www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mod Lipire Doze


dani
 Share

Recommended Posts

salutare oameni buni:)

 

Ma bate gandul sa-mi lipesc dozele chitarei intr-un anumit fel pt a-mi obtzine sunetul dorit:)

 

Am 2 humbuckere seymour duncan(invader si jazz), 1 volum 1 ton 3way sw

 

Vreau sa obtzin un sunet prin lipirea dozelor insa nu stiu exact ce si cum sa lipesc:)vreau sa obtzin astfel:

 

pozitia 1 :humbucker bridge full.

 

pozitia 2 :single(humbuckerul de bridge splitat)+single(humbuckerul de neck splitat)

 

pozitia 3: hum neck full.

 

Practic vreau ca in pozitia de mijloc a switchului sa am ambele doze splitate(insa nu stiu exact care din polii magnetului).

Stie cineva care ar fi diferentza dintre primii poli ai fiecarei doze si si ceilalti doi?(diferentza la sunet)

 

Vreau sa fac asta fiindca folosesc doza de bridge pt riffuri, cea de neck pt sollo...iar pt partea de clean folosesc mereu ambele doze(pozitia de mijloc) insa nu am destule inalte(sunetul prea inchis).Precizez ca lemnul este mahon care inchide sunetul putzin.

 

Inca ceva...in cazul in care se aude prea deschis si fara bas, ash incerca si altceva:

In pozitia de mijloc sa am ori humbucker bridge full+neck splitat...ori hum bridge splitat + neck full.Vreo schema pt variantele astea stie careva?

 

Stiu ca pot folosi potentiometre pushpull insa parca dureaza prea mult pana ridic ambele poturi ca sa schimb de pe distors(riff) pe clean.

 

Am mai citit ca pot obtzine sunet splitat al dozelor folosind potul de ton:)Adica sa leg firele intr-un anumit fel ...astfel, atunci cand rotesc potul de ton obtzin splitt(in functie de cat intorc ) Informatii aici si aici

 

pot folosi schema aste pe ambele doze?(sa imi spliteze ambele doze odata)banuiesc ca da...studiez eu:)

 

 

Deci...ma poate ajuta cineva cu aceste scheme?(primele de sus)

 

Apreciez mult si multumesc in avans celor care vor incerca sa ma ajute:)

 

numai bine...Dani:)

Edited by dani
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ai cum sa faci asta din cauza principiului de functionare al switchului cu 3 pozitii. Poti sa faci rost de doua potentiometre push-pull si ai rezolvat dilema.

 

 

sau...ar mai fi varianta unui 5 way switch...poti renunta la ton..sa ai 2 volume..dar sa splitezi doza..iarasi..e putin mai complicat...incearca pe site la seymour...au acolo toate minunatiile..

Link to comment
Share on other sites

am cautat dar nu am gasit:(

 

hmmm...cred ca o sa incerc varianta cu potentiometrul de ton pe care sa-l transform in "split machine":)

 

sistemul e simplu...tre sa inlocuiesc cateva fire:)v-am pus schema acolo insa trebuie adaptata pt 2 doze in loc de una:)

 

multumesc baieti:)mai e cineva care are vreo idee?

Link to comment
Share on other sites

iti trebuie un switch rotativ ca sa faca ce vrei tu cu potu de ton.De asemenea nu poti sa faci treaba aia cu splitul in pozitia de mijloc,celelalte coiluri tre sa se duca cumva la masa...iar asa din proprie initiativa n-au sa o faca. 5 way switch,push-pull pots, switch rotativ sau mini-switchuri, alege una din astea in functie de cat ai de gand sa modifici aspectul chitarii.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

In loc de split, sa transformi in schimbator intre humbucker-in serie si humbucker-in paralel pentru doza de bridge(oricum numai pt o singura doza merge, asta daca ai un singur toggle de tip push-pull). Drive in pozitia normala apoi sunet cu mai putin gain actionand push-pull-ul. E asemanator coil-split-ului insa are mai degraba caracter de humbucker sunetul, cam cum ai in pozitia a 2-a din switchul pentru doze.

In felul asta ar trebui sa actionezi un singur buton sa obtii gain mai mic, insa sunt dezavantaje: nu se poate aplica la mai mult de o doza pentru fiecare switch pe care il ai pe chitara. In plus stau si ma gandesc cum ar suna invader-ul cu bobinele in paralel pentru un sunet clean(ca daca alegi jazz-ul sa-i faci circuit-ul, atunci ai ajuns la inceput- iar trebuie sa actionezi doua butoane). Ce am mai citit eu gasesti aici.

 

Later edit:

saaaau poti incerca asa: alegi fie circuitul de coilsplit fie cel de series/parallel insa numai pentru doza de neck, doza de bridge ramane neafectata. La inceputul cantecului actionezi push-pull-ul, neck-ul acum are mai putin gain, si tot ce mai ramane e sa schimbi pe pozitia de neck cand ai nevoie de sunet clean :) .

aaah sper ca ceea ce zic are putin sens :)

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

nu poti face asta din cauza modului de functionare al unui 3 way switch, dar poti sa cauti un intrerupator cu 3 pozitii fiecare cu borna ei, si astfel pui doar o bobina de la fiecare doza pe pozitia 2.

