www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

E-mu 0404


Guest Izzy Waan
 Share

Recommended Posts

Guest Izzy Waan

Am o problema cu placa asta de sunet ..... cand inregistrez un sunet pe intrarile ei , acesta se imprima cu un volum foarte mic. Nu am reusit sa gasesc , inca, reglajul nivelului de imprimare....daca o avea asa ceva.... am gasit doar un IN LEVEL dar asta nu face decat sa-mi dea sunetul pe care vreau sa-l imprim mai tare in monitoare nu si pe imprimare.... Ce nu se leaga ?!?

Edited by Izzy Waan
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Am o problema cu placa asta de sunet ..... cand inregistrez un sunet pe intrarile ei , acesta se imprima cu un volum foarte mic. Nu am reusit sa gasesc , inca, reglajul nivelului de imprimare....daca o avea asa ceva.... am gasit doar un IN LEVEL dar asta nu face decat sa-mi dea sunetul pe care vreau sa-l imprim mai tare in monitoare nu si pe imprimare.... Ce nu se leaga ?!?

Cauta daca are un feature numit "gain" sau "trim". De asemenea, poate ca intrarea e setata pe nivel de "line" iar tu îi dai nivel de "mic".

Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan

....n-are.... nici trim, nici gain, daca avea le foloseam pana acum. Si normal ca nu ii dau nivel de microfon.... intru cu semnal preamplificat ( 0,77 mV ) si cu toate astea e mic nivelul de imprimare, asta nu mi se pare in regula.

Link to comment
Share on other sites

....n-are.... nici trim, nici gain, daca avea le foloseam pana acum. Si normal ca nu ii dau nivel de microfon.... intru cu semnal preamplificat ( 0,77 mV ) si cu toate astea e mic nivelul de imprimare, asta nu mi se pare in regula.

 

properties , preferences,---device ---device order ......settings...si in system poate trebuie sa setezi ceva prioritatiu , sa alegi asio sau sa-k foloseasca pe al sau ...etc ,,trebuie sa ai help si tutorial.Disk de instalare.

 

Mixerul placi de sunet ...etc.

 

Deci vezi ce ai setat in device .........audio ....USB audio .....firewire audio.....placa de sunet ....canalele 1 si 2 ( L R)

 

Citeste tutorialul

 

poate trebuie sa interzici sunetul onboard din BIOS

 

citeste citeste citeste

 

si poti cauta si pe internet forumuri cu FAQ cu E-mu 0404, daca cei de pe rgc .ro nu stiu precis..

Link to comment
Share on other sites

Am o problema cu placa asta de sunet ..... cand inregistrez un sunet pe intrarile ei , acesta se imprima cu un volum foarte mic. Nu am reusit sa gasesc , inca, reglajul nivelului de imprimare....daca o avea asa ceva.... am gasit doar un IN LEVEL dar asta nu face decat sa-mi dea sunetul pe care vreau sa-l imprim mai tare in monitoare nu si pe imprimare.... Ce nu se leaga ?!?

 

Eu folosesc programul Sound forge.Am o panarama de mixer Phonic dar nu mixerul conteaza....nivelul de gain si rec out level.Intra pe aux sau pe line in in placa de sunet,seteaza volumele din "mixerul "ala din windows de la setari "adjust level " poxitia "for recording" apoi jonglezi din rec level functie de ce-ti arata VU-metrul mixerului si cel al programului de inregistrari.Sigur....eu folosesc Sound forge pt ca e simplu si nu-mi trebuie mai mult.Daca vrei sa faci si editare iti recomand Cubase si Nuendo unde ai si mai multe optiuni pt nivelul de inregistrare.Cred ca problema ta e din placa de sunet...o setare ceva....eu de obicei nu folosesc programele care vin cu placile de sunet decat la cele externe in care am incredere.

 

Norock&roll!

Edited by nenea_lenea
Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan

de cand am instalat E-MU nu mai am functie pe mixerul audio din windows la optiunea recording..... imi arata ceva de genul asta .......

Link to comment
Share on other sites

de cand am instalat E-MU nu mai am functie pe mixerul audio din windows la optiunea recording..... imi arata ceva de genul asta .......

 

asa apare la mine cand e pe USB , se anuleaza VOLUME de Windows si cele ale mixeruli placi de sunet , cel care se instaleaza cu placa de baza sau separat .

 

cate sunete ai acum pe PC ?

 

1- pe placa de baza//onboard audio ......trebuie anulat din BIOS

 

2- daca mai ai o placa si aceasta are mixerul ei si dll** ceva Asio al ei .nu-l selectezi , eventual doar ca si iesire ptr sunetele windows.( acelea ping , Tzing , pong de avertizare )

 

3 . se instaleaza E-mu si .......cauta in AUDIO DEVICE ...incerca sa pui primul Wave Maper , acesta ar trebui sa mapeze orice "sunet"...

 

sau sa selectezi E-mu 0404 la device , daca driverul ei instalat trebuie sa functioneze ?

 

Trebuie sa aiba un MIXER al ei E-mu

 

 

ca si asta : de la Creative SBLive24bit

 

 

 

iata cate are :

 

--setarea placi Creative

si E-mu tre sa aiba un asemenea mmixer soft , intrari /iesirii si diferite controale.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan
Trebuie sa aiba un MIXER al ei E-mu

 

 

ca si asta : de la Creative SBLive24bit

 

 

 

iata cate are :

 

--setarea placi Creative

si E-mu tre sa aiba un asemenea mmixer soft , intrari /iesirii si diferite controale.

tocmai am pus o poza cu setarile mixerului software E-MU.....

Edited by Izzy Waan
Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan

Am reusit sa maresc amplitudinea semanului de la input care urmeaza a fi imprimat, din potentiometrele ( virtuale ) de auxiliar. Volumul semnalului de input in monitoare si volumul de la input pe canalul de record tot la de acolo le-am reglat. In cazul in care nu exista nici un efect rutat pe auxiliare bucla este inchisa si semnalul trece prin auxiliare totusi....asa ca este dependent de reglajele alea chiar daca nu este nimic bagat pe auxiliare......

Edited by Izzy Waan
Link to comment
Share on other sites

Guest ciolanel

am pus in poza ce trebe facut la placile emu pt a mari intrarea... pe langa asta poti creste gain-ul pe intrare din softul de imprimare... numai bine! :)

post-7643-1215425494_thumb.jpg

Edited by ciolanel
Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan
am pus in poza ce trebe facut la placile emu pt a mari intrarea... pe langa asta poti creste gain-ul pe intrare din softul de imprimare... numai bine! :)

Merci .....asta ma ajuta si mai mult :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ciolanel

probabil si pe altii... pana are sa-mi baneze cosu si contu asta :)

Edited by ciolanel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.