www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Salutare la toți. Eu tocmai am început sã cânt la chitarã, I'm a proudly owner of a Fender CD-60. Ce pãrere aveți, este o chitarã bunã pentru început? Plãnuiesc sã învãț cât de cât pe asta ºi apoi sã trec pe electricã. Eu îmi fac treaba cu ea, ºi dupã pãrerea mea sunã bine (repet, dupã pãrerea mea..a.k.a la câtã experiențã am eu...:-j)

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

No, apai uita-te d-ta la mica pu(b)licitate. E acolo un V-Amp2.

Pa urma, daca ajungi la un magazin care lucreaza cu McMusic si mai poti sa scoti doua su' de mii, iei un Zoom G2. Sau, daca nu poti, un Zoom mai nepretentios. Fix la 3 meleoane e Korg AX5G, parca asa il cheama. Sau AX3B/G, la 250. Meri matale cu scula de cantat si vezi care-ti place.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca Korg ar fi cea mai buna alegere. Are si pedala. Nu vad cu ce ar fi mai bun Zoom G2 sau V Amp(nici nu vad switch de picior). Cam toate-s de acelasi nivel... sau nu am dreptate?

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca Korg ar fi cea mai buna alegere. Are si pedala. Nu vad cu ce ar fi mai bun Zoom G2 sau V Amp(nici nu vad switch de picior). Cam toate-s de acelasi nivel... sau nu am dreptate?

 

v-amp-ul are footswitch din cate stiu eu, dar e separat (si n-are pedala de expresie) cat despre restul... eu sunt de aceeasi parere cu tine, sunt toate de acelasi nivel, numai ca pe unele le gasesti ieftine la mica publicitate si pe altele nu

Link to comment
Share on other sites

Hmm...

 

V Amp nu are review-uri prea bune...

Line 6 XPod l-as vrea, dar nu prea doresc sa risc cu second hand... mai ales ca nu-s din acelasi oras sau apropierea lui

 

Acum intre Korg AX5G si Zoom G2... fiecare are avantajele si dezavantajele lui. Nu-s interesat in metale si muzica foarte dura... doar blues, rock si cateodata un rock putin mai hard. :)

Link to comment
Share on other sites

Hmm...

 

V Amp nu are review-uri prea bune...

Line 6 XPod l-as vrea, dar nu prea doresc sa risc cu second hand... mai ales ca nu-s din acelasi oras sau apropierea lui

 

Acum intre Korg AX5G si Zoom G2... fiecare are avantajele si dezavantajele lui. Nu-s interesat in metale si muzica foarte dura... doar blues, rock si cateodata un rock putin mai hard. :)

 

crede-ma ca orice jeg de procesor poate fi valorificat de un chitarist bun, diferenta intre procesoare e daca stai 5 minute sau 2 ore sa-l faci sa sune bine. Daca nu ma crezi cauta filmuletele de la concursul organizat de Adi Manolovici, unde s-a cantat pe un zoom 606.

Link to comment
Share on other sites

Mersi toti pentru ajutor :)

 

Azi am pus banii pe card, si maine vreau sa fac comanda de pe thomann. Am cateva dileme totusi...

 

1. Cum comand culoarea?

2. Care e diferenta intre astea?

 

http://www.thomann.de/de/fender_mex_std_strat_aw.htm

 

http://www.thomann.de/de/fender_mex_std_st..._bk_upgrade.htm

 

3. Termenul "STD" ce inseamna?

Edited by Valek
Link to comment
Share on other sites

Mersi toti pentru ajutor :)

 

Azi am pus banii pe card, si maine vreau sa fac comanda de pe thomann. Am cateva dileme totusi...

 

1. Cum comand culoarea?

2. Care e diferenta intre astea?

 

http://www.thomann.de/de/fender_mex_std_strat_aw.htm

 

http://www.thomann.de/de/fender_mex_std_st..._bk_upgrade.htm

 

3. Termenul "STD" ce inseamna?

 

1. La fiecare dintre cele doua ai mai multe optiuni de culoare (in germana "Farbe"), exact deasupra pozei. Schimbi optiunea, se schimba si poza. Asta daca nu stii denumirile culorilor in germana:

- Blau = albastru

- Rot = rosu

- Schwarz = negru

- Weiss = alb

- Sunburst = guess... :)

Link to comment
Share on other sites

Stiam aia, Doctor X, alta era nelamurirea, dar m-am prins. Faza frumoasa azi cand am comandat-o... selectez Arctic White.. guess what, in loc de 398Eur, 445Euro :|. Asa ca m-am dus la banca si am pus inca 220 ron ce trebuiau sa mearga pe pedala.. Super.. :) . Eh, macar sanatoasa sa fie chitara.

