www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Floyd Rose


teckus
 Share

Recommended Posts

asa...si o intrebare mai de nivel 1:D .....am floyd rose signature si....cum se schimba frate corzile?:)

 

Adica presupun ca stii ca rebuie sa ai cheie inbus si toata tarasenia cu taiatul capetelor etc...

 

Corzile trebuie sa le schimbi una cate una (adica nu toate odata). In plus poti sa faci dintr-o bucata de lemn ajustata la dimensiunea potrivita un blocaj pentru tremolo astfel incat acesta sa nu se lase pe spate cand scoti coarda (mai ales la cele groase). Blocul de lemn il pui sub plate (si sub chei) in cavitatea de sub cheile de acordaj fin, sau pe spatle chitarei in cavitatea arcurilor intre "blocul"tremoloului si peretele cavitatii pe partea dinspre arcuri.

 

Corzile se schimba in ordinea asta: Mi de sus, Mi d jos, Si, La, Sol, Re (asa zic lutierii, nu stiu motivul dar banuiesc ca are legatura cu acordatul care la floyd se face in aceeasi ordine).

 

Daca schimbi tipul sau diametrul corzilor trebuie sa reglezi tensiunea in aruri.

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

Adica presupun ca stii ca rebuie sa ai cheie inbus si toata tarasenia cu taiatul capetelor etc...

 

Corzile trebuie sa le schimbi una cate una (adica nu toate odata). In plus poti sa faci dintr-o bucata de lemn ajustata la dimensiunea potrivita un blocaj pentru tremolo astfel incat acesta sa nu se lase pe spate cand scoti coarda (mai ales la cele groase). Blocul de lemn il pui sub plate (si sub chei) in cavitatea de sub cheile de acordaj fin, sau pe spatle chitarei in cavitatea arcurilor intre "blocul"tremoloului si peretele cavitatii pe partea dinspre arcuri.

 

Corzile se schimba in ordinea asta: Mi de sus, Mi d jos, Si, La, Sol, Re (asa zic lutierii, nu stiu motivul dar banuiesc ca are legatura cu acordatul care la floyd se face in aceeasi ordine).

 

Daca schimbi tipul sau diametrul corzilor trebuie sa reglezi tensiunea in aruri.

 

 

pfiu...ce sa zic....greu al draq :)) mai pai sa incepem cu pasi mai simplii....precum...cum naiba scot coarda?:) ce desurubez...apas..agatz....trag...imping etc etc etc????

deci asta ar fii primu pas...sa scot coarda aia nenorocita :) ca dupaia mai intreb io...ca deh schimb si dimensiunea corzilor...

Link to comment
Share on other sites

pfiu...ce sa zic....greu al draq :)) mai pai sa incepem cu pasi mai simplii....precum...cum naiba scot coarda?:) ce desurubez...apas..agatz....trag...imping etc etc etc????

deci asta ar fii primu pas...sa scot coarda aia nenorocita :) ca dupaia mai intreb io...ca deh schimb si dimensiunea corzilor...

 

Pune o poza cu bridge-ul si fac dupa aceea pas cu pas. Problema e ca bridge-urile astea cu blocaje sunt de mai multe feluri.

 

In principiu:

1. Slabesti cele 3 suruburi de sus (de la pragusul blocant) sau chiar le scoti de tot.

2. slabesti coarda din cheia normala (de la headstock)

3. slabesti blocajul de la cordar (de la tremolo) adica asa zisa menghina. Astea sunt niste suruburi cu cap inbus pozitionate "orizontal" fata de corpul chitarei. Cheile de acordaj fin sunt cumva "vartical" fata de corp si se manevreaza cu mana, astea trebuie sa le slabesti undeva pe la 2/3 din cursa totala, ca sa ai rezerva si in sus si in jos dupa ce pui corzile noi.

4. scoti coarda. Daca ai un floyd clasic capatul corzii este taiat si atunci coarda o tragi pus si simplu afara. Acum au aparut niste bridge-uri (pe la ibanezele noi) la care nu se mai taie ball-end-ul (de asemenea la unele foarte vechi si nashpa care nu au blocaje jos). Atunci coarda este posibil sa se scoata prin spatele chitarei (dupa ce scoti capacul de la tremolo pe spate)

 

Oricum pune o poza cat de mica sa ne dam seama.

