti si mi-as lua un Bogner Alchemist Are doar 40W, dar in cele mai multe situatii sunt mai mult decat suficienti, mai ales cu un cabinet cu difuzoare de calitate. Bogner si-a facut o reputatie excelenta cu Ecstasy sau cu Shiva sau alte amplificatoare care suna fenomenal.

 

Alta optiune excelenta ar fi un Engl Screamer 50 Are doar 50W, dar este extrem de loud. Mai multe amanunte poate sa iti da userul Dudu care are deja unul si e mai mult decat incantat de el.

 

In fine ar mai fi Laney GH100 . Eu personal am ce am cu Laney, dar trebuie sa recunosc ca au si amplificatoare excelente si extrem de versatile cum ar fi cele din seria Lionheart.

 

Bafta

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca vrei neaparat de 100W? Din pacate pana in 1000E nu ai prea multe optiuni demne de luat in seama pentru un amp de 100W lampa. Eu m-am oprit la cateva amplificatoare la care m-as uita eu daca as avea pana in 1000E de cheltuit. Blackheart Blackheart Hot Head mi se pare doar o optiune interesanta, de cele mai mici am auzit numai lucruri bune, de asta nu stiu nimic, doar mi se pare ca ofera foarte multe la un pret excelent.

 

Eu din start as mai cauta ceva banuti si mi-as lua un Bogner Alchemist Are doar 40W, dar in cele mai multe situatii sunt mai mult decat suficienti, mai ales cu un cabinet cu difuzoare de calitate. Bogner si-a facut o reputatie excelenta cu Ecstasy sau cu Shiva sau alte amplificatoare care suna fenomenal.

 

Alta optiune excelenta ar fi un Engl Screamer 50 Are doar 50W, dar este extrem de loud. Mai multe amanunte poate sa iti da userul Dudu care are deja unul si e mai mult decat incantat de el.

 

In fine ar mai fi Laney GH100 . Eu personal am ce am cu Laney, dar trebuie sa recunosc ca au si amplificatoare excelente si extrem de versatile cum ar fi cele din seria Lionheart.

 

Bafta

 

HOLY SHIT!!! :):)

 

Am uitat sa mentionez ca tre sa mai imi iau si un cab....

 

Bine nah, hai sa zice putere 50-100w da mai mic NU!.

 

Aaaa, si am uitat sa mentionez, vreau un amp pt blues, blues rock si hard rock.Mai sus nu creca ajung.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu despre celelalte, dar cu siguranta Screamer-ul se achita

cu brio de stilurile mentionate de tine. Uite aici un baiat care cinta

foarte frumos, are un Screamer si un DSL401:

 

http://www.youtube.com/juca2929

 

Din discutiile pe care le-am avut cu el am optat pentru Screamer

si sint foarte multumit de decizia facuta. Tot ce mi-a spus vis-a-vis

de diferentele dintre acesta si Marshall a fost verificat acum citeva

zile, cind le-am comparat head-to-head. Ce mi se pare funny e ca

omul abordeaza niste teme pe care 9 oameni din 10 le-ar asocia

cu Marshall, insa nu le cinta pe ampul respectiv. Concluzia se vede

dintre rinduri. Bineinteles, eu sint subiectiv, in urma arderii carutei

cu bani. Tot ce pot spune e ca decizia am luat-o dupa citeva luni

bune de consultari, comparatii si chinuri. Insa a meritat, am primit

mai mult decit am platit.

 

Daaaaaaa, dar e scump, iar parinti mei merg pe ideea "de ce sa iti cumperi asa ceva pt ca abia daca ai 4-5 spectacole pe an", si chesti din astea, asa ca tre sa ma limitez. :):)

Link to comment
Share on other sites

am ascultat un dsl, am cantat pe unul si nu imi place de nici o culoare, plus ca nu vreau sa imi iau la mana a 2a

 

Te inteleg, nici mie nu imi place sa iau la mana a 2-a.

Si eu imi caut un amp pe lampi, dar deocamdata nu cumpar(prioritate are chitara). Pana acuma am ajuns la ENGL screamer(Combo sau Head+cab inca nu m-am decis care ar fi mai rentabil).

