www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Noise Gate Ieftin


Recommended Posts

scuzati intruziunea... cel mai ieftin (si cel mai indicat) este sa faci in asa fel incat sa nu ai nevoie de un noise gate - adica sa folosesti si sa interconectezi corect toate componentele lantului audio...

Link to comment
Share on other sites

scuzati intruziunea... cel mai ieftin (si cel mai indicat) este sa faci in asa fel incat sa nu ai nevoie de un noise gate - adica sa folosesti si sa interconectezi corect toate componentele lantului audio...

 

aia-i foarte ieftin intr-adevar, numai ca atunci componentele din lant sunt cele scumpe... omului probabil ca-i trebuie noise gate ieftin tocmai pt ca foloseste un lant ieftin si zgomotos... :) probabil ca problema e intre compresor si distors... daca-i asa, mibu ar avea ceva dreptate, compresorul poate fi destul de zgomotos cu sustainul la max si pus inaintea unui distors cu levelul marit devine si mai zgomotos - mai ales daca cele doua componete sunt de la boss - adica un boss CS si boss Mt2 (de pilda), pe astea doua numai cu un supressor poti sa le rezolvi daca le bagi la max... chiar si cu compresorul dupa distors

Edited by freelancer
Link to comment
Share on other sites

Hm. Freelancer, tu esti numai tata de plod sau si canti? Chiar si componentele scumpe sunt zgomotoase. Boss CS nu e mai zgomotos decat un compresor scump. Alte probleme au Boss-urile, nu asta. Chiar si fara lant, un amp pe lampi cu gainul chiar daca nu e la max si single coil obisnuit e zgomotos. Fara nimic intre chitara si amp. Deci afirmatia ta cade. Sunt multi chitaristi care nu dau doi bani pe single coil-urile noiseless. Ma rog, cred ca am intrat deja in amanunte pe care numai cativa le pot intelege. Arta este de a manageria (exista cuvantul asta?) zgomotul. Avem un pot de volum pe chitara, cati il folosesc? Despre ala de ton cred ca nici nu are sens sa aduc vorba. Daca invatam sa cantam, invatam si treaba cu zgomotul, dar vorba lui Calin, maini de vanzare nu avem.

 

CernoBill postul meu nu e niciun atac la persoana ta, si eu folosesc suppressor uneori. Doar uneori pentru ca nu-mi place deloc ce-mi face, dar asta e, n-am mainile lui Jeff Beck care sa stie asa bine cu potul de volum.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

imi puteti recomanda un noise gate sau un noise suppressor ieftin...?ceva care sa-si faca treaba cat de cat...sa ma ajute sa scap de zgomot cand nu cant... :)

uitandu-ma pe net am gasit chestia asta...stie cineva ce-i poate capu'...? :)

anyone...? :)

 

cand nu canti inchizi volumul la chitara , e simplu nu ? sau /si pui pe pozitia 1+2 sau 2+3 daca ai chit tip strat .

 

Hm. Freelancer, tu esti numai tata de plod sau si canti? Chiar si componentele scumpe sunt zgomotoase. Boss CS nu e mai zgomotos decat un compresor scump. Alte probleme au Boss-urile, nu asta. Chiar si fara lant, un amp pe lampi cu gainul chiar daca nu e la max si single coil obisnuit e zgomotos. Fara nimic intre chitara si amp. Deci afirmatia ta cade. Sunt multi chitaristi care nu dau doi bani pe single coil-urile noiseless. Ma rog, cred ca am intrat deja in amanunte pe care numai cativa le pot intelege. Arta este de a manageria (exista cuvantul asta?) zgomotul. Avem un pot de volum pe chitara, cati il folosesc? Despre ala de ton cred ca nici nu are sens sa aduc vorba. Daca invatam sa cantam, invatam si treaba cu zgomotul, dar vorba lui Calin, maini de vanzare nu avem.

CernoBill postul meu nu e niciun atac la persoana ta, si eu folosesc suppressor uneori. Doar uneori pentru ca nu-mi place deloc ce-mi face, dar asta e, n-am mainile lui Jeff Beck care sa stie asa bine cu potul de volum.

 

abea dupe ce am postat am citit ,

 

orice noise-gat taie si sunetul corzilor asa ca daca zgomotul este mare taie foarte mult si din sunet ptr solo nu este ok , ptr un anume tip de "rhythm guitar" mai merge pe ici colo .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

deci...sa incep cu deci :P care lant audio...? :D am chitara, pe care o bag intr-un DigiTech Death Metal, si pe asta-l bag in amp/mixer...atat.pedala fiind nesimtit de high-gain, ma gandesc ca o fi normal sa am zgomot mare :) nu ma deranjeaza zgomotu' in timp ce cant efectiv, nu-l sesizez...dar cand ma opresc, nu ating nici o coarda...e groaznic :) ...chiar si cu volumul chitarei la minim :) in consecinta, mi-ar trebui un gate pentru a-l baga intre distors si amp, care sa-mi taie de tot sunetu' cand nu cant efectiv :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Despre e vorba de o chitara cu single-coil-uri, cred ca te poti gandi la o izolare a cavitatii, dupa instructiunile de aici. N-ar trebui sa faca zgomot daca volumul chitarii este la 0.