 

47 Euro in plus pentru ca e alba.. nedreptate!

Edited by Valek
Link to comment
Share on other sites

Stiam aia, Doctor X, alta era nelamurirea, dar m-am prins. Faza frumoasa azi cand am comandat-o... selectez Arctic White.. guess what, in loc de 398Eur, 445Euro :|. Asa ca m-am dus la banca si am pus inca 220 ron ce trebuiau sa mearga pe pedala.. Super.. :) . Eh, macar sanatoasa sa fie chitara.

 

47 Euro in plus pentru ca e alba.. nedreptate!

 

nu ieseai mai ieftin daca o luai de la mcmusic?

Link to comment
Share on other sites

Nope, trebuia sa platesc si transportul din Buc (aprox 50RON.. )

 

Preturi de la 1750 LEI. Hmm, eu am pus 1720... si am parca mai multa incredere in Thomann...

Link to comment
Share on other sites

Nope, trebuia sa platesc si transportul din Buc (aprox 50RON.. )

 

Preturi de la 1750 LEI. Hmm, eu am pus 1720... si am parca mai multa incredere in Thomann...

 

sper sa iti ajunga cu bine! e cam magarie faza cu preturi diferite pt culori diferite...am observat si eu ca thomann au practica asta, dar nu mi se pare deloc un lucru corect. :) fender

Link to comment
Share on other sites

Vezi si la Musician's Friend...

 

arctic white e la acelasi pret...burst-urile sunt mai scumpe in general si inteleg si de ce...si la masini culorile mate au acelasi pret..nu e verde mat mai scump decat rosu mat...e mai scump metalizat sau perlat sau mai stiu eu ce nebunii... ma rog... "chitara sa fie sanatoasa" :) (sa fie astea albe din mai putine bucati si de aia?eu am rosie :) )

Link to comment
Share on other sites

Se merita chitara asta ? Sa zicem ca licitatia ar ajunge la 700 de dolari (asta ar fi maximul pe care l-as putea da), mai pun drumul pana la o persoana de contact din state, care mi-o poate aduce aici in tara, deci inca 45 $ , hai sa zicem ca in final cu totul ma costa 750 de dolari ca sa am chitara in mana! Chitara vad ca e un fender american, model mult mai scump la noi, in stare buna + cateva modificari aduse de proprietar !

 

Ps: Daca vedeti vro' oferta mai buna pe ebay, nu ezitati sa puneti un link sau ceva date! Desi sunt beginner, vreau o chitara buna, durabila, si cu un sunet nu foarte metalic, doresc ceva mai pentru blues... ms

Edited by silika
Link to comment
Share on other sites

Se merita chitara asta ? Sa zicem ca licitatia ar ajunge la 700 de dolari (asta ar fi maximul pe care l-as putea da), mai pun drumul pana la o persoana de contact din state, care mi-o poate aduce aici in tara, deci inca 45 $ , hai sa zicem ca in final cu totul ma costa 750 de dolari ca sa am chitara in mana! Chitara vad ca e un fender american, model mult mai scump la noi, in stare buna + cateva modificari aduse de proprietar !

 

Ps: Daca vedeti vro' oferta mai buna pe ebay, nu ezitati sa puneti un link sau ceva date! Desi sunt beginner, vreau o chitara buna, durabila, si cu un sunet nu foarte metalic, doresc ceva mai pentru blues... ms

 

Din cate stiu eu gasesti si aici pe site multe chitari bune. Daca vrei si tii tu neaparat sa iti iei de acolo sincer nu stiu ce sa zic, dar la banii astia gasesti ceva f bun si la noi.

Bafta!

