www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Inseamna "un Chitarist Bun"?


Morgred
 Share

Recommended Posts

Guest Sorin Tudoran

Salut tuturor !

 

Salut Adi !

 

-Hai sa dam mina cu mina !?! ...se mai zice asta pe la voi ?

 

1) ..n-a fost aroganta ci "stare de necesitate". Cineva trebuia sa..preseze..etc pentru scurtarea posturilor !

-Cind unul e in EROARE din ce in ce mai mult (mai putin tu),(chiar daca sclipeste uneori),..se ridica la "cer",..lumea se inclina ...lamentabil !

 

-..cit convinge ,..cit nu..., trei - patru fraze si gaaaaata , in intereseul nostru , al tuturor,...n-am de gind sa ajung la Vladivostok ! ......sint multi colegi inteligenti pe forum !

-..ca sa fiu si on topic..si aici EXTENSIA excesiva e contraproductiva....mai lipseste muzica chinezeasca si costumatia adecvata !!!

 

@tehnologie ;o pagina dintr-o ,lucrare' de ap. 300 de pagini va arata cam asa :

- in perioada 1978-79 , cind eram student in anul III la conservatorul G.Dima din Cluj , construisem deja 20 de amplificatoare dupa ,celebrele' Marshall 1959 (Lead) si 1987(Bass) . In aceasta perioada , in Bucuresti de pilda , se cinta cu instalatii de tip

,CUTII DE PORUMBEI , (cu mici exceptii....Arion) , ..asa si sunau ! ehe ..! Situatia nu s-a schimbat prea mult chiar si dupa aparitia synthetizatoarelor desi amp-uri etc incepusera sa apara mai ales in Timisoara si imprejurimi !

 

-Adi , am citit ca ai o doza pe chitara acustica ..deci....esti chitarist "electric".

-Chitara acustica e...usor diferita !!

 

ok !

 

-Cu prietenie !

 

Sorin Tudoran

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau

Salut, Sorin..! Bine ai revenit pe forum!

 

Vad ca ai multi prieteni aici care te cunosc si te apreciaza ... sunt convins ca o sa-ti mai faci si altii noi...!

Asta inseamna ca discutiile vor fi interesante - cu atat mai mult cu cat cei tineri vor sa invete de la chitaristii cu mai multa experienta!

 

Sunt un chitarist "electric" ...??? .. Doamne-ajuta ..!! In sfarsit..! .. ma simt mai bine! Eu stiam despre mine ca-s un folk-ist care a invatat un pic de chitara electrica, si-mi luam mereu peste bot fiindca aveam curajul sa recunosc asta. Acu' m-ai linistit ... Stau cu fruntea sus .. ..!!!

 

Sper din tot sufletul sa avem discutii interesante si amicale, folositoare comunitatii de pe forum ..

 

Cu scuze pentru off-topic,

 

Adi Sabau

Link to comment
Share on other sites

Guest Sorin Tudoran
Salut tuturor !

 

Salut Adi !

 

-Hai sa dam mina cu mina !?! ...se mai zice asta pe la voi ?

 

1) ..n-a fost aroganta ci "stare de necesitate". Cineva trebuia sa..preseze..etc pentru scurtarea posturilor !

-Cind unul e in EROARE din ce in ce mai mult (mai putin tu),(chiar daca sclipeste uneori),..se ridica la "cer",..lumea se inclina ...lamentabil !

 

-..cit convinge ,..cit nu..., trei - patru fraze si gaaaaata , in intereseul nostru , al tuturor,...n-am de gind sa ajung la Vladivostok ! ......sint multi colegi inteligenti pe forum !

-..ca sa fiu si on topic..si aici EXTENSIA excesiva e contraproductiva....mai lipseste muzica chinezeasca si costumatia adecvata !!!

