www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zgomot Ciudat Chitara


Guest Toth Arpad
 Share

Recommended Posts

Guest Toth Arpad

Buna,

 

Am o chitara Johnson, care scoate un zgomot ciudat cand selectez un singur pickup, adica zgomot de fond mare, si pe distortion haraie rau de tot. Ii copie strat, cand selectez cate doua probabil se anuleaza semnalele una pe alta si suna ok. Ideea e ca nu scoate zgomotul asta daca chitara se afla orientata in anumite pozitii. Am auzit ca problema asta se poate rezolva daca se fac o izotatie pe pickup-uri, numa ca nu prea stiu cum, ce material sa folosesc si dinastea. As vrea daca stie cineva, sa-mi dea niste detalii..

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

 

Sunt mai multe solutii pentru asta.

Cea mai simpla ar fi sa nu canti intr-un loc unde ai becuri, neoane, televizoare sau monitoare cu tub catodic si alte aparate ce au un camp electromagnetic puternic.

Mai departe de asta poti sa incerci sa izolezi cat mai bine cavitatea chitarei. Pe http://www.guitarnuts.com/wiring/shielding/shield3.php gasesti un ghid pentru asa ceva.

 

Ultima solutie si cea mai scumpa presupune schimbarea dozelor cu unele care nu prezinta efectul asta. Operatie e destul de scumpa si s-ar putea sa nu renteze daca chitara nu e cine stie ce.

 

Daca mai ai dileme posteaza aici.

Link to comment
Share on other sites

problema ar consta in:- o impamantare incorecta a amplificatorului

-impedanta de intrare a amplificatorului difera de cea a dozelor (mai mult ca sigur)

 

PRECIS !!! DOZA ARE IN JUR DE 7-15 Kohm iat intrarea trebuie sa aiba minim 1Mohm m deci 100 de puncte ai nimertit-o

 

- o defectiune a etajului de amplificare

 

Da , defectiune de singlecoil om bataia campurilor EM.

Link to comment
Share on other sites

Guest Toth Arpad

Oki, faza cu izolarea cavitatii chitarei a mers.. :) Am folosit folie de bucatarie, si chiar si cu aia zgomotul de fond s-a redus foarte mult.. suna mult mai bine acum.. Mersi la toti pt sfaturi :)

Link to comment
Share on other sites

Oki, faza cu izolarea cavitatii chitarei a mers.. :) Am folosit folie de bucatarie, si chiar si cu aia zgomotul de fond s-a redus foarte mult.. suna mult mai bine acum.. Mersi la toti pt sfaturi :)

 

folie de aluminiu banuiesc...sau ai o folie, o pui pe o suprafata si se face bucatarie? :)

 

anyway, ce ai folosit sa lipesti folia de pickguard? ai izolat si cavitatile?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.