www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Ca La Slipknot


Demos
 Share

Recommended Posts

Salutare la toata lumea ! nu stiu daca postez in locul potrivit dar sper sa ma intelegeti :)

As vrea sa stiu cum sa fac o chitara electrica sa sune ca cei de la slipknot . Daca stiti , sunetul este sec ceva de genul . Am auzit ca poti pune un burete la chitara undeva prin spate ( nu sunt sigur :) ) . As vrea sa fac acest proces de transformare al sunetului pe chitara . nu din procesor . Daca aveti nelamuriri in ceea ce priveste sunetul puteti sa vedeti aici :

http://youtube.com/watch?v=bHktcOYBZTA

Edited by Demos
Link to comment
Share on other sites

Sa ai acordajul lor conteaza si distorsion,restu nu prea....ca nu vei simti sau sculele lor,cel putin doze active in cazul asta SD Blackout(nu emg 81),si ampu ala line6 spider 65w(nu se mai fabrica).

Faza cu buretele nu lam auzit.Sper ca team ajutat si eu sunt mare fan :) sunetului slipknot

Edited by GiFenRich(gibson.fender.R)
Link to comment
Share on other sites

f epuizant clipul. cine asculta asa ceva trebe sa aibe nervi tari. forumul era legat de cantatul la chitara. iar buretele ala care se pune in spate e ca sa reduci zgomotul arcurilor patului, asta daca ai tremolo.

Nu vreau sa va legati de sunetul lor . dacava palce sau nu slipknot . nu ma intereseaza . daca stii spune-ne nu este topic "cum ti se pare trupa slipknot" asta cu gustul fiecaruia. Ms :)

Link to comment
Share on other sites

amice... e greu sa reproduci un sunet dar pentru a ajunge la o mica parte din sunetul celor de la slipknot iti trebuie sculele lor... apoi iti trebuie vreo 3 luni de facut repetitii cu ei ca sa vezi ce setari au si in final iti trebuie 5 ani de pregatire cu mick thompson ca sa-ti zica cum canta el. Serios vorbind... daca vrei un sunet serios renunta la procesor : ia-ti EQ,o pedala serioasa de distors (metal muff, uber metal) si un amp bunicel(vox/marshall ) si-ai terminat. Tonul celor de la slipknot sta FOAAAAAAAAAAAAAAAARTE PUNTIN in chitara folosita. Spor la cantat!

Link to comment
Share on other sites

un Rico (by BC RICH) si o statie pe lampi si suni ca ei:D hahahahah

Dar bugetul care trebuie alocat nu e chiar mic (BC RIch-incepand de la 4000$ fara taxe,un amp cu lampa modest ..pe la 1000$)

 

reglajele?

Le nimeresti tu daca faci investitia asta :)

 

P.S.-nici cealata nu pare o chitara chiar ieftina.+ un acordaj jos (D sau C nu am stat sa studiez problema)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Salut, evident ca si sculele pe care le folosesti conteaza dar ... eu cant slipknot cu un un marshall jh-1 si o statie marshall avt50x.

Chitara e acordata exact ca la ei , evident. Pe primele 2 albume au un sunet mai mult pe basi si inalte, pe ultimul album insa au schimbat

un pic si au mai multe medii, asta e doar ca sa te poti ghida, acum depinde si de dozele pe care le ai la chitara, eu de exemplu am un dimarzio d-sonic pe bridge si asta scoate mai mult pe bas si medii, si din cauza asta imi reglez statia scotand un pic din basi.

 

Sper sa iti fi fost de ajutor cat de cat.

Link to comment
Share on other sites

Culmea-i ca ei folosesc JMP-1, Mesa Boogie, Rivera etc. dar sunt endorseri Line 6 de cand ii stiu. In clipul mentionat de tine poti vedea ca folosesc Spider (III ?) de 15W sau 30W.

Si intr-adevar, sunetul e diferit de la album la album si de la piesa la piesa dar nu cred ca e strans legat de chitare (cum s-a mai spus, conteaza acordajul si dozele active). Daca nu stii clipul cu prezentarea echipamentului vezi aici.

Link to comment
Share on other sites

Culmea-i ca ei folosesc JMP-1, Mesa Boogie, Rivera etc. dar sunt endorseri Line 6 de cand ii stiu. In clipul mentionat de tine poti vedea ca folosesc Spider (III ?) de 15W sau 30W.

Si intr-adevar, sunetul e diferit de la album la album si de la piesa la piesa dar nu cred ca e strans legat de chitare (cum s-a mai spus, conteaza acordajul si dozele active). Daca nu stii clipul cu prezentarea echipamentului vezi aici.

Da stiu ca au scule , cee ce eu nu am ( este o achizitie care nu prea mar ajuta cu nimic si nu am nici buget ) dar va multumesc tot odata ca va-ti imparatsit parerile aici :) . Scule nu pot sa-mi cumpar ca ei , pregatire de 5 ani cu Mick nu pot sa fac nicidecum :D:P . ceea ce imi mai ramane este sa-mi spune-ti si mie cum sa fie acordata chitara ca la ei ( ce mod ) . Restul mai incerc eu . oricum nu o sa reusesc sa obtin sunetul lor poate ceva apropiat , doar asa sa ma faca pe mine guduros :) si poate si pe cei care au nevoie de pe forum . :)

Link to comment
Share on other sites

Drop B: B - F# - B - E - G# - C# (Drop D coborat cu un ton jumatate)

 

 

nu imi place slipknot sau ceva de genu, dar sunt foarte curios cata tensiune mai au corzile (unei chitari normale - pt acordaj normal - fara setari in prealabil {surubele stranse etc}) dupa ce le acordezi asa :) .

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

De ce ai vrea sa canti sau sa suni ca slipknot ? :) Nu o sa ai nevoie de mare lucru decat un amp de o pedala de distors suparata, de un acordaj mai jos si NERVI! Oricum cand ai sa ai chitara si ai sa faci o diferenta intre ce canta baiatu de la slipknot si ce canta altii ai sa vrei sa-ti schimbi stilul. :)

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

e bine ca omul are un punct de referintza:)

 

"vreau sa sun ca nush cine" e bine fatza de ...'sun ca mine'..insa e posibil sa sun prost fiindca sunt incepator si nu-mi dau seama:)

 

dupa o vreme de cantat si experimentat poti merge pe ce-ti suna tie bine si pe ceea ce crezi tu ca vrei, dar pt inceput e totushi bine sa incerci sa te apropii de cineva care(in felul si stilul lui) nu suna prost:)

 

oricum...ai nevoie de bani ca sa obtzii ce are omul de acolo...si crede-ma...ca pana faci tu rost de banii aia...ai sa detzii si experientza necesara,probabil:P

 

numai bine

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.