www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Homemade


GrP
 Share

Recommended Posts

Lipsa de ocupatie si plictiseala m-au dus intr-un punct in care am fost nevoit sa spun stop... sau start :). Depinde cum o iei.

Intr-o zi am gasit prin garaj o bucata de lemn, si am decis sa "sculptez" din ea o chitara. Lemnul fiind de brad, nu m-am gandit sa o fac sa si functioneze, asa ca(din comoditate) nu i-am mai taiat gauri pentru doze si alte chestii. Am taiat corpul chitarei si l-am dat cu bait. Maine urmeaza s-o lacuiesc. Chitara va fi doar un ornament, asta fiind intentia mea de la inceput. Asa ca uite rezultatul:

 

post-1791-1221586204_thumb.jpgpost-1791-1221586245_thumb.jpgpost-1791-1221586329_thumb.jpgpost-1791-1221586429_thumb.jpg

post-1791-1221586490_thumb.jpgpost-1791-1221586524_thumb.jpgpost-1791-1221586574_thumb.jpgpost-1791-1221586603_thumb.jpg

post-1791-1221586626_thumb.jpgpost-1791-1221586655_thumb.jpgpost-1791-1221586683_thumb.jpgpost-1791-1221586713_thumb.jpg

post-1791-1221586755_thumb.jpgpost-1791-1221586789_thumb.jpgpost-1791-1221586815_thumb.jpgpost-1791-1221586838_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru aprecieri.

Chitara o las asa, nu are rost sa ii cumpar bridge, chei si alte chestii, ca e din brad si griful nu are truss(probabil ca la prima acordare s-ar rupe chitara in doua). Dar daca fac rost de un lemn bun, s-ar putea sa (incerc) sa fac una functionala.

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa iti stric avantul dar...te-ai grabit.

Stiu cum este sa fii nerabdator.

Nu sunt Gigi-contra..dar de ce nu ai bagat si o tija pe grif?Nu trebuia sa dai cu lac si pe grif(pe fatza ma refer)-ai sa vezi mai tarziu de ce.

Baga la spate o placuta de metal acolo unde se prind suruburile sa fie distribuita tansiunea dintre grif si corp pe o suprafata mai mare.

 

Nu e usor ceea ce ai facut si ai tot respectul meu pentru asta,dar ai vrut critici :)

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa iti stric avantul dar...te-ai grabit.

Stiu cum este sa fii nerabdator.

Nu sunt Gigi-contra..dar de ce nu ai bagat si o tija pe grif?Nu trebuia sa dai cu lac si pe grif(pe fatza ma refer)-ai sa vezi mai tarziu de ce.

Baga la spate o placuta de metal acolo unde se prind suruburile sa fie distribuita tansiunea dintre grif si corp pe o suprafata mai mare.

 

Nu e usor ceea ce ai facut si ai tot respectul meu pentru asta,dar ai vrut critici :)

 

Multumesc mult pentru aprecieri, dar si pentru critici :). Inteleg bine ce zici, dar nu aveam de gand sa fac o chitara functionala(cel putin nu din brad). Am facut chitara sa o pun "pe perete", sau "in vitrina" cum s-a spus putin mai sus. In viitor, daca fac rost de un lemn bun, am sa incerc sa fac una functionala, am sa-i fac si gauri ptr doze si hardware, si am sa pun o tija in grif, etc; dar nu sunt dispus(momentan) sa dau 100-200 de euro pe o bucata de lemn :D. Ma plictiseam prin vacanta, si mi-am zis: hai sa-mi pierd si eu timpul cu ceva.

Apropo: chitara a fost taiata si slefuita(in mare) manual. Avea pe o parte o scoarta foarte aspra, ce trebuia slefuita cumva(manual muream de foame). Griful a fost taiat dintr-un lat de 3x6, iar headstock-ul dintr-o bucata de scandura, apoi lipita cu aracet si prinsa cu suruburi de grif.

:)

Edited by GrP
Link to comment
Share on other sites

nu am vrut sa zic de lemn sa nu plangi :) dar daca vrei sa o pui in perete, felicitari :D e destul de fatoasa.

