www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fumatul afecteaza?


Guest Lucifer
 Share

Recommended Posts

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest 9_lives_of_innocence

bei, se vede cand tutunul afecteaza un vocal doar cand vocalul e pretentios si are melodii in care trebuie sa faca pauze foarte rar, sau in care trebuie sa tina o nota foarte mult.... nu prea poate sa faca asta un fumator.... cine stie cunoaste....

:)

Edited by 9_lives_of_innocence
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Nu am avut rabdare sa citesc toate mesajele dar daca a mai spus cineva ce urmeaza sa aberez, ii cer scuze de pe acum...

Nu fumatul afecteaza ci inghetata si / sau ciocolata. Candva ma avantajau foarte tare bobmboanele de tip HALLS puternic mentolate. Puateam sa fumez inainte la greu, puteam eu sa fiu racit sa tusesc... Neh... luam o bobo d-aia si gata... Nu la fel se intampla cand mancam ciocolata sau mai stiu eu ce inghetata... Pararea mea... oricum fara vocalize de incalzire inainte de examen, concert, inregistrare nu prea faci mare branza. :)

Edited by Catalin S.
Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

heh, hai c-am avut eu rabdare :) si nu, n-a mai zis nimeni. am citit si eu ca dulciurile dauneaza, la fel ca si sucurile acidulate, lactatele, lichidele reci, lichidele fierbinti, alcoolul..hm.. did i miss anything else that makes life worth living? :) n-am inteles niciodata de ce nu-i buna ciocolata, si n-am observat nici un efect pe mine. reactionam diferit..

cat despre efectele nocive ale fumatului asupra organismului, majoritatea studiilor astora nu sunt stiintifice, ci statistice. si stim cu totii ca e imposibil sa izolezi factorii cand vine vorba de fiinte umane. vorba ceea, s-a dovedit statistic ca xx% din studiile statistice sunt eronate :)

Link to comment
Share on other sites

Pai dac-ar fi sa ne luam dupa statistici ar trebui sa ne lasam si de respirat iarna, sa nu cumva sa afecteze la corzile vocale! :)

In privinta fumatului, sunt absolut sigur ca afecteaza, si nu-i vorba de iritatii ale gatului si corzilor vocale, ci de reducerea capacitatii pulmonare. Asta nu se mai reface daca te lasi.

Mai, astia fumatori ca si mine, faceti de curiozitate un test cu spirometrul (parca asa ii zice; eu am facut unul in clasa a opta, ca asa se facea pe vremea mea :) ) si vedeti ce zice nenea doctoru'!

Link to comment
Share on other sites

heh, hai c-am avut eu rabdare :( si nu, n-a mai zis nimeni. am citit si eu ca dulciurile dauneaza, la fel ca si sucurile acidulate, lactatele, lichidele reci, lichidele fierbinti, alcoolul..hm.. did i miss anything else that makes life worth living? :) n-am inteles niciodata de ce nu-i buna ciocolata, si n-am observat nici un efect pe mine. reactionam diferit..

cat despre efectele nocive ale fumatului asupra organismului, majoritatea studiilor astora nu sunt stiintifice, ci statistice. si stim cu totii ca e imposibil sa izolezi factorii cand vine vorba de fiinte umane. vorba ceea, s-a dovedit statistic ca xx% din studiile statistice sunt eronate :)

 

Te bate-un gand fumator? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightelve

sunt absolut sigura k tutunu afecteaza vocea...am incercat...dupa cateva zile deja se simte...nu acelasi lucru mi se intampla si dupa bere, ba chiar cant mai bine :) eh, acu depinde de fiecare... a, si menta chiar ajuta [try airwaves :) ]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest gabi-mth

Depinde...de la individ la individ.Bunicamiu a fumat 50 si ceva de ani si n-a scapat de cancer,insa l-a facut in alta parte.(nu ca ar avea vreo legatura)

Oricum,dauneaza plamanilor,bine nu face,oricum.

Dependenta de tutun daca nu ma insel este "dictata" de stimulii produsi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andy Vasilescu

Afecteaza cel putin ambitusul, si nu e nici o autosugestie. M-am lasat anul trecut vreo 8 luni de fumat. Cand am intrat in studio am avut o surpriza chiar placuta :) imi zbura vocea pe undeva pe sus, intr-un mod foarte lejer (capatasem 2 tonrui in plus pe voce).