Link to comment
Share on other sites

ma rog din ce am mai citit io pe un site am inteles ca tre sa desurubez suruburile alea care sunt paralele cu corpul chitarii si apoi coarda va iesi singura...sau ma rog...sa trag io putin de ea

 

dar uite pun niste poze cu floydul sa-mi zici mai la subiect care-i treaba

post-863-1161892265_thumb.jpgpost-863-1161892304_thumb.jpgpost-863-1161892349_thumb.jpg

Edited by kknaru
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Ai citit bine... desfaci suruburile alea si coarda o sa iasa singura. Daca nu ai dezacordat-o deja de la cap, ai grija sa nu iti sara in fata sa te loveasca.

 

Inca o chestie: cand pui corzile noi, nu strange excesiv suruburile care tin corzile. Se poate sa le strici si atunci de mai nasol cu inlocuitu.

Link to comment
Share on other sites

boon si acum am sa schimb si dimensiunea corzilor...am sa pun unele mai groase(ma rog..astea de acum nici nu stiu de cat sunt...dar am sa pun 10-52 si cu siguranta sunt mai groase) deci dupaia cu reglajele cum fac?? de unde tre sa umblu?? doar de la acordajele fine?? alea de se manevreaza cu mana??

Link to comment
Share on other sites

ma rog din ce am mai citit io pe un site am inteles ca tre sa desurubez suruburile alea care sunt paralele cu corpul chitarii si apoi coarda va iesi singura...sau ma rog...sa trag io putin de ea

 

Revin ca am promis:

 

1. Slabesti cele 3 suruburi de sus (de la pragusul blocant) sau chiar le scoti de tot.

(nu am poza dar intelegi despre ce vorbesc)

2. Slabesti cheile de acordaj fin (care observ ca la tine sunt foarte jos) pana la 2/3 din cursa (toate la acelasi nivel), deja chitara s-a cam dezacordat dar nu conteaza.

post-3128-1161936210_thumb.jpg

3. Faci o "scandurica" din lemn (pe care o pastrezi si pentru viitor), si blochezi tremoloul introducand-o in cavitatea de sub cheile de acordaj fin. Pentru asta apesi pe bara de tremolo ca sa-i faci loc pui lemnul si-i dai drumul.

post-3128-1161936372_thumb.jpg

4. Slabesti din cheia de acordaj normal coarda Mi (no.1) . De tot, chir poti sa o scoti din cheia de sus.

(n-am poza)

5. Desurubezi blocajul de la tremolo (numai dupa ce ai slabit coarda, ca altfel iti sare in fata cum spunea si MrJackson)

post-3128-1161936565_thumb.jpg

6. Tragi coarda in sus, vei observa ca se tyermina cu o mica indoitura. Vezi cam ce lungime are capatul indoit, atata va trebui sa introduci coarda noua in "menghina" (nu trebuie sa masori, dupa ochi)

7. Iei coarda noua, ii tai capatul si il bagi la locul lui.

8. Stringi surubul din menghina, aliniezi coarda, o treci peste pragus si pe sub bara desustinere de sus, si prin cheia de acordaj normal.

9. Acordezi coarda la inaltimea aproximativa (nu contaza precizia ci doar tensiunea relativa). Coarda trebuie sa se infasoare maxim 2-3 ture. Vezi ca este un topic cu "cum sa stringuieshti chitara"

 

10. Continui cu pasii 4-9 pentru celelalte corzi in ordinea asta: Mi (6), Si (2), La(5), Sol(3), Re (4).

 

11. Dupa ce ai terminat scoti blocajul de lemn de sub cheitele de acordaj fin (prin acelasi procedeu) apesi bara, ... etc

Vei observa ca (daca ai pus corzi mai groase) placa tremoloului este putin ridicata de spate (oblica). Urmeaza procedura de acordaj si reglare a paralelismului care se face concomitent.

