www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Inseamna "un Chitarist Bun"?


Morgred

Recommended Posts

te-ar mira, @karpi, dar nu cant de ieri.

cat despre faza cu "are strat si marshall", nu cred ca posesia unor scule pe care toti le considera performante si compatibile e un criteriu valoric pentru un chitarist intreg la minte.

diferenta dintre noi ar fi ca mie imi vine greu sa dau sfaturi. n-am experienta ta, ce-i drept.

dar se pare ca esti prea ocupat sa scrii posturi in loc sa le citesti si sa le intelegi pe ale mele, cel putin.

nu-i nimic. am de invatat si din asta.

 

iar valter nu are nimic care sa-mi placa. uite, daca vrei sa vezi un chitarist care-mi place mult si sa intelegi de ce valter nu-mi spune nimic, asculta cum canta bonamassa. that's the point.

 

LE: cand sunt atatia chitaristi misto, tu zici ca sta cineva sa studieze ce canta valter?? get real, man, timpul e din ce in ce mai scurt, de ce l-as irosi cu "replici" ale chitaristilor mediocri de afara?

 

Nu i-ti raspund tie doar scot in evidenta unele lucruri din context , sau incerc sa precizez .

 

Daca privesti din punct de vedere al unui chitarist .

 

Pune-te si canta tot ce poate Valter , de parca maine ar trebui sa canti cu Iris .Sa-i iei locul pentru doua concerte .

 

Pana nu faci acest lucru nu ai cum sa spui ca nu-i OK .Si nu-i vorba de intrat in locul sau in doua zile , ai timp jumatate de an.

 

Daca trecem in tabara spectatorilor este altceva .Mie-mi place mai mult Pete Townshand ptr chitara ritm .Sau Richard de la Stones .

 

Fara nici o ironie . Eu am studiat la vremea respectiva tot ce era , nu sa cant piesele , sunt piese ce le-am studiat si nu le-am cantat niciodata in public ,dar ca sa vezi si sa intelegi simti ce se intampla trebuie neaparat sa incerci sa imiti si sa vezi ce se intampla.

De exemplu am un respect enorm ptr cei cu chitara acustica care sunt in stare sa faca struming un concert intreg , sa nu iasa din ritm sa aiba balans , adancime , groove .Deci nu oricum alandala ci cu expresivitate ce sustine o piesa cateodata mai bine decat o orga sau strings .Crede-ma ca am incercat si nu prea i-mi iese .La o piesa ccolaborare cu muzicanti americani am rugat pe altcineva sa faca backing cu acustica .

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=831383&t=6188

 

ls 3:00 incepe cu struming , l-am umbrit un pic cu soloul si cu mixajul meu dar se aude ce groove are .A tras toate chitarele fara metronom si fara percutie . Ce se aude "percutie" am tras eu ,am pus orez intr-o cutie de metal si am batut cu surubelnita intr-un jack de metal ( hehe).

Solourile si chitarele cu swell sunt cantate de mine dar fara backingul super cantat de acest prieten nu iesea piesa .

Deci este un chitarist bun , fara aportul sau nu suna acest gen de piesa.

Partea de struming de la 3:00 am incercat sa o fac eu , cea arpegiata am primit-o inainte , nu suna la mine de nici un fel ,cu toate ca am ceva experienta asa ca l-am rugat sa cante si sa inregistreze el si partea acea de acustica unde urma soloul.

Iata de ce trebuie sa incerci sa studiezi ce face altul , ca sa vezi ca cea ce pare usor si nesemnificativ este foarte greu de cantat si de executat corect si bine .

Link to comment
Share on other sites

..cu formatia CHROMATIC GROUP , performa "complet"

rockul , hard rockul , blues- rockul si jazz-rockul international si rominesc . La marele festival POP-ROCK

din 1971 , premiile luate de formatia CHR.-GROUP si anume : MARELE PREMIU ,PREMIUL I pentru COMPOZITIE , PREMIUL I CHITARA SOLO ex.e , ...vor fi "deturnate " si "dirijate " abil , in parte , spre formatia SFINX , (cu concursul unei "gasti " de pup-in-c.-isti , in frunte cu , muzicutistul ' blenor ) in

urmatorii doi ani !

