www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Piese Heavy Fuel


bubugral
 Share

Recommended Posts

Salutari !

 

In sfarsit pot spune ca impreuna cu trupa in care activez, Heavy Fuel am reusit in proportie de 98% sa terminam 3 din cele 5 piese din demo-ul nostru care se numeste ONCE.

 

Componenta trupei : Art Vandalay(chitara), Bogdan Albulescu(voce, chitara), Alex Cosma(bass), Luci Hulban(tobe, percutii).

 

Piesele : Morning Light (finalul recitat este din poezia Awake a lui Jim Morrison din American Prayer), Maybe si Once.

 

Asteptam parerile voastre.

 

Merci fain :)

Morning_light.mp3

Maybe.mp3

Once.mp3

post-298-1220388746_thumb.jpg

Edited by bubugral
Link to comment
Share on other sites

Foarte buna intrebare man. Nu cred ca e vorba de denationalizare...poate doar vrem sa iesim inspre vest cu materialul, poate ca din ratiuni financiare incercam cat putem mai bine sa impuscam doi iepuri. Consider just ceea ce spui si nu trebuie ignorat si te asigur ca nu am omis deloc aspectul lingvistic roman. Multumesc mult ca ai supus atentiei si topicului aceasta fatza a lucrurilor. :)

Edited by bubugral
Link to comment
Share on other sites

suna foarte linistitor:)

 

referitor la voce, hmm...nu cred ca e o problema acolo.Cred ca vine de la cum a fost trasa vocea:)pare sa fie trasa la o calitate mai slaba fatza de celelalte instrumente:(...adica...toba se aude frumos(cu frecventze inalte bine conturate) insa vocea se aude foarte iunfundat ca si cum ar fi fost trasa cu un microfon mai slab:( Nu stiu daca asha e sau ce se intampla insa asta am observat eu.Sper sa ajute cu ceva:)

 

muzica e foarte misto dar probabil ca aveti si ceva piese mai ritmate(care te mishca mai mult)

 

Spor la repetitii si la pregatirea intregului album:)

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

frumos, si impresionant... vocea e cam fara culoare, sa zic asa... dar in rest e super cu influente de jazz-blues....

 

ma tot gandesc Heavy Fuel,,, si muzica asa linistita.... nicicum nu se leaga numele cu ceea ce cantati, insa nu e important asta.

 

Imi place starea pe care mi-o induce muzica voastra...

 

Nice...

Link to comment
Share on other sites

Merci fain de tot de opinii si sugestii. Precum spuneam la inceput...nu sunt gata decat cam 98%...exact cum ziceti voi : vocea, acolo e acel 2% care lipseste. Am tras-o eu, insa cam in graba, recunosc...insa lucrul asta se va remedia. It's a promise. Cat despre numele trupei, da...avem si piese mai dure, care trag spre alternativisme putin. Esenta este blues rock pe care construim tot felul de alte sunete. Mai avem de lucru si la material. Acesta este doar inceputul. Va multumim inca o data pentru opiniile constructive :) :) :)

Edited by bubugral
Link to comment
Share on other sites

Frumoase piese!! ART: mortal pe Maybe!! BRAVO tuturor si astept albumu cu dedicatie!!!felicitari!!!

 

+1

si mie mi-a placut cel mai mult tot maybe..ai rupt acolo cu chitara maestre

compozitii frumoase..cu mult bun gust muzical.ar mai merge un pic lucrat la voce..insa si asa nu e rau deloc.

sincere felicitari..si..sa umpleti stadioane! :)

Link to comment
Share on other sites

Mixajul e extrem de dezechilibrat, in special din cauza vocii. Cu orice microfon dinamic decent si cu o placa de sunet ordinara iti iesea mai bine de atit.

Toba suna f "hi fi" (e cumva pe calculator?), chitara ritmica cam la fel (procesor?), chitara solo e trasa cu microfon, dar fara un ton grozav, vocea, am spus mai devreme.

