www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Effects


jimmix
 Share

Recommended Posts

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@the worst: clar zoom 505

Primul vrei sa zici, nu ?

Ca al doilea cu toate ca nu e grozav, e totusi mai bun.

 

Ma gandeam ca o astfel de discutie e interesanta. Sper ca nu a mai fost abordata :)

 

De fapt vreau sa imi iau un effect (ZOOM GFX-5) si in ultima vreme am auzit numai lucruri proaste despre ZOOM :)

 

Poate ma puteti ajuta.

 

10x

 

 

Worst.. nu stiu, poat eintr-adevar ZOOM 505. Nu pot sa ma exprim ca nu am incercat asa multe.

Best... Boss GT5 - sau mai nou, GT8. Dar astea sunt destul de scumpe. As recomanda deci Boss si Korg.

Nu stiu cum suna GFX-5, dar cine zice ca zoomul suna prost nu a avut rabdare sa-l frece. Eu am un prieten care scotea dintr-un 505 II si o chitara de *** (Rocktron parca..) un sunet exceptional intr-o boxa nu asa grozava, cu o statie romaneasca. Eu am un ZOOM 8080 de vreo 4 ani si abia acum m-am dumirit cum sa-l fac sa sune.

Deci conteaza mult URECHEA, rabdarea, chitara si amplificatorul. Asa ca eu zic ca daca de asta ai bani acum sa-l iei si in timp cand vrei altceva, il vinzi, mai pui bani si iti iei altul.

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

pai io am zoom gfx-4. din pacate mi-am luat o mare teapa cand l-am luat. nu zic ca nu isi face banii...doar ca io l-am luat ca fraieru mult mai scump ptr ca m-am grabit. e misto...daca citesti manualu si stai ceva timp sa muncesti la el..sa stii ca scoti niste sunete decente.. chiar daca acustic si overdrive de blues faci ceva mai greu distorsuri ies pe banda si suna bine de tot ptr ca are circuite analogice de distors. destul de destept gandit ca mod de folosire, totusi nu sunt complet multumit de prestatia lui...oricum, e semi - profesionist da isi face treaba.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

frate da-ti-le in pana mea de procesoare, vreti un drive plin cu cojones, lua-ti-va in pana mea un amp capabil pi lampi si apoi daca vreti si efecte, va luati pedale sau efecte de rack single.

 

piss(peace) to all

 

have fun

Link to comment
Share on other sites

@benson: din lipsa de bani iti iei procesor; procesorul are avantajul ca este compact si e o solutie foarte fiabila, dar greu de comparat cu "the real thing"

si chiar daca sunt multi anti procesoare, printre care si eu (ia ceva timp pana te convingi ca procesoarele sunt caca si ampurile pe lampi sunt bune daca esti n00b) merita sa ajutam printr-o oaresice sortare pe cei care nu isi permit ceva bun

 

sau ar putea sa mearga pe www.harmony-central.com :)

 

later edit: nu vorbesc de toate procesoarele zoom, doar de 505

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

Shi io mai nou is de parere ca nu prea ii nevoie de procesoare, mai bine strangi bani pt un amp bun un wah, poate o pedala de volum shi una de acordat, de restu de efecte chiar nu ai nevoie deobicei.

 

Ca sa iti iei un procesor bun itzi trebe cam 3-400eu shi la pretu asta poti sa-ti iei un amp tare, dar ii bine sa ai un procesor micut pt repetat acasa shi ca backup la concerte.

Link to comment
Share on other sites

cantam acu ceva vreme pe un korg ax30g si eram destul de multumit de ce scoteam din el. partea de delayuri etc nu ma interesea atunci cum nici acum nu ma impresioneaza. pe un amp bunicel spre acceptabil scoti tonuri destul de misto. asta pt un procesor fara prea multe pretentii desi raman la parerea ca tot o pedala de distors suna mai bine

Link to comment
Share on other sites

Ce ziceti de pedalele de la Marshall...Jackhammer JH1 sau Guv'nor GV2 . Completate cu un amp bunut sau un simulator de amp prezent pe majoritatea multi-efectelor. Personal o sa incerc chestia asta cu un JH1 si un Korg Ax100G care trebuie sa imi ajunga in Buc . Ideea e sa folosesti pedala pt distors si procesorul pentru simulare amp, reverb,samd. Idei?