Apoi , formatia CHROMATIC-GROUP ...stearsa din toate lexicoanele timpului , membri au emigrat rind pe rind , piesele de la festival (luni de zile pe primul--primele locuri in topuri) au disparut brusc???? , la fel si

cele de la radio si telev.(14-16) , piesele mele prezentate in 1974 la televiziune au disparut fara urma...

Bogdan , mie cine-mi da premiile furate in perioada 1971-74 inapoi ?? Le fac cadou ?!

 

...intradevar , numai am auzit de Chromatic Group .... mi-ar face deosebita placere sa pot asculta si niste muzica ... insa , nu e vina mea ca s-a intamplat ceea s-a intamplat( referitor la premii , TV etc ) ...inteleg frustrarea , deoarece si eu am experimentat oarecum aceleasi" tratamente" din partea centralei bucurestene ... si aici ma refer la demersurile mele( in van ) la ministerul educatiei unde munca mea a fost la cheremul unei semi analfabete (inspector Gorganeanu ) , care desigur m-a desfintat ....lol... noroc ca am auzit ca au schimbat-o de ceva vreme ....in 85 cand am participat la festivalul de chitara de la Sinaia ,la categoria B era in program : Studiu , Suita , Sonata .... :) , am fost singurul concurent care am prezentat o suita intreaga ( de R de Visee) ... restul ( si mai ales cei din Bucuresti ) 2 sau 3 parti dintr-una de Bach ,... pana la urma , unul singur membru din juriu am inteles ca a zis cand s-a hotarat premierea : " bine dar baiatul din Cj a cantat programul asa cum l-am hotarat " ... toti s-au facut ca ploua ....lol ... mare lucru si atat ... de fapt din aceasi motiv nu l-au mai invitat pe Vali Farcas in juriu ...ca le cam stricase cheful ( si apele )cu un an inainte , la prima editie ... pe de alta parte nici nu pot nega ca au fost chitaristi din Bucuresti mai buni ca mine , chiar daca nu au cantat programul impus ,... ce pot sa zic ? ... probabil in primul rand e vina noastra ... mai bine emigram decat sa ne batem cu morile de vant ...de fapt asa au patit si Experimental Q ... Vali Farcas imi zicea ca cei de la Electrecord ii spuneau ,pe sleau , ca mai bine inregistreaza discuri de muzica populara decat muzica lor .... dureros , nu ? ... si asta desi ei castigasera " Marele Premiu "la Club A in 80 daca nu ma insel ... si n-aveau pe disc nici o piesa !!!.... lol ...pai asta numai in Romania poti intalni : sa castigi marele premiu si sa nu fii inclus pe un LP cu premiantii de la un festival .... acum , premiile( in general ) pentru mine personal nu au nici o valoare ; banuiesc ca va mai aminititi de d-l profesor Weiss de la citire de partituri ...acesta ne livra tot timpul un citat a lui Bartok care fiind invitat tot timpul prin juriile concursurilor de interpretare , compozitie etc , declina cu respect raspunzand : " concursurile sunt pentru cai ... eu insumi am fost un constant perdant etc " ...iar acum e considerat de multi , cel mai mare compozitor al sec XX ...

... din pacate premiile nu le mai putem primi inapoi ... tot ce se poate face este ( cred) sa insistati ca sa fiti ( mai ) cunocut si recunoscut in Romania ... insa nu cred ca metoda atacului" frontal " e cea mai potrivita , chiar daca uneori ar fi ( sau ar parea sa fie )justificata ...erau multe formatii bune in acea perioada : Sideral , Curtea Veche etc ... deci parerea unui juriu cred ca nu putea sa fie decat una mai mult subiectiva ,,,,, asa cum am mai postat putem sa decidem oare , care a fost cea mai mare trupa de rock din istorie : Beatles , Rolling Sones , The Who sau Led Zeppelin ? ..greu de zis nu-i asa ?...oricare o asculti pe moment gasesti argumente destule care sa o propuleseze( detasat ) in frunte ...lol... personal nu cred ca D. Aldea a fost chiar asa cum l-ati descris si asta pentru simplul motiv ca a emigrat la randu-i si chiar nu s-a mai intors in Romania de atunci ( si se pare ca nici nu intentioneaza pe viitor ) ...si desi Cernea era ( se pare ) securist , Sfinx au fost o formatie de exceptie ... pe mine , ma intereseaza doar muzica ,,,,restul e doar " folclor " ..lol.... cu :)