Poti sa ai incredere in ENGL. Suna foarte misto :).

Link to comment
Share on other sites

Guest Vladsteen

 

o solutie ar fi laney-ul ala...desi sincer as alege ENGL-ul...screamer-ul rupe si la volum mic

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Mike2142

Si eu sunt acum in cautare de un amplificator bun pe lampi, cam pe la 500-700 Eur (desi pt mine puterea nu e un criteriu f important, daca e cel putin 30W) si, cautand pe Thomann, am dat si peste amplificatoarele Bugera, si dupa ce am facut ceva research, par sa fie foarte ok, marea majoritate a review-urilor atat pe harmony central: link1, link2, link3 cat si pe ultimate guitar link fiind foarte pozitive.

 

Eu personal recunosc ca sunt foarte curios de ele, dar am auzit ca ar avea si unele probleme cu fiabilitatea. Poti sa cauti si pe youtube sample-uri cu Bugera 6260 de ex. Luand in considerare tot ce am citit pe net despre ele, opinia generala e ca lor pt nivelul de pret, amplificatoarele Bugera sunt foarte bune, deci eu zic ca un 6260, 6262 sau un 333XL e cel putin o optiune de luat in seama.

 

Oricum, cel mai bine ar fi sa iei lista aia de 9-a ampuri care ai facut-o si sa citesti despre fiecare pe harmony-central, pe ultimate guitar, si sa asculti sample-uri pe youtube, si atunci iti poti face singur o parere macar aproximativa, care amp ti s-ar potrivi mai bine.

 

PS: Toate head-urile lor is de 120W deci se incadreaza in cerintele tale.

Edited by Mike2142
Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt acum in cautare de un amplificator bun pe lampi, cam pe la 500-700 Eur (desi pt mine puterea nu e un criteriu f important, daca e cel putin 30W) si, cautand pe Thomann, am dat si peste amplificatoarele Bugera, si dupa ce am facut ceva research, par sa fie foarte ok, marea majoritate a review-urilor atat pe harmony central: link1, link2, link3 cat si pe ultimate guitar link fiind foarte pozitive.

 

Eu personal recunosc ca sunt foarte curios de ele, dar am auzit ca ar avea si unele probleme cu fiabilitatea. Poti sa cauti si pe youtube sample-uri cu Bugera 6260 de ex. Luand in considerare tot ce am citit pe net despre ele, opinia generala e ca lor pt nivelul de pret, amplificatoarele Bugera sunt foarte bune, deci eu zic ca un 6260, 6262 sau un 333XL e cel putin o optiune de luat in seama.

 

Oricum, cel mai bine ar fi sa iei lista aia de 9-a ampuri care ai facut-o si sa citesti despre fiecare pe harmony-central, pe ultimate guitar, si sa asculti sample-uri pe youtube, si atunci iti poti face singur o parere macar aproximativa, care amp ti s-ar potrivi mai bine.

 

PS: Toate head-urile lor is de 120W deci se incadreaza in cerintele tale.

 

Salut.Da, am citit si eu despre ampurile Bugera, mi-au batat la ochi si da adevarat se incadreaza cerintelor mele insa eu nu am fost pe deplin multumit, nici din ce am citit, nici din sample-uri.

 

Mulumesc la toti care m-ati ajutat, dar am stat ceva pe ganduri si mai astept, imi mai strang bani (am deja aproare jumate) si optez pt un Marshall Vintage Modern :) .Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

CE RADICAL !! :) mai inainte spuneai k nu vrei sati iei nici macar un screamer pt k nu ai banii si akum iti iei un vintage modern care costa dublu :) lol

Link to comment
Share on other sites

Bugera sunt un fel de Behringer pe lampi: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=16071&hl=bugera

 

Din lista postata de tine inteleg ca nu prea stii ce vrei si ca, mai ales, primul criteriu de selectie este pretul. Eu zic sa mai astepti pana ai o idee clara. Daca canti solo nu stiu ce ai putea sa faci cu atata putere, iar daca canti intr-o trupa ai grija ca si colegii tai sa aibe dotari tehnice asemanatoare, altfel tot solo esti. :) Btw, nu vrei mai bine un combo pe lampi?