Link to comment
Share on other sites

si mai ieftin...avand in vedere ca ai o singura pedala...atunci cand nu cantzi ...dezactiveaza efectul:)si gata:)

 

nu e mult efort avand in vedere ca e numai una deci nu vad de ce sa nu iei in considerare:)

 

mult succes:)

 

si inca ceva...ai nevoie de tot gainul din pedala?incearca sa-l dai mai incet(eu il folosesc putin sub jumatate...si se aude si mai curat si mai bine)

Link to comment
Share on other sites

N-ar trebui sa faca zgomot daca volumul chitarii este la 0.

 

Si cu zgomotul termic al potentiometrului si al cablului plus EMI-ul de pe drum ce facem?

 

Oricum nu cred ca un gate e solutia ideala, trebuie luat pas cu pas:

 

- Ce chitara ai? Dozele sunt zgomotoase de fel?

- Daca scoti cablul si conectezi semnalul la masa (varful jack-ului la sleeve) tot ai zgomot? Atunci schimba cablul.

- Daca te plimbi prin camera se schimba nivelul si/sau natura zgomotului? Canta departe de monitoare, neoane, transformatoare etc.

- Vrei death? Ia-ti EMG-uri, Blackout-uri etc. :)

Link to comment
Share on other sites

damn...ma agit ca un Pepsi degeaba :D io uitasem ca in camera mea n-am impamantare...ma p*s pe ei comunisti :P e normal sa am zgomot cat casa...chiar si fara gain bazaie, d-apai cu distorsu' activat :)

probabil ca pe o priza decenta n-o fi atat de negru dracu' :) un noise gate ar fi in plus in cazu' asta...deci o sa renunt la el... ;)

multumesc tuturor pentru pareri :)

noroc :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

CernoBill, pedala o alimentezi cu baterie? Daca cumva o alimentezi cu traf, oare nu e bai cu trafu? Eu acum vreo 3 ani, cand mi-am luat primele pedale le alimentam cu un traf din ala de duzina, si baga un zgomot din retea de mureai incet, care nu depindea de volumul chitarii, sau al gain-ului, pur si simplu lua ceva zgomot din reteaua de curent. Noah, daca ai zgomot cu traf si nu ai zgomot cu baterie, recomand un traf Boss, Digitech sau Rocktron, care filtreaza curentul. Eu am Rocktron OnTap, si e insesizabila diferenta dintre asta si baterie, probabil si Boss si Digitech sunt la fel. Nici ue nu am pamantare, si cateodata uit sa dau drumu la noise gate, si cu humbuckere nu se simte zgomotul, la nivel de exersat acasa (se simte insa cand dau drumul si la compresor :) oricum, asta e deja 60-cycle hum, nu zgomotul de retea). Scuze daca nu am fost de ajutor si ti-am rapit timpul degeaba.

Link to comment
Share on other sites

citeste in alte topicuri si ai raspunsurile la mai toate sursele si problemele cu zgomotul....

 

daca ty ai zgomot si fara distors , prim asi prima data vezi ce nu-i OK .

 

Scrie aici amanuntit cum te legi tu si la ce ?

PC sa fie legat la pamantare ! , stai departe de monitor CRT , Transformatoare , Poti sa intercalezi intre efect si statie ( sau PC) o pedala de volum , cand nu ai de cantat reduci volumul .

 

Cuma am mai scris cu un noise gate ce taie tot nu se poate canta .

 

Iar daca pedela ta nu are reglaj de "gain" vinde-o repede la un fraier .si mai bine i-ti cumperi VOX amp- plug , ce are "Gain,Ton si Volum" si suna bestial .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

care pedale sunt mai zgomotoase digitech sau boss?Si de firma Exar ce ziceti am observat ca sunt f scumpe.si mai am o intrebare stiu ca nu este in topic dar na am un Sx custom hande made,nu are brum mare pe doze dar chestia cea ce ma deranjeaza foarte mult este ca face o microfonir foarte mare, deci la un amp de 15 wati pe tranzistori la volum de 5 6 cu un effect mai cu gain urla ca dracu chiar de la 2 metri

cea ce nu mi se pare inregula am patit de multe ori sa renut la melodi sau la distorsiuni pe scena din cauza asta.ma puteti ajuta si pe mine cu niste sfaturi?

Edited by Cristi03
Link to comment
Share on other sites

scuzati intruziunea... cel mai ieftin (si cel mai indicat) este sa faci in asa fel incat sa nu ai nevoie de un noise gate - adica sa folosesti si sa interconectezi corect toate componentele lantului audio...

Mibule pot sa am pedale d 340 d euro fiecare, daca am compressor intai :) oricum e noise cu el activat...eu inca astept o minune in domeniul ng-urilor

Edited by Archangello
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.