www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rondo Music... Chitari Decente La Preturi Mici


Cursedone
 Share

Recommended Posts

daca e sa ne luam dupa review-uri...chiari foarte bune pentru pretul lor..dar asta numai daca stai acolo...

un agile al3000 (380$) + transport (in jur de 100$) + vama (habar nam)..iese cam mult si cred ca ai putea gasii ceva asemanator aici..

 

eu am vrut sa-mi iau..dar mam lasat de idee (vama)

 

daca vrei sa afli mai multe .. harmony central si the gear page...mult info daca ai rabdare

Link to comment
Share on other sites

Da' daca ar fi sa avem pe careva prin satele unite americane... ne-ar mai lua ceva la vama? cat?

or... is it the same crap?

sa ma corecteze cineva daca gresesc:

 

taxa de vama e 3% din valoarea instrumentului, care se estimeaza prin nomenclatoru' vamal.. am vazut un post aici care zicea ca atunci cand i-au adus Fender 57 reissue strat de nustiupeunde, l-au valorat la 78 de euro(desi evident chitara nu a costat atat)

Link to comment
Share on other sites

grosso-moddo ajungi pe la 25% din valoarea de pe factura. iti ia 3% si apoi 19% din 103% parca

daca iei prin cineva sau de la o persoana fizica si nu exista factura atunci se ia valoarea declarata sau valoarea din catalog, daca e mai mare probabil.

transportul nu apare, cel putin din experienta mea, pe factura. transportul pt o chitara electrica pe cai conventionale, fara intermediar/vapor si alte asemenea este de cel putin 100$, sau daca preferati dhl/ups 500-600$

n-are rost pentru shtifturi. mai ieftin iesi din UE. daca iti iei ceva serios de multe sute sau mii de dolari, atunci merita.

factura te poate incurca la buzunar, dar macar reprezinta o garantie in caz ca se pierde sau distruge pachetul.

Link to comment
Share on other sites

intrebare pt cunoscatori:

 

http://www.musik-produktiv.de/(s(ytflweoza...cial-ii-wr.aspx

 

acolo zice ca m-ar costa 156 de ieuro. cu vama, taxe in plus etc. cat o sa vina?

 

daca iei din UE nu mai e nimic in plus.

era pe site-ul EU Commission ca se vor reglementa si problemele cu garantia in afara tarii din care cumperi :)

http://ec.europa.eu/news/environment/081008_1_en.htm

Link to comment
Share on other sites

daca iei de pe ebay transportul apare pe factura pentru ca tu platesti catre vanzator inclusiv pretul transportului si va aparea pe factura emisa de el exact suma pe care ai platit-o. este o conditie ebay

tva se aplica la valoarea integrala a facturii.

in genere, transportul unei chitare din state cu usps si tracking este intre 90-120 usd cu timp de livrare 7-10 zile.

dhl care o aduce in 2-3 zile poate costa peste 500 usd, e in functie de volum si greutatea chitarei.

Link to comment
Share on other sites

sa fiu la subiect...

CHitarile SX sunt niste prostii...am probat aproape toata gama SX(ai si la 400-500$/bucata) niste copii nereusite.

La banii aia...e adevarat..ieftine...dar cat te ajunge transportul,vama,tva,asigurare colet,etc) mai bine te lasi la mana ta.

 

Daca vrei sa ai un sunet mai "special" sa faci coloana sonora la desene animate...se merita..dar in rest... :)

 

Ca si pantofii de mort,arata bine...dar...nu sunt pentru umblat.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

inviu topicul asta.. au inceput sa livreze si aici. 168 $ pretul de transport pentru o chitara Agile copie dupa modelul Les Paul cu tot cu toc e tariful de livrare pentru adresa mea. in total vine cu tot cu 3% vama 515 $ pentru urmatoarele specificatii:

 

# Real Spalted Maple top and single cutaway solid Mahogany arch top body

# EMG Select HZ HA-4N and HA-4B pickups (la acelasi pret au si cu doze duncan designed)

# Graph Tech Nut

# Full body and neck binding

# Set-in Maple neck with Rosewood fretboard and trapezodial inlays

# 22 Jumbo 2.7mm frets and a 13.7" (350mm) radius neck for fast play

# Grover Die Cast tuners

# Two volume & two tone controls and a 3-way pickup selector switch help you find your sound

# Stop-Bar tailpiece transfers string vibration to the body of the guitar and produces superior sustain

# Made in Korea

 

http://www.rondomusic.com/product1752.html

 

CHIAR SI CU TAXELE DE TRANSPORT DE 170 DE DOLARI + VAMA specificatiile astea tot sunt peste orice model de chitara gasesti in aceeasi categorie de pret in Romania, cu foarte putine exceptii(cum ar fi marcile Vintage si Greg Bennett, care din cate vad eu sunt cam la acelasi nivel). fara comentarii si numai respect pentru Agile Guitars ca nu ne fraieresc la pret ca 90% din firmele producatoare si care comercializeaza chitari.

