www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest cooasha

Ce puteti sa imi spuneti de firma HAGSTROM? am vazut site-ul lor ( www.hagstromguitars.com parca), dar nu m-am lamurit pe unde se fabrica, am vazut ca au niste materiale brevetate de ei, ..au niste chitari care arata bine unele, si au un pret f.bun, in jur de 550 eur modele mai de top! acum ma intreb, daca a avut careva experiente cu astfel de chitari si ce impresie i-au facut. daca se poate sa specifice modelul. ms anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

ghostchrist/ss dak vrei o chitrara din M&C dute si cauta-l pe T.B. lucreaza acolo si te ajuta el :) is chitari de unde sa alegi si is si faine ... :) good luck

Link to comment
Share on other sites

Guest Adiiiii

Salutare tuturor. Sunt incepator si vreau daca se poate sa-mi dati cateva sfaturi in legatura cu achizitionarea unei chitari electrice si mai ales locului de unde sa achizitionez din Bucuresti. Ma intereseaza sa cumpar o chitara + cele necesare (procesor, amplificator). Chiar nu ma pricep si postez aici in speranta ca ma veti lamuri/ajuta. Bugetul este scazut (pana in 700-800 RON).

1. Exista vreo sansa in banii astia sa imi iau ceva acceptabil pe care sa pot invata?

2. Am un sistem de boxe 5.1. Il pot folosi pentru a amplifica sau imi trebuie amplificator de chitara neaparat?

3. Procesorul as vrea sa scoata cele mai cunoscute efecte (de metal si nu numai.Nu stiu cum se numesc, si aici poate ma lamuriti).

 

Precizez ca am citit inainte de a posta, asta sa nu fiu acuzat de ignoranta.

 

Va multumesc anticipat si numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Adiiiii
Daca vrei o chitara nou ain pretul ala, sunt sanse sa dai toti banii doar pe chitara. totusi poti sa te uiti la preturi pe net. 2 site-uri le ai deja ca bannere pe forum, si mai poti incerca www.grosmann.ro sau www.bazarmuzical.ro

 

 

Multumesc pentru site-uri.Totusi as vrea indicatii mai precise.Ce model, asa ca pentru un incepator care canta doar pentru placearea-i proprie. Si mai raman celelealte necunoscute. Pentru efecte, amplificari si alte alea? Am inteles ca si calculatorul poate fi folosit pentru efecte.Mi-ar fi de ajuns, avand in vedere ca nu o sa ies din casa cu chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest andypopa

Recomand RP50 ca procesor, 40 de efecte default, customizabil, are si pedala... Cred ca modelul cu o treapta mai jos de asta e RP30, si cred ca are aceleasi chestii, fara pedala though. Ca amplificator, ai putea sa incerci un Fender. Nu ma pronunt in ceea ce priveste chitara.

 

Nu-ti recomand sa folosesti sistemul de boxe ca amplificator... vei suna mult mai bine cu amplificator de chitara, iar daca te intereseaza NUMAI distors, poti sa nici nu-ti mai iei procesor si ramai cu distorsul din amp.

Link to comment
Share on other sites

Guest Adiiiii
Recomand RP50 ca procesor, 40 de efecte default, customizabil, are si pedala... Cred ca modelul cu o treapta mai jos de asta e RP30, si cred ca are aceleasi chestii, fara pedala though. Ca amplificator, ai putea sa incerci un Fender. Nu ma pronunt in ceea ce priveste chitara.

 

Nu-ti recomand sa folosesti sistemul de boxe ca amplificator... vei suna mult mai bine cu amplificator de chitara, iar daca te intereseaza NUMAI distors, poti sa nici nu-ti mai iei procesor si ramai cu distorsul din amp.

 

 

Bun, deci tu zici procesor+amp. Pentru chitara cred ca nu prea mai raman bani.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

pe chitara poti sa dai intre 4 si 5 milioane (squier bullet ar fi cea mai acceptabila ca sa inveti pe ea, dar nu prea e buna pentru metale), iti raman vreo 4 pentru procesor si amp, sau mai bine zis pentru procesor SAU amp. Ai putea sa-ti iei un marshall miniamp, era pe la 140 ron unu SH pe aici, si procesor iti recomand tot SH.

Link to comment
Share on other sites

Guest Adiiiii
pe chitara poti sa dai intre 4 si 5 milioane (squier bullet ar fi cea mai acceptabila ca sa inveti pe ea, dar nu prea e buna pentru metale), iti raman vreo 4 pentru procesor si amp, sau mai bine zis pentru procesor SAU amp. Ai putea sa-ti iei un marshall miniamp, era pe la 140 ron unu SH pe aici, si procesor iti recomand tot SH.

