www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grindcore


ilun
 Share

Recommended Posts

gusturile nu se discuta...se cultiva...!!!

poate sunt eu mai ciudat...dar la ultimul video m-a apucat un râs nebun când i-am vãzut cum fac....oare imitã porcii?

iar din punct de vedere melodic...pana mea...nu sunt eu mare chitarist sau expert in teorie muzicalã....dar chitaristu ãla în afarã de vitezã....ºi aia la un moment dat necontrolatã....nu cred ca ºtie altceva....

umila mea pãrere!

 

Da ma amuza cand ii vad in rockoteca cu furii a la "porcul" ala. Se bat cu un pumn in piept si cu pumnu la gura se fac ca imita microfonu si is rai tare baietii. Si dupaia cand baga o melodie de la maiden baga aceeasi furie ca n-are nimica urechea lor nu face diferentierea oricum nu aud nota ei aud doar distorsu(daca se poate asa ceva).

Link to comment
Share on other sites

Nu mai merge sa-mi editez mesajul. In orice caz sunt cam luat la ora asta asa ca am facut o demonstratie despre cat de greu este sa produci muzica "brutala". In cateva minute e gata daca ai soft de tobe, guitar rig(implicit chitarA) si-un microfon la 50 de mii. Scuzati daca suna prea normal am incercat sa ies din patternurile muzicale pe cat posibil.

 

Link to comment
Share on other sites

baaahhh saracilor io fac topic ca sa va amuzati si voi va luati la p*#@ din cauza de gusturi si alte tampenii...acu pe bune, daca tot ne-am luat...vreau sa vad pe cineva care sa-mi zica cu mana pe inima ca asculta asa ceva acasa, in particular, la boxe la casti la ce o fi, gen cu asculti orice trupa normala...ca asa la un concert d-asta m-as duce si io ca sa vad ce dezaxati se desfasoara acolo. da vreau sa stiu cine chiar asculta asa ceva dintre voi, pt ca asa o trupa nu poti s-o iei decat in gluma, cine o ia in serios ori are o problema ori e bou vagon ( sau sunt sinonime?!?! ) :)

Link to comment
Share on other sites

baaahhh saracilor io fac topic ca sa va amuzati si voi va luati la p*#@ din cauza de gusturi si alte tampenii...acu pe bune, daca tot ne-am luat...vreau sa vad pe cineva care sa-mi zica cu mana pe inima ca asculta asa ceva acasa, in particular, la boxe la casti la ce o fi, gen cu asculti orice trupa normala...ca asa la un concert d-asta m-as duce si io ca sa vad ce dezaxati se desfasoara acolo. da vreau sa stiu cine chiar asculta asa ceva dintre voi, pt ca asa o trupa nu poti s-o iei decat in gluma, cine o ia in serios ori are o problema ori e bou vagon ( sau sunt sinonime?!?! ) :)

 

tudorele,nu stiu de ce,dar am presimitirea ca ti-ai luat multe injuraturi la faza asta:)))

Link to comment
Share on other sites

Nu mai merge sa-mi editez mesajul. In orice caz sunt cam luat la ora asta asa ca am facut o demonstratie despre cat de greu este sa produci muzica "brutala". In cateva minute e gata daca ai soft de tobe, guitar rig(implicit chitarA) si-un microfon la 50 de mii. Scuzati daca suna prea normal am incercat sa ies din patternurile muzicale pe cat posibil.

cel mai bun Grindcore de pe rgc.ro , nu mi-a placut textul mesajul a fost prea bland

Link to comment
Share on other sites

"""Nu mai merge sa-mi editez mesajul. In orice caz sunt cam luat la ora asta asa ca am facut o demonstratie despre cat de greu este sa produci muzica "brutala". In cateva minute e gata daca ai soft de tobe, guitar rig(implicit chitarA) si-un microfon la 50 de mii. Scuzati daca suna prea normal am incercat sa ies din patternurile muzicale pe cat posibil.

deahgrindbrutalwhatever.mp3 ( 1.33MB ) Number of downloads: 15"""

 

invatza sa canti death metal si dupaia sparge-te in figuri ca esti penal oricum!

eu ascult acasa brutal death si grindcore( nu dinala naspa ca ala din primul link), dar ascult si jazz, fusion, muzica clasica si cam orice gen de metal in afara de heavy beshit si power metal, iar asta nu inseamna ca is dezaxat sau whatever, mai dezaxati mi se par altii(era sa zic cine da mai bine nu...)

