www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Atestat La Info :p


OntZ
 Share

Recommended Posts

deci mi-am facut atestat la info despre chitari si ampuri si am tras niste sample-uri, cica sa simulez urmatoarele combinatii (care vor fi prezentate ca the real thing, sa speram ca nu-s chitaristi pe-acolo sa-si dea seama :) ), dupa cum urmeaza:

tele + twin reverb - nu seamana deloc, dar no...

strat + hot rod deville fortat putin de tot - idem

SG + TSL100 - crunch - idem

LP + SLO100 - idem

ESP Explorer + dual rectifier - idem

 

pareri? :)

 

tele___twin_reverb.mp3

Strat_hot_rod.mp3

SG___TSL100_crunch.mp3

LP___SLO100.mp3

ESP_EX___dual_recto.mp3

Link to comment
Share on other sites

Dude eu am stat sa fac un sintetizator pentru atestat si acum imi spui ca puteam sa fac un referat si gata? :)

 

GOD DAMMIT!

 

Nice samples. Intr-adevar nu se compara cu the real thing, mai ales simularea de Dual Recto, dar nu stie lumea ce-i aia :)

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

deci mi-am facut atestat la info despre chitari si ampuri si am tras niste sample-uri

 

pareri? :)

 

Pãrerea mea e cã nu se va pune nici unul dintre profesorii examinatori sã verifice dacã informațiile puse pe site-ul tãu sunt adevãrate. Ei bine, asta nu înseamnã cã îți poți permite sã introduci informații nesigure. Dar, ceea ce trebuie sã ai în vedere în primul rând este:

 

- funcționarea site-ului

- aspectul

- organizarea datelor

- conținutul

- etc...

 

Îl va interesa prea puțin pe examinator .mp3-urile puse de tine.

 

Eu mi-am fãcut atestatul în Pascal... :) (ªi am mai fãcut ºi pentru alții... În total aproape 40 de atestate în timpul claselor X-XII.) Spor la treabã! :)

Edited by Ghita B
Link to comment
Share on other sites

Pãrerea mea e cã nu se va pune nici unul dintre profesorii examinatori sã verifice dacã informațiile puse pe site-ul tãu sunt adevãrate. Ei bine, asta nu înseamnã cã îți poți permite sã introduci informații nesigure. Dar, ceea ce trebuie sã ai în vedere în primul rând este:

 

- funcționarea site-ului

- aspectul

- organizarea datelor

- conținutul

- etc...

 

Îl va interesa prea puțin pe examinator .mp3-urile puse de tine.

 

Eu mi-am fãcut atestatul în Pascal... :) (ªi am mai fãcut ºi pentru alții... În total aproape 40 de atestate în timpul claselor X-XII.) Spor la treabã! :)

 

pai no, site-ul mere, organizarea nu-i mare branza sa o fac, vorba vine 5 pagini cu cate o chitara + amp, aspect.. no.... ce pot si eu. De ce sa nu-i intereseze mp3-urile? doara m-am chinuit sa le trag... inseamna ca-mi pasa :)

Link to comment
Share on other sites

decat sa ma fi dus pe la studenti la info "ba nu m-ajuti si pe mine pe-aici..", am zis sa-l fac macar singur, cat o fi de prost. Am luat-o de la 0, pt ca in 4 ani am facut 3 de pascal si 1 de sql, da atestatu trebe facut cu fitze, ca asa trebe, si desigur, "toata lumea trebuie sa faca atestat", si apoi dupa ce il ai, peste 2 ani, te intreaba unu ba poti sa-mi faci site?, si te uit la el ca la felu 15. Cine vrea IT sa faca atestat, eu nu vreau.

 

Cu riscul de a parea nesimtit, poate ar fi trebuit sa fii mai atent la markup macar. Mai exact, de ce XHTML si de ce frame-uri?

Cred ca mai mult ma deranjeaza faptul ca eu chiar am lucrat la atestat :) si vad tinerii din ziua de azi cum trec prin el ca prin loboda.

 

si care-i problema ca am facut frame-uri? trebuia musai sa-l fac in flash cu toate filmuletele lu hector, si sa stau 3 luni pe el?

Edited by OntZ
Link to comment
Share on other sites

am incercat o droaie de culori, cu consultanti estetici si profa, si maica-mea si prietena-mea, si din puzderia de tonuri posibile, asta parea cel mai ok, astfel incat nici sa nu te doara ochii, nici sa nu se piarda prin detalii. Mie nu mi se pare foarte greu lizibil, numai un pic pe partea aia cu griful...

 

oricum, intrebarea era despre sample-uri.... e bune sau e proaste?

Edited by OntZ
Link to comment
Share on other sites

Stai liniºtit. Toate au un început. :)

Partea de funcționare a site-ului e ok.

 

Problema e la aspect. Poți sã-l faci sã arate mult mai bine.

 

Cel mai mult mã deranjeazã prima paginã. Textul se citeºte greu.

Eu zic sã optezi pentru un fond simplu.

(Negru, de exemplu sau ceva texturã simplã ºi pe cât posibil textura sã nu se repete într-un mod stresant.)

 

Partea de sus (baner-ul) poți sã-l faci în Photoshop sau Photo Impact (etc).