 

Nu-i cam mic amp-ul ala?

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha
Ce puteti sa imi spuneti de firma HAGSTROM? am vazut site-ul lor ( www.hagstromguitars.com parca), dar nu m-am lamurit pe unde se fabrica, am vazut ca au niste materiale brevetate de ei, ..au niste chitari care arata bine unele, si au un pret f.bun, in jur de 550 eur modele mai de top! acum ma intreb, daca a avut careva experiente cu astfel de chitari si ce impresie i-au facut. daca se poate sa specifice modelul. ms anticipat!

 

 

inca mai astept un raspuns....trebuie sa stie cineva!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
Nu-i cam mic amp-ul ala?

 

pentru invatat nu e, oricum in aceiasi bani cred ca gasesti si ceva mai mare de la o firma mai varza

Link to comment
Share on other sites

Guest Adiiiii
pentru invatat nu e, oricum in aceiasi bani cred ca gasesti si ceva mai mare de la o firma mai varza

 

Mi se pare de putere mica, nu-mi dau seama cat de tare se aude.Oricum, important este sa se auda bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Adiiiii
eu iti recomand un amplificator Roland MicroCube, e mic dar bun, destul de ieftin si are cateva efecte de baza incorporate, chiar merita pt inceput.

 

Mda, vad ca are si tuner. De CRATE GX 15 ce ziceti?

Link to comment
Share on other sites

iti iei un vox d-ala mic da5 parca. e ok. sau roland cube. astea sunt cele mai bune la categoria asta de pret.

sau iti iei un procesor, cum ar fi zoom g2 si il bagi in calculator sau intr-o statie hi fi si va fi ok, parerea mea

iar chitara..ceva intre epiphone, squier sau peavey as zice...te poti uita linistit si la second hand, numai sa o incerci inainte daca se poate, cu cineva care se pricepe, ca la nivelul asta poti avea surprize...

Link to comment
Share on other sites

1.recomand sa iti iei pe rand pentru a strange cat mai multi bani pt fiecare.

 

2.mai intai chitara ( squier standard stratocaster numai buna de invatat)

 

3.apoi amplificator (30w solid state sau 15 w lampa pt acasa)

 

4.apoi procesor (Korg ax5g de exemplu) sau 2-3 pedale

 

1. true, daca iti permiti

2. true, probabil si chitara

3. prea TARE... chiar si un solid state de 15 poate fi prea tare pt conditii de apartament. nu vorbesc de lampa... ca acolo si 5w e loud...

4. la alegere. pedale individuale, analog- un efect, calitate mai buna a sunetului, procesor- mai multe efecte, calitate destul de ok in functie de procesor. un prieten si-a luat zoom g2 si pare ok, la nivelul asta...are si drum machine. oricum tine cont de faptul ca atat pedalele cat si procesorul vor suna mai bine sau mai putin bine in functie de ampul in care sunt bagate. ideal ar fi sa incerci combinatia inainte sa faci achizitia, in speta daca iei procesor inainte, ca pedale simple n-are rost sa iei fara amp, te duci cu el si vezi cum suna cu ampul pe care vrei sa il iei, pe canalul clean, si cu volum

Link to comment
Share on other sites

3. prea TARE... chiar si un solid state de 15 poate fi prea tare pt conditii de apartament. nu vorbesc de lampa... ca acolo si 5w e loud...

 

Nu sunt de acord. Eu am avut un Marshall AVT la 100w si cu volumul 3 sferturi incepea sa devina prea tare pt apartament.

 

Deci un 30w trebuie sa fie ok. Poate ne lamureste cineva care are un amplif de 30w solid state.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
Nu sunt de acord. Eu am avut un Marshall AVT la 100w si cu volumul 3 sferturi incepea sa devina prea tare pt apartament.

 

Deci un 30w trebuie sa fie ok. Poate ne lamureste cineva care are un amplif de 30w solid state.

 

am 15w solid state si n-am avut niciodata nevoie sa dau volumul la mai mult de 3-4. Nu stiu cum cantai tu pe amp de 100 la 3 sferturi in apartament... probabil esti maniac :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Adiiiii
recomand sa iti iei pe rand pentru a strange cat mai multi bani pt fiecare.

