www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Bass


Stefan
 Share

Recommended Posts

Gata. Am fost si l-a indreptat. Cit m-am invirtit pe-acolo am facut pozele alea. El a fost cam 500$ si amp-ul ceva sub 200. Are 60W, dar pe la un sfert din volum nu mai poti sa mai stai in casa... Fender original? Cum adica? E Fender Japan : crafted in Japan, ca in rest au numai un Jazz Bass mexican pe stinga. A venit cu tot cu husa. Si am luat si o pedala Digitech BP80. Care stiti, suna diferit un Jazz Bass fata de un Precision Bass?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Diferenta dintre Jazz Bass si PBass este ca Jazz Bass are un ton mai cald. Cei de la Fender au proiectat basul chiar pentru ce este facut - jazz, de aceea aces bas poate foarte usor sa fie facut sa sune ca unul acustic (upright), folosind doza de la gat. PBass este un catar, facut sa dureze mult si bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Eu am avut un Fender P-Bass made in Mexico, cu o singura doza de tip split-coil. Suna intr-adevar asa cum zice manu, si era usor de cantat Maiden pe el ca sunetul era apropiat. A inceput insa sa aiba multe probleme (pentru ca era mexican probabil), s-a curbat gatul, potentiometrele faceau probleme, arcurile la doza ruginisera ... si l-am dat. Am fost apoi la Muzica sa vad de un bass, am probat un asa-zis Fender Jazz Bass made in U.S.A. ... Porcarie mai mare n-am vazut: era incomod la gat, corzile prea sus, potentiometre nasoale si sunet foarte foarte slab. A si costa 600E. Asa ca aveti grija ce cumparati!

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone
Mexican da' costa 600E (cica redus de la 700!), trebuia sa coste cel mult 300E daca era mexican.

10618[/snapback]

 

Vreau si eu 3 bucati de mexicane. Ofer 400 pe fiecare. Fiti seriosi si ganditi de doua ori inainte sa postati. Bafta cu fenderul, am ochit si eu un Dimension Deluxe si cred ca mil comand in curand.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Vreau si eu 3 bucati de mexicane. Ofer 400 pe fiecare. Fiti seriosi si ganditi de doua ori inainte sa postati. Bafta cu fenderul, am ochit si eu un Dimension Deluxe si cred ca mil comand in curand.

Acolo e pret cu taxe vamale, TVA, comision etc...

 

Da mai omule. bv tie. cat tanjesc si eu dupa o electro acustica si tu iti iei bass fender frumos. oricum sa inveti money si sa il canti ca e simplu si sa imi zici cum suna.

Jazzul nu e facut pt. Jazz!

 

E un instrument mai versatil ca Precision-ul, dar nu suna atat de agresiv ca Precisionul.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Exista o mare diferenta! Acum nu stiu cum suna cele noi, ptr ca nu am pus mana pe nici unul, dar am sa-ti spun in cateva cuvinte despre ce am remarcat la cele vintage, ma refer la cele 69' - 73, 74'. Majoritatea pe care m-am jucat au fost ale lui Boro de la Iris, cu care am cantat ani de zile la Voltaj,Voltaj88 si Iris.El a avut multe bass-uri, majoritatea din perioada 69' - 74'(acum are o bijuterie de Precision din 70') Precision suna mai gras, mai marait, umple mai mult, este mai prezent cand faci riff si in principiu se preteaza mai bine la rock. Jazz-ul suna mai decupat, este mai dedicat ptr formula, cand canti sus se umfla, dar notele se aud totusi f decupate, are mai multe medii in sunet si suna mai egal notele de jos cu cele de sus, spre deosebire de precision, care se infoaie mult mai mult si maraie cand incepi sa canti mai sus, mai ales cand te duci spre octava. Ce au comun este un sustain de neam prost si o caldura pe care nu o intalnesti la nici un alt bass, poate putin la Musicman, ma refer la cel vintage cu 4 corzi. Dupa gustul meu bass-ul Fender este sultanul, seicul bass-urilor :)