 

puterea pt ceilalti nu este o problema pt ca fiecare are am de 100w.Combouri nu mai vreau ca m-am cam lamurit de ele in sensul ca nu se compara cu un cab 4x12.Ms pt oferta. :)

 

aaa si da, despre Bugera am si eu aceeasi parere.

Link to comment
Share on other sites

Salut.Da, am citit si eu despre ampurile Bugera, mi-au batat la ochi si da adevarat se incadreaza cerintelor mele insa eu nu am fost pe deplin multumit, nici din ce am citit, nici din sample-uri.

 

Mulumesc la toti care m-ati ajutat, dar am stat ceva pe ganduri si mai astept, imi mai strang bani (am deja aproare jumate) si optez pt un Marshall Vintage Modern :) .Multumesc anticipat.

 

inteleapta alegere :)

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine ar fi sa-l asculti inainte sa dai banii. S-ar putea sa nu-ti placa.

Cel pe care am pus mina (recent) piuia de-l lua dracul. Fara doze cerate

n-ai ce cauta linga el. Un dezavantaj al Marshallurilor mai noi e ca sint ca

Daciile 1310 - nu sint doua la fel, desi sint identice pe dinafara. Si n-o

zic doar eu, care-s un amator ce-si da cu parerea, o mai zic si altii, care

s-au fript de bani mai multi.

 

Evident ca voi incerca unul, eu nici odata nu voi cumpara nimic fara sa il incerc, dar din ce am auzit acum despre ele ma face sa cred ca trebuie sa strang mai multi bani :):) .Din demourile pe care le-am ascultat doar unul mi-a placut cum suna si in videou pe care il voi pune.In video canta Slash pe unul la Guitar Center si dupa parerea mea a atins exact tonul pe care la atins in Appetite si de aia imi dores cum VM.Nu ca as vrea sa ii copiez tonul si sa cant cu el, dar asta mi se pare un amp din care imi pot scoate soundul care imi place mie (nu cel al lui Slash).

 

 

Aaaa si chestie cu piuitul nu stiu care e, dar vad ca el are doze SD Alnico Pro 2 si acelea din cate stiu eu nu sunt cerate.

 

In orice caz cand ma voi hotara sa imi cumpar un amp care va costa ceva imi voi lua chitara, ma voi duce in magazin si voi canta pe ampu ala pana ii sar capacele :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

Sar putea ca chitara sa treaca prin riguri si egalizatoare si preamplificatoare etc... si ca tonul original sa nu fie acesta , sau se poate sa fie modificat,,,,,,, la urma urmei e publicitate...

Link to comment
Share on other sites

Evident ca voi incerca unul, eu nici odata nu voi cumpara nimic fara sa il incerc, dar din ce am auzit acum despre ele ma face sa cred ca trebuie sa strang mai multi bani :):D .Din demourile pe care le-am ascultat doar unul mi-a placut cum suna si in videou pe care il voi pune.In video canta Slash pe unul la Guitar Center si dupa parerea mea a atins exact tonul pe care la atins in Appetite si de aia imi dores cum VM.Nu ca as vrea sa ii copiez tonul si sa cant cu el, dar asta mi se pare un amp din care imi pot scoate soundul care imi place mie (nu cel al lui Slash).

 

 

Aaaa si chestie cu piuitul nu stiu care e, dar vad ca el are doze SD Alnico Pro 2 si acelea din cate stiu eu nu sunt cerate.

 

In orice caz cand ma voi hotara sa imi cumpar un amp care va costa ceva imi voi lua chitara, ma voi duce in magazin si voi canta pe ampu ala pana ii sar capacele :) .

mie unu mi se pare chiar nasol felul in care suna slash in clipul asta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

nu stiu de ce nu va place ? mi se pare un ton excellent !! (parerea mea) ,, miar place sa sun si asa pe un marshall mg30 stricat ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.