www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Pt Posesorii De Boss Gt 10


Guest withefish
 Share

Recommended Posts

Guest withefish

Pot obtine cu un procesor Boss Gt 10 un sound bun pentru death sau trash metal??Eu am un B.C.Rich Warlock Dark Art si folosesc un distors Metalmaster de la Digitech si un procesor Korg AX 10 G.Soundul pt rithm guitar e acceptabil dar la solouri suna ca porcu*. :) .Vreau sa-mi iau un Gt 10 dar trebuie sa-l comand si nu am cum sa-l incerc.Nu as vrea sa mai arunc alti bani :) .Daca nu merge cu Gt 10,atunci poate aveti vreun sfat; ce procesor sau combinatue de pedale ar trebui sa incerc? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest withefish
De ce ai vrea sa-ti cumperi 5 kile de procesor pentru distorsiuni? Cu 500 de euro fii sigur ca iti poti cumpara un distort, un delay, si un eq pentru si ai si sunet pentru ritm si pentru solo. Iti raman si bani de un covor in casa.

 

 

distort am,delay si altele folosesc din procesor dar nu-mi place defel cum suna!!!!!!!!!!!!!!!Din cauza distorsului solourile suna pitigaiat rau;daca-l opresc si merg numai pe setarile din procesor iara e naspa :)

Link to comment
Share on other sites

distort am,delay si altele folosesc din procesor dar nu-mi place defel cum suna!!!!!!!!!!!!!!!Din cauza distorsului solourile suna pitigaiat rau;daca-l opresc si merg numai pe setarile din procesor iara e naspa :)

invata sa cauti pedale individuale. sunt foarte multe, pentru orice tip de sunet, asa ca o sa-ti poti face exact ce sunet vrei tu. cu un procesor digital o sa suni... digital: fake. parerea mea. uitate la chitaristii preferati ce pedale folosesc. te asigur ca folosesc pedale.

Link to comment
Share on other sites

Pot obtine cu un procesor Boss Gt 10 un sound bun pentru death sau trash metal??Eu am un B.C.Rich Warlock Dark Art si folosesc un distors Metalmaster de la Digitech si un procesor Korg AX 10 G.Soundul pt rithm guitar e acceptabil dar la solouri suna ca porcu*. :) .Vreau sa-mi iau un Gt 10 dar trebuie sa-l comand si nu am cum sa-l incerc.Nu as vrea sa mai arunc alti bani :) .Daca nu merge cu Gt 10,atunci poate aveti vreun sfat; ce procesor sau combinatue de pedale ar trebui sa incerc? :)

 

Cum vrei ca sunetul de rythm guitar sa sune la solo ??? asta-i aberatie .

 

Avantajul unui procesor ( de oricare ) este ca poti face preseturi .

 

Asa ca pe un path setezi rythm pe alt path setezi ptr solo si cu piciorusele tale schimbi cand trebuie .

 

Daca folosesti pedale separate faci combinatie intre doua pedale in serie sau paralel ( depinde de cum si ce ai ), si asa ai un distors pus pe rythm iar celalalt ptr solo . Simplu nu ?

 

In rest compresor, chorus, octaver, reverb ptr a "inbogati" tonul poti folosi din AX-10 , dar poti sa folosesti distorsul din AX10 plus o pedala distors cu EQ parametric ( de ex JackHammer ) cu acesta prefiltrezi si reglezi nivel convenabil ca sa ataci distorsul din procesor . Sau poti sa experimentezi orcie ala pedala de dist/EQ/buffer.

Link to comment
Share on other sites

Gt-10 iti ofera foarte multa varietate.

E un procesor capabil de multe chestii chiar foarte multe, totul este sa stii sa iti faci tonul calumea ceea ce e destul de greu sa stii.

Dar el ca procesor poate foarte multe. Eu ti-l recomand.

Pe de alta parte si pedalele sunt ok dar cand vrei sa iti faci un alt ton.. ce faci cumperi iar alta pedala de 100E? si iar si iar ?

Eu zic ca dai 500E dar ai ce vrei in el si stie sa faca f f multe. uite aici http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=37809 un ton facut pe gt10 si cantat pe bc rich assasin. Mentionez ca e facut rapid nu stat si analizat la el.

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

Gt-10 iti ofera foarte multa varietate.

E un procesor capabil de multe chestii chiar foarte multe, totul este sa stii sa iti faci tonul calumea ceea ce e destul de greu sa stii.

Dar el ca procesor poate foarte multe. Eu ti-l recomand.

Pe de alta parte si pedalele sunt ok dar cand vrei sa iti faci un alt ton.. ce faci cumperi iar alta pedala de 100E? si iar si iar ?

Eu zic ca dai 500E dar ai ce vrei in el si stie sa faca f f multe. uite aici http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=37809 un ton facut pe gt10 si cantat pe bc rich assasin. Mentionez ca e facut rapid nu stat si analizat la el.

