www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Va salut pe toti!

Urmaresc de mult timp acest forum, ocazie cu care am invatat f multe cu ajutor vostru, fapt pentru care va sunt indatorat.

Dar deocamdata sunt la stadiul de incepator - asta inseamna ca am sa mai fiu cu ochii pe voi multa vreme de acum in colo, 'till death do us part... Dar pana atunci, va rog un sfat: m-am hotarat sa-mi iau chitara asta:

 

http://www.musiciansfriend.com/product/Was...case?sku=516862

 

Deocamdata eu am un Delson which kinda' sucks, deoarece:

-e clasica, e indicat sa se cante ciupitura, eu vreau si asta dar nu numai

-la barreuri mi-a facut degetele varza si le pot executa cu f multa suferinta (stiu ca fara ea nu se poate dar macar sa o mai indulcesc)

-are gatul cam gros, e greu de cantat pe ea

-e cam pe duca

 

Deci, as vrea o chitara la care sa cant usor, sa aiba action-ul low, sa pot tine si eu niste acorduri barre omeneste, sa sune bine. Pe astea pun accent f mult. Din ce m-am uitat in review-uri, ea cam indeplineste aceste 2 criterii esentiale pt mine.

 

E ok sa o cumpar?! Orice sfat e bine venit: in legatura cu materialul folosit, ce stiti de Washburn (din posturile voastre reiese ca e marca ce fabrica chitari bune, la un pret accesibil), daca ati folosit Washburn si cum sunt...

 

Ma puteti indruma si spre alte chitari care sa indeplineasca cele 2 mari si late criterii, dar mie mi s-a pus pata pe chitara asta si voi fi convins greu sa iau alta, doar sa aiba asta un defect major sau sa fie alta cu mult mai buna... Problema e ca eu nu o pot incerca, o primesc direct prin curierat, deci... astept parerile voastre... daca nu se adeveresc cele spuse de voi va pun la plata :)

 

In rest numai bine si tineti-o tot asa! You're the best!

Edited by motanul
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca acest model este momentan indisponibil... Au pe stoc deocamdata, fratele mai mic al acestuia, modelul D10S, adica asta:

http://www.musiciansfriend.com/product/Was...tar-?sku=515152

 

Diferenta de pret dintre cele 2 este de 50 roni... Eu as fi vrut-o pe prima, dar daca e indisponibila... Astept sa vad ce si cum... pana atunci astept sfaturi de la voi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Dap, aici m-am uitat si eu... Soundcreation se pare ca e singurul importator Washburn din Romania... Dar cum am spus D10QSB e indisponibil... au pe stoc doar D10S... le-am trimis mail, daca mai e cineva interesat va tin la curent cu ce mi-au spus...

 

Eu oricum dintre cele 2 modele l-as lua pe D10S. La genul asta de chitara topul de molid suna mai bine decat artarul. Cealalta are doar un finisaj mai bun, insa la capitolul rezonanta sta sigur mai prost. Pana la urma ia-ti ce iti place.

Link to comment
Share on other sites

@motanul : se spune ca washburnurile sunt ok si D10S imi pare mai decent decat chestia aia rosie. dar daca nu vrei d10s-u ti-as recomanda sa dai o fuga pana la rapsodia sa incerci o hora din gama superioara (nu rahat de-ala de 2 mil). s-ar putea sa-ti placa ceva si macar ai avantajul ca o vezi inainte de a da banul. eu am un sm45 clasic (450 ron in rapsodia) si mi se pare excelent desi nu e din cedru cum scrie pe site..

 

pe lg asta.. are cineva idee cum sunt acusticele Epiphone? am vazut ca plutesc prin muzica la parter cateva si nu-s chiar scumpe. arata oribil cu e-ul ala care seamana cu simbolul euro dar scrie pe site ca ar avea fata din lemn solid ceea ce fender nu ofera sub 300 de coco nici de-ai dracu in acusticele lor.