 

@tehnologie ;o pagina dintr-o ,lucrare' de ap. 300 de pagini va arata cam asa :

- in perioada 1978-79 , cind eram student in anul III la conservatorul G.Dima din Cluj , construisem deja 20 de amplificatoare dupa ,celebrele' Marshall 1959 (Lead) si 1987(Bass) . In aceasta perioada , in Bucuresti de pilda , se cinta cu instalatii de tip

,CUTII DE PORUMBEI , (cu mici exceptii....Arion) , ..asa si sunau ! ehe ..! Situatia nu s-a schimbat prea mult chiar si dupa aparitia synthetizatoarelor desi amp-uri etc incepusera sa apara mai ales in Timisoara si imprejurimi !

 

-Adi , am citit ca ai o doza pe chitara acustica ..deci....esti chitarist "electric".

-Chitara acustica e...usor diferita !!

 

ok !

 

-Cu prietenie !

 

Sorin Tudoran

 

 

1968-1969

Link to comment
Share on other sites

Guest Calin

Cred ca putem extinde, de la chitarist bun la muzician, nu-i asa?

Iata cu ce se ocupau Adi Tetrade, Sergiu Moldovan ( acum la Jukebox Band ) si Poly ( basist la Sarmalele Reci & Pepe ) in 91, la Sibiu.

Edited by Calin
Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau
Cred ca putem extinde, de la chitarist bun la muzician, nu-i asa?

Iata cu ce se ocupau Adi Tetrade, Sergiu Moldovan ( acum la Jukebox Band ) si Poly ( basist la Sarmalele Reci & Pepe ) in 91, la Sibiu.

 

Zice asa:

"We're sorry, this video is no longer available."

Link to comment
Share on other sites

Guest Calin

Cine are stea in frunte, din nastere, are sanse! Urmeaza munca...Apoi rezultatul! In rest povesti, ce chitara, ce corzi, ce amp...! Pana si strap-ul a devenit important...:)

Edited by Calin
Link to comment
Share on other sites

Cu riscul de a fi catalogat "filozof" sau chitarist wanna be, etc o sa incerc si eu sa fiu oarecum ontopic si sa dau un fel de definitie proprie sau cam ce ar insemna pentru mine un chitarist bun.

In primul rand pentru a stabili asta cred ca ar trebui sa existe unul; mai multi sau cat mai multi EVALUATORI de necontestat in evaluarile lor (daca x e sau nu un chitarist bun). Aici ramane iarasi de decis (nu stiu de catre cine) daca acesti evaluatori trebuie sa fie: numai muzicieni, muzicanti,lautari sau ascultatori sau toti astia la un loc.deci poate fi vorba de cateva sute sau mii de oameni sau de cateva miliarde?

Mai departe ramane de vazut daca chitaristul de evaluat va fi evaluat pe "o felie" sau anumit gen/subgen muzical sau per ansamblu...(dupa parerea mea personala consider ca nici un muzician nu poate satisface toate cerintele oricariu gen/subgen muzical). Cand lucrurile aste doua ar fi clare si de necontestat (lucru putin probabil) ar mai trebui gasite de catre evaluatori si niste CRITERII DE EVALUARE, o sa enumar si io cateva care le consider mai importante si care imi vin acum in minte, normal ca pot fi mult mai multe intrand in detaliu...(tehnica{acuretete,frazare,lejeriitate in executii;simt ritmic,muzical};compozitie(creativitate sau contributie proprie) ,nu in ultimul rand "bun simt muzical" ...Aceste criterii pot fi foarte multe in functie de pretentiile evaluatorilor; criterii care prin anumite posturi ale lui @Karpi; @Cyfer poate si altii (imi cer scuze daca nu mai tin minte) apar. Daca si aceste criterii de evaluare le consideram stabilite si unanim acceptate de catre evaluatori, atunci cred ca am putea vorbi de o "formula" a chitaristului "bun" si dupa parerea mea s'ar scrie cam asa:

Chitaristul bun:

Pentru orice EVALUATOR, chitaristul X = nr. criterii de evaluare indeplinite / nr. total de criterii * 100 = [ %].

Astfel orice chitarist ar intruni un anumit procent care poate fi 1%, 50% sau prin absurd 100%.