 

da intradavar mult timp am ocolit fender pentru ca numi place sa am ce are toata lumea dar intro zi am avut probleme cu basul chiar cin am urcat pe scena si am fost nevoit sa iau ce er la mina FENDERS JB am facut ochii mari si eram nervos dar cind am coborit de pe scena mam dus si miam cumparat fender jb usa si am fost fffmultumit de iel dar dar ca orce basist cu inima mia fost mila si lam dat in ROcu 400e si cu 2seturi de corzi rez. si curea de piele si cabluri(normal sa poata sa se brancheze omu ...nu?? )apropo am un music man dar la anu poate vrea cineva sal cumpere si un bnx3pus in vinzare

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Eu sunt clientul number one pentru musicman daca faci un pret cinstit :)

Si da, fenderurile sunt niste instrumente foarte bune.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eu sunt clientul number one pentru musicman daca faci un pret cinstit :)

Si da, fenderurile sunt niste instrumente foarte bune.

 

 

 

daca vrei sa ai MUZIC MAN STING RAI 5 sa stii ca pe la anu (aproximativ septembrie,octombrie va fi de vinzare) eu schimb cam odata la unan sau maxim doi ani sculele(cu exceptie un martin si un gipson modificat ca nu se mai stie cei )pentru pret aprox.1250€cutot cu curea de piele si corzi in curind vei vedea foto cu chitara pe forum Apropo de fenderUSA in luna iunie am dato in RO cu 400€ (utilizata citeva luni si customizata +corzi noi elixir +cabu cu jak din aur iar chitara strato fender mexic noua nouta+corzide rez. elixir +cablu +acordeor korgGT12(80€) am dato la 350€ dar ce a fost culmea (specific rominilor)nu sa prezentat nimeni tot ieu mam dus la bucuresti la magazine si miau zis....aaa....leam vazut pe net dar credeam ca e teapa

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

RAY5 frumoase scule ai avut si ai. Ne poti povesti si ce muzica interpretezi cu ele ?

Fluffy aia de la muzica nu vand basi fender ? Nu discut pretul dar stiu ca au .... Daca nu , vaneaza piata de SH. E incredibil ce oferte apar uneori.

 

sarbatori fericite la toti utilizatorii rgc si la tota lumea bineinteles:

in privinta muzicii cint ce mi se cere sint basist de aprox 15 ani exersez la paris am doua grupuri

cucare cint de vreo 5ani dar sint asemanatoare pop rock (u2 si toti altii) rock (TOTO) mi se intimpla mai rar

sa am okaz. sa cind ceva mai dur(slaier metalica drim teater)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Guest W:W:JigSaw

RAY5...SUPER CHITARI-BASS :(

Si eu tot bass vreau sa-mi iau :)

Sper sa-mi iau pe la iarna :)

Un yamaha ...sau un squier MB4[cel cu schelete]

It's just a wish :)

post-2030-1160581858_thumb.jpg

post-2030-1160581898_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest basslayer
tu iti dai seama ca topicul asta era mort de aproape un an, nu?

 

 

 

Salut care mai sunteti pe aici, vreau sa cumpar si eu un bass bunicel. Prefer sa aiba lemnul bun (chitara de firma eventual), ca dozele le pot schimba. Sunt din Ploiesti (YM bass_player_ph). Astept oferta si pentru fr-un cub. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest bass man

te intereseaza un Squier MB 5 de la Fender + strap Fender ? Daca vrei sa-l vezi, tel. 0721888447. Marius Apetri e numele meu, sint din Ploiesti. Bassul e nou da' am mai strins niste bani si vrau sa-mi iau altceva

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
te intereseaza un Squier MB 5 de la Fender + strap Fender ? Daca vrei sa-l vezi, tel. 0721888447. Marius Apetri e numele meu, sint din Ploiesti. Bassul e nou da' am mai strins niste bani si vrau sa-mi iau altceva

 

 

Yo man, stiu ca am vorbit si nu ne-am mai intalnit. Am luat un Squier cu oarece probleme la corp cu 3 mil cu tot cu gigbag, am rezolvat problema (am desfacut corpul pe fisura si l-am lipit la loc). Deocamdata sunt multumit, dar o sa-ncep sa umblu prin banci, vreau sa trec la liga mare: http://www.thomann.de/gb/warwick_corvette_...ard_bubinga.htm si ... http://www.thomann.de/gb/warwick_ccl210nd_basscombo.htm . Te anunt cand le iau, poate te orientezi si tu la un warwick daca iti place...

Edited by bassplayer
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.