www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Incepe Sa Devina Neplacut...


George
 Share

Recommended Posts

...ca de fiecare data cind cineva e nehotarit cu o achizitie, si cere un sfat pe forum, sa i se raspunda intr-un mod mai putin etic, ascunzind interesele financiare. Pe alte forumuri aceste mici probleme se rezolva printr-un simplu text atasat semnaturii in care se amintesc numele firmelor pentru care sint distribuitori, importatori, endorseri. Mi se pare mult mai corect fata de noi toti in acest fel.

Merci.

Link to comment
Share on other sites

...ca de fiecare data cind cineva e nehotarit cu o achizitie, si cere un sfat pe forum, sa i se raspunda intr-un mod mai putin etic, ascunzind interesele financiare. Pe alte forumuri aceste mici probleme se rezolva printr-un simplu text atasat semnaturii in care se amintesc numele firmelor pentru care sint distribuitori, importatori, endorseri. Mi se pare mult mai corect fata de noi toti in acest fel.

Merci.

Sustin propunerea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Anca Pavel

Aveti dreptate. Sunt prea multe discutii care, sincer, nu prea tin de sfera artei muzicale propriu-zise. Toti vor sa vorbeasca despre mufe, cabluri, suruburi, etc, sau exista multe discutii ce se tot repeta.

I join your club.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate e muuult mai complicat de atat !!!! Cred ca nu vom obtine mai nimic in plus,eventual ca posturile lui MC MUSIC se vor incarca la fel de greu ca ale lui marcel :).Despre MC MUSIC stie toata lumea ce firme are in portofoliu,in mare se stie si despre mine,am avut (si sper sa mai am) banner pe forum,iar mibu le are oricum la semnatura,neascunzand vreodata cu ce se ocupa,ba mai mult ,e si un mod de a-si face reclama,avand logourile in semnatura.Mai este un singur user,care e si la inceput,despre care nu se stie (inca).Altcineva nu cred ca se mai ocupa momentan dintre userii activi.doar cearny,care are si el link pe forum,deci nu e vreun secret.

Problema e cu cumetriile,si cu userii naivi care fac lobby pe forum,uneori gratis,alteori oarecum recompensati.Imi vin in minte acum doar mateiutzu,care-i lua apararea lui Grosmann si deschidea topicuri sci-fi despre parteneriatul dintre Kerry King si Grosu :) sau despre genialele cabluri Kirlin,care au un brum foarte muzical :) (in ultima vreme vad ca mateiutzu s-a mai maturizat) :D

Altul la fel de pe langa a fost skarbu care a recomandat cablu monorail,de la mibu atunci cand cineva intreba de cablu de difuzor.Nu intamplator,skarbu e din Timisoara,la fel ca mibu.

Ceea ce ar fi intr-adevar necesar,ar fi spiritul etic,specific forumului de care vorbea George in deschiderea acestui topic (TGP).Cei care suntem useri pe acel forum avem ,e adevarat ,firmele cu care suntem afiliati la semnatura,dar asta e SI pentru ca sa ateste competenta respectivului in probleme legate de marcile in cauza.David Barber,Andy Fuchs,Jeff Bober de la Budda,Robert Keeley,Jim Wagner (WCR),Jason Lollar,Lindy Fralin,Gerald Melancon,Tom Anderson si muuuulti alti constructori de prima clasa sunt membrii pe forum,si scriu in tot felul de topicuri,dar ,mai ales raspund celor care au probleme cu echipamentul construit de ei,sau au vreo nelamurire,Andy Fuchs dadea chiar niste modificari pentru statiile facute de el.

De un asemenea spirit etic ar fi nevoie.@ gombotz din threadul cu "ce pedala sa pun la un De Luxe Reverb "insista pe o pedala de la Visual Sound,iar eu incercam,la telefon sa-l conving ca nu se potriveste la ce vrea el.Intr-un tarziu,dupa minute de convingere,zice,"eu totusi am sa incerc.Nu stii,importa in Romania cineva Visual Sound? Am ras si i-am spus ca da,EU.Nu i-a venit sa creada ca incerc sa-l conving sa nu cumpere o pedala pe care o import chiar eu !