Ar mai ramane de stabilit cam ce procent trebuie sa ai ca sa fi un chitarist bun? 50%? 60%? 100?

Dar vedem ca in primul rand acest procent ar putea fi foarte diferit in functie de evaluator sau de cine te judeca. Ar putea fi 100 de muzicieni sau ar putea fi cateva miliarde de ascultatori?

Te evaluaza/judeca pe o "felie" sau particica muzicala sau vazand muzica per ansamblu?

Nu sunt matematician (poate vreun coleg gaseste o formula mai precisa), dar cam asa vad eu lucrurile

Chitaristul X ar pute intruni sa zicem 5% iar pe de alta parte 80%; deci poate fi bun sau mediocru in functie de acesti evaluatori si de criteriile acestora.

Va las sa dezbateti mai departe

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau

Frumos post, riffsjohn

 

 

De ce am eu senzatia ca s-a creat aici un soi de tensiune ..???

 

Intelept ar fi, din partea noastra, sa depasim momentul ..! ... ... suntem chitaristi, ce naiba ... :)

Link to comment
Share on other sites

intrebarea nu este pusa pentru a se face o selectie .

 

se intreaba tineri ce ar trebui sa stie , sau sunt curiosi cum o sa fie cand ajung si ei sa "creasca mari" , cand se maturizeaza ca si chitarist .

 

Din acele multe "criterii" practic 80% intra la "feeling" , sunt actiuni pe care cei mai multi chitaristi nu le constientizeaza niciodata ( nu are nevoie ) sau din pura curiozitate studiaza si vrea sa intelega ce se intampla .( puteti vedea pe youtube cum unele vedete vestite explica cate ceva si cauta si se uita disperat la degete ca nici nu stie cum face el , nefiind profesor nu are nici metoda de predat cantatul la chitara in stilul sau , cei care explia cursiv si canta fara sa se uite la degete au rutina in a preda acest instrument si si-au studiat "degetele" inainte de explicatii)

 

Cand te pui si studiezi "scoti" solouri/improvizatii a 20 chitaristi de bluesrock sau progrock /jazzrock din care fiecare canta altfel inveti , copiezi , incerci sa interpretezi .Idea este buna inveti stilul a 20 chitaristi vestiti si te-ai scos Totul este OK. pana ce observi ca studiezi si canti acelasi lucru , aproape nici o diferenta "sesizabila " pentru tine .Aceleasi intervale , aceiasi gama , aceleasi rezolvari ...si nu mai intelegi nimic , parca acestia trebuiau sa -ti asigure 20 de stiluri, nu ?

Si ajungi sa te invarti tot intr-un cerc si ce canti tu nu suna a nici unul din cei studiati/copiati ...ce te faci ? n-ai invatat nimic , n-ai aflat nimic ! Apoi aprofundezi studiul , treci la amanunte tehnice , panatie , accente , timing , balans, groove , benduri,timingul bendurilor , vibrato, timbre ...si incet incepi sa inveti cate ceva .

 

Si trece un timp pana incepi sa intelegi ca tu canti ca tine si niciodata nu vei canta ca si altcineva , numai foarte aproape caci numai unele caracteristici le poti copia/reproduce.

 

Acelwe criterii le-am "enumerat" exact ptr a atrage atentia celor tineri la ce ar trebui sa fie atenti , sa vada cate lucruri "marunte" dar importante exista .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

De ce am eu senzatia ca s-a creat aici un soi de tensiune ..???

220v sau 110v? sa stiu sa aduc traful,daca trebe............

scuzati ca n-am fost deloc constructiv la topicul asta,dar mi se pare cea mai mare bataie de apa in piua din cate au fost pana acuma pe forumul asta.

Link to comment
Share on other sites

220v sau 110v? sa stiu sa aduc traful,daca trebe............

scuzati ca n-am fost deloc constructiv la topicul asta,dar mi se pare cea mai mare bataie de apa in piua din cate au fost pana acuma pe forumul asta.