 

13. Acordezi cam cu un semiton mai jos nu foarte precis ca nu conteaza inca.

14. Scoti capacul de pe spate de la tremolo (daca inca nu l-ai scos) si stringi cam 1/2 tura holzsuruburile care tin gheara de care se agata arcurile (cele care se insurubeaza "orizontal" in peretele cavitatii), prin acest procedeu cauti sa egalezi tensiunea din arcuri.

15. Verifici inclinatia, trebuie sa fie paralela:

post-3128-1161937476_thumb.jpg

 

16. Acordezi normal (din cheile de sus) si repeti pasii 14-15-16, pana ajungi loa paralelism si acordaj perfecte.

 

17. Pui la loc blocajele de sus (la pragus, headstock), le stringi dar nu exagerezi sa nu strici filetul.

18. Revezi acordajul cu un tuner manevrand de asta data din cheitele de acordaj fin.

 

 

PS. Profita de ocazie si unge cu putina vaselina suruburile de la mecanismele fine, pivotii tremoloului, arcurile, etc...

 

Sper ca am fost de folosssss ... numai bine!

Link to comment
Share on other sites

hmmm...deci deja am o problema :) pai placa de la tremolo se ridica mult prea mult de spate iar suruburile care tin arcurile..se vede si in poza...sunt stranse la maxim....ce e de facut??

am incercat sa acordez chitara in aceeasi ordine in care am si skimbat corzile...dar nimic

 

se vede si in poze cam cat e ridicat si nici macar nu e acordata calumea...si tot in poze se vad suruburile de la arcuri care sunt stranse la maxim

 

post-863-1161959306_thumb.jpgpost-863-1161959338_thumb.jpgpost-863-1161959365_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Corzile noi sunt mult mai groase decat cele vechi ... (cel putin asa pare). incearca sa mai pui 2 arcuri, sau macar sa le schimbi pe alea cu unele mai rezistente ...

 

BTW, daca chitara e "buna" suruburile alea merg fortate in corp de tot (pana nu mai au unde sa intre)

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

da intr-adevar....chitara e "buna" si merg pana la capat suruburile dar de nici un folos pt ca placa este inclinata cam mult

asa m-am gandit si io sa mai pun arcuri dar ma rog acu sa vad de unde mai gasesc

 

 

btw...kitara este un ESP LTD KH-202 si ar trebui sa fie "obisnuita" sau ma rog...pregatita pt 10-52...oricum alte arcuri nu mi-au dat...decat cu 3....alte metode nu se mai gasesc??

Edited by kknaru
Link to comment
Share on other sites

din pacate inafara de pus arcuri sau blocat floyd nu mai sunt alte metode

 

 

.. dar de curiozitate ... ce acordaj ai ? 52 este o coarda destul de groasa ptr E (nu zic ca nu merge) .. si floydul este foarte sensibil.

 

dar sasti ca arcuri se gasesc ... daca nu gasesti identice poti sa improvizezi din arcuri din alte parti .... dar sa nu uiti ca trebuie sa fie simetrice .. adic la cum ai tu puse acuma arcurile iti tebuie neaparat inca 2 ca sa ai 5 .. sau unul identic cu celelalte sa le pui simetric fata de mijloc.

 

 

 

d-asta nu imi plac mie chitarile cu FR

Link to comment
Share on other sites

aaaa....da deci io ma chinuiam sa o acordez in E atunci...dar folosesc deobicei E si drop D

 

dar am reusit in E asa ca nu mai e nici o problema in drop D

Link to comment
Share on other sites

Hmmm nu prea ... partea naspa la FR e ca daca schimbi acordaju tre sa umbli si in psate la arcuri :) , dqr cred ca stiai asta ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

revin, cu aceeasi intrebare...de unde pot cumpara niste arcuri?

 

am cautat(nu foarte in amanunt, ce-i drept, dar e cam greu sa cauti in "orb" cand nu ai un program foarte liber) la muzica si la guitar shop si nu am gasit...

 

orice sursa e binevenita... :)

 

salutes!

 

Multe chitari vin cu 5 arcuri (2 de rezerva, sau mai "tari" pentru setari alternative ale bridge-ului). Da un anunt si in mod sigur se va gasi cineva care se va putea dispensa de ele. Eu am avut un Hohner pe vremuri (copie Strat), l-am vandut cu doar 3 arcuri dar cele 2 de rezerva le-am pierdut.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest Sylviu
Salut.