Later edit :acuma am vazut ca @marcel si-a scos videoclipul de la semnatura,deci posturile lui MC Music se vor incarca cel mai greu,avand zeci de firme in semnatura :P

A,si,Anca,nu mai urmari discutiile tehnice care n-au legatura cu arta muzicala.Ignora-le,pur si simplu.

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

Pai eu am avut reactia asta dupa recomandarea lui Leo2pop cu Hiwatt, asta dupa ce m-am plictisit de spamul lui Mibu cu firmele reprezentate de el. Cam ai dreptate Rares in ce spui, dar oricum tu nu abuzezi, asa ca nu vad nici o problema in punerea la semnatura a firmelor.

Ideal pentru mine ar fi ca userii despre care vorbim sa aiba la semnatura mentiunea tuturor intereselor in mod text, fara linkuri si fara poze, bannere. Ii ajuta si pe ei, si pe cei cu care discuta, construind o relatie sanatoasa. Iar daca MCMUSIC vrea sa-si promoveze in continuare produsele, sa prelungeasca contractul de publicitate cu forumul. Daca Mibu vrea sa vinda pedale Mad Professor sa o faca cu succes, si cit mai multe, dar atunci cind le recomanda sa stie cel sfatuit de la cine primeste sfatul. Pentru mai mult decit o mentiune in semnatura consider ca trebuie sa platesti, pentru ca prin acel spatiu folosit se cistiga BANI.

Apropo, pe TGP se mentioneaza chiar si afilierile indirecte sau relatiile de prietenie. Pentru ca asa e de fapt normal :)

Link to comment
Share on other sites

:"rares ..bai avem cam acelasi numar de posturi...si ne-am inregistrat cam in aceeasi perioada :)

Eu vorbeam despre faptul ca o semnatura a lui MC MUSIC cu TOATE firmele pe care le reprezinta s-ar incarca greu,la fel de greu ca videoclipul cu Adrian Belew sau ce aveai tu la un moment dat in semnatura.Asta am vrut defapt sa zic.

Link to comment
Share on other sites

"Distribuitor pentru: Korg, Vox, Ibanez, Tama, Marshall, Peavey, Casio, Samson, Zoom, Schecter, Aria, Seymour Duncan, Sabian, Remo, GHS, Rocktron, Hartke, Body Glove, Kurtzweil, Access, Clavia, Celestion, Trace Elliot, Zeta,Ted Brewer, Ultimate Support, Elixir"

 

Mi se pare chiar acceptabil pentru semnatura :)

Link to comment
Share on other sites

:"rares ..bai avem cam acelasi numar de posturi...si ne-am inregistrat cam in aceeasi perioada :)

 

Marcele esti o persoana simpatica, dar chiar daca esti la fel de vechi ca si Rares pe forum si aveti cam acelasi numar de posturi parca nu v-as compara unul cu altul. Mi se pare ca Rares este in cu totul alta liga decat tine si alti forumisti printre care ma includ si pe mine. De fapt cred ca este un privilegiu ca un astfel de om incearca sa ne ajute pe noi astia mai profani :) Si pe deasupra mai este si foarte modest, nu vanituos cum ar merita pe buna dreptate sa fie, toata stima. De fapt toata stima si pentru Marcel care s-a maturizat mult de la inceputurile lui pe rgc.

 

Si acum on-topic ar fi intr-adevar buna sugestia cu brandurile pe care le reprezinta unii useri sa le apara in semnatura. Chiar ar fi bine sa fie un topic sticky (asta daca nu exista) cu ce se gaseste in Romania si unde (si eventual updatat cat mai des).

Link to comment
Share on other sites

rares : am inteles...avem in semnatura ceva pat metheny...si inainte aveam adrian legg :) respect

blackthorn : sunt absolut de acord cu tine si am toata stima pentru un om ca rares mai ales ca am placerea sa-l cunosc personal ( niciodata nu cred ca ma voi afla in aceeasi liga cu rares) doar l-am inteles gresit mai devreme...dar s-a explicat omu'...

