www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel nr. 10 - votare si comentarii


felix
 Share

Votati  

22 members have voted

  1. 1. Finalistii sunt:

    • need_weed
      5
    • TB_TM
      2
    • burb
      3
    • un om
      10
    • Gix
      2


Recommended Posts

Sa comentez si eu cum trebuie... :)

 

need_weed - Foarte frumos. Ceva legat de compozitia primei partii de "refren" nu-mi place dar... nu stiu sa spun ce :)

TB_TM - Sunt multumit de tine ce repede inveti :) dar nasol ca ti-ai dat seama ca nu suna bine partea cu overdrive cantata cu doza neck si te-ai prins dupa ce ai postat cum se "regleaza" k-lumea FXbox-u :(

Burb - Destul de ok insa, cum ai precizat si tu la inscriere, te-ai cam "jucat" si nu ai o structura prea bine definita.

Gix - Ca intodeauna... foarte frumos; mi se pare foarte potrivita partea "heavy" dinspre final

Un_om - Compozitia frumoasa. Tonul kitarii e cam "tzipator"...

 

Pe cine votez... hmmm... probabil pe Gix dar le mai ascult pe parcursul saptamanii sa fiu sigur de decizie...

Link to comment
Share on other sites

Si eu l-am votat pe need_weed.

Mi-a mai placut tema lui Un_om dar intr-adevar cam tipator sunetul si pe alocuri prea aducea a solfegiu preclasic.

Bravo si lui TB_TM: era si un pian pe acolo? Dar era si ceva dezacordat, nu stiu daca era pianul sau chitara care suna ca pianul.

Burb - OK dar cred ca trebuie sa te organizezi mai bine.

Bumbacel... iar ai tras chiulu' !

Edited by Gix
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Din pacate nu am putut pune nimic saptamana asta deoarece am avut probleme cu net-ul :) .Si imi placea super mult negativul! :) :)

Link to comment
Share on other sites

L-am votat pe Gix. E singura piesa care mi-a placut. Pe celelalte nici nu am putut sa le ascult pana la capat.

 

 

Noi ceilalti candidati trebuie sa apreciem cuvintele tale ca pe o jignire, sau esti doar un om cu simtul umorului peste medie? :)

Link to comment
Share on other sites

Chestia lui TB_TM s-a pupat cel mai frumos cu backingul.. sa fim realisti.. Gix mi s-a parut pe dinafara, cu toate ca avea finalul ala rapid.. care desigur nu se pupa nici el cu piesa. Need_weed mi s-a parut cel mai slab.

hextraordinar...ms de incurajari si mie si lu gix...poate data viitoare o sa fii si tu mai explicit cu ceea ce tine de comentarii...vrem si noi sa stim ce e asa strigator la cer.

slab...mm...poate mai putin experimentat in domeniu

Link to comment
Share on other sites

pai...fa si tu "jignirile" mai subtil, mai finutz :)

nu zic ca nu sutn binevenite aprecierile/comentariile

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

dupa ce am ascultat de vreo 4-5 ori toate piesele, imi dau si eu cu parerea.

iata un fel de clasament, from bottom to the top:

 

burb - suna bine Gibsonu' ala negru, dar ai luat piesa ca pe o joaca, sau nu ai asa experienta la improvizatii, adica inca mai bajbai dupa trasee. oricum au fost fraze care mi-au placut, putine, dar au fost, mai spre final. la mai bine!

 

TB_TM - deh, canti cu o chitara care are dozele identice cu ale chitarii mele, si poate ca Guitar FX Box nu mai e de mult cea mai buna alegere, incearca si Guitar Rig, daca poate PC-ul tau sa-l "duca". se vede ca inca mai experimentezi, dar, sincer, avansezi bine pe zi ce trece, si asta vine mai mult de la ureche decat de la sculele pe care le ai, desi conteaza cumva si sculele. in afara de unele pasaje usor disonante (as zice eu...) te tii binisor in game si pe timpi, si e foarte bine, mai ales daca esti doar la inceput. bafta!