Edited by denis_symbiotic
Link to comment
Share on other sites

ar trebui sa se inchida topicul asta

de ce , este super educativ

 

am mai multi prieteni carora le plac unele trupe ( pe CD ) respevtis unele texte si unele hituri , i-am intrebat daca s-ar duce la un festival de asemenea muzica ce tine 3 zile ?

 

M-am intalnit cu prietenul si a inceput sa-mi povesteasca cum ca a primit DVD cu un festival de ....xxxcore ..si abea atuncea si-a dat seama ca nu exista mai nimic in afara de o forma , totul suna la fel toate trupele toate piesele .

 

Bineinteles ca trebuie un timp pana sa-ti dai seama despre ce este vorba.

 

Ca si xperiment apar multe forme muzicale multe feluri de structuri unele intr-o anumita interpretare mixare si aranjament suna chiar bine ...DAR ....apar 12876 de imitatori care nici nu vad nici nu aud despre ce este vorba , nici de deezvoltare nu sunt in stare dar nici macar de conservare acestia strica si tin in loc muzica .

 

Intotdeauna primul Hit ditr-o noua miscare este OK , restul este imitatie de prost gust , indiferent de genul si stilul muzical .

 

Am vazut si festival de blues ,,..s-a cantat de:" N " ori . Hootchy -Cootchy Man ...trupele de nici o culoare , eventual textulce mai era ceva , noroc ca a aparut Johny Winter ca si invitat intre negri si a cantat in sfarsit cateva bluesuri ca lumea.

 

Doamne fereste arta de imitatori ...DAR

Link to comment
Share on other sites

baaahhh saracilor io fac topic ca sa va amuzati si voi va luati la p*#@ din cauza de gusturi si alte tampenii...acu pe bune, daca tot ne-am luat...vreau sa vad pe cineva care sa-mi zica cu mana pe inima ca asculta asa ceva acasa, in particular, la boxe la casti la ce o fi, gen cu asculti orice trupa normala...ca asa la un concert d-asta m-as duce si io ca sa vad ce dezaxati se desfasoara acolo. da vreau sa stiu cine chiar asculta asa ceva dintre voi, pt ca asa o trupa nu poti s-o iei decat in gluma, cine o ia in serios ori are o problema ori e bou vagon ( sau sunt sinonime?!?! ) :)

 

 

:) Io ascult muzica d'asta cand mananc, ca sa imi pice bine la stomac :)

Dezaxat e, sa spunem, cam radical termenul... Dar ca sa asculti si sa iti placa asa ceva... trebuie sa iti lipseasca ceva pe acolo pe la motoras.

Link to comment
Share on other sites

Guest singuraticul

dupa mine...orice piesa buna tre sa transmita ceva.....

ce mama naibii transmit versurile astea si acelasi riff repetat de 10 ori+ un solo in care se face tapping si 2 arpegii si din nou riffu ala....poate or transmite si is io mai adormit...

 

nu cred ca e cineva dezaxat pe forum si cred ca e necesar ca fiecare se sa respecte pentru o buna intelegere...

apelez la bunavointa voastra si eu cred ca mai bine taci decat sa faci afirmatii gratuite....

umila mea parere.

acum tac si eu! bafta

Link to comment
Share on other sites

"""Nu mai merge sa-mi editez mesajul. In orice caz sunt cam luat la ora asta asa ca am facut o demonstratie despre cat de greu este sa produci muzica "brutala". In cateva minute e gata daca ai soft de tobe, guitar rig(implicit chitarA) si-un microfon la 50 de mii. Scuzati daca suna prea normal am incercat sa ies din patternurile muzicale pe cat posibil.

deahgrindbrutalwhatever.mp3 ( 1.33MB ) Number of downloads: 15"""

 

invatza sa canti death metal si dupaia sparge-te in figuri ca esti penal oricum!

eu ascult acasa brutal death si grindcore( nu dinala naspa ca ala din primul link), dar ascult si jazz, fusion, muzica clasica si cam orice gen de metal in afara de heavy beshit si power metal, iar asta nu inseamna ca is dezaxat sau whatever, mai dezaxati mi se par altii(era sa zic cine da mai bine nu...)

nu va mai ciorovaiti , pentru ce ? colegul a facut o piesa foarte buna , cu ritmica trebuia sa studieze 5 minute dar n-o fi avut rabdare .