Link to comment
Share on other sites

Ma macina o tristete, serios. Stau si ma gindesc daca nu era mai bine daca-mi bagam picioarele si nu posatam vinzarea acestor amplificatoare. Evident, totul parea OK pina in momentul in care mi-am scris pe pagina mea de "user" ce vind si ce fac si link-ul catre pagina mea. Asa cum, repet, sa sugerat aici pe forum ca ar trebui sa faca cei care reprezinta anumite firme! Deci se pare ca nici asa nu e bine.

Cred ca de fapt nu e bine nicicum. De ce sint trist? Pentru ca vad ca nimeni nu m-a intrebat nimic despre amplificatoare [in afara de gigimarga]. Macar o intrebare tehnica - care evident ar fi fost interesanta pentru forum. Macar ce lampi sint [ce marca?], sint facute pe cablaj imprimat, sint PTP, la ce s-ar preta mai bine, cu ce seamana ca si sunet...etc. Nu virsta conteaza pentru a respecta pe cineva, ci bunul simt. Pina la urma nici asta nu mai conteaza, ci simplul fapt ca...daca ai ceva sa spui pe baza topicului, spune-o - daca nu...mai bine taci. Exista tot felul de canale private pentru a lamuri lucrurile PM, telefon, email... si de a nu umple spatiul cu tot felul de timpenii. Dar sigur ca asta e sarea si piperul, pina la urma.

Drept e ca e mai usor sa te ascunzi in spatele unui pseudonim decit sa vorbesti in particular de la om la om.

In fine .... caravana trece!

La orice vinzare-cumparare la mina a doua se foloseste negocierea daca exista interes pentru cumparare-vinzare. Si abia in faza urmatoare amanuntele ca si ce cutie de ambalaj se foloseste pentru trimiterea lui ... :)

Garantie ca si persoana particulara nu pot sa dau, e evident.

In rest......numai de bine.

 

Continuare ontopic

 

pot face upgrade la difuzoare cu Fane AlNiCo + pentru cine e interesat

 

Leo2pop, ti-am scris aici pentru ca topicul original a fost inchis. Mi se pare f misto ca ti-ai lamurit situatia prin textul din profil, dar era si mai evident daca puneai textul in semnatura. Ar fi fost un semn clar de complete disclosure. De cind s-a infiintat RGC mi-am vindut sculele aici, la mica publicitate. Mica mea experienta m-a invatat sa precizez de fiecare data toate amanuntele posibile despre obiectul vindut, ca sa evit situatiile de genul celei de pe topicul tau. Asa se intimpla in general pe forumuri, conditia de anonim produce multi viteji. Povestea lui Rares e foarte edificatoare, iar daca esti si tu in situatia asta era de ajuns sa precizezi totul in anunt. Bag mina in foc ca nu mai aveai parte de nici un comentariu, si ai fi avut doar de cistigat, pentru ca renumele de om cinstit si fain se cistiga greu si se pierde super usor.

Parerea mea...

Edited by George
Link to comment
Share on other sites

O fi edificatoare povestea mea,dar gasca care mi-a sters mie topicul l-a inchis pe asta,invocand niste motive de gradinita,grupa mijlocie.Nimanui nu i se pare,insa ciudat ca cei care aduc scule de pe Thomann cu camionul au topicul sticky.Oare ei nu au o activitate comerciala?caci daca au,sa plateasca reclama.Daca insa considerati ca aceasta nu e o activitate comerciala,ci o biata persoana fizica isi vinde saptamanal duba de scule personale pe care le-au comandat userii cu o saptamana inainte,ce mai pot sa zic? Ura,si la gara !