 

Poate exista un motiv pentru care distorsul suna pitigaiat in timpul solo-ului. Chitara la o parte, tonul incepe si se termina cu amplificatorul. Poate pedala suna mai bine cu unele amplificatoare fata de altele. Adesea un amp ales bine si care ti se potriveste te poate face sa suni mai heavy decat orice altceva din lantul tau de efecte. Nu judeca pedala ca ar fi ceva in neregula cu ea, cine stie, poate ca doar ar merge mai bine alta (nu am zis neaparat una in plus :) ).

 

Lasand asta la o parte,

 

Pedalele de distors sunt de obicei pana in 100 de euro.

In plus, au mult mai multa viata decat procesoarele. Ca si la calculatoare, azi maine apare gt 12 si apoi ce faci daca nu mai esti acolo in varf? Cel pe care il ai nu va mai fi de actualitate, vei dori urmatorul, insa GT-10-le il vei vinde cu greutate. Cu pedalele e de obicei invers, ce e mai de calitate s-a cam produs deja si s-a vandut ieftin la vremea aceea, acum se gaseste mai greu. De obicei cu cat pedala mostenita de la bunicu e mai veche, cu atat e mai valoroasa (atat pentru sunetul tau, cat si daca te hotarasti sa o vinzi). Nu garantez ca ceea ce gasesti azi prin magazine e extraordinar, dar nici nu mai sunt multe alte sanse la acest capitol, cu producatorii devenind din ce in ce mai lacomi. Plus, mereu se gaseste cineva sa doreasca doar o pedala de dist, un delay, etc, cu procesorul e alta treaba, totusi e vorba de o scula pe care dai 2000 lei si speri sa primesti pe ea un pret asemanator. Daca chiar vreti sa aruncati banii asa, atunci cereti parintilor cei 2000 de lei in mana si uitati-va la ei, si apoi mai intrebati-va inca o data daca merita. Apoi mergeti si spuneti parintilor ca vreti sa dati cei 2000 lei munciti de ei pe un aparatel despre care nu stiti sigur daca va ajuta sa cantati death metal mai bine ca inainte, dar vreti totusi sa o faceti si pe asta...

 

 

...sau mai bine jucati banii aia la ruleta, ca sansele sunt tot cam aceleasi :)

 

 

 

 

si acum ontopic: Ala e un bun exemplu de ce poti face cu un GT-10 dar nu e tocmai elocvent. Probabil ca ar fi fost mai de ajutor un sample cu ceva mai apropiat de stilurile care intereseaza pe withefish. GT-10le e bun la unele lucruri si mai putin bun la altele. Dupa umila mea parere, la genuri mai foarte grele e mai putin bun.

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

Poate exista un motiv pentru care distorsul suna pitigaiat in timpul solo-ului. Chitara la o parte, tonul incepe si se termina cu amplificatorul. Poate pedala suna mai bine cu unele amplificatoare fata de altele. Adesea un amp ales bine si care ti se potriveste te poate face sa suni mai heavy decat orice altceva din lantul tau de efecte. Nu judeca pedala ca ar fi ceva in neregula cu ea, cine stie, poate ca doar ar merge mai bine alta (nu am zis neaparat una in plus :) ).

Cum vrei ca sunetul de rythm guitar sa sune la solo ??? asta-i aberatie !!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest withefish
Cum vrei ca sunetul de rythm guitar sa sune la solo ??? asta-i aberatie .

 

Avantajul unui procesor ( de oricare ) este ca poti face preseturi .

 

Asa ca pe un path setezi rythm pe alt path setezi ptr solo si cu piciorusele tale schimbi cand trebuie .

 

Daca folosesti pedale separate faci combinatie intre doua pedale in serie sau paralel ( depinde de cum si ce ai ), si asa ai un distors pus pe rythm iar celalalt ptr solo . Simplu nu ?

 

In rest compresor, chorus, octaver, reverb ptr a "inbogati" tonul poti folosi din AX-10 , dar poti sa folosesti distorsul din AX10 plus o pedala distors cu EQ parametric ( de ex JackHammer ) cu acesta prefiltrezi si reglezi nivel convenabil ca sa ataci distorsul din procesor . Sau poti sa experimentezi orcie ala pedala de dist/EQ/buffer.

OK,sunt de acord ca inca o pedala de de distors ar rezolva problema cu Metalmaster-ul prea agresiv la solo.Problema e ca nu prea am idee ce sa caut,nu cred ca e indicat un alt distors "greu",vreau sa obtin si ceva melodicitate nu numai traforaj si coaie.Mi-e rusine sa recunosc dar nu am habar ce e o pedala de dist/EQ/buffer(sorry)

Multumesc de raspunsuri si inca astept sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Incearca un fuzz pt. lead sau un EQ (grafic sau parametric) dupa Metal Master. Cu EQ-ul bagi un boost pe medii pentru a obtine un raspuns in frecventa precum cel schitat de karpi. Sunt sigur ca le poti rezolva cu procesorul.

Despre efecte si ce fac ele poti citi... unde altundeva?

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Cum vrei ca sunetul de rythm guitar sa sune la solo ??? asta-i aberatie !!!