 

chitaristi ( nu toti ) stiu doar ce este minim necesar in acest stil , canta in acordaje specifice ca sa le fie usor , acordaje ce se regasesc si la bluesisti .

 

miscarea aceasta nu intra la sectiunea muzica ci la un "hapening" , manifestare artistica unde se intampla ceva interactiv cu participarea publicului este o miscare asemenatoare cu cea Hip_Hop,House, Rap , doar ca folosesc alt mod de exprimare .Un hapening unde se aduna tineretul si se simte bine , nici la 10 la suta nu le place muzica aceasta doar o suporta caci este moda din gasca lor .

 

Nu-i altfel nici in alte stiluri si genuri , acasa asculti asa ceva numai daca esti chitarist si te intereseaza sunetul ritmul , un spectator asculta asa ceva acasa doar daca ii produce unele sentimente , amintiri de la un "hapening" altfel oricum dupa un timp vine alta moda .CD-urile ajung la gunoi sau uni le pastreaza dar cine stie daca le mai asculta odata .

 

dupa mine...orice piesa buna tre sa transmita ceva.....

ce mama naibii transmit versurile astea si acelasi riff repetat de 10 ori+ un solo in care se face tapping si 2 arpegii si din nou riffu ala....poate or transmite si is io mai adormit...

 

nu cred ca e cineva dezaxat pe forum si cred ca e necesar ca fiecare se sa respecte pentru o buna intelegere...

apelez la bunavointa voastra si eu cred ca mai bine taci decat sa faci afirmatii gratuite....

umila mea parere.

acum tac si eu! bafta

am remarcat si eu piesa cu "soloul" , chitaristul se strofoca sa faca si el un solo furtunos dar era total pe din afara , dar poate mai studieaza ..

 

Nu-i dezaxat nimeni , poate sa asculte oricine ce vrea este bine sa se faca o analiza la rece a oricarui fenomen muzical .

ca sa mai tragem niste concluzii.

 

De exemplu poti ajunge la concluzia ca nu eset nevoie de marii chitaristi si nici de copozitii super muzicale, toata treaba sa pici in centrul atentiei intr-o miscare din aceasta cat mai populara si raspandita la momentul potrivit si ajungi mare vedeta.( Hendrix a ajuns vedeta prin miscarea Hippie care l-a considerat un exponent de baza si au atribuit intelesuri antirazboi si pro hippy unor piese Hendrix la care autorul nici nu s-a gandit , mai tarziu a facut cateva piese pe aceasta idee) .Daca poti mai mult e OK daca nu ramai cu moda respectiva .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest singuraticul

mai Junk Yard ....tre sa incepi un topic nou cu ultima ta intrebare...fiindca e un pic mai metafizica....si chiar merita sa aflam definirea in viziunea tuturor de aici a muzicii.....asa ca astept un nou topic ca sa pot sa detaliez...aici suntem majoritatea off-topic...

 

incerc o mica definire a muzicii ...respectiv muzica e acel lucru care iti gadila urechile intr-un mod placut.( :) :) :) )..si iti trezeste anuminte sentimente...anumite refulari din subconstient...etc...

 

asta-i definitia mea...nu-i preluata de nicaieri....

Link to comment
Share on other sites

incerc o mica definire a muzicii ...respectiv muzica e acel lucru care iti gadila urechile intr-un mod placut.( :):):) )..si iti trezeste anuminte sentimente...anumite refulari din subconstient...etc...

 

asta-i definitia mea...nu-i preluata de nicaieri....

Nu te cred! :( Caragiale iti spune ceva?

Link to comment
Share on other sites

@kreaturul ... esti jalnic, penal si complet pe langa ritm ... nu ITI BATE JOC DE UN GEN MUZICAL doar ca tu nu-l INTELEGI!!!! intoarce capu si asculta BAMBi.... nu-s io mare fan grind/gore/grindcore ... da un death-grindcore mere oricand la o beuta ...

 

@kreatorul,razvanciub8a atitudinea voastra imi aduce aminte de cocalari(ca sa nu le spun manelisti ca chiar nu ma intereseaza ce muzica asculta) ... stiti voi aia care te urla pe strada ptr ca ai parul lung si cioc .... si nu pot ei in sinea lor sa inteleaga de ce porti bocanci in loc de ciocate sau ce dracu ar mai fi la moda .... ADICA DE AIA CARE-SHI PERMIT SA JUDECE ALTI OAMENI dupa ce muzica asculta ... sau canta ... vedeti-va de farfuria voastra si lasatzi alti oameni in pace ...