 

Vezi ca la vapoare sau iahturi se schimba mobila la o anumita perioada de timp si e mahon masiv. Mi s-a povestit ca cineva a cumparat cu 20mil acel lemn si au iesit 5 usi din lemn masiv de mahon.(trebuia sa cumpar eu si cu un prieten acel lemn da nu am avut banii) Incearca la depozite de lemnarie,dinasta pentru mobila,cred ca au o bucata acolo de mahon (se face si mobila pentru bogatasi cu mahon masiv :P )

 

Exista si alte variante de lemn bun pentru chit,eu ti-am zis una ,cea mai buna,dupa parerea mea.

 

Mult succes!

 

2 chitari ornamentale mi-am facut si eu :) la o scara mai mica ce e drept :)

post-1203-1222064129_thumb.jpg

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Nicio parere?

 

Pacat ca nu ai facut-o din lemn de esenta tare ca s-o faci completa .

 

Ar trebui sa o vopsesti cu culoare solida , arata mai bine plus se paote si decora cu pictura si poti sa-i dai un aspect mai

agressiv.Asa lacuitul peste baitz este prea cuminte ptr, forma ei .Lacul se slefuieste ca sa fie neted.Cu brad este mai greu dar daca o vopsesti inainte poti s-o dai cu chit iar acesta se poate slefui perfect si ai nevoie doar de un strat subtire de vopsea.

 

Apuca-te si fa o chitara din material mai bun , asa incetisor .Axum ai deja experienta.

Daca ai lemn bun ptr gat nu esyte nevoie de trus rod eu am avut mai multe chitare fara bara de otel si nu s-a indoit gatul.

Si!!! se foloseau corzi groase de nu se putea face benduri , xcand au aparut fazele cu benduri am coborat acordajul in "Do" ca sa pot intinde de corzi.

Link to comment
Share on other sites

nu am vrut sa zic de lemn sa nu plangi :) dar daca vrei sa o pui in perete, felicitari :D e destul de fatoasa.

 

Vezi ca la vapoare sau iahturi se schimba mobila la o anumita perioada de timp si e mahon masiv. Mi s-a povestit ca cineva a cumparat cu 20mil acel lemn si au iesit 5 usi din lemn masiv de mahon.(trebuia sa cumpar eu si cu un prieten acel lemn da nu am avut banii) Incearca la depozite de lemnarie,dinasta pentru mobila,cred ca au o bucata acolo de mahon (se face si mobila pentru bogatasi cu mahon masiv ;) )

 

Exista si alte variante de lemn bun pentru chit,eu ti-am zis una ,cea mai buna,dupa parerea mea.

 

Mult succes!

 

2 chitari ornamentale mi-am facut si eu :) la o scara mai mica ce e drept :P

post-1203-1222064129_thumb.jpg

 

Misto chitare..:D

Lemn deocamdata nu cumpar, numai daca gasesc ieftin, ptr ca:

1. sunt student(damn money)

2. vreau sa-mi iau o chitara mai buna(damn money)

 

Pacat ca nu ai facut-o din lemn de esenta tare ca s-o faci completa .

 

Ar trebui sa o vopsesti cu culoare solida , arata mai bine plus se paote si decora cu pictura si poti sa-i dai un aspect mai

agressiv.Asa lacuitul peste baitz este prea cuminte ptr, forma ei .Lacul se slefuieste ca sa fie neted.Cu brad este mai greu dar daca o vopsesti inainte poti s-o dai cu chit iar acesta se poate slefui perfect si ai nevoie doar de un strat subtire de vopsea.

 

Apuca-te si fa o chitara din material mai bun , asa incetisor .Axum ai deja experienta.

Daca ai lemn bun ptr gat nu esyte nevoie de trus rod eu am avut mai multe chitare fara bara de otel si nu s-a indoit gatul.

Si!!! se foloseau corzi groase de nu se putea face benduri , xcand au aparut fazele cu benduri am coborat acordajul in "Do" ca sa pot intinde de corzi.

 

N-am dat cu chit intentionat(doar putin pe grif, unde acesta intalneste headstock-ul, a iesit nasol, dar asta e). Vroiam sa fac o culoare transparenta, ceva gen sunburst, deoarece imi plac acestea mai mult. Urmatoarea chitara ce o cumpar va fi(sper ca voi aduna destui bani) un Jackson SL3 Soloist red transparent.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.