www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Potentiometre


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Valoarea potentiometrului de volum variaza de la gust la tipul de doze pe care le ai. La dozele simple in general se folosesc potentiometre de 250kOhm , la dozele duble 500KOhm . Cu cat este mai mare valoarea potentiometrului cu atat frecventele inalte sunt mai putin atenuate. Repet e si o chestie de gust asa ca unii or sa prefere alte valori pentru fiecare tip de doza.

Sigur gasesti in romania dar si pe thomann potentiometre de orice valoare doresti. In cazul in care folosesti potentiometrul de volum pentru mai mult decat on/off asigura-te ca este logaritmic si nu liniar.

 

 

http://www.thomann.de/de/search_dir.html?s...amp;x=0&y=0

Link to comment
Share on other sites

Valoarea potentiometrului de volum variaza de la gust la tipul de doze pe care le ai. La dozele simple in general se folosesc potentiometre de 500KOhm , la dozele duble 250kOhm. Cu cat este mai mare valoarea potentiometrului cu atat frecventele inalte sunt mai putin atenuate. Repet e si o chestie de gust asa ca unii or sa prefere alte valori pentru fiecare tip de doza.

Sigur gasesti in romania dar si pe thomann potentiometre de orice valoare doresti. In cazul in care folosesti potentiometrul de volum pentru mai mult decat on/off asigura-te ca este logaritmic si nu liniar.

 

 

http://www.thomann.de/de/search_dir.html?s...amp;x=0&y=0

 

mersi...mie imi trebe unul doar pt on si off atat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

@Cosu

 

Vezi ca e un pic invers.

 

Pe Strat-uri si Tele-uri se folosesc potentiometre de 250k, in timp ce pe Gibson-uri se folosesc de 500k.

 

In general se considera ca la humbuck-ere nu e bine sa folosesti potentiometre sub 500k, pt ca pierzi din inalte. Evident, asta e doar o generalitate. Esti liber sa faci cum vrei.

 

Ca un exemplu, modelele Jaguar si Jazzmaster a celor de la Fender au doua circuite de ton.

Unul "lead" cu potentiometre de 1 Megaohm.

Si unul "rhythm" cu potentiometre de 50k.

Link to comment
Share on other sites

@Cosu

 

Vezi ca e un pic invers.

 

Pe Strat-uri si Tele-uri se folosesc potentiometre de 250k, in timp ce pe Gibson-uri se folosesc de 500k.

 

In general se considera ca la humbuck-ere nu e bine sa folosesti potentiometre sub 500k, pt ca pierzi din inalte. Evident, asta e doar o generalitate. Esti liber sa faci cum vrei.

 

Ca un exemplu, modelele Jaguar si Jazzmaster a celor de la Fender au doua circuite de ton.

Unul "lead" cu potentiometre de 1 Megaohm.

Si unul "rhythm" cu potentiometre de 50k.

 

chitara mea este model les paul si am pe ea poturi de 500k toate 4.

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman
Valoarea potentiometrului de volum variaza de la gust la tipul de doze pe care le ai. La dozele simple in general se folosesc potentiometre de 250kOhm , la dozele duble 500KOhm . Cu cat este mai mare valoarea potentiometrului cu atat frecventele inalte sunt mai putin atenuate. Repet e si o chestie de gust asa ca unii or sa prefere alte valori pentru fiecare tip de doza.

Sigur gasesti in romania dar si pe thomann potentiometre de orice valoare doresti. In cazul in care folosesti potentiometrul de volum pentru mai mult decat on/off asigura-te ca este logaritmic si nu liniar.

 

 

http://www.thomann.de/de/search_dir.html?s...amp;x=0&y=0

 

 

vrei sa spui ca daca am potentiometru cu valoare mai mica(250k anume) armonicele vor suna mult mai bine si mai in prezenta fata de poturile de 500k?

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Ideea e ca potentiometrul impreuna cu doza formeaza un filtru... Recent m-am contrazis cu Karpi, el sustinand ca e vorba de un filtru trece-banda, eu sustinand ca e un filtru trece-jos...