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

inviu topicul asta.. au inceput sa livreze si aici. 168 $ pretul de transport pentru o chitara Agile copie dupa modelul Les Paul cu tot cu toc e tariful de livrare pentru adresa mea. in total vine cu tot cu 3% vama 515 $ pentru urmatoarele specificatii:

 

# Real Spalted Maple top and single cutaway solid Mahogany arch top body

# EMG Select HZ HA-4N and HA-4B pickups (la acelasi pret au si cu doze duncan designed)

# Graph Tech Nut

# Full body and neck binding

# Set-in Maple neck with Rosewood fretboard and trapezodial inlays

# 22 Jumbo 2.7mm frets and a 13.7" (350mm) radius neck for fast play

# Grover Die Cast tuners

# Two volume & two tone controls and a 3-way pickup selector switch help you find your sound

# Stop-Bar tailpiece transfers string vibration to the body of the guitar and produces superior sustain

# Made in Korea

 

http://www.rondomusic.com/product1752.html

 

CHIAR SI CU TAXELE DE TRANSPORT DE 170 DE DOLARI + VAMA specificatiile astea tot sunt peste orice model de chitara gasesti in aceeasi categorie de pret in Romania, cu foarte putine exceptii(cum ar fi marcile Vintage si Greg Bennett, care din cate vad eu sunt cam la acelasi nivel). fara comentarii si numai respect pentru Agile Guitars ca nu ne fraieresc la pret ca 90% din firmele producatoare si care comercializeaza chitari.

 

Deci, te rog spune-mi daca am inteles bine: chitara din linkul pe care l-ai pus tu costa la ei pe site $279.95 si ajunge aici la pretul de 515$ ? Adica aproape dublu ?

Link to comment
Share on other sites

Deci, te rog spune-mi daca am inteles bine: chitara din linkul pe care l-ai pus tu costa la ei pe site $279.95 si ajunge aici la pretul de 515$ ? Adica aproape dublu ?

este aproape dublu dar asta punand la socoteala si un toc(poti si fara dar eu as da comanda fara toc doar din Europa, asa cine stie cum iti ajunge chitara acasa) si taxele de transport. n-ai ce sa ii faci, oricum dupa specificatii merita chiar si atat... gandeste-te ca (virgula) chitara valoreaza 289 + taxa de transport doar pentru chitara, care e 132 $... 421 $, adica ~290 de euro la cursul de azi.. cu alte cuvinte ai de ales intre http://www.thomann.de/de/epiphone_lpstudioeb.htm si http://www.rondomusic.com/product1752.html ... singurul avantaj pe care il are Epi-ul e ca are gat din mahon(din cel putin 2 bucati), si ca scrie Epiphone pe el. in rest, e la fel sau mai varza decat chitara Agile.

Link to comment
Share on other sites

Unele din chitarile astea trebuie sa recunosc ca arata fantastic. Dumnezeu stie cum suna. Ce ma nedumerste pe mine este cum le pot scoate asa ieftine si cu doze EMG ?

adevaru e ca nu sunt mare chestie.. EMG HZ-HA sunt dozele cam cele mai ieftine de la EMG(la fel si cu Duncan Designed si Seymour Duncan)

 

cat despre cum suna... cauta pe youtube mostre...

Link to comment
Share on other sites

Eu aflasem de vreo cateva luni de site-ul asta... si am vrut sa-mi iau un Flying V de acolo, asa, ca moft.

 

Fir-ar el sa fie de transport azi si maine.

 

Oare ar fi o idee buna sa facem cumva (cei care doresc sa dea comanda pt. o chitara) sa luam "la comun"? Poate iesim ceva mai ieftin cu transportul.

 

Oricum, am dat un mail acolo si i-am intrebat daca nu trimit si prin altceva decat prin FedEx, in ideea ca voi iesi mai ieftin, ca nu ma afecteaza daca nu-mi ajunge chitara acasa in 5 zile, pot sa astept si 2 saptamani dupa ea fara probleme... din nefericire, raspunsul a fost negativ.

Link to comment
Share on other sites

Eu aflasem de vreo cateva luni de site-ul asta... si am vrut sa-mi iau un Flying V de acolo, asa, ca moft.

 

Fir-ar el sa fie de transport azi si maine.

 

Oare ar fi o idee buna sa facem cumva (cei care doresc sa dea comanda pt. o chitara) sa luam "la comun"? Poate iesim ceva mai ieftin cu transportul.

 

Oricum, am dat un mail acolo si i-am intrebat daca nu trimit si prin altceva decat prin FedEx, in ideea ca voi iesi mai ieftin, ca nu ma afecteaza daca nu-mi ajunge chitara acasa in 5 zile, pot sa astept si 2 saptamani dupa ea fara probleme... din nefericire, raspunsul a fost negativ.

eu m-as baga la o comanda comuna :) desi ar fi o idee sa strang bani intai :)

Link to comment
Share on other sites

este aproape dublu dar asta punand la socoteala si un toc(poti si fara dar eu as da comanda fara toc doar din Europa, asa cine stie cum iti ajunge chitara acasa) si taxele de transport. n-ai ce sa ii faci, oricum dupa specificatii merita chiar si atat... gandeste-te ca (virgula) chitara valoreaza 289 + taxa de transport doar pentru chitara, care e 132 $... 421 $, adica ~290 de euro la cursul de azi.. cu alte cuvinte ai de ales intre http://www.thomann.de/de/epiphone_lpstudioeb.htm si http://www.rondomusic.com/product1752.html ... singurul avantaj pe care il are Epi-ul e ca are gat din mahon(din cel putin 2 bucati), si ca scrie Epiphone pe el. in rest, e la fel sau mai varza decat chitara Agile.

 

As mai adauga ceva la avantajele lu' Epiphone Studio: nu te complici cu transport din USA. In Romania se gaseste Epiphone Studio, poti sa mergi la un magazin si sa-l testezi si daca-ti place, dai comanda pe Thomann. E si asta un avantaj, nu?

Despre Agile nu stii mai nimic, decit niste specificatii care oricum nu sint o certitudine. Plus ca dureaza mai mult de o luna pina sa ajunga la tine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.