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop
Leo2pop, ti-am scris aici pentru ca topicul original a fost inchis. Mi se pare f misto ca ti-ai lamurit situatia prin textul din profil, dar era si mai evident daca puneai textul in semnatura. Ar fi fost un semn clar de complete disclosure. De cind s-a infiintat RGC mi-am vindut sculele aici, la mica publicitate. Mica mea experienta m-a invatat sa precizez de fiecare data toate amanuntele posibile despre obiectul vindut, ca sa evit situatiile de genul celei de pe topicul tau. Asa se intimpla in general pe forumuri, conditia de anonim produce multi viteji. Povestea lui Rares e foarte edificatoare, iar daca esti si tu in situatia asta era de ajuns sa precizezi totul in anunt. Bag mina in foc ca nu mai aveai parte de nici un comentariu, si ai fi avut doar de cistigat, pentru ca renumele de om cinstit si fain se cistiga greu si se pierde super usor.

Parerea mea...

Futa-l dracu de topic [topice, ca doar pe toate le-a sters] - hai ca sint destul de nervos acum. Ratiuni estetice m-au facut sa nu insir zeci de nume in locul semnaturii. Doar nu e decit o distanta de un click pentru cine vrea sa vada ce si cum - adica sa dea pagina sa vada cine si ce e respectivul user [declaratia personala]. Mai explicit si mai edificator decit m-am muncit sa subliniez pe puncte regulamentul in fiecare topic in parte [spre deosebire de altele, care sint pur si simplu aruncate asa, in doru' Leli] - nu stiu ce trebuia sa fac.

Plus ca mai cinstit explicat de asa cum am facut-o nu stiu cum puteam sa fac. Sint totusi si o persoana particulara inainte de toate - si chestia asta care sa intimplat azi, chiar ma deranjat. Cred ca ar trebui lucrat cu aceiasi masura pentru toata lumea, nu?

Sau nu are nici o importanta. Eu nu ma fac mai bogat daca vind cele trei amplificatoare, sa fim seriosi! Nu am nimic impotriva sa platesc reclama atunci cind o sa vreau sa vind ceea ce am pe site si in magazin ... dar pina atunci [si daca o voi mai face] ...

Va rog foarte serios pe proprietarii forumului sa luati o decizie [si sa dati si o explicatie LOGICA pentru ceea ce se intimpla aici], pentru ca situatia asta creata acum e intolerabila!

:)

 

PS draga glass, vezi ca a ramas si topicul cu tobele nesters - pai se poate ... asa o neglijenta!!!

Link to comment
Share on other sites

ca tot veni vorba de astia de aduc din strainatate... macar sa scrie la ei undeva... semnatura... wherever... ca sunt autorizati (de admini sau cineva... daca e cazul ) sa vanda (impotriva regulilor dupa acest forum) accesorii la un pret mai mare decat se gasesc si in romania... (corzi, metronoame etc. se stie despre cine vorbesc)... macar sa stim si noi sa nu ne mai obosim sa postam linkuri cu n situri care au mai ieftin p-aici... unora le inchid postul ca nu au adresa de mail... altora nu le fac nici observatii... chiar daca altii le-au facut... (un exemplu cu ultima intamplare de genul asta... era un nene care zicea ca vinde muzicute... si multe altele... dar nu da detalii pe forum (de obicei se inchideau astea)... ii iau adresa... si incearca sa-mi vanda un hohner river /blues cu vreo 120 roni... cand la muzica e vreo 60 roni un river harp... si un hohner blues e cam tot la fel.. cu 10 roni mai mult sau ceva de genu)...

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop
Va rog foarte serios pe proprietarii forumului sa luati o decizie [si sa dati si o explicatie LOGICA pentru ceea ce se intimpla aici], pentru ca situatia asta creata acum e intolerabila!

:)

 

PS draga glass, vezi ca a ramas si topicul cu tobele nesters - pai se poate ... asa o neglijenta!!!

...si se facu liniste!

Macar azi, poate ma "lumineaza" si pe mine careva.

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop
nu cred ca te va lumina nimeni Leo. diverse topicuri sunt sterse din diverse ratiuni sau iratiuni. unii dmini sunt oameni si ei. si daca gresesc e f greu sa-si recunoasca greseala.

Speram sa nu-ti dau dreptate. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.