www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Effects


jimmix
 Share

Recommended Posts

de banii aia nush ce puteai sa-ti iei altceva asa ca sa il canti sanatos. nu e bun insa e acceptabil. oricum te-as sfatui daca ai vreun concert sa imprumuti un efect mia bun

 

momentan sunt multumit de efect. Na pt cat stiu eu sa cant (sunt invatzacel).

A o chestie : Eu am cantat pe clasica fara pana in viatza mea si acum trebuie sa ma apuc de panatie si sunt total pe langa vai vai grea trecerea de la clasica - electrica :). Concert nu cred ca nici nu am trupa deocamdata.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Citez din titlul topicului: "Which guitar multieffect is the best (the worst)?". Care e locul pedalelor aci? Omu vrea sa-si ia procesor, nu pedale. Sau nu vrea sa-si ia nimic, pt ca va d ca n-a mai postat nimic de cand a deschis topicul. :)

:) N-am mai postat nimic pt. ca am mai greu acces la net deocamdata. Asa e, ai dreptate vreau sa imi iau procesor. Din diverse motive. Unul ar fi ca il iau ieftin 200$ avand in vedere ca e nou. Altul ar fi eu zic ca GFX-5 -ul "stie" destul de multe d.p.v al unuia ca mine care nu e un profesionist cu multa experienta.

 

As fi vrut sa stiu si parerea unei persoane care a cantat pe un GFX-5 sau macar pe un multieffect ZOOM. Asta pt ca am auzit numai pareri extreme despre ZOOM: cel mai naspa, unul dintre cele mai bune.

 

Poate un BOSS GT-6 sau 8 cu siguranta e mai bun insa e si de doua ori mai scump.

 

Asa ca daca cineva ma poate ajuta as aprecia asta chiar daca nu postez asa de des :)

 

So, do U know more about ZOOM GFX-5?

 

10x

Link to comment
Share on other sites

eu nush sa se fi zis vreodata ca zoom e foarte bun

EU CRED ca poate ar fi mai bine sa te uiti la un korg ax 1500.

sau si mai bine : uita-te la amandoua sau /si la mai multe la acelasi pret si compara-le.ce suna cel mai bine pt tine ala e.insa nu te lasa impresionat de prostioare gen efecte ciudate sintetizator si alte porcarii. uita-te cum suna clean, cum suna dirty, cum suna intre, +delay, reverb, flange, cab sim etc.

wah suna la toate ca cacatul asa ca ala nu face diferentza.

bazeaza-te pe urechea ta.

Link to comment
Share on other sites

 

Tare Felix cu faza cu radio..... loooool

 

io la orice ora prefer sa cant pe un radio vechi cu lampi,decat pe orice procesor,fie el si de un milion de dolari

si sa stiti ca am cantat pe radio cu lampi,nu odata

ba l-am luat si la un concert,prin 82,cu un distors pe care l-am facut singur si l-am bagat in cutia de haleala de la gradinitza,aia care au peste 30 de ani,sa stiti ca a mea era cu elefanti :)

si n-am putut sa cant pe nici un procesor,niciodata

in 89 am facut o trupa gen glam-metal,cu Paul Ciuci,si el avea Me 5 shi erea tare mandru

io aveam o statie romaneasca cu lampi,si un distors MXR(da,era analog).Si se simtea tare umilit la sunet.desi umbla la patchuri din 5 in 5 minute,si canta bestial cu ghitara,poa sa zica oricine orice.

Barar era numit prin anii 80 Adi Marshall,ca avea vreo 3.Acuma pur si simplu se multumeste cu mai putin.Peavey Bandit este o gluma proasta.Ampul Yamaha pe care l-a vazut NeedWeed la constanta este al firmei care sonorizeaza la clubul Phoenix,m-am intalnit si eu cu ampul ala,acu 2-3 ani,pe vremea cand imi caram doar statia romaneasca cu lampi,si foloseam difurile de la sculele pe care le gaseam pe unde mergeam.are un sunet desavarsit de carton asiatic

sa stiti ca in anii 80 caram o statie de bas HH cu lampi peste tot ,intotdeauna cu trenul,lumea zice ca am un distors de 100 de wati si 20 de kile,dar i-am umilit la sunet PESTE TOT,si am luat premiul de cel mai bun chitarist la 6 festivale consecutiv in mare parte datorita statiei pe care o caram.