 

Ai vazut tu in viata ta , in orice domeniu , sedinta unde se dezbate ceva cu un rezultat "constructiv" , eventual dupa sedinta .."hai la o bere......mai vedem noi "

 

Stilul este " hai sa ne adunam ca sa nu fim rasfirati "

 

Tu nu spui nimic , ascunzi tainele creatiei de tineri "lupi" ..hahaha sau iei notite ....lol

 

Ziceai ca e mai interesant aici decat pe "se rupe Phoenix" , pai acolo-i simplu ...Covaci dixit via @gramsteen si GATA .Restul este batutul apei .....

 

Deci hai sa mai tragem o " comisie perlamentara " chitarocentricistica .

 

Frumos post, riffsjohn

 

 

De ce am eu senzatia ca s-a creat aici un soi de tensiune ..???

 

Intelept ar fi, din partea noastra, sa depasim momentul ..! ... ... suntem chitaristi, ce naiba ... :)

 

Tensiunea-i de la timpul probabil , nu cel stiintifico fantastic dar ceva asemanator.

Incalzirea globala .

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

Încãlzirea asta globalã se produce atunci când vã sunt manipulate sentimentele ºi emoțiile. Efectul încãlzirii globale este refuzul de a judeca la rece. :)

 

Cu prietenie,

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau
Încãlzirea asta globalã se produce atunci când vã sunt manipulate sentimentele ºi emoțiile. Efectul încãlzirii globale este refuzul de a judeca la rece. :)

 

Ha, ha .. înseamnã cã, dacã ne mutãm toți la Polul Nord ºi gândim la rece, scãpãm de încãlzirea globalã ...!!! :)

 

On-topic: .. acolo ar fi interesant de vãzut cum cântã un chitarist bun, cu degetele înghețate ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Sorin Tudoran

Un nou salut RARES !

 

-..ce placere sa te ,reintilnesc' dupa 4 ani ! Ma bucur ca discutia noastra a fost fructuoasa!

- Felicitari pentru camasa si pantofii purtati la MESSE ,....la Frankfurt . Ai fost impozant ...!

 

-Am fost prin ,zona'..ne-am fi putut intilni ! Sper sa ne vedem la prima ocazie in Rominia in ur

matoarele saptamini ! Cine stie.....multi sint sensibili inca la ,basme', ,teste' nepotrivite .

 

-Principiul ,marelui' SPORTIV DEKATLONIST , a fost si este o ILUZIE , o UTOPIE , un ESEC !

 

-In arta....la fel. EXTENSIE da....dar bine definita , limitata la EXTENSIE ACTIVA (20-30% din energie),....restul de 70% din energie concentrata , FOCALIZATA in directia genul/stilul dorit .

-1,2....max 3 stiluri ajung . Alte 2..3 , mai pot fi schitate ....dar atentie , nu risipiti energia ca e LIMITATA si folositi-o (posibil) la stiluri care se completeaza reciproc ! Stiluri care NU se completeaza

reciproc.......de exmplu..Hendrix cu Van Halen , etc .

-Cindva....., veti ajunge ,automat' sa cintati , (sa compuneti daca vreti ) CA VOI , la un inalt nivel.

 

-De ascultat insa.......puteti asculta ORICE !! SUCCES !!

 

@RARES....tu indeplinesti aceste criterii deci succes pe mai departe! :) , :)

 

Sorin Tudoran

Link to comment
Share on other sites

Nu am exagerat uni sustin ca aud de exemplu Pete Townshand dar si altii .

.