Link to comment
Share on other sites

... era sa uit ... si nu ma intereseaza cine si cum ma testeaza ... sunt oricum obisnuit , nevasta-mea ma supune zilnic la diferite teste ...lol ...postl cu maimuta mi s-a parut interesant deoarece ma gandeam ca musai e plictisita de stat in cusca si reuseste sa transmita , perfect , starea ei de spirit auditorului .... lol ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau
.........La o piesa, colaborare cu muzicanti americani, am rugat pe altcineva sa faca backing cu acustica .

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=831383&t=6188

 

ls 3:00 incepe cu struming, l-am umbrit un pic cu soloul si cu mixajul meu dar se aude ce groove are. A tras toate chitarele fara metronom si fara percutie. Ce se aude "percutie" am tras eu ... am pus orez intr-o cutie de metal si am batut cu surubelnita intr-un jack de metal (hehe).

........

 

Foarte frumoasa balada. Descopar lucruri noi ... Asa ceva mi-ar fi placut si mie sa cant vocal ..

 

Da, acustica e acoperita de soloul de chitara, dar, daca asculti atent, se aude .. ... si-si face treaba bine ..!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Anca Pavel
@Anca Pavel : -Ce chitara delicata ai tu Ancuta , vezi sa nu-ti bagi minuta , in gauruta

care se vede ...aah..sau in cealalta care nu se vede...uuh..( de la curea.)

 

-Un chitarist bun este cel care o ajuta pe Ancuta , sa nu-si raneasca minuta ! :) ooooh !

Sorin Tudoran :)

 

Un mare offtopic...Sunteti o persoana inutila acestui forum, indicat ar fi sa iesiti la o plimbare si sa luati o gura de aer pentru ca aveti mintea extrem de tulbure.

 

lasati fata

 

Am vazut fete pe youtube cantand la chitara clasica ce baga in sperieti mai mult de jumatate de rgc.ro .

 

Sa stii ca cei "mici" sunt problema , nu le vine sa creada ca trebuie sa invete si sa studieze .Cealalta parte crede ca ce a studiat este totul si nu inteleg ce nu-i bine.

Li-se spune ,li-se atrage atentia asupra lucrurilor importante ca sa nu piarda timp ( din pacate noi cei batrani am trecut prin astea fara a avea pe cineva care sa ne indrume asa ca am cheltuit foarte mult timp si energie pe lucruri/drumuri gresite ).

Mergi la scoala si te invata materia obligatorie din programa scolara , nu te intreaba daca-ti convine sau nu.Doar cand te maturizezi i-ti dai seama ce bine ca te-au pus sa inveti , si vezi rostul unor studii care la vremea lor nu te-au interestat de loc.

 

Talent , chemare, implicare ,"way of life " si traiesti intr-un boschet sau sub un pod de la marginea orasului daca nu esti super performant , te bucuri daca poti sa canti la colt de strada si ti-se arunca cateva monede .

 

La orice " Way Of Life " trebuie BANI .

ca s acastigi bani trebuie sa fii profesionist .

Altfel "Way Of Life" ramane o utopie , secvante de filme muzicale , declaratii pompoase ale vedetelor dup ace s-au umplut de bani.

 

Nu e vorba de conflict intre generatiile de artisti. Cei tineri sunt DOAR ajutati de cei varstnici, dar de fapt din esenta proprie fiecare tanar se formeaza in totalitate si finalitate. Cineva, un instrumentist chitarist, poate avea pur si simplu noroc, doar pentru ca a fost omul potrivit in locul potrivit si la momentul potrivit.

