www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

E o kitara foarte misto. Gatul este putin mai bombat in spate fata de majoritatea celorlalte brand-uri. Aste este insa o chestie de preferinta, deci nu e corect sa spun ca e mai bina asa sau nu. Takamine folosesc lemne foarte bune, frumos alese care ii dau un ton foarte plin.

Daca ajungi intr-un magazin de inde sa-ti alegi chitara incearca si un G320...acelas mahon + molid pe fatza, insa corpul corpul este putin mai mare (dreadnought), prin urmare... suna mai tare si are mai multe joase.

Toate Takaminele au action bun chiar din fabrica...

Succes :lol:

 

Multumesc mult de sfat, da, mai multi mi-au zis ca Takamine e o alegere buna la un pret mic...Azi am fost si am probat-o si mi s-a parut ca suna mult mai fain decat ieri...(si ieri mi s-a parut ca suna divin :) ). In sfarsit, mi-am cumparat-o, si ma bucur ca imi ocupa locul de onoare pe stativ :lol: .

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

o intrebare: Ce credeti ca ar fii bun pt un chitarist ''de dormitor'' sa zic asa ? Ibanez GAX30 sau Squire m-80?

 

 

Multumesc

 

 

Squire M80 costa 1.785,00 RON (Muzikia.ro) , Ibanez GAX30 costa 700.00 RON (mcmusic.ro) ... nu e deloc fair-play compararea lor :)

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

 

Eu as merge pe Squier, mi se par ceva mai constante ca si calitate si au ceva mai multa personalitate ca ton, Ibanezul au ton neutru, bun doar daca folosesti procesor, pe amplificator direct parca suna steril.

Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT
Eu as merge pe Squier, mi se par ceva mai constante ca si calitate si au ceva mai multa personalitate ca ton, Ibanezul au ton neutru, bun doar daca folosesti procesor, pe amplificator direct parca suna steril.

 

+1 Squier

Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate

Auziti credeti ca un Epiphone Gothic Les Paul, este bun? Adica, daca titi o chitara mai buna, care sa nu depaseeasca pretu... sunt ochi si urechi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mihaiil

Salut,

Vreau sa-mi cumpar o chitara acustica pentru incepatori. Din review-uri si ce-am mai citit pe forumuri, am vazut ca cele mai decente ar fi Fender CD 60 si Takamine G320(cel putin pentru suma de bani pe care o am).

Ce pareri aveti despre cele doua? Cu care se canta mai usor? Cum se aude una in comparatie cu alta?

Aveti alte sfaturi?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Vreau sa-mi cumpar o chitara acustica pentru incepatori. Din review-uri si ce-am mai citit pe forumuri, am vazut ca cele mai decente ar fi Fender CD 60 si Takamine G320(cel putin pentru suma de bani pe care o am).

Ce pareri aveti despre cele doua? Cu care se canta mai usor? Cum se aude una in comparatie cu alta?

Aveti alte sfaturi?

 

Dude, eu mi-am luat, acum o saptamana, o Takamine G220 (cam aceeasi chestie cu G320, parerea mea doar ca 320 suna mai tare) si vreau sa spun ca sunt chiar multumit de ea. Si eu aveam dubii, nu stiam ce sa aleg intre CD60, Epiphone AJ100, Squier.....dar in cele din urma aceasta chitara m-a vrajit. Sfatul meu e sa ti-o iei daca ai buget mai mic.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate

O problema, pe cine sa iau, nu am in cercu meu de prieteni chitaristi. Anyways, la mana stiu cum trebuie sa fie, dar vreau sa imi dati si un sfat despre chitara, spre exemplu, nu tio lua ca peurma o dai cu "capu' de pamant" .

Link to comment
Share on other sites

Tu iti dai seama ca ai spus deja multe despre tine cu asta.

 

:)

 

Sper ca intelegi de ce rad.

 

 

 

 

 

Daca mergi in magazin si incerci tu singur cele doua chitari nu o sa iti pice mainile. Eventual iei cu tine pe cineva care sa-ti arate la ce sa te uiti la o chitara.

Imi pare bine ca nu inteleg de ce razi.

Link to comment
Share on other sites

De ce nu puteti scrie de la inceput sa stie toti oamenii: Ibanez ii naspa, Squier ii cel mai bun, cumparati Squier, nu cumparati Ibanez.

 

Am vazut ca deja si la chitari acustice recomandati tot Squier, puneti Squier pe toata linia cea mai buna chitara ever, bass, acustic, sau alectric.

 

Squier sunt SUPER. :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate
@Sam Piratul: sfatul meu e sã le uiți pe amândouã și sã te îndrepți cãtre un Vintage V100.

 

Hmmm, deci Vintage-u' e mai bun, eu nu prea am auzit nimic despre Vintage, nici pareri bune si nici rele...

Link to comment
Share on other sites

Guest Cristian ''GNLSSJ7'' T.

Merci de sugestie SfantuJimmy. Ai dreptate in legatura cu Jacksonul. Am avut pe mana un JS-23 Dinky si stiu cum suna, mai ales bagat pe un BOSS MT-2. Merci, man! M-am hotarat la JS-23. In fond, Dimavery alea ma incantau doar de forma, dar dupa ce au pe ele, lasa prea mult de dorit tinand cont ca eu vreau sa cant ceva de gen Mortician (iar cu BC Rich-urile nu ma impac la mana... cel putin cu Warlock-ul).

Link to comment
Share on other sites

Guest skullfix

Salut, habar nu am chitara, am fost cu cineva si mi-am luat un Ibanez GRG220DEX, cei care se pricep , ce-mi puteti spune despre ea ?

 

am dat 900ron

Edited by skullfix
Link to comment
Share on other sites

Salut, habar nu am chitara, am fost cu cineva si mi-am luat un Ibanez GRG220DEX, cei care se pricep , ce-mi puteti spune despre ea ?

 

am dat 900ron

 

Daca ai luat-o, sa o canti cu placere, ce iti spunem noi deja nu mai conteaza, si oricum la inceput cam orice chitara e buna, vezi tu mai incolo cand mai avansezi ce chitara vrei sa iti iei.

Link to comment
Share on other sites

Guest skullfix
Daca ai luat-o, sa o canti cu placere, ce iti spunem noi deja nu mai conteaza, si oricum la inceput cam orice chitara e buna, vezi tu mai incolo cand mai avansezi ce chitara vrei sa iti iei.

 

nu conteaza , nu am doi ani . de rau de foarte rau , dati-mi niste pareri la ea va rog

Edited by skullfix
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,pun intrebarea in numele unui prieten.

Are buget de 700 de lei pentru un bass electric,este incepator.

Care credeti ca se incadreaza mai bine pentru un stil de cantat variat din primele 3 bassuri de pe pagina asta ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.