 

Am si eu o intrebare. Daca vrei sa schimbi acordajul din E sa zicem in D# trebuie neaparat sa umblii si la arcuri? sa restabilizezi floydu.. si alte prosti? Nu exista nimic care sa iti poata usura schimbarea tuning-ului la chitarele cu floyd?

 

 

eu cant in drop D si a fost nevoie sa umblu la arcuri :)

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Am si eu o intrebare. Daca vrei sa schimbi acordajul din E sa zicem in D# trebuie neaparat sa umblii si la arcuri? sa restabilizezi floydu.. si alte prosti? Nu exista nimic care sa iti poata usura schimbarea tuning-ului la chitarele cu floyd?

Trebuie. E o diferenta in tensiune, iar puntea nu va sta paralele cu corpul chitarei, cum trebuie. Nu inteleg de ce va e frica sa umblati la arcuri ? Nu e mare filozifie..

Poti sa canti si cu bridgeul putin inclinat daca n-ai prea multe pretentii de la tine. Am vazut la altii si mai rau!

Link to comment
Share on other sites

In primul rand nu imi este frica sa umblu la arcuri. Stiu ca nu e mare filosofie, doar ca e foarte enervant sa tot umblii la arcuri in fiecare zi.. fiindca am nevoie de mai multe acordaje ci nu tin unul mereu.

In al doilea rand, cu bridgeul lasat nu prea poti canta ca se lasa si corziile si zbarnaie.. depinde cat de lasat este, si de floyd.

Iar in al treilea rand ia cam foarte mult timp acordarea din E sa zicem in D# , atata timp cat necesita restabilizarea floydului

 

Daca stiti cumva macar cum poti face operatiunea mai usor, acordare.. cand treci din D in E si tot asa :) mersi

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
eu cant in drop D si a fost nevoie sa umblu la arcuri :)

 

Sunt sigur ca se referea la acordajul in bemol, nu la drop D. :)

Link to comment
Share on other sites

In primul rand nu imi este frica sa umblu la arcuri. Stiu ca nu e mare filosofie, doar ca e foarte enervant sa tot umblii la arcuri in fiecare zi.. fiindca am nevoie de mai multe acordaje ci nu tin unul mereu.

In al doilea rand, cu bridgeul lasat nu prea poti canta ca se lasa si corziile si zbarnaie.. depinde cat de lasat este, si de floyd.

Iar in al treilea rand ia cam foarte mult timp acordarea din E sa zicem in D# , atata timp cat necesita restabilizarea floydului

 

Daca stiti cumva macar cum poti face operatiunea mai usor, acordare.. cand treci din D in E si tot asa :) mersi

Tie iti mai trebuie o chitara. Sau sa ramai mereu pe acelasi acordaj. Dezavantajul floyd rose.

Link to comment
Share on other sites

Guest laptegros

...fratilor...folositi cu incredere Kahler :) ...am si eu unul de vanzare http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=12798 si are si dl. Grosmann noi-noute, cu vreo 2 milioane mai scumpe...nu te doare capu...eu am folosit mult timp sistemu asta...functioneaza exact ca un floyd cu tremsetter...nu dezacordeaza, poti sa t duci in sus si in jos cat vrei si poti regla si tensiunea arcurilor...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
...fratilor...folositi cu incredere Kahler :) ...am si eu unul de vanzare http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=12798 si are si dl. Grosmann noi-noute, cu vreo 2 milioane mai scumpe...nu te doare capu...eu am folosit mult timp sistemu asta...functioneaza exact ca un floyd cu tremsetter...nu dezacordeaza, poti sa t duci in sus si in jos cat vrei si poti regla si tensiunea arcurilor...

 

 

...si faci dive-uri mult mai scurte si rulmentii iti omoara sustain-ul, nu uita de asta :) Plus ca feeling-ul e diferit la Kahler.

 

Si orice punte de genul asta se va dezacorda un pic daca faci double stop-uri cu bend-uri.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.