 

Sustain-ul de nota lunga poti sa-l faci si din "stomac"

Link to comment
Share on other sites

este extrem de ciudat... dupa juma de an de fumat, mentionez ca intr-adevar am pierdut citeva tonuri inalte (asa mare vocalist nu eram si eu oricum) insa am capatat oarecare posibilitate de a ma juca cu vocea pe joase ! :| Eu , care aveam probleme in a cinta bucati de folk joase ca voce, acuma ma distrez cu ele fara problema.

 

P.S. : fumez numai Carpati fara filtru :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Precizare : Robbie Williams fumeaza 4 pachete de Silk Cut Lights pe zi(majoritatea le stinge la jumate). Si da, canta chiar foarte bine. L-am vazut la Budapesta si chiar a cantat foarte bine(desi nu putem spune ca refrenul de la Tripping l-a cantat foarte bine - cei care stiu melodia stiu ca refrenul ii un falsetto stil Bee Gees)

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightwach

acum am citit si eu tot ce scrie pe aici .. pai ..... cam de un an fumez ocazional ........ adica .... sa zicem ... fumam la inceput o tigara - 2 odata pe saptamana ... maxim ...... in ultima luna am inceput sa fumez cel putin 10 tigari pe zi ... din .. ma rog... ceva probleme... ce am observat e ca mi s'a ingrosat vocea...si ... dupa o tigara -2 fumate am gatu mai putin uscat si pot sa cant 1 pic mai bine ...... daca fumez si si beau ... din cate am observat pe la inceputu verii (am fumat prea mult si am baut prea mult) .. am cam ragusit.... asa in cantitati mici nu am incercat ambele.... acum m'am lasat iar ... k nu ma mai lasa o anumita persoana ... :) da' ... oricum ..... nu zic ca fumatul afecteaza .... ci zic k fumatul modifica vocea .... pa'berea mea ... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest hazzard

poi da...fumatu iti fuute voceA...DAr daka aii vocea prea subtire poti sa te apuki de fumat :) ...iti faace vocea mai groasa...TRUST ME!

Link to comment
Share on other sites

in general tutunul, bauturile acidulate, reci, calde (peste masura) , inghetata afecteaza vocea

va sfatuiesc ca inainte de a canta sa nu mancati cu vreo 2 ore inainte

ca sa va intretineti vocea beti oua crude

ca sa va dregeti vocea consumati zeama de lamaie sau un paharel cu vin rosu la temperatura camerei

eu asa procedez (sunt si bas intr-un cor de barbati)

Link to comment
Share on other sites

.... fumez 3 pachete pe zi aproape .. citeodat ajung la 6-7 in 24 de ore daca nimeresc noapte alba ... ceea ce se cam intimpla 1 la 4 zile ori 5 .... Partea ironica .... pierd vocea daca las tzigarile ... am incercat de 2 ori .. suna ironic nu ?!?

 

dupa 8 ani de studiouri in care stateam si peste 24 de ore, am fumat cam maxim 4 pachete pe zi (80 de tigari)... ... pana la 120 .... eu zic sa mai scazi (eu dupa 4,5 vomam si sufletul din mine ...

 

Cat despre cat afecteaza fumatul...

... am fumat 7 ani incepand de la 21 la 29 (21 aprilie - 25 decembrie de craciun)

 

Probleme? B)

In afara de faptul ca de la fumatul in incaperi inchise (studio) am facut sarcoidoaza (niste ganglioni au zis ca ii afum prea mult si ca sa imi atraga atentia s-au umflat, asa incat sa mai pot respira doar cu 30% din capacitatea plamanilor, pt ca nu se puiteau misca si m-au facut sa stau 4 luni prin spitale. :)

 

Eeeh, ar mai fi faptul ca fumand si pe frig, schimbarea de temperatura brusca intre aerul rece si fumul incins, au plesnit si s-au rupt de la juma toata partea de sus stanga a danturii mele. ;)

 

Si inca nu am terminat de reparat la ei dupa 8 luni de mers la dentist (2 ori pe saptamana).

 

Ar mai fi si faptul ca daca sughit, dupa aproape un an de nefumat, imi vine un gust de tutun si un miros de bodega... :)

 

ceea ce ma bucura cel mai mult e ca nu imi mai frec degetele cu lamaie sa dispara maroniul de la tutun :)

 

era sa uit, pentru a fi siguri de ganglioni, m-au operat si au scos unul...

... si acum s-a dus suflul meu... adio voce.