Link to comment
Share on other sites

Guest aaaaaa

vreau sa mi iau chitara noua. problema e ca nu mi permit sa dau pe ea prea mult. as f ivrut sa iau ceva ma ibun second hand pe la 6-7 milioane. cam asta e suma. am tot cauttat pe forum si ori gasesc chitari la pretul asta care nu merita, ori gasesc chitari bune dar pretul nu pare deloc second hand. nu prea gasesti ocazii pe aici. in fine. m am hotarat atunci sa iau una noua si daca nu e ea cea mai buna din lume macar stiu ca e noua. si m am oprit la Squier Standard Fat Stratocaster. e 8 milioane dar nu stiu de ce chitara asta imi inspira incredere. si prefer sa dau inca un milion si sa stiu ca mi am luat ceva bun. spuneti mi si mie, va rog, daca e o chitara buna. daca isi merita banii.

eu caut o chitara cu griff rapid si "alunecos". nu ca as fi vreun vitezoman. chiar deloc. dar caut ceva care sa alunece usor si sa aiba corzile usoare sa nu imi tocesc degetele.

ca stil de muzica: space-rock, dub, trip-hop. deci nu viteza, solouri si virtuozitate. nu o folosesc chitara prea mult fara efecte gen delay, reverb, echo etc. sau cateodata un pic de distors. deci nu o iau pt traforaj, gajaiala sau solouri explozive.

Link to comment
Share on other sites

Guest aaaaaa

am uitat ceva. Squier Affinity Fat Stratocaster e 6 mil. si singura diferenta fata de Squier Standard Fat Stratocaster este ca are corpul din ALDER iar fat-ul il are din AGATHIS. e singura diferenta intre ele pe care am gasit o eu. poate sa imi spuna cineva daca diferenta asta face cele 2 milioane in plus asa cum cred eu? niste detalii despre ce inseamna fiecare.

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salutarela toata lumea.Am si eu o intrebare la voi,poate stie cineva ceva de squier Features SE-100 Pack pachetul de la http://209.85.135.104/search?q=cache:hnC5G...;cd=3&gl=ro. Chitara e de calitate cat de cat???Ideea e ca am o Hora clasic si vreau is eu dupa 2 ani de zdranganeala sa incerc ceva nou.Multam anticipat.

Link to comment
Share on other sites

@motanul : se spune ca washburnurile sunt ok si D10S imi pare mai decent decat chestia aia rosie. dar daca nu vrei d10s-u ti-as recomanda sa dai o fuga pana la rapsodia sa incerci o hora din gama superioara (nu rahat de-ala de 2 mil). s-ar putea sa-ti placa ceva si macar ai avantajul ca o vezi inainte de a da banul. eu am un sm45 clasic (450 ron in rapsodia) si mi se pare excelent desi nu e din cedru cum scrie pe site..

 

pe lg asta.. are cineva idee cum sunt acusticele Epiphone? am vazut ca plutesc prin muzica la parter cateva si nu-s chiar scumpe. arata oribil cu e-ul ala care seamana cu simbolul euro dar scrie pe site ca ar avea fata din lemn solid ceea ce fender nu ofera sub 300 de coco nici de-ai dracu in acusticele lor.

 

salut! daca te ajuta cu ceva, ai aici niste review-uri pt acustice epiphone (dupa model):

http://reviews.harmony-central.com/reviews.../brand/Epiphone

http://www.ultimate-guitar.com/reviews/aco...hone/index.html

Link to comment
Share on other sites

of of of.am cautat pe thomann niste chitari si am gasit 2 chitari si nush pe care so iau

prima un esp AX-50

si a doua un EPIPHONE LP STD EB

 

sunt metalist si astea sunt alegerile mele pt prima chitara si nush pe care so iau

Dintre astea doua, eu as alege Epiphone, dar nu neaparat neagra. Cat costa, ca mi-e lene sa ma uit?

Link to comment
Share on other sites

mircea... pentru metal eu ti-as recomanda esp`ul .. dozele sunt mai de metal fatza de epiphone.. desi si asta suna foarte bine; insa am un prieten cu un esp , ceva asemanator a ce vrei tu si l-am comparat cu epiphone`ul meu..tot les paul standard.. al lui pe distors de metal suna mai cu ballz... chitara mea avand un sunet ceva mai bland.. mai cald.. mai deschis.. nu stiu.. dar recomandarea mea este Esp`ul :)

Link to comment
Share on other sites

Guest boboteo

are cva dak am chitara in husa si incepe sa ploua? :) ....si...electro-acusticele hora sunt bune??

Edited by boboteo
Link to comment
Share on other sites

mai rasp. careva?

 

amandoua chitarile aratate de tine sunt mid-end, asa ca n-ai cum sa ai pretentii prea mari de la doze. Intr-adevar ltd-ul teoretic e mai bun pentru metal, dar cred ca daca pui in fata un distors suparat nici nu sesizezi diferenta intre cele doua. Eu as merge pe epiphone, in felul asta n-o sa ai probleme daca te hotarasti la un moment dat ca vrei sa canti altceva decat metal (au patit-o si altii inaintea ta).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.