 

Sorineeeee .. 'tui mama lui de Bachus .. si cine l-o fi inventat ... (ca altfel nu-mi explic ..!!)

 

Pai cu Ancutza ce-ai ..?? .. ca acuma vad ca-i din Cimisoara ... O fi ea fata faina ( .. :) .. ), nu zic - ca n-o cunosc - da' vezi tu ...

 

Nu cred ca te-a vizat pe tine cand a scris ce a scris .. ... ... Pur si simplu asta-i parerea ei despre ceea ce inseamna un chitarist bun .. Si, din punctul ei de vedere, nici nu greseste prea tare ...!!

 

 

 

Edit: Crezi ca la faza asta am ajutat-o pe Ancuta sa nu-si raneasca minuta ..??? ... :D ..???

Si dumneavoastra la fel, nu mai dati apa la moara...ca nu se merita inutilitatea...

 

M-ai sti ...vise....vise....hop si tu Adi ! Recunosti ca POZA e...........frumoasa !

 

-..poate-i pune si o ' DOZA' ..pentru vibratii mai ,profunde' ?! Ma refer desigur la....la....

SOUND ! ...abia atunci vom putea vorbi despre o ,CHITARISTA ELECTRICA'

 

Cu cele mai bune intentii........si succes ! :P lo! S.T.

 

In ultimul timp ati achizitionat cumva o pluta? Ca parca sunteti putin dus cu ea...

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau
Si dumneavoastra la fel, nu mai dati apa la moara...ca nu se merita inutilitatea...

 

Aveti dreptate, doamna .. nu se merita inutilitatea ..!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Anca Pavel

Putini sunt cei care inteleg sensul cuvintelor.

A bunch of idiots... :)

Go and shoot yourself all of you... :)

Link to comment
Share on other sites

A bunch of idiots... :)

Go and shoot yourself all of you... :)

 

Nu, Anca. Eu cu siguranta nu sunt unul - si îti garantez ca multi de aici nu sunt niste idioti. Doar ca, la fel ca mine, toti sunt înca în stare de soc.

În fond, Adi Sabau si Arpi ti-au luat apararea, nu uita - chiar daca de fapt nu apararea ta era tema despre care voiau sa vorbeasca.

Eu iti cer scuze ca am tacut - dar asa cum am spus, deocamdata tac, încerc sa înteleg si încerc sa nu influentez pe nimeni.

Aldea

Edited by aldea
Link to comment
Share on other sites

Guest Sorin Tudoran
Aveti dreptate, doamna .. nu se merita inutilitatea ..!!

 

 

@Anca Pavel ):-Vad ca progresezi d-soara , miscarea miinii devine tot mai clara , ..cred ca trebuie

totul strins mai bine...mina de pe grif poate sa scape..sa alunece..,colegii de trupa ar putea fi derutati . :):) ....vede-ti? Colegii se pot sincroniza foarte bine , ar fi pacat ,o desincronizare ar fi regretabila si ar trebui sa o luati de la capat !

 

-apropo de pluta ...-La Frankfurt pe Main unde locuiesc am sa incerc saptamina viitoare

sa renunt la masina si sa calatoresc pe fluviu ...pe Main , desigur ..daca-mi puteti oferi chitara dvs. si daca " pluteste". ...!

 

-Avind doua ,gig'-uri intr-o zi , trebuie sa ajung repede de la ,BLUES & BAY.." (JAM -BLUES-ROCK) la , FUNKADELIC " unde voi cinta la chit. bass PROG/FUNK/JAZZ.

 

-Noi cei mici,ar trebui sa fim ajutati .

 

 

 

(ULTIMUL POST DE GENUL ASTA,.....MAI GLUMIM......SOORY TUTUROR)

 

S.T.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sorin Tudoran

-O sa vedem la sfirsit cine este idiot si cine nu......calm !

 

@SAXOO. -Stimate coleg ,

 

-Se pare ca-ti depasesti atributiile si te transformi fara sa vrei , dar si cu o oarecare viclenie

in avocatul unei "megalomanii", fara seama ..in muzica romineasca . Cu ce drept postezi tu aici "aberatii" despre o perioada pe care n-ai trait-o, de care nu ai habar ? A mai aparut un manipulant.....!

