www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fumatul afecteaza?


Guest Lucifer
 Share

Recommended Posts

Guest pasarel

mie mi-e frica sa cant si dub dush de teama ca rade ala din oglinda de mine, adica nu sunt cantaret, dar ce zice hix ma face sa cred ca in cativa ani ajungem multi de pe aici sa scriem pe carnetele ca sa ne inteleaga restu.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Michael.Jhoan

Afecteaza, clar! Uite-te si la Freddie Mercury, ca vad ca se vorbea despre el. Ba i-a afectat vocea, chiar el a zis-o intr-un interviu. Spunea ca ii place ca i-a facut vocea mai aspra.

 

FUMATUL AFECTEAZA, dar nu neaparat in modul negativ. Fumatul nu este recomandat pt vocali. Vrei sa ajungi sa ai voce memorabila, de top...NU FUMA!! doar daca esti ceva exceptie, ceva geniu ce se naste dintr-un 1 miliard de persoane.

Link to comment
Share on other sites

am fumat dintr-a5a pana printr-a6a dar nu foarte mult. de prin iunie-iulie am fumat "regulat" sa zic asa si cica m-am lasat pe 7 februarie.

eh o perioada chiar m-am abtinut. acum insa... tot fumez. nu ca inainte ce-i drept. mai mult cand ies cu prietenii sau la o cantare ceva mai bag si eu cateva tigari. na...ieri...fu 1 mai... ocazie speciala ce sa ii faci ... am bagat un pachet intreg.

 

acum ca sa fiu ontopic. nu am si nu am avut niciodata voce. dar mi-am dat seama ca ceea ce se zicea pe paginile anterioare [ca nu iti mai poti controla ca lumea vocea] e adevarat. dupa cum am zis nu am si nu am avut voce... dar uneori simt ca vocea o ia asa razna. inainte mai puteam sa fredonez si eu cate o melodie ceva. dar vorba lui pasarel. acum imi e frica sa cant si sub dush cand sunt singur acasa de teama ca rade ala din oglinda de mine.

si evident ca afecteaza si performantele fizice [a mai zis cineva].

prin ianuarie dupa 15-20 minute din ora de sport ma dureau ingrozitor plamanii si ma taram la marginea terenului pana imi reveneam.

 

deci: DA, fumatul afecteaza!

Link to comment
Share on other sites

Guest dana29

fumez cam 1 pachet pe zi si nu am avut niciodata problema cu vocea in timpul unei cantari. mai rau este dupa aia pt ca incepe sa ma doara gatul :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest DrummerSoundwaves

Tom waitts atat am de spus - si trei pachete pe zi

 

FUMATUL dauneaza - dar conteaza si timbrul pe care il doresti - ex Tom waitts si mark Lenegan care au niste voci extraordinare

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Thorgrim

Ce pot spune despre fumat si voce?

 

E nasol frate, ti-o distruge... eu unul sunt smoker si studiez canto clasic.

 

Imi suna vocea, nu zic ca nu, dar cand incep sa ti se adune flegme in gat... iti suna ca o banana, asa ca cine doreste sa aibe o voce buna sa se lase din fumat... Acesta nu iti face vocea mai groasa... mai degraba ti-o estompeaza, ti-o face mai ragusita... si crede-ma, e naspa la ceea ce fac eu.

 

In al doilea rand, fara suparare, atat ambitus aveti, atata folositi, nu fortati... mai ales ca fumat + alcool + abuz de coarda inseamna noduli vocali... iti mai pocneste unul... nu mai poti vorbi, iar de cantat nici nu mai spun. Credeam si eu acum doi ani cand m-am apucat de fumat ca imi va face vocea mai "metal" si nu a fost asa, imi pare rau ca nu pot sa ma las. So - fumatul = moarte curata

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.