.... nu stiu cum se face dar de la o vreme se transmite doar The Who pe VH1 Classic ... se face asadar o apologie a lor ...ciudat , The Who a fost o trupa cam obscura in topul romanilor ...acultam Pink Floyd , Yes , Led Zeppelin , etc samd , dar The Who , nu prea ...tin minte ca odata seara la Meridianele Cantecului , Magdin a dat o piesa cu ei si ce ne-am mai minunat de cum invartea vocalistul microfonul...lol ...... e Pete un chitarist bun ? ... tocmai azi vorbeau despre el The Edge si chitaristul de la Pearl Jam ... cu chitari in brate se "chinuiau "si sa exemplifice riffurile extravagante si powerchordurile sale ( eliptice ...adica fara tertza ...lol ),,,, asadar daca esti englez si te elogiaza un irlandez si un american , sigur ceva e acolo ....lol ,...am inceput sa urmaresc documentarele despre ei acum vreo 9-10 luni ... in reclama erau prezentati drept cea mai mare trupa de rock ever ... mai sa fie zic ...chiar asa ? ... totodata imi zic : pai astia n-au auzit de Led Zeppelin ? ... ciudat ... in timp am urmarit multe episoade si de ceva vreme , probabil si cu "creierul spalat " ,am intradevar certitudinea ca sunt cea mai mare trupa din istoria rockului ... :) ... who are you ? who who who ?.... :)

....

Link to comment
Share on other sites

.... nu stiu cum se face dar de la o vreme se transmite doar The Who pe VH1 Classic ... se face asadar o apologie a lor ...ciudat , The Who a fost o trupa cam obscura in topul romanilor ...acultam Pink Floyd , Yes , Led Zeppelin , etc samd , dar The Who , nu prea ...tin minte ca odata seara la Meridianele Cantecului , Magdin a dat o piesa cu ei si ce ne-am mai minunat de cum invartea vocalistul microfonul...lol ...... e Pete un chitarist bun ? ... tocmai azi vorbeau despre el The Edge si chitaristul de la Pearl Jam ... cu chitari in brate se "chinuiau "si sa exemplifice riffurile extravagante si powerchordurile sale ( eliptice ...adica fara tertza ...lol ),,,, asadar daca esti englez si te elogiaza un irlandez si un american , sigur ceva e acolo ....lol ,...am inceput sa urmaresc documentarele despre ei acum vreo 9-10 luni ... in reclama erau prezentati drept cea mai mare trupa de rock ever ... mai sa fie zic ...chiar asa ? ... totodata imi zic : pai astia n-au auzit de Led Zeppelin ? ... ciudat ... in timp am urmarit multe episoade si de ceva vreme , probabil si cu "creierul spalat " ,am intradevar certitudinea ca sunt cea mai mare trupa din istoria rockului ... :) ... who are you ? who who who ?.... :)

....

la noi nu a prea ajuns The Who , noi chitaristi ne-am lasat prinsi de tot felul de stiluri "complicate" deoarece credeam ca muzica trebuie sa fie complicata , inca nu intelegeam complexitatea .Exact ca si tineri de acum ne fura inalta tehnica de executie si complexitatea sonoritatilor progrock .Dupa vre-o 10 ani de la prima auditia a piesei My Generation si mai tarziu opera rock Thomy ( prima opera rock ) am " redescoperit "The Who " .

 

Alaturi de Stones sunt cea mai mare trupa de Rock din lume .

 

Keith Richard este unul iar Pete Townshand celalalt mare "riff player" .

"...Entwistle providing rapid melodic lines and Townshend anchoring the song with rhythmic chord work.."

 

Pete Townshand baiatul care "auzea" muzica .

 

Regretatul Entwistle un reformator in ale basului electric ."In 2000, Guitar magazine named him "Bassist of the Millennium" in a readers' poll"

 

Si de aici se vede ca alti stiau de The Who prin lume .

Link to comment
Share on other sites

Guest Sorin Tudoran

-,Ne jucam'..??? Cea mai mare trupa de rock din lume ar putea fi cu siguranta

 

SUMA a (sa zicem) 15- 20 de trupe , intro ordine aleatorie.

 

Sorin Tudoran

Link to comment
Share on other sites

Guest Sorin Tudoran
-,Ne jucam'..??? Cea mai mare trupa de rock din lume ar putea fi cu siguranta

 

SUMA a (sa zicem) 15- 20 de trupe , intr-o ordine aleatorie

 

Sorin Tudoran

Link to comment
Share on other sites

Un nou salut RARES !