 

 

ATENTIE ! Contrar afirmatiilor tale de "afon" (nu ai habar de rock-pop etc.....la chitara electrica nu cinti.....usor de constatat..,valorile si reperele muzicii culte le ,incurci' ca si ,altii' din clica ta cu valori ale altor genuri ....sa zicem "pop"-sase subgenuri etc.-.....,si nu uita ca si eu am facut un conservator de muzica..) ei bine afla urmatoarele :

 

-La Marele Festival din 1971 un JURIU FOARTE COMPETENT SI DE INALTA TINUTA a acordat PREMIILE CARE AU REFLECTAT NIVELUL ARTISTIC SI VALOAREA FIECAREI FORMATII , cu mici erori .....as putea spune .

(am sa prezint zilele urmatoare pe forum ,documentele care mi-au parvenit; juriu ,premii,comentarii etc.)

 

ATIT IN TIMPUL FESTIVALULUI CIT SI IN URMATOARELE LUNI (6-10 -AP.) , AM FOST PRIETENI SI COLEGI . AM ACCEPTAT CU TOTII PREMIILE , TOPURILE LUNARE CARE AU URMAT.

 

-In cursul urmatorilor doi ani ,am observat incercari clare de masluire ,dezinformare,manipulare...ale unor asa zisi "ziaristi" care erau PRIETENII celor vizati de mine! -

-GEAMANTANELE ERAU FACUTE ....ROMINIA NU NE MAI OFEREA NIMIC si asa am emigrat , 85% din instrumentisti,muzicieni,alte categorii si ....dusi am fost, pe drumul fara de intoarcere.

(cei vizati de mine sint cei ....cu care am conflictul (un conflict mai mult de ordin moral, estetic )

 

- In 2002 ,venind in tara pt. prima data dupa multi ani, am deschis un GHID-ROCK rominesc :form. CHROMATIC-GROUP ca si inexistenta,fara poze, fara,istoric.......premiile festivalului din 1971 formulate in asa fel incit sa dea sensatia ca formatia SF##X, AR FI LUAT ,APROARE' TOATE PREMIILE. Nu m-a afectat in mod deosebit, am plecat scirbit .

-Dupa putin timp 2002 in GERM , dau de un interviu al fostului coleg ,BALDEA' in care DECLARINDU-SE ,MUZICIANUL SECOLULUI' jigneste colegii (MAGDIN -NULITATE, CERNEA SECURIST), STILCIND VOIT--- NUMELE MULTOR ARTISTI CELEBRII (DECI JIGNIND FANII TUTUROR) ,(de la Elvis la Fred.M.) , facindul pe BRIAN MAY ,AMATOR, ..el fiind ,profesionist,.....cind DE FAPT E INVERS...etc. ,ocupind' forumul de doua ori...,EL care nu cinta de 25 de ani rock..prezentat de COSTI X pe forum ca singurul reprezentant al rock . romanesc in lume...??!

-

Sa fim seriosi si un pic mai decenti .In tara nr. 1 din Balcani ,totul este posibil.

 

M-ai lamentabil decit mi-as fi imaginat vreodata.

 

TRECIND PRIN ROMINIA ,M-AM GINDIT CA AR TREBUI FACUTE ANUMITE PRECIZARI PENTRU RESTABILIREA ADEVARULUI ISTORIC....,.......URMEAZA.....!

 

NU ESTE VORBA DE APTITUDINILE GENERALE ALE LUI X , Y, Z, este vorba de istoria noastra

comuna,asa cum a fost ea , nemasluita,nedeformata,nedistorsionata.

 

-In PRINCIPIU EU SINT (pe termen mediu )pentru RECONCILIERE.....dar nu va fi usor. As vrea sa stiti ca.....nu sint singurul care incearca sa restabileasca adavarul.

