www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Soft De Inregistrare/prelucrare Chitara


Recommended Posts

Mi-am luat de curand o chitara electrica si nu reusesc sa folosesc deloc acele AmpSim-uri sau programe ce utilizeaza pluginuri VST pentru a inregistra ceva... de fiecare data cand incerc sa le folosesc ma aleg numai cu un barait grozav.

Chitara o bag direct in intrarea Line in prin adaptor jack mare > jack mic.

 

Pe de cealalta parte, am un programel numit Free Mp3recorder cu care inregistram pana acum de pe microfon, iar cand am dat sa inregistrez de pe line in guitara, se aude foarte bine... adica curat, tonul ei. M-am hotarat sa folosesc aceasta tehnica pentru a inregistra, dar am vrut sa va cer o recomandare pentru programe folosite pentru a prelucra acele mostre audio pe care le obtin, de exemplu un program cu care sa transform acel clean inregistrat in diverse efecte, editand respectivul fisier audio. Aveti vreo recomandare?

Link to comment
Share on other sites

Guest Killdown

daca ai o placa de sunet buna....itzi recomand cu toata inima "guitar rig 2"......poti canta shi inregistra pe el...de la folk la metall.....orice...cauta "guitar rig 2"

Edited by Killdown
Link to comment
Share on other sites

subliniez si eu cubase sau nuendo dar, iti trebe o placa de sunet putin mai buna. de ex un m-audio sau emu.

 

da corect,am uitat ca nu are toata lumea.ah si uita de guitar rig,suna de parca ai da in niste sarme intinse in gard chiar si pe boxe profesionale si placa super

Link to comment
Share on other sites

da corect,am uitat ca nu are toata lumea.ah si uita de guitar rig,suna de parca ai da in niste sarme intinse in gard chiar si pe boxe profesionale si placa super

 

parerea mea ca softu tot soft ramane..nu va putea inlocui o scula analogica..sau na..un procesor de chitara..un soft de chitara care mi se pare f ok la ora actuala ii GTR3.uita si un demo .daca la incercat careva...poate sa ne zica parerea? :)

Edited by steve morse
Link to comment
Share on other sites

Pentru inregistrare, pe langa Cubase merge foarte bine si Tracktion 3 (care e mai eften decat Cubase). Personal recomand AT2 si nu GT3.

 

@steve_morse: softu' tot soft ramane si nu va putea inlocui o scula analogica... dar un procesor de chitara tot digital e, ca si softul, doar ca are convertori mai buni; daca ai placa de sunet (ma rog, convertorii, daca folosesti separat) si algoritmul DSP bun nu prea mai conteaza ca e soft sau hard (doar ca nu prea ai algoritmul bun)

Link to comment
Share on other sites

Guest theo233

cum fac ca sa inregistrez cu reapar

am pus negativu si imi apare cant record no tracks armed for recording

cum armez ????

Link to comment
Share on other sites

subliniez si eu cubase sau nuendo dar, iti trebe o placa de sunet putin mai buna. de ex un m-audio sau emu.

 

cat de buna ?

 

cum fac ca sa inregistrez cu reapar

am pus negativu si imi apare cant record no tracks armed for recording

cum armez ????

fiecare soft de record are in fiecare track 3 butoane , unul "R"rosu "record" , inca unul "S" (solo ) ca sa asculti doar acel trecjk la o editare cand ai mai mukte trackuri cu tobe , cbas , chit ritm, si "

M" (mute) sa poti opri suinetul al acelui track sa nu-l mai auzi daca ai altceva de inregfistrat sau mixat.

Link to comment
Share on other sites

Personal imi place mai mult Tracktion decat Reaper.

 

@Horil: si cu calitatea sunetului cum ramane?

 

nustiu... pe mine ma satisface... eu oricum sunt nou "in bresa guitarilor electrice" asa ca nu cunosc prea multe si nici nu am cinestie ce equipment... mi se pare ok calitatea sunetului; oricum nu prelucrez in real-time, nici nu stiu daca se poate cu programul ala; trag normal prin line in si editez dupa aceea fisierul aplicand efecte... asa fac.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.