 

-..ce placere sa te ,reintilnesc' dupa 4 ani ! Ma bucur ca discutia noastra a fost fructuoasa!

- Felicitari pentru camasa si pantofii purtati la MESSE ,....la Frankfurt . Ai fost impozant ...!

 

-Am fost prin ,zona'..ne-am fi putut intilni ! Sper sa ne vedem la prima ocazie in Rominia in ur

matoarele saptamini ! Cine stie.....multi sint sensibili inca la ,basme', ,teste' nepotrivite .

 

-Principiul ,marelui' SPORTIV DEKATLONIST , a fost si este o ILUZIE , o UTOPIE , un ESEC !

 

-In arta....la fel. EXTENSIE da....dar bine definita , limitata la EXTENSIE ACTIVA (20-30% din energie),....restul de 70% din energie concentrata , FOCALIZATA in directia genul/stilul dorit .

-1,2....max 3 stiluri ajung . Alte 2..3 , mai pot fi schitate ....dar atentie , nu risipiti energia ca e LIMITATA si folositi-o (posibil) la stiluri care se completeaza reciproc ! Stiluri care NU se completeaza

reciproc.......de exmplu..Hendrix cu Van Halen , etc .

-Cindva....., veti ajunge ,automat' sa cintati , (sa compuneti daca vreti ) CA VOI , la un inalt nivel.

 

-De ascultat insa.......puteti asculta ORICE !! SUCCES !!

 

@RARES....tu indeplinesti aceste criterii deci succes pe mai departe! :) , :)

 

Sorin Tudoran

 

Sa asculte si sa studieze atat alte stiluri cat simte ca il ajuta sa "delimiteze/identifice" caracteristicile stilului sau .

 

Problema ar fi pentru un tanar ca nu stie ce stil vrea ( doar alearga cu valul momentului ) poate peste un timp i-si schimba optiunile si o sa aibe nevoie de studiile in alte stiluri .

Acum pe moment este "matalist" si ii da inainte cu "GiGi" dar peste 4 ani trece la blues sau bluesrock, la progrock,poate si jazz .

Tineri sa studieze de toate apoi cand se maturizeaza sa-si alega genul /stilul si sa se concentreze intradevar doar pe acesta si eventual stilurile inrudite daca vrea performanta .

Link to comment
Share on other sites

Si io ziceam ca topicul asta mi se pare inutil................Am fost complimentat pe el de Dan Andrei Aldea si Sorin Tudoran,cei mai influenti chitaristi ai tineretii mele.Cred ca mentorul meu ,Iuliu Merca,fost coleg de trupa cu Sorin,se uita de sus si rade multumit de invatacelul sau.Pot acum sa mor linistit.............(oricum asta mi-as dori acum :) dar din motive pur personale)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sorin Tudoran
Un nou salut RARES !

 

-..ce placere sa te ,reintilnesc' dupa 4 ani ! Ma bucur ca discutia noastra a fost fructuoasa!

- Felicitari pentru camasa si pantofii purtati la MESSE ,....la Frankfurt . Ai fost impozant ...!

 

-Am fost prin ,zona'..ne-am fi putut intilni ! Sper sa ne vedem la prima ocazie in Rominia in ur

matoarele saptamini ! Cine stie.....multi sint sensibili inca la ,basme', ,teste' nepotrivite .

 

-Principiul ,marelui' SPORTIV DEKATLONIST , a fost si este o ILUZIE , o UTOPIE , un ESEC !

 

-In arta....la fel. EXTENSIE da....dar bine definita , limitata la EXTENSIE ACTIVA (20-30% din energie),....restul de 70% din energie concentrata , FOCALIZATA in directia genul/stilul dorit .

-1,2....max 3 stiluri ajung . Alte 2..3 , mai pot fi schitate ....dar atentie , nu risipiti energia ca e LIMITATA si folositi-o (posibil) la stiluri care se completeaza reciproc ! Stiluri care NU se completeaza

reciproc.......de exmplu..Hendrix cu Van Halen , etc .

