www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fumatul afecteaza?


Guest Lucifer
 Share

Recommended Posts

  • 8 months later...
  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ia mai zi, ca zici bine. :)

 

 

pai nu? freddie mercury e idolul meu si sper k intr-o zi sa cant ca el. avea 8 octave si fuma si se droga in fiecare zi...baga droguri cu prietenii lui la petreceri de 25000 de dolari. oricum chestile astea orice rockstar le-ar fi facut...si sa nu uitam de fete...dadada...si de baieti :)

Link to comment
Share on other sites

pai nu? freddie mercury e idolul meu si sper k intr-o zi sa cant ca el. avea 8 octave si fuma si se droga in fiecare zi...baga droguri cu prietenii lui la petreceri de 25000 de dolari. oricum chestile astea orice rockstar le-ar fi facut...si sa nu uitam de fete...dadada...si de baieti :)

 

 

Si ce inseamna asta? Ca e bine? Unde l-au dus toate astea? In groapa! Ca a fost si e este un artist desavarsit, de acord, dar o viata dezordonata si plina de excese nu au decat o singura finalitate.... Vezi ca daca iti place asa mult si daca mai e si idolul tau (doamne, si mie imi place la nebunie vocea lui, dar din fericire eu cant ca o curca...), watch your back!! :)

Link to comment
Share on other sites

Aia e sigur ca si-a trait viata la maxim. Uitati-va la ce concerte memorabile a avut.

Eu sunt convins ca nu a regretat nimic din viata lui.

 

Oricum nu din cauza tigarilor a murit.

Link to comment
Share on other sites

Guest comunicare_pe_care
pai nu? freddie mercury e idolul meu si sper k intr-o zi sa cant ca el. avea 8 octave si fuma si se droga in fiecare zi...baga droguri cu prietenii lui la petreceri de 25000 de dolari. oricum chestile astea orice rockstar le-ar fi facut...si sa nu uitam de fete...dadada...si de baieti :)

 

@taba

 

Freddy Mercury nu avea 8 octave cum nici tu nu ai cum sa ai 6 octave... :) Freddy avea 3 octave jumate. Pentru mai multe detalii, uita-te aici http://www.f-mercury.com.ar/frames_eng.htm.

 

Pentru a afla cum se calculeaza octavele, mergi la un profesor de canto, sunt convins ca vei avea multe de invatat. Si avea 3, 5 octave cu tot cu falsetto...Mariah Carey are 5 octave. In principiu, la barbati conteaza octavele cantabile (pe care se canta cu voce plina, nu in falsetto, gen Traistariu, falsetto poate sa canta orice barbat).

Link to comment
Share on other sites

fumez de 5 ani, sunt bariton/bas dar desi fumez destul de mult am inceput sa mai castig cate o nota in sus...trebuie sa exersezi, dar nu sa fortezi...rabdare...am o raguseala in voce dar si pe aia am invatat sa o contrlez si pot canta si cald s dur...de alune sa va feriti inainte sa cantati...trust me...atasez si o piesa cu vocea mea de vara trecuta...e la misto piesa si cam fac pe betzivul la inceput:D

Just_If....mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Doktor Adolf

Fumatul nu afecteaza vocea folosita in stiluri cum ar ; blues , hard rock , heavy metal,etc Poate fi adevarat pentru interpretii de muzica clasica unde claritatea reprezinta un aspect extrem de important pentru acel gen muzical. Fumatul nu poate distruge sau afecta ceea ce nu exista de la bun inceput. Coverdale , Dio , Rodgers chiar si Halford fumeaza. Am citit un post in care un membru il descria pe Axel Rose ca un tip cu plamini de otel. Baietelul ala nu are voce. Sa va intre bine in cap lucrul asta. Axel a vrut pe parcursul intregii sale cariere sa-l copieze pe idolul lui , Dan McCafferty de la Nazareth , caruia i-a si propus spre sfirsitul zilelor in GNR , sa faca un duet pe piesa Hair Of The Dog , invitatie pe care ultimul a respins-o politicos. Axel a fost un produs al hard rock-ului american de la sfirsitul anilor 80, inceputul anilor 90. Axel a reprezentat o impostatie vocala si nu o voce adevarata si asta din simplul motiv ca nu are voce. Nici nu mai stiu cite concerte au cancelat pt ca sus-numitul era cu gitul in pioneze. Cind nu-ti cinti vocea naturala e greu sa rezisti vocal. Nu stiu daca voi aveti vreo idee dar GNR nu s-a spart din cauza niciunei neintelegeri muzicale dintre Slash si Axel. S-au spart pentru ca Axel si-a pierdut vocea.Va spun asta dintr-o sursa sigura. Oricum , celor care il plac vor fi poate deranjati de comentariile mele. Sper sa poata trece peste totusi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Fumatul afecteaza vocea mai mult sau mai putin...aici depinde de persoana. De ex Lemmy nu ar mai fi avut vocea aia daca nu fuma cat a fumat si cat fumeaza incontinuare...un ex asemanator ar fi Abbath de la Immortal..care are vocea identica cu a lu lemmy(la cantat)...pp ca majoritatea stiti cand a cantat abbath cu sodom cover dupa ace of spades....si ala fumeaza in draci. Ideea e ca in general fumatul IN CANTITATI MARI!! itzi ingroasa vocea...dar cum s-a mai zis itzi paradeste plamanii...la voce clean nu prea te afecteaza fumatul...la growling(intr-o oarecare masura)..iar la screeching te ajuta sau nu te ajuta...maj vocalilor de black metal fumeaza, ca cica obtii alt ton. (cel putin pe mine ma ajuta)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest miriapod