 

Depinde, uneori fumatul face bine ( vocii, nu organismului:) ). Cica Robbie Williams fumeaza in jur de 3 pachete de Silk Cut pe zi ;)

 

sa vezi ce afise misto erau in spitalul Filaret:

 

"CANCER MENTOL (nu va lasati pacalit de MENTOL... ... tigarile au acelasi efect nociv si in varianta mentol)"

"ARTRITA LIGHTS (nu va lasati pacalit de LIGHTS... ... tigarile au acelasi efect nociv si in varianta lights)"

 

si erau 2 pachetre mari cu numele de CANCER si ARTRITA...

 

Ea ca si cum ai spune ca opium sau cocaina e mai lights decat heroina asa ca merge ...

 

in general tutunul, bauturile acidulate, reci, calde (peste masura) , inghetata afecteaza vocea

va sfatuiesc ca inainte de a canta sa nu mancati cu vreo 2 ore inainte

ca sa va intretineti vocea beti oua crude

ca sa va dregeti vocea consumati zeama de lamaie sau un paharel cu vin rosu la temperatura camerei

eu asa procedez (sunt si bas intr-un cor de barbati)

 

lamaia cam e acida :o

orice alcool rafinat e bun, berea si vinul iti dau "ragaielei", este indicat doar alcool tip coniac, votca etc. dar nu in exces ca nu vei mai putea sa stai in picioare sau sa vezi scrisul (ca vei citi textul si dupa 3 pahare, ca o sa il uiti cu gandul la ce mai era in sticla) :(

Edited by rynn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Mikaela

intrebare...ce sa fac?! eu puteam sa folosesc vocea de cap foarte bine si sa ridic f sus...m`am apucat de fumat de ceva mult timp...si vad ca at. can` incerc sa mai ridic cateodata ragushesc si se duce vocea si tre sa tushesc sa`mi revin...dak nu fumez incep sa tushesc mai tare si sa simt ca ma doare traheea... nush ce sa fac...ash dori un sfat... sa ma las de fumat ca sa`mi recapat vocea....dar ce fac cu tushitul?

Link to comment
Share on other sites

o sa fie o norma ca toate pachetele de tigari sa aibe afisata un dreptunghi cu inscriptia "fumatul ucide"nu porcarii gen "fumatul poate cauza boli daca este consumat in cantitati substantiale"(adica chestii pe care nu toti vor sa citeasca) mai bine asa simplu: "fumatul ucide"

cat despre afectarea vocii, uitati-va la concertu din sibiu a lu him...mai trage un puf, beeaaaaiiiibyyyy ddjooiiinn meeeaaah iiinnn deeaarrrthhhh, mai trage un puf,bleaaaaaarghhhh...you get the point,no? am fost in club what's up acum vreo 3 saptamani si imediat cum am deschis usa aia, m-a lovit valu de fum. era pur si simplu un nor acolo, il taiai cu cutitu. nu am putut sa stau nici 1 minut acolo, si ma gandesc acum cum dracu poate cineva sa stea acolo vreo 2 ore, cat dureaza un recital, daramite sa si cante, + sa mai traga cate un fum din tigara+ cate o dusca de bere/votca etc. eu unu in situatia asta nu as fi putut nici sa vorbesc inca vreo 2 zile...

pe bune acuma, tigarile sunt ca o sinucidere lenta, de-aia pentru masochisti, ca daca vroiai sa mori direct te aruncai de la geam :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dupa parerea mea, nu cred ca, o data "ingrosata" vocea prin tutun, ea mai poate fi adusa pe calea cea dreapta; sau daca se poate, numai cu ajutorul unui prof de canto si mult exercitiu. Nu vad ce persoana ar renunta la " o voce de cap" si la abilitatea de "a ridica foarte sus" pentru un moft daunator... Imi pare rau ca, din teribilism, se pierd o gramada de voci k lumea...

Am fumat si eu un pic, printr-a saptea/opta. Dupa cam o luna mi-am dat seama ca nu merita sa fiu "cool" asa. M-am lasat si acum pot spune ca o duc binisor cu vocea si, probabil, daca as lua niste lectii, chiar bine.

 

Lucifer: Lasa-te de fumat, ca la cati bani ai dat pe tigari, pana acu' iti luai draq Gibson :)))

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

eu as renunta la vocea de cap pt o octava in jos ...un Do mic spre exemplu

Nu-i de te targuit cu mama natura,,,poate te prosteste...tuh dai o octava sh ea itzi ia doua..X(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.