 

am desenat asta pt userul bcrich...poate te ajuta si pe tine.

post-2089-1219831476_thumb.jpg

 

asta e schema pe care trbuie sa o aplici.

post-2089-1219833527_thumb.jpg

 

daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.

 

spor la treaba.

Link to comment
Share on other sites

are sens:)insa schimb de pe sollo(neck full distors)pe clean(neck+bridge..splitat daca se poate) si mai am de chimbat si vreo 2 pedale iti dai seama ca e mai dificil(daca asha fi nush ce virtuos de chitarist poate ar merge dar ntzzz...)

 

totushi a verificat sau s-a uitat careva pe chema asta? explicatii

 

acolo scrie ca poti face ca pot-ul de ton sa actioneze la invartire si sa faca split pe doza:)acolo e schema numai pt o doza...insa m-am uitat mai atent si merge adaptat si pt 2 doze:)

 

nush ce sa zic:)Ar fi foarte lejer sa intorc de ton si sa am splitez ambele doze(oricum nu folosesc pot-ul de ton...)]

 

ui

 

titus:)am inteles cat de cat:)insa de unde fac rost de sw cu 3 bobine diferite?:)

 

uite-te te rog pe schema pe care am pus-o si zi-mi daca are sens ceva de acolo si daca se poate si pe ambele doze:)

 

multumesc mult tuturor:)

Link to comment
Share on other sites

are sens:)insa schimb de pe sollo(neck full distors)pe clean(neck+bridge..splitat daca se poate) si mai am de chimbat si vreo 2 pedale iti dai seama ca e mai dificil(daca asha fi nush ce virtuos de chitarist poate ar merge dar ntzzz...)

 

totushi a verificat sau s-a uitat careva pe chema asta? explicatii

 

acolo scrie ca poti face ca pot-ul de ton sa actioneze la invartire si sa faca split pe doza:)acolo e schema numai pt o doza...insa m-am uitat mai atent si merge adaptat si pt 2 doze:)

 

nush ce sa zic:)Ar fi foarte lejer sa intorc de ton si sa am splitez ambele doze(oricum nu folosesc pot-ul de ton...)]

 

ui

 

titus:)am inteles cat de cat:)insa de unde fac rost de sw cu 3 bobine diferite?:)

 

uite-te te rog pe schema pe care am pus-o si zi-mi daca are sens ceva de acolo si daca se poate si pe ambele doze:)

 

multumesc mult tuturor:)

Un singur comutator miniatura spliteaza toate dozele ,

 

 

 

La dozele cu doar doua fire se lipeste pe firul dintre cele doua bobine inca un fir , acesta se va lega la masa prin comutator.

Daca ai doua doze de splitat si vrei doar un singur comutator ai nevoie de un comutator cu doua sectiuni ca sa nu ramana firele dintre cele doua doze cuplate .

 

 

 

daca spitezi doar o singura doza nu este nevoie de comutator cu doua sectiuni,

Ce am vazut comutatoare pe potmetre sunt cam firave , asa m-am hotarat la comutator miniatura .

Am la doua chitara pus in acest fel intre potmetru de Volum si Tone nu incurca de loc actinarea potmetrelor si este la indemana ptr schimbat usor si rapid.

Link to comment
Share on other sites

titus:)am inteles cat de cat:)insa de unde fac rost de sw cu 3 bobine diferite?:P

 

 

:) :) :) am citit bobine de 3 ori si tot credeam ca nu vad bine..... am scris borne nu bobine....ai citit gresit. :D

 

schema de la sd nu poate fi aplicata pt ambele doze; fiecare doza trebuie sa aiba potentiometrele ei.

 

uita-te pe desenul facut de mine, aia e singura schema pt a obtine ceea ce vrei tu sa obti.

 

cu intrerupatorul e ok...trebuie sa gasesti pe la magazinele de componente electronice un intrerupator cu 3 cai separate.

mare grija ce cumperi; exista intrerupatoare cu 3 cai care pe pozitia 2 nu cupleaza nimic (preactic pozitie de off).

Link to comment
Share on other sites

are sens:)insa schimb de pe sollo(neck full distors)pe clean(neck+bridge..splitat daca se poate) si mai am de chimbat si vreo 2 pedale iti dai seama ca e mai dificil(daca asha fi nush ce virtuos de chitarist poate ar merge dar ntzzz...)

 

totushi a verificat sau s-a uitat careva pe chema asta? explicatii

 

acolo scrie ca poti face ca pot-ul de ton sa actioneze la invartire si sa faca split pe doza:)acolo e schema numai pt o doza...insa m-am uitat mai atent si merge adaptat si pt 2 doze:)

 

nush ce sa zic:)Ar fi foarte lejer sa intorc de ton si sa am splitez ambele doze(oricum nu folosesc pot-ul de ton...)]

 

ui

 

titus:)am inteles cat de cat:)insa de unde fac rost de sw cu 3 bobine diferite?:)

 

uite-te te rog pe schema pe care am pus-o si zi-mi daca are sens ceva de acolo si daca se poate si pe ambele doze:)

 

multumesc mult tuturor:)

 

 

 

DAR ! nu se pot lega doua prize mediane ale dozei Humbucker la acelasi potmetru caci ai pune in serie si in paralel boninele de la cele doua doze .Deci ar fi nevoie de doua potmetre libere .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.