www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Norbi
@asy: daca omu zice ca are 6 milioane de dat, nu mai sari cu gibson ca nu ii vinzi tu gibson la 6 milioane. Cu 6 milioane nu-ti iei nici macar un grif de gibson

 

si atunci ce ma sfatuiesti sa-mi iau care zici tu ca merita?

Link to comment
Share on other sites

Guest Valek

salut, am gasit si eu cumparator pentru Grosmann Strat. Il vand cu 7 mil si as vrea alta chitara. As avea inca 2-3 milioane in plus. Optez pentru un strat sau un gibson... Squier Strat Standard Series sau un Gibson model din acesta

Link to comment
Share on other sites

salut, am gasit si eu cumparator pentru Grosmann Strat. Il vand cu 7 mil si as vrea alta chitara. As avea inca 2-3 milioane in plus. Optez pentru un strat sau un gibson... Squier Strat Standard Series sau un Gibson model din acesta

 

 

don't wanna ruin your day and all...dar ala e un Gretsch daca vazui eu bine :)

 

oricum nu cred ca e o alegere rea

Edited by Radu i
Link to comment
Share on other sites

Da, da, numai ziceam de model, nu de firma.

 

Pai bine omule, si aia de la Gibson au website cu poze.

Ce e in poza aia e o chitara tip Les Paul; mai multe firme (Gretsch de exemplu) fac chitari cu forma asta.

 

Squier este o firma asociata cu Fender si produce instrumente mai ieftine; Epiphone cam la fel in relatie cu Gibson, desi istoric vorbind au fost o firma rivala cumparata de Gibson.

 

Atat Gibson cat si Fender costa mult mai mult decat 10 milioane, insa este posibil sa gasesti la Squier si Epiphone modele care sa se incadreze.

Epiphone din cate stiu e cam greu sa gasesti in Romania in magazine, dar poate s-au mai schimbat lucrurile; in orice caz, sunt membri ai forumului care aduc chitari din strainatate si fac asta de ceva timp. Squier stiu ca au aici; eu am inceput cu un affinity strat si nu e o chitara rea pentru scopul asta.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

@norbi: pai vad ca ai in jur de 5 milioane disponibile. Eu zic sa inspectezi piata second-hand la fondurile astea, pentru ca sunt anumite chitari pe care nu le gasesti in magazine la noi, sau care sunt mai scumpe decat merita luate din magazin (epihone de exemplu, poti sa gasesti SH de 2 ori mai ieftin decat in magazin, si nu foarte veche). Dar asta presupune sa ai rabdare sa gasesti o oferta buna, ca nu apar in fiecare zi si se duc repede. Daca tii mortis sa iti iei un model de stratocaster cred totusi ca squier ramane cea mai buna optiune la banii astia.

 

LE: vad ca nu esti din bucuresti, inca un motiv pentru care ar trebui sa te uiti la second-hand, poate gasesti ceva la tine in oras.

Edited by Morgan
Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed
Atentie, este ESP-LTD si nu ESP simplu. Nu zic ca LTD-urile nu sunt OK, insa ESP e cu totul alta poveste.

 

Eu sunt posesorul unui ESP-LTD MH100 care in principiu e cam ca si chitara care vrei sa ti-o cumperi. Din experienta proprie, sa te pregatesti pentru: floyd care dezacordeaza, schimbat de doze (alea care vin din fabrica sunt un fel de gluma proasta).

 

Ca parere personala, da, este o chitara bunicica la pretul respectiv. Nu am sa te indrum sa-ti iei o chitara fara floyd pentru ca nici eu nu am putut fi convins pana nu mi-am luat. Acum, nu mai sunt atat de entuziasmat de floyd (inca nu am invatat sa-l folosesc intr-un mod util pentru muzica) insa cand mi-am cumparat chitara asta a fost conditia numarul 1, SA AIBA FLOYD. Ma tot gandesc acum ca a fost o alegere proasta.

 

Well....sincer nu ma intereseaza in mod special floyd-u....pt ca stiu ca la pretul asta nici nu am dreptu' sa am pretentii la cine stie ce ( da din cate vad nici nu zice nimic de floyd la asta).Dozele o sa le schimb pe viitor, oricum pentru mine o sa fie mina de aur, deoarece am o hora

si nici nu o sa sesizez "bad"urile. In principiu caut o chitara care sa aiba neck-ul cat de cat manevrabil, cu un look cat de cat, si cam atat.

