www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fretboard Scalloped


*ptr
 Share

Recommended Posts

Nu am vrut sa fiu rau :) nici nu am zis ca sunt mai invatat, insa nu e bine sa te lasi invatat sa iei orice informatie in felul acesta, e mai folositor sa inveti sa cauti mai intai pe cont propriu si apoi sa intrebi la altii daca chiar nu ai reusit. Daca nu ai fi avut forumul ce-ai fi facut? :)

Link to comment
Share on other sites

Nu am vrut sa fiu rau :) nici nu am zis ca sunt mai invatat, insa nu e bine sa te lasi invatat sa iei orice informatie in felul acesta, e mai folositor sa inveti sa cauti mai intai pe cont propriu si apoi sa intrebi la altii daca chiar nu ai reusit. Daca nu ai fi avut forumul ce-ai fi facut? :D

 

Relax, nu am tras-o la piept :P

ideea e in cat timp ai acces la informatie. de aia am apelat la acest forum.

in fine.

 

Mersi mult tuturor pentru sugestii/idei/linkuri/persoane de contact

 

:) si :)

Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca nu mai atingi tastiera si poti vibra si intinde coarda mai usor . Cel mai apropiat feeling de asta este la o chitara normala cu taste extra jumbo.

 

Exista si parti nasoale pentru daca apesi prea tare pe coarda o sa falseze.

In afara de asta mai e si o chestie de gusturi. Ai putea mergi la guitar shop si sa pui maina pe Fender YJM (daca o mai au in magazin) si sa vezi cu mana ta cam despre ce e vorba.

Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca nu mai atingi tastiera si poti vibra mai usor . Cel mai apropiat feeling de asta este la o chitara normala cu taste extra jumbo.

 

Exista si parti nasoale pentru daca apesi prea tare pe coarda o sa falseze.

In afara de asta mai e si o chestie de gusturi. Ai putea mergi la guitar shop si sa pui maina pe Fender YJM (daca o mai au in magazin) si sa vezi cu mana ta cam despre ce e vorba.

 

 

thx Cosule de sugestie :)

 

E cumva si sambata deschis?

Link to comment
Share on other sites

sunt mai multi cu scallop pe forum ...dar nu asta e ideea ....nush ce sa zic ,cat de mare fan Malmsteen esti si cat efort esti dispus sa depui pt asta, sincer nu e foarte usor de cantat mai ales daca vrei sa canti ca un virtuos, rapid nu se poate canta foarte usor, singurele avantaje sunt ca ai un control bun al corzilor pt bend-uri sau un vibrato foarte deschis\larg.....armonie iar destul de greu de cantat din cauza scallopului dar nah acum depinde si de mana daca te incata tare incearca sa-ti faci ca oricum banuiesc ca nu te opresti la chitara pe care o ai ....si pe viitor vezi daca ramai la stilul asta de cantat sau treci inapoi pe "cel cu mai mult lemn"....bafta

Link to comment
Share on other sites

Peter, e bestial cu scallop...exact ce spune si pretenul meu de mai sus, userul bach, dar el e fan Malmsteen eu Batio :)

Eu spun ca merita sa ai si o chitara cu scallop, ca vad ca ai si altele...incearca intai neaparat

 

Uite niste poze si am bagat o parte din ceva video facut la vol mic seara, mai mult legat d feeling sau benduri si sweeping,etc,

DSCF1164.jpg

DSCF1103.jpg

DSCF1105.jpg

 

Utube: aoleo ce prost se vede p u tube da na http://www.youtube.com/watch?v=SNmmNo7iTYE

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.