-Cindva....., veti ajunge ,automat' sa cintati , (sa compuneti daca vreti ) CA VOI , la un inalt nivel.

 

-De ascultat insa.......puteti asculta ORICE !! SUCCES !!

 

@RARES....tu indeplinesti aceste criterii deci succes pe mai departe! :) , :)

 

Sorin Tudoran

 

 

p.s : -Personal (in timp) , am cintat zeci de stiluri , cam tot ..(mai mult sau mai putin), in total

ap. 1000 de piese (+,-), la chitara , clape (synth. etc),chitara bass , perc. , dar intr-o perioada mai scurta de timp mai mult de 2-3 stiluri nu pot fi PERFORMATE (istorie au facut de cele mai multe ori cei care au FOCALIZAT mai departe.......concentrind toata energia intr-un singur 'stil' (cu citeva sub.stiluri)

....logic....concurenta e foarte mare .

-Compozitii am avut (in timp) vreo 200 (+,-)

 

Ca sa fiu on topic ..un chitarist bun este acela care in acest moment , il asculta pe Rares (alt chitarist bun) cintind , All Along the Watchtower ' .......excelent ! Sper sa ne intilnim la urmatorul JAM

 

Sorin Tudoran

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine
Si io ziceam ca topicul asta mi se pare inutil................Am fost complimentat pe el de Dan Andrei Aldea si Sorin Tudoran,cei mai influenti chitaristi ai tineretii mele.Cred ca mentorul meu ,Iuliu Merca,fost coleg de trupa cu Sorin,se uita de sus si rade multumit de invatacelul sau.Pot acum sa mor linistit.............(oricum asta mi-as dori acum :) dar din motive pur personale)

 

Pe toți zeii! Totul e cu susu-n jos! Apare ºi un nou concept de utilitate, „utilitatea-chitarist”, prin care se înțelege cã un topic chitaristic e util doar dacã e util notorietãții unui chitarist?! Dacã nu puncteazã pentru cineva, o fi un topic inutil, lipsit de orice interes?!

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Pe toți zeii! Totul e cu susu-n jos! Apare ºi un nou concept de utilitate, „utilitatea-chitarist”, prin care se înțelege cã un topic chitaristic e util doar dacã e util notorietãții unui chitarist?! Dacã nu puncteazã pentru cineva, o fi un topic inutil, lipsit de orice interes?!

 

Bogdan

 

Eu inteleg ca Rares face doar o observatie in sensul ca iata ,chiar in topicul ce i-se parea inutil, el este complimentat de doua ori , ca o ironie a soartei iata ca totusi este un topic "util ".

Orice topic este un cadru in care se fac schimburi de idei .

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

E posibil, Karpi, doar cã istoria multor alte topicuri ne aratã foarte clar cã orice schimb de idei devine imposibil atunci când conceptul de „utilitate-chitarist” este miza jocului...

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
E posibil, Karpi, doar cã istoria multor alte topicuri ne aratã foarte clar cã orice schimb de idei devine imposibil atunci când conceptul de ?utilitate-chitarist? este miza jocului...

 

Bogdan

 

Bogdan, poate ca "utilitatea chitaristica" e un criteriu personal de valorizare a unui topic.

Pt Rares o fi fost faptul ca a fost laudat de doi dintre cei mai importanti chitaristi ai muzicii populare (in sensul opus muzicii culte) romanest, lucru ce pt oricare chitarist pop/rock/blues/metal/prog/etc pote fi vazut ca o confirmare a propriilor aptitudini /creatii/ valori.

Sun convins ca pt altii, acest topic are alte calitati: pe mine, de exemplu ma amuza. Altii poate isi iau notite.

In general insa, sunt de parere ca orice schimb de idei trebuie sa aibe o anumita utilitate ( de exemplu largirea orizontului propriu de idei), altfel e intr-adevar "batutul apei in piua"

respectfully,

Costi

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

mie imi este extrem de folositor, imi confirma/infirma modul in care am perceput (pasiv, ce-i drept) pe cei mai multi dintre cei care au postat.