 

@AlexStrat69 ... de ce arunci cu insulte gratuite ... este un gen muzical ... cu tot cu formatii ... albume, turnee SI FANI !!! t-ai oprit matale pentru 2 secunde sa te gandesti in sinea ta ... CA POATE EXISTA OAMENI CARE chiar sa scoata bani din propriul buzunar sa vada un concert cu ei ... asta inseamna ca-s butzi aia care aplauda?!?! ca nu reusesti tu sa intelegi ce inteleg ei la muzica aia ... asta e partea a 2-a ... poate nici eu nu pot sa-i inteleg ... dar pot sa-i RESPECT ... nu m-ashi duce la un concert cu ei dak ar trebui sa fac un efort pentru asta ... cum ar fi sa iau un metrou, sau ceva ... dar la un DYING FETUS m-ashi DUCE !!

 

stati calmi ... playlistul meu incepe cu SRV, lynyrd skynryd, KANSAS muzica instrumentala de diverse natii si termina cu un tur prin toate genurile de rock si metal ... si in plus ... am cateva zile de cand ascult doar un fel de power cu versuri despre al 2-lea razboi mondial si impuscat nazisti .... (hai judecatzi-ma ... stiu ca vreti)

 

si apropo ... weekendu trecut m-am dus la un party d'asta de pitzipoance de liceu care se cred metaliste unde a trebuit sa ascult MINIMAL!!!!!! ... bine ca mi-am luat trotilu' de acasa ... IO nu inteleg minimal ... pe la un moment dat ... ma dadeam cu capu de un perede .. ca credeam ca ascult aceeashi piesa de 2 ORE !!!! dar crezi ca m-am luat de un FAN MINIMAL vreodata'n viatza mea ?? sa folosesc replici de genul ... nu pot sa inteleg oamenii astia .... sau astia au impresia ca fac muzica!?!?! INVATATI SA RESPECTATI ORICE GEN MUZICAL ... CHIAR SI MANELELE!!! si pt numele lui KAMISAMA nu mai judecati ORICE NU PUTETI SA INTELEGETI !!!!

 

hai pace ... si-un bilet dus la DESERTU NUCLEAR din partea mea :)

 

@denis symbiotic ... CHEERS MATE !!!

Link to comment
Share on other sites

@kreaturul ... esti jalnic, penal si complet pe langa ritm ... nu ITI BATE JOC DE UN GEN MUZICAL doar ca tu nu-l INTELEGI!!!! intoarce capu si asculta BAMBi.... nu-s io mare fan grind/gore/grindcore ... da un death-grindcore mere oricand la o beuta ...

 

@kreatorul,razvanciub8a atitudinea voastra imi aduce aminte de cocalari(ca sa nu le spun manelisti ca chiar nu ma intereseaza ce muzica asculta) ... stiti voi aia care te urla pe strada ptr ca ai parul lung si cioc .... si nu pot ei in sinea lor sa inteleaga de ce porti bocanci in loc de ciocate sau ce dracu ar mai fi la moda .... ADICA DE AIA CARE-SHI PERMIT SA JUDECE ALTI OAMENI dupa ce muzica asculta ... sau canta ... vedeti-va de farfuria voastra si lasatzi alti oameni in pace ...

 

@AlexStrat69 ... de ce arunci cu insulte gratuite ... este un gen muzical ... cu tot cu formatii ... albume, turnee SI FANI !!! t-ai oprit matale pentru 2 secunde sa te gandesti in sinea ta ... CA POATE EXISTA OAMENI CARE chiar sa scoata bani din propriul buzunar sa vada un concert cu ei ... asta inseamna ca-s butzi aia care aplauda?!?! ca nu reusesti tu sa intelegi ce inteleg ei la muzica aia ... asta e partea a 2-a ... poate nici eu nu pot sa-i inteleg ... dar pot sa-i RESPECT ... nu m-ashi duce la un concert cu ei dak ar trebui sa fac un efort pentru asta ... cum ar fi sa iau un metrou, sau ceva ... dar la un DYING FETUS m-ashi DUCE !!