 

 

IAR TU SAXOO, IA-TI TE ROG O PAUZA SI STAI IN BANCA TA,NU TE MAI FACE IMPORTANT ATUNCI CIND NU TREBUIE ,DERANJIND, STAI JOS CA NU E ,TREABA ' TA.......pe romaneste . Poate o sa ne vedem pe vreo scena si o sa te faci mai rau de ris decit te-ai facut .

 

-VREI INFORMATII ' DIVERSE ' ? ITI OFER ID-UL DE MESS. STAI DE VORBA CU MINE INTII APOI POSTEAZA....DAR FARA SFATURI ..AI PUTINA DECENTA !!!

 

 

 

SORIN TUDORAN

Link to comment
Share on other sites

probabil ca un "chitarist bun" este un chitarist care executa fara greseala o partitura. de aici si pana la un asa numit "chitarist de exceptie" este un pas destul de mare pt. acesta din urma trebuie sa aiba "un sambure de stralucire" care sa-l scoata in evidenta intr-un fel anume, in urechile ascultatorului. iar aici, mai trebuie, zic eu, facuta diferenta intre un chitarist acustic (inclusiv clasic) si unul electric.

 

@Sorin Tudoran :) a atras, foarte bine, atentia asupra acestui aspect. daca un bun chitarist acustic, alaturi de nivelul ridicat de virtuozitate in executie, isi poate "stapani" si "dirija" sunetul emis de instrumentul sau cu mai multa usurinta, sarcina chitaristului electric este mult mai complexa, pe langa executarea partiturii, intervenind si sarcina aceasta, la fel de grea, de a reusi obtinerea unui anume sunet si de a-l "urmari, modifica si stapani" in functie de ceea ce doreste sa transmita.

 

eu as defini, pe scurt, intr-un mod, mai mult sau mai putin personal, acest lucru: unii chitaristi "canta numai note", spre deosebire de altii care "canta si sunete". desigur ca, oricum, aici intram intr-o zona de subiectivism accentuat de nivelele de educatie si pregatire (nu numai muzicale), de perceptie si sensibilitate ale fiecaruia.

 

echipamentul folosit de catre chitarist, coroborat cu gradul sau de virtuozitate, constituie, de fapt, alegerea unor modalitati de expresie, care, in functie si de parametrii enumerati mai sus, vor fi in final, mai mult sau mai putin, pe gustul ascultatorului.

 

ei bine, ce impresie credeti unii dintre voi ca ne faceam unii dintre noi cand, pe vremurile de trista amintire ale comunismului, aveam sansa sa ascultam in concert sau in foarte putinele inregistrari radio, chitaristi electrici precum sorin tudoran, dan andrei aldea, florin ochescu, iuliu merca, laci herdina s.a. care, nu numai ca "cantau", dar si "sunau", adica, intr-un singur cuvant "PERFORMAU", la un nivel demn de cele mai ridicate standarde ale acelei vremi.

conditiile de care discutam mai sus i-au favorizat mai mult pe unii si mai putin pe altii in ceea ce priveste inregistrarile ramase de pe urma lor. si aici nu pot sa nu fiu de acord cu sorin tudoran, poate cel mai mare chitarist "performer" de la noi, caruia, datorita nesansei de a nu fi fost inregistrat decat foarte putin, i s-au cam "sters" meritele de netagaduit in materie de chitaristi si muzicieni de exceptie. chiar si acum, cine ar reusi sa asculte felul in care canta sorin tudoran pe atunci, ar cam cadea pe ganduri!

 

dar de ce ne mai miram, pt. ca si un alt chitarist formidabil, in persoana lui florin ochescu, care chiar daca nu a emigrat, nu are inregistrari oficiale prea difuzate, desi multe dintre ele exista in fonoteca radio si ar putea fi prelucrate si adunate usor pe un CD. la asta mai putem adauga si conditiile actuale in care chitaristii valorosi ai epocilor trecute si actuale, cu toata dorinta si efortul lor de a "performa", nu prea au unde sa cante muzica pe care o fac, neexistand niciun soi de interes in promovarea unor asemenea elemente de valoare.