 

In fine, ideea e ca acel filtru are o frecventa de rezonanta superioara si ce e mai sus de acea frecventa superioara e atenuat.

Si cu cat potentiometrul are valoare mai mica, cu atat aceasta frecventa scade -> sunet infundat.

 

Dozele stil Fender au rezistenta, inductanta si capacitanta mai mica. Deci poti pune un potentiometru de valoare mai mica si inaltele nu vor fi foarte atenuate.

 

Dozele stil Gibson (atat PAF cat si P90) au rezistenta, inductanta si capacitanta mai mare. Deci daca ai pune acelasi potentiometru ca la o doza stil Fender ai constata un sunet infundat.

 

Cam asta e explicatia (babeasca, ce-i drept) pt care Les Paul-urile au potentiometre de 500 iar Strat-urile de 250.

 

Dozele active sunt altceva, au impedanta de iesire foarte mica si de aceea folosesc potentiometre de valoare mica.

Link to comment
Share on other sites

sa zicem ca-i filtru trece jos cu un lob pronuntat pe medii ca sa fie pace , hehe

 

Ideea e ca potentiometrul impreuna cu doza formeaza un filtru

 

 

o rezistenta in paralel cu un circuit "acordat " ii aplatizeaza acel "lob" ( supracrestere pe frecventa de rezonanta) adica liniarizeaza curba de raspuns .Acest lucru se aude ca si o pierdere in frecventele inalte .

Deci nu formeaza filtrui ci shunteaza filtrul LC !!

 

 

 

cu un potmetru de valoare mica aceasta aplatizare duce la un ton mai uniform in amplitudine a frecventelor medii , de acea se foloseste la "ritm" ca sa semene mai mult cu sunetul mai echilibrat al chitarelor acustice .Acordul suna mai echilibrat nu ies in eviodenta corzile subtiri ci tot acordul se aude uniform si mai "sters" bun ptr struming.

 

daca se schimba potmetrul schimbi si banda de raspuns a dozei => se schimba timbrul , si nu intotdeauna in bine .

 

Acelasi efect il ai si cand reduci volumul de la potmetrul de volum al chitarei cu 10% apare efectul de filtru trece jos si de "uniformizeaza " banda de trecere , daca faci struming nu mai apare acel "twang" pronuntat suna strumingul uniform si legat.

 

la dozele singlecoil de tip Strat chiar ptr solo se reduce 10% volumul ca sa ai tonul plin pe corzile subtiri cand se canta peste octava.

 

este o reducere a inaltelor mai "fina" decat daca folosesti butonul "TONE" , si mai ales la Strat se foloseste unde normal doza bridge nu este cu "TONE".Cu utilzarea butonului de TONE acel "varf de amplitudine in frecventele inalte "coboara " catre mai joase , deci rezonanta pronuntata va fi mai pe "joase" pana la taierea puternica a inaltelor , tonul este dominat de frecventa de rezonanta joasa aprox ca si la o pedalla Wah Wah in pozitia joase .un ton ce suna "uuuu" sao "ooooo" .

 

La reducerea potmetrului de volum pierdem inalte dar dispare si rezonanta pronuntata de pe medii/inalte = banda de raspuns mai lineara ce rezulta avantajele ptr struming/ritm descrise mai sus.

 

Am scris in mai multe feluri si simplu ca sa intelega si neelectronisti .

S-a mai discutat .

 

 

Intrarea statiei , efectului etc ..trebuie sa aiba cel putin 1Mohm impedanta de intrare ca sa ai acele inalte ce apar , mai ales la humbucker unde apar foarte putine fata de songlecoil cu impedanta mica.

 

La dozele cu impedanta mare efectul de pierdere sau de "recuperare" a inaltelor etse mai mica !

 

La singlecoil tip Strat sau Tele se simte puternic diferenta , la singlecoil cu impedanta mare la fel efectul este mai redus .