Nu aveam si nu am n ici acum nici pedale de distors,ci fortam statia,asta a fost si este in continuare soundul meu, pentru ca este singurul sound care pune in valoare expresia si nuanta,si nu ne baga pe toti in aceeasi oala,nici nu ne imparte doar dupa viteza cu care cantam

si n-aveti decat sa ma bateti cu pietre,dar Steve Vai are un sunet urat live,bazait si compresat,digital si fara suflet,insa canta dumnezeieste si asta ascunde sunetul de rahat

Malmsteen in schimb are un sunet live bestial,si n-are decat Marshalluri si un booster facut de un suedez,am cantat pe chitara lui si pe marshallurile lui,si mi-au cazut plombele

@offtopic:mi-am luat zoom g2,ca sa studiez acasa cu casti,si nu suna rau deloc

da tot nu pot sa cant pe nici un procesor,nu am putut nici pe tonelab,Gibsonul lui Vladimir Pocorschi suna ca un Jackson ieftin prin Tonelab

Mai bine un radio pe lampi :)

Link to comment
Share on other sites

True, gt8 imi da impresia ca nu exista nici o diferenta intre yamaha (cu super doze ce-i drept) si gibson.Diferenta pe un amp este huge insa.Dar problema principala, si asta nu cred ca o contesta nimeni, cum sa te cari cu amp + cab in cluburi in care scenele sunt atat de mici incat de abia ai loc tu, si in care sonorizarea e sinonima cu o gluma? cum sa nu preferi sa iei un procesor si sa uiti de atatea probleme? :)

Sa nu mai zic nimic de cantatul acasa... daca stai la bloc, incercati voi sa fortati ampul :)

Eu am facut prostia asta cu jcm-ul meu, si cu gainul dat pe la 1.2 deja simteam cum se misca podeaua cu mine... trebuie sa tinem cont si de asta

Edited by Elethan
Link to comment
Share on other sites

io la orice ora prefer sa cant pe un radio vechi cu lampi,decat pe orice procesor,fie el si de un milion de dolar si sa stiti ca am cantat pe radio cu lampi,nu odata

ba l-am luat si la un concert,prin 82,cu un distors pe care l-am facut singur si l-am bagat in cutia de haleala de la gradinitza,aia care au peste 30 de ani,sa stiti ca a mea era cu elefanti :)

 

 

 

Am si eu o curiozitate: cum il adaptezi ? Ma bate un gand, si asa are bunica-mea un pick-up-radio "Darclee" din '900 toamna si nu face nimic decat sa ocupe spatiu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

Frate pana la urma, cum spuneai si tu, fiecare canta pe ce ii place lui mai mult. daca tie iti plac procesoarele si scoti din ele exact ce ai tu nevoie, atunci ko, perfect. daca omului cu radioul ii place sa cate pe radio si scoate exact ce are el nevoie, iarasi perfect.

 

bottom line, Gusturile nu se discuta, sau mai pe romaneste, nu poti sa te caci in gustul omului.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

vin si io cu 2 intrebari la acre as vrea sa raspundeti kiar si din auzite dk nu din incercate :)

1. c parere aveti sau c stiti despre zoom gfx3?

2. ------------------------------------ zoom gfx5?

Link to comment
Share on other sites

E un thread separat in care se discuta perfomantele procesoarelor zoom, daca nu ma insel.

 

Oricum, nitel off-topic, si oarecum rautacios nu pot pierde nici o ocazie sa critic la sange perfomantelor tutor produselor zoom (care mi se par groaznice) si a faimoasei marci de chitare (pe care nu o mentionez aici) :)

 

Lasand glumele la o parte, cred ca ar trebui sa cauti in threadul separat informatii referitoare la ce cauti tu.

 

 

Observatie, tnx to Cosu :) : a se inlocui tutuor produselor cu tuturor procesoarelor !

Edited by Elethan
Link to comment
Share on other sites

Malmsteen in schimb are un sunet live bestial,si n-are decat Marshalluri si un booster facut de un suedez,am cantat pe chitara lui si pe marshallurile lui,si mi-au cazut plombele

@offtopic:mi-am luat zoom g2,ca sa studiez acasa cu casti,si nu suna rau deloc

da tot nu pot sa cant pe nici un procesor,nu am putut nici pe tonelab,Gibsonul lui Vladimir Pocorschi suna ca un Jackson ieftin prin Tonelab

Mai bine un radio pe lampi :)

 

ZOOM G2 suna fain si prin amp. Parerea mea este ca nu trebuie sa te astepti ca un processor o sa sune OK cu toate efectele si features-rile indicate de firma. La G2 imi place delay-ul si un pic wah-ul. Din overdrive-uri (sunt 17) o sa gasesti ceva care suna "aproximativ". Cred ca orice multi-effect sta prost la distorsion. Da' G2 este mult peste un Digitech de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.