Edited by punk182
Link to comment
Share on other sites

in primul rand nu se merita, ci merita. pt numele lu dumnezeu, mai invatati sa vorbiti!!!

in al doilea rand domnule punk182 habar n-ai ce vorbesti. desi cred ca va ajunge la mai mult de 700$ plus distractia cu transport si vama...este o chitara care nu se compara cu ce gasesti la noi la banii astia. cat e un fender american la noi? asa de la mama lui, nu cu riogrande, fara Bridge saddle piezos, fara locking tuners, ne-uscata 15 ani, case si ce mai are...nu stiu sigur dar cred ca in perioada aia fender faceau corpul cu swimming pool pt doze, adica ditamai gaura...asta ar fi un minus. de asemenea vezi ca zice ca nu trimite in romania, si transportul si vama, daca nu ai pe careva acolo pot fi problematice!

 

numai bridge-ul e cat? vreo 200$, dozele vreo 300$

si da si dozele lace care iar sunt vreo 200$

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

in primul rand nu se merita, ci merita. pt numele lu dumnezeu, mai invatati sa vorbiti!!!

in al doilea rand domnule punk182 habar n-ai ce vorbesti. desi cred ca va ajunge la mai mult de 700$ plus distractia cu transport si vama...este o chitara care nu se compara cu ce gasesti la noi la banii astia. cat e un fender american la noi? asa de la mama lui, nu cu riogrande, fara Bridge saddle piezos, fara locking tuners, ne-uscata 15 ani, case si ce mai are...nu stiu sigur dar cred ca in perioada aia fender faceau corpul cu swimming pool pt doze, adica ditamai gaura...asta ar fi un minus. de asemenea vezi ca zice ca nu trimite in romania, si transportul si vama, daca nu ai pe careva acolo pot fi problematice!

 

numai bridge-ul e cat? vreo 200$, dozele vreo 300$

si da si dozele lace care iar sunt vreo 200$

 

Sincer pretul pare suspect de mic, si nu e caz singular, am vazut o groaza de chitari fender americane, unele incepand si de la 500 de $, asta facand o paralela cu ce am gasit pe aici! Probleme cu transportul, vama etc. n-ar fi o problema, am pe cineva acolo care poate comanda ptr mine, si care poate trimite chitara in tara prin diverse persoane care mai vin in Romania ! Transpotul pana in tara si vama in acest caz cred ca se exclud! Practic eu platesc pretul chitarii + pretul transportului pana la persoana mea de contact din state (care de obicei e in jur de 40-60 $)!

Link to comment
Share on other sites

asa se vand acolo. it nice to be american din punctul asta de vedere...un standard american, lonestar big apple etc se invarte pe la 600$ second...daca nou e 900...dar ai sa vezi ca pretul va mai urca...zic eu ca trece de 800. insa ia in considerare, ca de obicei cu ebay, ca poate e teapa. desi pare ok vanzatorul.

eu mereu am ezitat sa imi iau fender sau alta chitara bolt-on de pe ebay...practic nu stii ce ai cumparat decat in momentul in care o ai acasa, daca o ai, si o desfaci bucati...poate avea , de ex. corp de squire si gat de fender...nu ai cum sa iti dai seama decat cand ai desfacut-o

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest alex2000

Salut,

 

Sunt incepator si vreau sa-mi iau o chitara electrica. Nu cant decat acasa, mi-am luat un Line6 TonePort UX1 si l-am legat la calculator. Acum am o chitara Iris, luata mai demult, dar nu am cantat foarte mult pe ea.

 

Ca stil, as vrea sa cant mai mult blues, imi place mult Gary Moore. Pretul maxim pe care-l pot da este cam 2300 RON, dar normal ca-mi convine sa fie mai mic.

 

Aveti vreo sugestie? (Eu ma uitasem la un Epiphone Les Paul Custom, dar nu stiu daca-i potrivit pentru ce vreau eu sa cant.)

Link to comment
Share on other sites

Orice Epiphone Les Paul incepand cu Studio sunt foarte ok pentru ceva genul Gary Moore. Singura problema ar fi ca ar cam trebui sa ii schimbi dozele cu ceva mai de soi decat cele stoc (nici alea nu suna rau, dar e loc destul de mai bine). Diferenta intre Custom si Standard sau Studio este doar la finisaje asa ca daca nu tii neaparat sa ai look-ul acela de Custom poti sa iti iei foarte bine un Standard sau un Studio care sunt niste chitari foarte bune si sunt mai ieftine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.