ajuta, vorba ta, poate obtii alt ton, dar n-as recomanda asta daca as preda growl :) ala e un anumit fel de-a canta, nu-s voci distruse de prea mult fumat, ar fi prea usor :)

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

unii imi ziceau k fumatul chiar e bun pt solistii de metale ( k cica iti da raguseala aia care suna fain la mai multe tipuri de metal) dar nu-i adevarat raguseala aia o poti dobandi prin exercitiu... si nu-ti distrugi plamanii si n-o iei nici "pe aratura" cu psihicul

 

cat timp merge metalu' imi mai trebui doar 3-4 beri si sunt in forma ... :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Tovarasi, cu respect, o bauturica, ceva (Jeanne Dalia Curta a mentionat, in treacat, romu'), cel mult si-n cel mai bun caz ajuta, nu iti face dansa vocea. Idem pentru fumat; desigur, daca vreti scuze ca sa v-apucati, pentru ca v-ati apucat sau pentru c-o sa va apucati, ziceti, taica, in foru' vostru interior si nu aicea, va roaga Chiperiul. Ascultati la @miriapod, @Andy Vasilescu et al., ca stiu dansii, daca n-oti asculta la mine.

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine

Sunt fumator...recunosc, nu pot sa zic ca am voce sau ca am avut vreodata, deci nu pot sa zic ca am pierdut ceva din pct asta de vedere, insa in timbrul vocal se simte diferenta fata de cand nu fumam, plus ca, de ceva timp in coace nu mai pot nici sa fac mult efort fizic, daca alerg 100 de metrii scuip tot ce am mancat in ultimele 2 luni.

 

Eu am o propunere, ca om care stie ca afecteaza fizic rau de tot si a simtito pe pielea lui...SA NE LASAM DE FUMAT SI APOI SA DESCHIDEM TOPIC REFERITOR LA CAT DE IDIOTI ERAM CAND FUMAM. Oricum partea cu lasatul se poate sa nu fie asa de usoara, sa nu uitam ce a zis Mark Twain: "A te lasa de fumat e cel mai usor lucru posibil. Doar eu m-am lasat de 100 de ori pana acum". Parerea mea e ca aici conteaza de organismul fiecaruia, insa sper sa nu fiu singurul cu initiativa de a se lasa de fumat!

Link to comment
Share on other sites

Asa baieti... lasati-va de fumat ! Fumatul intr-adevar..da acea raguseala.. si cel putin..solista noastra dupa ce a fumat a reusit sa cante melodii care erau inainte prea jos.. insa bine ca s-a lasat.

P.S: am ras 5 minute cand am auzit ca freddie atingea 8 octave :)))) inca 3 note si facea tot pianu` meu

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest wild child

fumul din cluburi e moartea vocii pe scena...mi-am propus ca atunci cand mai iesim la rampa sa achizitionam ventilatoare,pentru ca in bombele astea din bucuresti nu exista notinuea aer conditionat sau locuri speciale de fumatori.eu am fumat vreo 5 ani greu de tot si apoi m-am lasat brusc.atunci cand fumam aveam intr-adevar vocea mai groasa,si acum ca nu mai fumez incep sa iau si inalte ,insa reziduurile de tabac de pe corzi au ramas si imi dau batai de cap,pentru ca ragusesc brusc in timp ce cant si vocea suna un pic ruginita.am inteles ca reziduurile astea nu se mai duc cu totul niciodata asa ca aviz amatorilor de fumuri,daca vor sa-si pastreze vocea ,sa faca bine sa isi schimbe modul de viata

Edited by wild child
Link to comment
Share on other sites

Pe bune? Reziduurile raman? Daca ma apuc de fumat si de baut o sa am o voce ca a lui Tom Waits sau Leonard Cohen? :)

Cafeaua afecteaza?