Per ansamblu suna ca o trupa de colaboratori online care nu s-au vorbit inainte ce au de facut pe piesele alea.

 

Sper ca nu te superi ca am fost un pic dur, dar mai bine o opinie realista, in conditiile in care probabil vreti sa impresionati cumva prin materialul asta.

 

In ceea ce priveste muzica, nu ma pronunt, nu e pe gustul meu :)

Link to comment
Share on other sites

SUPER

 

Sa auzim si da la altii ceva piese dupa aia le comparam

 

 

CRITICA : ( constructiva)

piesa 1 - suna cel mai bine un aer de smooth jazz , totul este OK

piesa 2 - nu-i mixata bine , cu microfonul este adevarata treaba orice microfon de calculator cu 6 Lei suna mai bine

DAR nu asta-i buba cea mare ci mixajul .

Vocea , linia vocala nu intotdeauna are un timing fericit ,daca este atat de omniprezenta trebuie sa duca ritmic toata orchestra .

piesa 3- E ceva mai bine decat piesa 2 dar aici la fel mixajul nu-i OK

 

basul si tobele sunt cele mai OK , chitara rithm ar avea nevoie de un pic de compresie postrecording s-o mai temperati un pic.

Chitara solo are nevoie in unele locuri de un reverb , nu se poata ca tobele sa sune "stereo" si chitara ca dintr-un punct.

 

De cantat instrumental este OK probabil ca le mai reluati si le mai slefuiti dar rabdarea nu te-a lasat sa nu le pui .

Facand abstarctie de graba este OK .

Art , solouri frumoase , la partile de back guitar mai trebuie lucrat un pic ,poate mai mult la mixaj .

Scoateti tot ce este medii la instrumente de pe voce in L si in R , pe mijloc sa ramana toba mare , basul si vocea ce nu-i deranjata de aceste frecvente joase si in acest caz se poate urca nivelul instrumentelor un pic ca sa ajute mai mult vocea.

 

E nevoie de un usor reverb mono pe chiatrele rithm , pe solo in momentul soloului ar fi newvoie de un reverb stereo , sau si un pseudo stereo cu baza reglabila sa incadrezi chitara ,

Dar poate chiar la aceste probleme lucrati chiar acum .

 

Frumose piese .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt pe genul meu dar stiu sa fac diferenta intre ceva reusit si ceva nereusit.

Piesele suna foarte bine si se cunoaste ca sunt lucrate in schimb...coperta...fa ceva...ea creaza prima impresie si apoi se baga CD-ul in combina sa fie ascultata muzica. Pentru cineva care nu va cunoaste,coperta trebuie sa ii faca cu ochiul din raft :)

Multa bafta! Pe cand un album?

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Nu e coperta propriuzis, e un draft...Eu vroiam sa pun in dreptul pieselor in player ceva poze/poza...da' habar n-am cum sa fac. Coperta are mai multe variante...din care, cand va fi gata tot materialul vom alege si vom decide de comun acord.

 

Multumim tuturor pentru sfaturi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest .Snake.

Duuuuuva naaaibi... nici nam apucat sa citesc posturile, mi se pare bestial ce faceti ! E asa cu bun simt, se simte k ati pus suflet in mel (mai ales mel "maybe" aiai ! \m/) de asemeni cred k e super k cantati in engleza, romania nu prea are ce sa va ofere oricum ! Sfatul meu: go for it ! si succese, totaly loving it :)

Link to comment
Share on other sites

Guest .Snake.

Asa sa faceti ma ! Suna prea tare ! Nush cineo spus odata "a good song is a good song" \m/ Sami spuneti si mie cand scoateti album !

Link to comment
Share on other sites

Pana la album mai e ceva de munca. Inainte un demo, care sper a fie gata cat mai curand posibil. Apoi incepe promovarea. Orice noutati, o sa le afli. Merci mult ca esti on track cu live music. Multam fain tie si tuturor de pe forum pentru parerile si criticile constructive.

Keep on keepin' on !

 

Bubu

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.