P.S.

Am incercat Guitar Rig -ul si nu am reusit sa-l fac sa sune altfel decat clar digital . Decent dar ... dijitalnai aparatcik :)

Link to comment
Share on other sites

scuze. vroiam sa spun ca TONELAB e CEL MAI TARE.n-am fost atent. sorry

...

marshall gv 2 am avut. e super ok daca nu vrei un lead suprasaturat.

jackhammer e mai saturat pt lead. d-asta n-am avut dar multi folosesc. vezi nick sau alalalt chitarist de la luna amara.din ce am citit eu insa gv 2 e mai cu "personalitate". d-aia am optat pt el atunci cand l-am luat

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam ca o astfel de discutie e interesanta. Sper ca nu a mai fost abordata :)

 

De fapt vreau sa imi iau un effect (ZOOM GFX-5) si in ultima vreme am auzit numai lucruri proaste despre ZOOM :)

 

Poate ma puteti ajuta.

 

10x

Mie mi se pare bun Zoom GFX-5. Initial in magazin am vrut sa imi iau un GFX-5 dar nu mi-au ajuns banii si mi-am luat un v-amp2 si am ajuns sa regret pentru ca Zoomul avea niste distorsuri criminale rau de tot pe langa v-amp2.

Link to comment
Share on other sites

JH nush cat e la muzica insa stiu pe cineva care poate sa aduca cu 2,8 mil. face drumuri pe-afara destul de des si de-aia poate aduce si scule. probabil ca tot in jurl sumei de 3 mil se invarte si la muzica. oriucm, intre boss, digitech si alte stompbox-uri JH mi se pare cea mai buna

symbolic stii prea bine ca e vba de gusturi.multe sunt bune, important e sa le gasesti loku in gearu tau si sa te avantajeze. de ex andy de la taine a ramas fidel mt-2, pt el suna si acuma :)

Link to comment
Share on other sites

normal ca e vb de gusturi. si, da pt andi merge f bine mt2-ul ala. ala e soundul pe care il vrea el. ideea e ca nu-mi place bossul pt ca suna prea taios, cu usor fuzz. nu-mi place digitechul pt ca mi se pare ori prea moale ori prea infundat si nici nu ai versatilitatea de care dispun bossul si marshallul. ce nu-mi place la JH e ca are soundu de marshall dupa care nu ma inebunesc neaparat insa se poate lucra f mult cu pedala aia. pentru mine e pe primul loc. si fata de alte pedale nu numia cele descrise mai sus. oricum sunt deschis la orice asa ca daca voi incerca ceva care sa ma uimeasca probabil ca micuta cutie va fi detronata. is f f curios cum suna behringerurile. a incercat cineva?

Link to comment
Share on other sites

JH nush cat e la muzica insa stiu pe cineva care poate sa aduca cu 2,8 mil. face drumuri pe-afara destul de des si de-aia poate aduce si scule. probabil ca tot in jurl sumei de 3 mil se invarte si la muzica. oriucm, intre boss, digitech si alte stompbox-uri JH mi se pare cea mai buna

 

Ultima oara cand am treecut eu pe la Muzica era 60E.

Link to comment
Share on other sites

is f f curios cum suna behringerurile. a incercat cineva?

Am incercat un Ultra Distortion. Sunt aici in cj la 950lei pedala dar dupa parerea mea sunt niste jucarii ieftine fara prea mare potential. Nu am reusit sa scot sunet mai buncu el decat reusesc cu ax10g-ul meu(de care pot sa spun ca nu is multumit la sectiunea distorsie)

Link to comment
Share on other sites

io am un digitech grunge pedal, de care is multumit, si pot sa zic ca il poti configura sa sunte si multe altele decat grunge...si sa nu uitam... cei analog .. analog ramane :)...

 

cand v-aud cu "analogul" asta fantastic imi vine sa renunt la forumul asta... cantati fratilor pe radio cu galena ca tot analog e :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.