 

de aici rezulta si confuzia care domneste in randul forumistilor mai tineri, care nu au avut sansa sa asculte nici macar chitaristi romani actuali de exceptie, daramite pe cei de pe vremea "impuscatului".

lipsa acestor informatii, pt. unii, implica o lipsa de discernamant care genereaza posturi conflictuale si este foarte greu sa-i lamuresti ca nu au dreptate partial sau total, neexistand in mintea lor repere valorice clare.

 

deocamdata...atat. :)

Link to comment
Share on other sites

Finca tocmai m-am intors de la Garana si vadca nu va potoliti,uite,concluza mea dupa astea 2 zile este ca un chitarist bun este Mike Stern.Ia ,puneti mana si ascultati,desi soundul e inecat in chorus si delay marca Boss :))

Link to comment
Share on other sites

-O sa vedem la sfirsit cine este idiot si cine nu......calm !

 

@SAXOO. -Stimate coleg ,

 

- "megalomanii","aberatii",manipulant.....!

 

 

ATENTIE "afon" (nu ai habar de rock-pop etc.....la chitara electrica nu cinti.....usor de constatat...

 

IAR TU SAXOO, IA-TI TE ROG O PAUZA SI STAI IN BANCA TA,NU TE MAI FACE IMPORTANT ATUNCI CIND NU TREBUIE ,DERANJIND, STAI JOS CA NU E ,TREABA ' TA.......pe romaneste . Poate o sa ne vedem pe vreo scena si o sa te faci mai rau de ris decit te-ai facut .... SORIN TUDORAN

...." lumea e o scena , iar oamenii actori ce apar , dispar" .... cred ca la asta faceati referire ... :)

... chiar sincer , in naivitatea mea , mi-as fi dorit sa propun in toamna o teza de doctorat la Jorj Dima avand ca subiect rockul romanesc din anii 60-70 etc ... am postat asta mai devreme, n-o sa ma mai repet ... nu-mi ramane asadar decat sa iau o pauza (de nota intreaga ),....lol ... dealtfel sunt sigur ca o sa apara altii mai competenti si mai cunoscatori ( si cu mai mult timp liber si aplomb )care vor realiza acest proiect ... nu inteleg de ce , se pare ca nu ii prea agreati pe cei care canta ( cat de cat ) la rece si ma refer aici si la Anca .... sincer cerem scuze pentru intruziune , am crezut ca forumul fiind denumit RGC si nu REGC ,,,, ma rog ... oricum , ca tot practicam noi zen pe aici , mi-am luat si eu portia de bata ... cyfer , ai fost razbunat :) ... din pacate , maestrul meu a lovit apasat peste ceafa ///black out ... domo arigato ....domo , demo .... vina e insa a mea , fiindca am incercat sa ma ridic ...din banca ... no rock bun ! ... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
-O sa vedem la sfirsit cine este idiot si cine nu......calm !

 

-Dupa putin timp 2002 in GERM , dau de un interviu al fostului coleg ,BALDEA' in care DECLARINDU-SE ,MUZICIANUL SECOLULUI' jigneste colegii (MAGDIN -NULITATE, CERNEA SECURIST), STILCIND VOIT--- NUMELE MULTOR ARTISTI CELEBRII (DECI JIGNIND FANII TUTUROR) ,(de la Elvis la Fred.M.) , facindul pe BRIAN MAY ,AMATOR, ..el fiind ,profesionist,.....cind DE FAPT E INVERS...etc. ,ocupind' forumul de doua ori...,EL care nu cinta de 25 de ani rock..prezentat de COSTI X pe forum ca singurul reprezentant al rock . romanesc in lume...??!

-

 

Buna dimineata domnule Tudoran,

 

Imi pare rau dar nu pot gasi pe forum postul in care il prezint pe Dan Aldea ca fiind SINGURUL reprezentant al rockului romanesc in lume. Poate aveti amabilitatea de a posta un link catre postul respectiv.

Daca tot ati avut indulgenta de a-mi citi modestele mele contributii pe acest forum, ati fi observat ca v-am enumerat si pe dumneavoastra in lista mea a marilor chitaristi romani.