 

need_weed - nu as zice ca zgarie tonul ales, ca altii, ci poate ca ai pus cam multa "energie" in interpretarea unei piese care s-ar cere a fi mai dulce. parerea mea de rau e despre faptul ca nu ai cristalizat mai bine ideile, ca ar fi iesit altfel. te tii destul de bine pe timpi, dar nu e nici o fraza pe care sa o fredonez toata ziua... altadata nu te mai grabi sa postezi. nu strica sa fii mai exigent cu tine, asa vei mai reduce si din jignirile pe care ti le aduc cei din jur. bafta multa!

 

Gix - ca de obicei, sunetul e super si se simte maturitatea si controlul in improvizatie, dar parca n-a iesit chiar asa bine ca piesa de la duelul precedent. suna bine, dar nu stiu cat de potrivite sunt acele "power chords", poate ai vrut sa arati cat de mult seamana portiunea aia cu "Patience" de la G'N'R? dupa parerea mea, cea mai buna parte e ultima jumatate de minut. bafta multa si nu-ti pierde fair-play-ul, ca e pacat!

 

un om - daca nu te-ai fi incapatanat sa pastrezi tonul asta care este tot cam sarmos, si cu ceva mai multa acuratete la unele alergari (0:50-0:53, de exemplu), piesa ar fi fost dementiala! asa este doar... excelenta. daca ar vedea baietii cu ce chitara canti si in ce conditii, si daca ar judeca mai pertinent raportul compozitii+improvizatii/scule+efecte, poate ar da dovada de clementa in ce priveste sunetul chitarii. ce e adevarat, este ca nu doar lipsa timpului a facut ca sa nu fac si eu piesa pentru duelul asta, ci si faptul ca am fredonat foarte mult piesa ta si nu m-as fi putut abtine sa nu reproduc anumite fraze din ea. ai votul meu pentru cea mai dulce varianta de piesa, cea mai completa ca imbinare de stiluri, poate prima ta piesa exacta pe timpi si cu un numar insignifiant de note "dubioase". la mai mare!

 

felicitari tuturor pentru incercarile voastre! sper sa nu fi suparat pe nimeni de data asta. la buna (re)auzire!

Link to comment
Share on other sites

si eu...in fiecare saptamana astept negativu' nou sa trec la treaba...o sa incerc sa postez mai des, ca la celelalte am cam absentat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Opinia mea:

 

Need Weed, inceputul imi place foarte mult, e apropiat de ce aveam si eu in cap(si n-am reusit, rezultatele dezastruoase se afla la "Melodii cantate de noi 2".Aceeasi observatie ca si la altii totusi, refrenul nu se ridica la inaltimea celorlalte parti.De asemenea, efectul nu este prea bine ales, cam zgarie urechea.Felicitari!

 

TB TM, efectul suna chiar bine de data asta.Ai progresat foarte mult, bravo!

 

Burb, slabut efectul si volumul chitarii solo este prea mare fata de negativ.Ca si compozitie insa, daca intr-adevar te-ai jucat, dupa cum ai precizat, nu e rau deloc.Well done!

 

Un Om, doua observatii mi-au venit in minte inca din primele secunde:inceputl foarte reusit si efectul prea dur.La fel ca si la Burb, chitara solo are volumul prea ridicat.Oricum, foarte misto, felicitarile mele!Votul meu merge catre tine.

 

Gix, dragut, foarte dragut.Tapping-ul cam nefericit totusi.Felicitari!

 

Eh, sa zicem un "clasament": Un Om, Gix, Need Weed, TB TM, Burb.

 

Felicitari tuturor! :)

 

EDIT : Postul cu nr. 666 .....

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Eh, sa zicem un "clasament": Un Om, Gix, Need Weed, TB TM, Burb.

 

EDIT : Postul cu nr. 666 .....

