www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vad Eu Prost?


Guest LoRdArEoL
 Share

Recommended Posts

Guest junkie

depinde ce genuri de muzica ai ascultat, se cheama vibratto, dar nu e folosit tot timpul, defapt chiar rar, mai mult in jazz, daca iti place poti sa exersezi si sa faci si tu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest junkie
mersi.. chiar nu stiam..

 

 

 

scuze, chiar sunt cam obosit la ora asta  :) la acorduri sincer nu am observat fenomenul, poate pune cineva un filmulet sa ma luminez si eu :)

Link to comment
Share on other sites

Am vazut ca la cei mai multi care cant la chitara cand pun un deget pe acord le tremura..

De ce?

Nu se stie ce vezi tu sau ce ti-se pare ca vezi , si mai ales ce incerci sau cum sa descrii ,i-ai cam bagat in ceata pe uni colegi .

Acum problema ar fi sa aflam ce intelegi tu prin "acord" si cum se pune degetul pe acord ?

Tu vezi ca uni pun degetul "pe un acord " si tremura , da se poate prinde un acord si cu un singur deget daca asta vrei sa spui , si se poate si tremura de frica de frig , l-o fi curentat ? cine stie .Dar se poate ca incearca sa vibreze ( vibrato ...cauta in dictionare ) .

 

Vibrato inbogateste continutul de armonice al unui sunet ( sau mai multor sunete dintr-un acord )

Sunetul are armonicele poprii +sunetul vibrat ( pitch change) sufera de o dezacordare fata de tonul corect . Acest ton dezacordat ( detune) periodic in jurul notei corecte in fiecare moment are alte armonice ( armonicele tonului dezacordat ) In creier aceste sunete se amesteca cu tonul principal si avem un nou sunet mult mai bogat si mai plin decat daca nu s-ar vibra .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

genul ala de vibrato in lungul corzii e specific chitarii clasice si mike oldfield a studiat la greu clasica din cate am inteles.

are avantajul ca slabeste tensiunea corzii atunci cand misti spre bridge coborand frecventa vibratiei fata de benduri care doar urca.

 

(pocniti-ma va rog daca o ard aiurea) :)

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.