Link to comment
Share on other sites

@ valek > poza care ai pus-o tu > gretsch junior jet II > ajunge pe la vreo 280$-300$ sper sa mi-o iau si eu :)

daca nu, un washburn dd60 la sh :) long live ebay !

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

am auzit k aria nu's tare bune k unu abia a resit sa scape de o Aria ... :-?

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Valek ... no offense ... acuma ti-am vazut si eu messajul ... cand o sa gasesti Gibson la 9, 10 milioane ... esti tare detot :))

Link to comment
Share on other sites

daca vrei o chitara buna , char foarte buna ( aproape noua ) o am de o luna de la proguitar un JACKSON JS30 super faina va mai dau la ea curea , fir , corzi oricum pretul este de 1000 ron ( negociabil ) daca este cineva interesat vedeti ca am facut un subiect pe forum la publicitate ma gastiti acolo sau daca nu dati un pm !

 

 

SALUTARE

 

 

post-4461-1182492762_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

salut... am facut si eu rost de niste bani (vreo 8 mil ) si am ajuns la urmatoarele chitari

- squier affinity fat strat

- squier modified vintage '51

- epi special LP II

- squier tele custom (I sau II)

'51 ma interesa in special ca speram sa imi mai ramane bani sa imi iau si practice amp mai repede

genul abordat : punk rock, alternative, indie

 

 

daca aveti si alte propuneri...

Edited by Thrall
Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

eu unu cred ca pentru genurile enumerate de tine, squier tele custom II e foarte buna. Stiu pentru ca si eu am si sunt extrem de multumit de ea. Dar e 10 buli, nu 8 (asta daca nu s-o fi ieftinit, eu 10 am dat pe ea)

Link to comment
Share on other sites

salut... am facut si eu rost de niste bani (vreo 8 mil ) si am ajuns la urmatoarele chitari

- squier affinity fat strat

- squier modified vintage '51

- epi special LP II

- squier tele custom (I sau II)

'51 ma interesa in special ca speram sa imi mai ramane bani sa imi iau si practice amp mai repede

genul abordat : punk rock, alternative, indie

daca aveti si alte propuneri...

 

 

mai astept si alte pareri... please

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

lasa ca a meritat si 10 buli a mea. nu-mi pare rau ca am luat-o

Edited by Morgan
Link to comment
Share on other sites

Guest Lupoaica

well , prima chitara electrica. Buget redus, nu stiu ce sa imi iau. Am o oferta de o chitara second hand, copie Jackson, marca Maxine. Stie cineva ceva de marca asta? e ceva de capul ei? costa 3 milioane.

 

Asta e poza care mi-a fost trimisa.

post-5055-1182974290_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

well , prima chitara electrica. Buget redus, nu stiu ce sa imi iau. Am o oferta de o chitara second hand, copie Jackson, marca Maxine. Stie cineva ceva de marca asta? e ceva de capul ei? costa 3 milioane.

 

Asta e poza care mi-a fost trimisa.

 

Un Maxine nou nout la Muzica e 300 ron. Si are ceva imitatie de Floyd aurit. E mult prea mult 300 de ron. :)

Da un search dupa Maxine pe forum. Sunt cateva topicuri despre ea. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest Lupoaica

este muncita, dar chestia e ca de Maxine nu am mai auzit pana acum, si fiind la prima chitara... Nu vreau sa imi iau teapa :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Lupoaica
Treci intai pe la Muzica sus. :)

 

mi s-a zis ca la banii astia slabe sanse sa imi iau ceva nou ... Dar o sa trec totusi si pe la Muzica sa vad ce e pe acolo

Link to comment
Share on other sites

Am fost la Muzica si nu mai aveau Maxine pe stoc. Doar un Hohner la 450 RON.

Eventual poti sa te orientezi spreun Squire Bullet la 400 RON. Sau negociezi Maxine-ul la jumate. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Lupoaica
Am fost la Muzica si nu mai aveau Maxine pe stoc. Doar un Hohner la 450 RON.

Eventual poti sa te orientezi spreun Squire Bullet la 400 RON. Sau negociezi Maxine-ul la jumate. :)

 

zici ca nu merita 3mil Maxine-u asta? Pt squire mai tre sa pun un bulion... asta inseamna NO alice Cooper duminica :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.