 

multumesc bumbacelule pentru confirmare, doar ca eu am zis clasamentul de la coada la cap. :)

ma bucur ca de data asta am judecat corect, si top-ul tau confirma asta, pastrand, desigur, proportiile. hai ca dau acu fuga sa vad ce ai cantat tu :) , poate reusesc si eu sa fac ceva, ca e prea mijto backingu'.

 

cu sau fara edit: postul meu nr 55! :)

Link to comment
Share on other sites

Hop si eu pe fuga ... cam putintica lume ...

Burb ... eu zic ca te adaptezi destul de bine stilului piesei chiar daca improvizatia ta nu este peste tot inspirata ... totusi se simte ca este o improvizatie .. daca este altfel sa-mi spui si mie, banuiesc ca nu ai stat la ea sa lucrezi si ai tras din prima. Pacat ca nu-ti duci ideile pana la capat si ca mai scapi pe alocuri coarda sau tempoul. Bafta la urmatorul duel, ma bucur ca esti prezent si acolo.

Gix ... hmm .. este frumos tonul ales, putin dezordonat dar vad ca iti revii pe parcurs ... la tine se simte si mai bine integrarea in atmosfera piesei ... imi place la 2:35 cum schimbi tenta piesei dandu-i un pic de C.O.I. cu riff-urile alea, este un contrast frumos ... intentie frumoasa la 3:25 dar ... pacat ... sfarsitul frumos filat. Ai ceva sanse la duelul asta cred ...

need weed interesant mod de a intra in piesa, in forta, chiar bine trecand peste micile scapari ... atentie insa pe parcurs cum alternezi momentele de tensiune ... la 0:28 nu-mi place cu notele acelea cam nehotarate La-Sol-Re... eventual le repetai si adaugai ceva floricele acolo pe urmatorul ciclu de armonii. La 0:54 nu este rau dar chitara este prea tare, nu dau importanta acum prea mare volumului sau tonului chitarii dar pe viitor mai multa atentie daca poti. La 2:34 o intentie frumoasa dar neterminata... si la 2:47, pacat ca termini ideea la 2:58 pe o nota sau cu o formula nepotrivita (o nota sol cand armonia este pe re major..pacat) in fine .. toata lumea face greseli ... si eu ... interesant si finalul dar pacat ca nu ai filat chitara mai devreme.

TB_TM ... ma surprinzi placut, poate o sa zici .. ete fleosc ... cine-i ala sa-si dea cu parerea .. ai dreptate .. totusi stiu eu ce zic ... singurul sfat care pot sa ti-l dau este sa te concetrezi pe invatarea pozitiilor gamelor pe grif ... simt parca cum dezlipesti mai greu degetul de pe o coarda cantand intr-un fel de slide nefolosind gama care se intinde intr-o pozitie pe toate corzile .. nu stiu daca ma exprim corect dar cred ca ai inteles ce zic .. iarasi daca gresesc sa-mi spui .. nu-i bai. Si nu uita ca si pauza (aerul) are un rol important intr-o piesa. Ai intentii frumoase pe parcurs si mult feeling .. din pacate tehnica te tine rau in loc ... era sa zic ca ai gresit nasol la sfarsit dar era pisica mea care miauna in alta gama ... ai filat frumos totusi la sfarsit. Bravo!

Un om am ascultat piesa ta pana la sfarsit, timp in care am fumat 4 tigari ... dap ... fumez repede. O sa ma injuri cred si de data asta dar nu te votez pe tine cu toate ca ai cele mai frumoase pasaje... de exemlu nu stiu cati au auzit chestia de la 2:51 sau multe alte locuri in piesa in care ataci sunetul foarte bine. Ce nu-mi place este ca nu iesi din stilul oarecum "clasic" .. ma refer la unele paterne specifice ... in optimi sau alte valori de note, stricte si drepte, ca la scoala... asta cam taie din feeling si te trage in jos ... (asta a fost doar umila mea parere) ... in fine stiu ca nu ai timp si iara iti multumesc ca nu stai suparat si participi in continuare.

 

Gix ai votul meu ... Succes in continuare la toata lumea.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.