De exemplu (e fãcut în grabã...):

post-3919-1211389224_thumb.jpg

 

ªi la meniu poți face textul un pic mai mare. :)

 

Spor! Dacã vrei sã te ajut mai vorbim... :)

 

Partea muzicalã nu cred cã e problemã. (Sper sã nu-ți pice examinator manelist... :D )

Link to comment
Share on other sites

Man textul ala se citeste greu, trebuie lucrat putin la partea estetica. Adica daca intalneam un site care arata asa deodata n-as sta pe el nici doua secunde (no disrespect). Sunt sigur ca il poti retusa, nu e mare lucru, schimbat fontul ala intr-un arial, mai mic, iar backgroundul sa nu fie poza complexa, ci doar un fundal solid. Sincer cand vad Comic Sans imi vine sa ma arunc pe geam, e cel mai stresant font posibil. Sunt sigur ca o sa iei punctaj mare insa, nu prea le pasa la aia de chestiile astea, dar sunt importante la un site real.

 

Uite aici un site cu eficienta la maxim:

 

http://maddox.xmission.com/ (daca nu am voie sa postez linkuri il scot, Cosule!)

 

-citibil

-informatie usor de accesat

-culori care nu se bat cap in cap

-fonturi usoare, nu prea mici nu prea mari, in contrast bun cu fundalul

-fara zece mii de linkuri degeaba (nu ai tu, dar sunt unele site-uri unde fiecare cuvant e cate un link)

 

As sugera daca vrei sa pui o imagine in fundal sa nu te apuci repede sa dai tile, mai bine alegi ceva cu rezolutie mare si lasi full, dar nu e o idee buna sa pui poza in spatele textului.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

daca siteu are mult eye candy, adica sa arate acceptabil, pot sa garantez ca nu le pasa examinatorilor de ce vorbeste in site. daca ai cont pe iplay poti lua si packuri de monster templates sau alte packuri de templates ca oricum nu au aia cum sa stie ca nu e facut de tine, si chiar daca isi dau seama ca nu e al tau pentru ca au fost la mama omida si le-a dat in cafea, NU LE PASA!

macar inspira-te de pe un site de templateuri daca nu te descurci asa bine cu simtu estetic ca eu nu am rezistat sa ma uit asa mult la siteu ala.. ca asa sa puna o poza in background, 3-4 butoane si 2 mp3`uri poate face orice copil.

sper ca nu am fost rautacios :/

Link to comment
Share on other sites

maine il prezint, iau 7 si ###### (urinez) pe el. multumesc :)

 

 

 

edit: si ba nene, oare un template nu stie tot orice copil sa-l puna? nu stiu de ce nu intelegeti, I DON'T CARE, I DON'T GIVE A SHIT de cum arata! I JUST WANT IT OVER WITH! Nu vreau job in IT, nu ma fac web designer, n-am nevoie de asta, si nici nu ma ajuta la absolut nimic in facultate si nici dupa, asa ca GIMME A BREAK!

 

STIU CA ARATA CA O **** BLEAGA SI CA NU-I BUN DE NIMIC, DAR NU-MI PASA SI NU AM VRUT NICI SA MA STRESEZ PREA TARE (desi m-am cam stresat) SI NICI SA MA DUC PE LA ALTII SA-I LING IN DOS SA MI-L FACA! si stiu ca-i daore in fundul dosului ca m-am apucat si am tras aia, si vor sa vada briz brizuri si porcarii ca sa ii mance pe ei in hmmm.... da NU-MI PASA

 

asa ca daca aveti ceva de zis de partea de chitara, ca de aia am pus la inregistrari (mai bine ziceam incercari de simulari sau nush ce) spuneti, daca nu, oricum e prea tarziu. Multumesc celor care incearca sa ma ajute, dar am atatea pe cap si atata de putin timp ca sincer, sunt o epava de om in momentul asta si nu mai pot duce.

 

numai bine

Edited by OntZ
Link to comment
Share on other sites

Man daca nu te duci tu pierzi, eu iti zic ca site-ul facut de tine e foarte bun pentru atestat, aia nu vor cine stie ce. Noi doar incerca sa-ti dam niste indicatii in caz ca vroiai sa-l continui, nu vad de ce te-ai enervat asa.

 

hahahaha.a zis omul ca nu mai poate duce ,nu ca nu se mai duce:))) =)))

Link to comment
Share on other sites

imi cer inca o data scuze ca m-am enervat, dar eram foarte stresat aseara, plus ca curgeau suroaie pe mine de caldura asta.

 

am fost, am prezentat, am stiut la pascal+word+sql, si la atestat m-o intrebat o penibilitate (cum faci sa fie textul pe langa imagine, si m-o pus sa fac o paginuta cu asta) care erau crizati ca unii nu stiau nici aia. Si no, mi-o dat drumul dupa vreo 2 minute :) si nici n-or stat sa asculte inregistrarile :) puteam sa pun manele :)

Link to comment
Share on other sites

imi cer inca o data scuze ca m-am enervat, dar eram foarte stresat aseara, plus ca curgeau suroaie pe mine de caldura asta.

 

am fost, am prezentat, am stiut la pascal+word+sql, si la atestat m-o intrebat o penibilitate (cum faci sa fie textul pe langa imagine, si m-o pus sa fac o paginuta cu asta) care erau crizati ca unii nu stiau nici aia. Si no, mi-o dat drumul dupa vreo 2 minute :) si nici n-or stat sa asculte inregistrarile :) puteam sa pun manele :)

 

Felicitãri, OntZ! :D

Acum ºtii sã povãțuieºti ºi tu pe alții cum sã se pregãteascã pentru atestat. :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.