 

mai intai chitara ( squier standard stratocaster numai buna de invatat)

 

apoi amplificator (30w solid state sau 15 w lampa pt acasa)

 

apoi procesor (Korg ax5g de exemplu) sau 2-3 pedale

 

Daca le iau pe rand apare urmatoarea problema (cel putin pt mine).Ce fac doar cu chitara,o pot folosi doar pe ea? Si apoi, cineva m-a sfatuit mai sus pentru un Squier Bullet, la juma de pret fata de standard stratocaster.E asa mare diferenta intre ele? Merita aceasta diferenta de bani pentru un incepator? E adevarat ca as vrea totusi sa-mi iau ceva bun, fiabil, care sa ma tina ceva vreme.

 

1. true, daca iti permiti

2. true, probabil si chitara

3. prea TARE... chiar si un solid state de 15 poate fi prea tare pt conditii de apartament. nu vorbesc de lampa... ca acolo si 5w e loud...

4. la alegere. pedale individuale, analog- un efect, calitate mai buna a sunetului, procesor- mai multe efecte, calitate destul de ok in functie de procesor. un prieten si-a luat zoom g2 si pare ok, la nivelul asta...are si drum machine. oricum tine cont de faptul ca atat pedalele cat si procesorul vor suna mai bine sau mai putin bine in functie de ampul in care sunt bagate. ideal ar fi sa incerci combinatia inainte sa faci achizitia, in speta daca iei procesor inainte, ca pedale simple n-are rost sa iei fara amp, te duci cu el si vezi cum suna cu ampul pe care vrei sa il iei, pe canalul clean, si cu volum

 

4. Inteleg ca o pedala iti da doar un efect (calitate mai buna, bineinteles functie de amplif), iar un procesor o multitudine de efecte.

 

In categoria procesoare pana acum mi s-a recomandat zoom g2 si RP50. Vreo diferenta notabila intre ele?

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

eu zic sa mergi pe bullet, nu merita ca incepator sa dai multi bani pe o chitara pe care doar inveti. Probabil peste un an sau doi o sa stii deja ce vrei de la o chitara si o sa iti iei altceva. Bulletul e numai bun pana atunci

Link to comment
Share on other sites

Guest Adiiiii
eu zic sa mergi pe bullet, nu merita ca incepator sa dai multi bani pe o chitara pe care doar inveti. Probabil peste un an sau doi o sa stii deja ce vrei de la o chitara si o sa iti iei altceva. Bulletul e numai bun pana atunci

 

La asta ma gandeam si eu. Cu toate astea... am vazut Grosmann Les Paul (750 RON).Imi place mai ales forma. Sfaturi in legatura cu aceasta chitara si avand in vedere si totala mea lipsa de experienta (deocamdata)?

Link to comment
Share on other sites

Diferenta de bani se justifica prin calitatea mai buna a chitarii. Gandeste-te ca Squier a fost facut ca o alternativa ieftina a Fender'ului tocmai pentru cei care nu isi permit din prima un Strat de exemplu. A alege cel mai ieftin dintre cele mai ieftine nu cred ca e un lucru inspirat. Eu te-am sfatuit tu alegi. Eu am avut atat chitari scumpe cat si ieftine, iar acum 2 saptamani am vandut un Squier Standard Stratocaster pe care l'am tinut o luna. Crede-ma ca e o chitara decenta pentru acesti bani.

Oricum multa bafta!

 

ps. nu sunt maniac insa lampile cer volum

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Adiiiii
Diferenta de bani se justifica prin calitatea mai buna a chitarii. Gandeste-te ca Squier a fost facut ca o alternativa ieftina a Fender'ului tocmai pentru cei care nu isi permit din prima un Strat de exemplu. A alege cel mai ieftin dintre cele mai ieftine nu cred ca e un lucru inspirat. Eu te-am sfatuit tu alegi. Eu am avut atat chitari scumpe cat si ieftine, iar acum 2 saptamani am vandut un Squier Standard Stratocaster pe care l'am tinut o luna. Crede-ma ca e o chitara decenta pentru acesti bani.

Oricum multa bafta!

 

ps. nu sunt maniac insa lampile cer volum

 

:)

Iti multumesc pentru sfat. Intr-adevar, nu caut cel mai ieftin.De chitara mentionata de mine mai sus, nimic?

Link to comment
Share on other sites

Guest Adiiiii
nu ma bag la review'uri despre Grosmann

 

si 2.. cat timp mai strangi bani poti exersa la electrica si neamplificata..sau daca simti nevoia sa te auzi mai tare te bagi prin placa de sunet

 

 

Imi place forma Les Paul. Neamplificata si fara efecte?

Link to comment
Share on other sites

Guest Adiiiii
vezi ca ai un thread care se discuta acum despre folosirea efectelor pe pc

 

Da,citisem despre softuri de efecte.Cred ca totusi nu se compara.Bineinteles ca este o solutie de moment pana la achizitionarea unui procesor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.