 

 

Am presupus ca poate foloseste alta setare la solo, asta-i tot :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest withefish

Cred ca am renuntat la ideea cu GT10 si de trei zile caut pe net o alta pedala care sa-mi placa.Ma dor ochii si m-am saturat de cate demonstratii am vazut pe youtube!Greu sa te hotarasti si sa alegi din atatea oferte!!!Jack Hammer e fain, Metal Muff iara,Uber Metal e tare;m-am uitat si la equlaizere(cred ca mai bina iau o pedala mai diferita putim de Metalmaster-ul meu).Am vazut un tip(brazilian,portughez?)cantand pe un Danelecro Fab Metal si nu mi-a venit sa cred ca un efect de 15 Euro suna asa!!!!!!!!!Nu-mi explic dar mi se pare ca suna mai bine decat altele mult mai scumpe!!Pai asa cu cat dai pe o pedala de firma i-ti faci un pedal board cat de cat.Nu mai stiu ce sa zic;azi sunt si msi confuz.Dar la 15 Euroi i-mi cumpar unul numa asa ca sa-l incerc si eu :) LUMINATI-MA OAMENI BUNI!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest withefish
cand te uiti la un review pe youtube la o pedala sa stii ca nu pedala da tot sunetul . chitara si ampul dau sunetul pe langa pedala . mai bine strange bani de un amp pe lampi si de o chitara meseriasa :)

 

Da,OK,dar B.C.Rich-ul meu (Warlock Dark Art)e destul de bun;i-mi place mai mult decat cealalta chitara a mea(Squier Showmaster),Marshall-ul nu e pe lampi dar i-mi ajunge pe moment.Acum caut un alt efect care sa ma multumeasca,in combinatie cu ce am eu(Metalmaster+korg ax 10).

Edited by withefish
Link to comment
Share on other sites

Guest withefish
Da,OK,dar B.C.Rich-ul meu (Warlock Dark Art)e destul de bun;i-mi place mai mult decat cealalta chitara a mea(Squier Showmaster),Marshall-ul nu e pe lampi dar i-mi ajunge pe moment.Acum caut un alt efect care sa ma multumeasca,in combinatie cu ce am eu(Metalmaster+korg ax 10).

 

MI-AM LUAT LINE 6 UBER METAL!!!!E SUPER TARE!!!TRECUTA PRIN PROCESOR SUNA DE NU-MI VINE SA CRED!!!DIGITECH-UL NU SE COMPARA CU UBER METAL-UL!!!ASA MAI ZIC SI EU METALE GRELE :) !ACUM SUNT INCANTAT DE SOUND-UL MEU;NU MAI IMI TREBUIE GT 10!!! :)

Link to comment
Share on other sites

cand te uiti la un review pe youtube la o pedala sa stii ca nu pedala da tot sunetul . chitara si ampul dau sunetul pe langa pedala . mai bine strange bani de un amp pe lampi si de o chitara meseriasa :)

Indiferent pe ce statie canti nu ai voie sa treci in overdrive daca folosesti un ton preparat cu o pedala sau procesor .

 

Sa redai tonul pedalei ai nevoie de o statie "liniara" ( un fel de HiFi de chitara) care sa redea perfect liniar intre 45-5000Hz.

Binenteles c a nu prea se construieste asa ceva ar fi prea scump ptr firmele producatoare si nu s-ar mai vinde daca ar pune un pret care sa le asigure si un castig substantial fata de investitie .

 

Daca ataci statia cu un semnal prea mare se va denatura tonul pedalei , dar se poate sa gasesti un ton mai bun .In caz de overdrive serios tonul nu mai este bun si pentru solo deoarece armonicele ce apar si saturarea etajului final va da un sunet fara consistenta .

 

Am mai scris ce ar trebuii ,

 

Buffer-Compress->EQ--->Dist(fuzz)--->EQ--->Expansor--->

 

pedalele de distors au inglobate EQ--->Dist--->EQ---> In loc de EQ reglabile sunt folosite filtre fixe ce dau culoarea fiecarei tip de pedala .Asa se vand o multitudine de pedale care practic difera doar in raspunsul filtrelor si eventual reglajul de Gain.

Cine are nevoie doar de unul sau doua tonuri este OK o pedala care i-se potriveste la Chitara +statia proprie.Pw alta statie nu-i precis ca suna la fel.( ststia +boxa are o banda de trecere proprie din constructie )

Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005

In mod cert iti trebuie doua tonuri diferite, unul pentru Rhythm si unul pentru solo. Eventual mai adaugi ceva la cel de rhytm (delay, aw, etc..). Nu am vazut inca GT-10 dar banuiesc ca are o multime de posibilitati. Daca distorsul e separat atunci cred ca trebuie prins intr-un "loop" la GT 10 (e o procedura diferita de inserierea obistnuita). Pt GT5 exista "manual mode" cu care adaugi sau tai 5 efecte la un anumit patch (ca intr-un lant analog). Banuiesc ca si GT 10 are ceva (probabil mult mai bine pus la punt) pentru asta.

Edited by lp2005
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.