 

@u-morphine stie ca o analiza a mesajului din perspectiva limbajului, a stilului, a criteriilor valorice folosite (recte sistemele de referinta functie de care se stabilesc (axiologic carevasazica) valorile, judecatile de valoare, maniera categorica, identificarea sofismelor, retorica si scopul folosirii ei, culpabilitatea, autoironia, nevoia de certitudine etc. iti pot da o imagine clara (desi nu exhaustiva) a modului cum se raporteaza emitatorul acestuia la realitate, a structurii psihismului sau, in cele din urma.

adica, mai pe romaneste, ii cunosc pe colegii de forum.

d'oh!, nu sunt deloc surprins de ce vad - autosuficienta, condescendenta si subiectivism. de cele mai multe ori.

in plus, ma ajuta sa imi clarific criteriile de autoevaluare ca instrumentist, ceea ce e mai mult decat ok.

so, e folositor.

 

am ajuns la concluzia ca un chitarist bun poate sa fie si un tip infect, nu exista o relatie de determinare intre structura personalitatii (huh, @u-morphine, imi aduc aminte de Allport..:) ) si aptitudinile muzicale..in fond, cantitatea de rautate existenta in tine de poate motiva sa studiezi, nu cred ca ea transpare din mesajul muzical in mod necesar.

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

Costi, „utilitatea-chitarist” nu se confundã cu „utilitatea chitaristicã”, sunt douã abordãri diferite. Criteriul de „utilitate-chitarist” nu este criteriul meu propriu de evaluare a unui topic chitaristic, dimpotrivã...criteriul acela a primit cea mai bunã „definiție” în postul lui Rareº ºi nu ºtiu cum se face cã nu e un eveniment izolat, mai apare ºi în alte posturi, interviuri, articole de presã... Într-un interviu din Ziarul Ziua de exemplu, intitulat „Am cântat cu Deep Purple”, apãrut în 24 martie 2008, Rareº încheie cam aºa: „Am fost intrebat de multe ori de ce m-am intors. Doar cei care au stat pe afara mult timp cunosc simtamantul asta, cand nu esti 100% acceptat, chiar daca ai succes sau bani.” (Sursa: http://www.ziua.net/display.php?data=2008-...4&id=234972 );

 

Pretenția de a fi acceptat 100% duce la astfel de erori, la astfel de blocaje în orice schimb de idei, din pãcate… Miza jocului intelectual nu este sã punctezi înspre notorietatea proprie, ãsta e monolog practic, nicidecum dialog…

 

Vali, sunt onorat sã te am ca interlocutor. Pentru cã ai pomenit un nume cu rezonanțã în Psihologie, sã le spunem ºi celorlalți interesați de astfel de lecturi despre cine este vorba: Gordon Willard Allport, un respectat profesor al Universitãții Harvard, cu o contribuție importantã pentru domeniul meu de referințã…

 

Cu prietenie,

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Pe toți zeii! Totul e cu susu-n jos! Apare ºi un nou concept de utilitate, „utilitatea-chitarist”, prin care se înțelege cã un topic chitaristic e util doar dacã e util notorietãții unui chitarist?! Dacã nu puncteazã pentru cineva, o fi un topic inutil, lipsit de orice interes?!

 

Bogdan

nu,draga ! era inutil pentru MINE,la modul cel mai egoist posibil,fiindca in starea psihica in care ma aflu,nu am putut aduce comunitatii nimic prin posturile mele in acest topic.Mi-am si cerut scuze pentru asta.Am spus mai sus ca a fost un subiect foarte interesant,si ca l-am citit cu placere,mi-a dezmortit creierul,si asta ,in mare parte,datorita prezentei tale pe acest topic.Eu am fost mai superficial,zeflemitor si condescent,pentru ca nu cred ca exista o reteta sau un normativ pentru "chitaristul bun",si pentru ca ma aflu intr-un emotional rollercoaster care isi pune amprenta si asupra actiunilor mele exterioare.Nu mai rastalmaci ce spun !

 

Rares

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.