 

stati calmi ... playlistul meu incepe cu SRV, lynyrd skynryd, KANSAS muzica instrumentala de diverse natii si termina cu un tur prin toate genurile de rock si metal ... si in plus ... am cateva zile de cand ascult doar un fel de power cu versuri despre al 2-lea razboi mondial si impuscat nazisti .... (hai judecatzi-ma ... stiu ca vreti)

 

si apropo ... weekendu trecut m-am dus la un party d'asta de pitzipoance de liceu care se cred metaliste unde a trebuit sa ascult MINIMAL!!!!!! ... bine ca mi-am luat trotilu' de acasa ... IO nu inteleg minimal ... pe la un moment dat ... ma dadeam cu capu de un perede .. ca credeam ca ascult aceeashi piesa de 2 ORE !!!! dar crezi ca m-am luat de un FAN MINIMAL vreodata'n viatza mea ?? sa folosesc replici de genul ... nu pot sa inteleg oamenii astia .... sau astia au impresia ca fac muzica!?!?! INVATATI SA RESPECTATI ORICE GEN MUZICAL ... CHIAR SI MANELELE!!! si pt numele lui KAMISAMA nu mai judecati ORICE NU PUTETI SA INTELEGETI !!!!

 

hai pace ... si-un bilet dus la DESERTU NUCLEAR din partea mea :)

 

@denis symbiotic ... CHEERS MATE !!!

no offence mate, dar alea nus genuri muzicale pt ca aia nu e muzica, e zgomot

Link to comment
Share on other sites

pai aici eu vb de aia pe care i-a pus ilun ... care ... is JALNICI .... celalalt video ( nu mai stiu ce eram parca aia cu fetusu ) suna a ceva, avea oarecare coerenta , iar Excrementory Grindfuckers am pe calc de cand lumea ... deci aici nu e vb de a judeca ceva ce nu intelegi .... e vb de oameni care canta bine si altii care nu .... a mai fost aceeasi discutie despre trupe de metalcore , cand a pus MrJackson o chestie care suna intr-un mare fel , spre deosebire de nush ce trupa care oracaiau bizar

Link to comment
Share on other sites

Guest singuraticul

c'mon fratilor....ce naiba...parca ati fi copii mici si v-ati masura in cine deseneaza mai frumos...sau mai stiu eu ce...

still raman la opinia ca aia nu e muzica..primul video....cel putin...iar al doilea...cu dying fetus....nu m-a impresionat...dar na...nu mai comentez....fiindca iar sare careva...

si nu va mai jigniti...!!!

umila mea parere

 

mda..e Caragiale....am jucat piesa aia acum vreo doi ani in rolul pedagogului... :)

Link to comment
Share on other sites

Genul asta muzical a fost analizat dintr-un punct de vede mai tehnic. Cum ca nu ar fi nimic special in el, nu e nici o greutate sa-l canti si o poate face orice om cu minim de cunostinte chitaristice. Ritmu ala...nu cred c-am vrut sa scot o piesa buna mai ales in 10 minute. Ideea era sa fie aiureala. Zici ca asculti Kansas. Baga un dust in the wind sa vezi ca in simplitatea sa e mult mai complicata ca grindu asta. Explica si tu cum "intelegi" acest gen muzical. In melodii frumoase iti plac versurile, iti da feeling, un solo te patrunde dar vreau sa vad cineva care asculta genul asta cu pasiune. E normal sa critic cand i se acorda prea multa atentie si vad atatia papagali care se duc la concerte sa fie cul sau sa-si elibereze nervii aia ce-i tzipa la concert care apropo au fost creati tot de melodii de genul asta. Manelistii aia de urla pe strada dupa rockeri n-au pic de cunostinte muzicale. Aici totusi e un forum de chitaristi si de oameni nelimitati de idei fixe si idioate. Cum te astepti sa aprecieze un manelar un gen de muzica cand ala habar n-are ce-i aia partitura. Dar cand un om cu ani de muzica in spate isi da cu parerea eu zic ca e cu totul altceva.

Link to comment
Share on other sites

din toata muzica asta am inteles primele 3 cuvinte clare: cocksucker, bitch si asshole. asta da muzica. mesajul este genial. muzica ma lasa fara grai. virtuozitatea si feelingul de acolo ma fac sa imi bag un deget in gura si sa fiu iar copil si sa ma autointernez la balamuc.

 

acum sincer sa fiu as putea sa fac si eu un gen muzical care sa fie plasat undeva intre hardore, softcore si gangbang? oare va sesiza cineva diferenta la pat?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.