 

Singlecoil cu impedanta mare suna minunat cu potmetrul inchis o idee , eu am doze Schaller pe o chitara si suna bestial pe clean plus are un semnal mare ,au carcasa din metal ce mai taie din inalte si piesa polare blade la fel taie inalte .Si dozele GLP p90 ante humbucker suna cam la fel .

 

"

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

UP!

 

salutare !!!

 

genul de potentiometre de care vorbesti am gasit si mi-am si cumparat de pe EBAY !!!

 

Sunt unii care vand seturi de cate 4 sau chiar 10 bucati la pret foarte bun !

 

Eu mi-am luat liniare, dar am vazut si logaritmice. Sunt foarte bune, cursa foarte usoara...

 

Trebuie vazut si analizat direct pe ebay.

 

sugestie de cautare: potentiometer - o sa va apara un sir lung de optiuni, dar gasiti poze si detalii la fiecare !

 

Nu recomand sa cautati cu alte cuvinte in plus ca se poate intampla sa nu vi le afiseze...

 

Exista potentiometre LONG SHAFT pt. Gibson.... unele chiar cate 4 montate deja si cu acei capacitori montati...

 

vedeti daca ce v-am spus ca ajuta !

 

Marcian

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ca sa nu mai deschid un nou topic, il folosesc pe asta (scuze domnu' slash93...).

Vreau sa schimb pot-urile si switch-ul stock de pe Schecter C-1 Classic si-s varza la electronica. Pot-urile stock sunt de 500k si switchul este un 5-way megaswitch.

Am inteles ca pot gasi ceva megaswitchuri Schaller, insa la potentiometre is afon.

Ceva sugestii?

Iote si schema:

post-734-1224764605_thumb.jpg

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai deschid un nou topic, il folosesc pe asta (scuze domnu' slash93...).

Vreau sa schimb pot-urile si switch-ul stock de pe Schecter C-1 Classic si-s varza la electronica. Pot-urile stock sunt de 500k si switchul este un 5-way megaswitch.

Am inteles ca pot gasi ceva megaswitchuri Schaller, insa la potentiometre is afon.

Ceva sugestii?

Iote si schema:

schecter_C1_CLASSIC.jpg

 

Nu trebuie sa stii absolut nimic. Iei switch si 2 poturi de 500 kohmi de pe Stewmac si te tii de schema. E ATIT de simplu :)

Link to comment
Share on other sites

Dar, totusi... Banuiesc ca exista componente bune si componente mai putin bune. Sau astea de la Stewmac sunt "creme de la creme"?

Si inca ceva: switch-ul din schema de la Schecter are 8 contacte. Singurul megaswitch pentru doua humbucker-e de la Stewmac are 7 contacte si pozitiile 2 si 4 nu respecta schema Schecter. Deci??? :)

Link to comment
Share on other sites

Dar, totusi... Banuiesc ca exista componente bune si componente mai putin bune. Sau astea de la Stewmac sunt "creme de la creme"?

Si inca ceva: switch-ul din schema de la Schecter are 8 contacte. Singurul megaswitch pentru doua humbucker-e de la Stewmac are 7 contacte si pozitiile 2 si 4 nu respecta schema Schecter. Deci??? :)

 

posteaza componentele pe care vrei sa le folosesti si iti fac un desen si iti explic...

 

ps. nu se deschide poza din post-ul anterior.

Link to comment
Share on other sites

posteaza componentele pe care vrei sa le folosesti si iti fac un desen si iti explic...

 

ps. nu se deschide poza din post-ul anterior.

Care poza? In primul meu post e schema de la Schecter (la mine se deschide).

Aici este un 5-way megaswitch pentru doua humbuckere.

Aici avem ceva potentiometre (se vor folosi doua de 500k pentru volum si ton, nush daca long shaft sau nu...). Eventual se poate renunta la potentiometrul de ton sau, daca se poate, inlocui cu altceva (aici astept sugestii).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.