Pe de alta parte, avand in vedere faptul ca incercati sa ma bagati in meciul pe care il aveti cu Aldea mi se pare cel putin absurd. Prietenia mea personala cu Dan Aldea nu poate fi subiect de discutie pe un forum public. Dar daca tot o faceti, ati putea avea decenta (aka BUNUL SIMT) de a-mi scrie numele asa cum mi l-am pus eu acolo, respectiv Costi Iorga. Chiar daca sunt un necunoscut pt Dumneavoastra. Acel X va cam descalifica dpdv uman, dupa cum va descalifica si "glumele" la adresa Ancai Pavel.

Despre Cromatic, numai bine.

Cu respect,

Costi Iorga

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

tot respectul, dar asta demonstreaza ca e RAPID, nu BUN.

 

 

si s-a dus prima piatra :)

omul asta este orice in afara de un chitarist prost..hai sa fim seriosi.

nivelul ala de tehnica necesita ore si ore si ore si ore de studiu asiduu..parte se pare neglijata de majoritatea(ma includ aici).

poate par obtuz insa sincer nu vreau sa dezvolt.cheers!

Link to comment
Share on other sites

Ce fain e sa canti intr-o asemenea gasca ...! ... si cum suna ...!!!

 

da Adi acestia canta , si canta fantastic , si este live ! si chitara si vocal , pe voci fara sa fie fals !

 

M-am uitat la preselectia ptr Cerbul de Aur...s-a cantat FALS 80%

 

Dar uni au probleme cu transmisiunile , Morse, 500 semne pe minut .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

si s-a dus prima piatra :)

omul asta este orice in afara de un chitarist prost..hai sa fim seriosi.

nivelul ala de tehnica necesita ore si ore si ore si ore de studiu asiduu..parte se pare neglijata de majoritatea(ma includ aici).

poate par obtuz insa sincer nu vreau sa dezvolt.cheers!

pai nici eu nu studiez la nivelul ala din diverse motive, dar pot sa dau exemplu (si sunt convins ca o poti face si tu) de chitaristi super-tehnici (cum ne-ar placea si noua sa devenim) care nu spun nimic. dar nimic.

in plus, n-am zis ca e prost, am zis ca filmarea nu demonstreaza decat ca e rapid. sunt multi care canta repede-repede. si??

Link to comment
Share on other sites

in plus, n-am zis ca e prost, am zis ca filmarea nu demonstreaza decat ca e rapid. sunt multi care canta repede-repede. si??

nu..filmarea demonstreaza ca e cel mai rapid!nu ma intelege gresit..nici eu nu sunt pt 50 note/s.

shredderi sigur ca sunt..o gramada.si ma gandeam ca discutia o va lua in directia asta:ce daca e rapid..nu are groove..nu are feeling...e parnaie la clean..nu poa sa acompanieze andri popa..etc.de multe ori chiar asa este.dupa mine nu e cazul lui :)

aici galeria lui de pe youtube http://www.youtube.com/user/Dellavega

nu canta numai shred.

parerea mea absolut irelevanta pt acest topic:dellavega e un chitarist BUN,care merita ascultat!

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Nu ca asi avea ceva cu viteza dar eu prefer sa simt ce cant si ma fac placut in fata tuturor decat sa cant cu 1000 de note pe secunda :| ... mi-se pare o prostie sa canti numa arpegii si prostii deastea ... viteza e buna dar totul cu masura ...

Link to comment
Share on other sites

Nu ca asi avea ceva cu viteza dar eu prefer sa simt ce cant si ma fac placut in fata tuturor decat sa cant cu 1000 de note pe secunda :| ... mi-se pare o prostie sa canti numa arpegii si prostii deastea ... viteza e buna dar totul cu masura ...

aici vreau sa ajung.

nu stiu cati pot spune ca pot canta ca dellavega dar aleg sa o faca altfel. :)

repet :nu sunt fan al shreddului insa nefiind la un asemenea nivel de tehnica nu pot spune ca e alegerea mea sa nu cant ca el..nu o fac pt ca NU POT.

totul cu masura..pai intai tre sa ai ce masura :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.