 

Lemmy a avut laringita cand era tanar. De aici si "vocea". :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mah fumatul afecteaza in functie de genul pe care il canti(io metal). Eu de exemplu fumez de 2 ani si nu am nici o schimbare in voce...sau cel putin nimeni nu a observat si nici atat eu.

Edited by furcku
Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

bun hades azi e a 5-a :()

 

eu nu fumez si am o voce de parca nu as avea e clar eu nu am coiul in voce B))) cred ca ma regasesc in chitara si bass

 

 

hai hades hai hades suntem cu tine :) :) :) ajungi u intr-un bar sa bei o bere sau un mic party si tot o sa tragi =)))

Link to comment
Share on other sites

eu incerc sa ma las B) am deja 4 zile :)

 

Felicitãri!!! :) Cred cã ai ales unul dintre cele mai bune lucruri pentru sãnãtatea ta! :)

Când ai nevoie de o încurajare poți sã-mi scrii un e-mail...

Pânã scapi de obicei e greu... apoi te vei bucura... fãrã fum! :(

 

on-topic:

Nu aº fuma chiar dacã toatã lumea ar zice cã fumatul ajutã vocii.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Rosebud

Hmmm....chestiile asta cu fumatul presupun ca sunt pur si simplu prea discutabile...

Intr-adevar, eu de cand fumez am reusit sa cant fara probleme piese pe care inainte aproape ca nu le percepeam (de exemplu Tracy Chapman - Give Me One Reason in tonul original...inainte poate la octava sa visez sa o cant, acum ajung fara probleme la toate notele de jos)... Tot de cand fumez am prins o ragushala in voce pe care cu timpul mi-am si exersat-o ca sa o pot controla pe care o pot folosi pe piese gen Deep Purple sau James Brown...

 

Chestia la mine cu fumatul este ca inca sper ca nu sunt dependenta...

Fumez cam 5 pachete de tigari la 7-8 zile (daca e sa ies o seara in Club dau gata unul intreg) si dupa o schema de genu': 5-6 luni fumez, 2-3 ma las pe parcursul unui an... :)

 

Partea negativa e ca parca am țâvnã in gat....imi vine des sa tusesc asa scurt, din gat ca simt corzile si gatul in general foarte incarcate...In schimb nu imi oboseste vocea intr-un concert, dar incep sa ma doara picioarele... :) )....varsta, maica, varsta...

Edited by Rosebud
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pt. ca lately am tot am avut probleme cu vocea am fost la un foniatru. N-am avut mare lucru insa ... corzile vocale putin iritate si niste perle semne ale unor viitori noduli. Asa ca am facut pauza vocala completa timp de 5 zile alaturi de niste exercitii cu foniatrul pt. a acoperi mai bine vocea in general, exericitii pe care trebuie sa le fac 2 luni de acum inainte. L-am intrebat si am aflat urmatoarele :

 

- apa PLAAAAAATA cat mai multa in fiecare zi.

- daca aveti rinita tratati-o pt. ca duce la uscarea corzilor

- COLA/ FANTA/SPRITE/ BAUTURI ACIDULATE = mizerie in gat din cauza refluxului gastric instant pe care-l cauzeaza. Am renuntat la cola acidulata si pt. prima oara dupa mult timp m-am trezit dimineata cu gatul curat.

- Curatatul gatului prin faimosul sunet mhm - mhmmmmmm e rau, se lovesc corzile pac si e grav. Daca aveti senzatia de mizerii in gat bagati apa plata.

- Fumatul usuca corzile, atata tot, nu e chiar grav insa poate duce la probleme combinat cu alte excese. ( Mai bine pauza )

- Laptele in ziua cantatului sau inainte duce la cresterea vascozitatii mucoasei laringiene deci ... nu-i bun.

- un umidificator in camera in care se doarme si se sta cel mai mult e excelent.

- Folosirea corzilor false in cantat/vorbit = NO NO !!!!!!!!!! REPET, NO NO ( asta daca tineti la voce( daca aveti la ce :)) ) ). Deci grr-iturile curului si toate alea = NO NO. O sa ziceti stai ma ca-i Steven Tyler de la Aerosmith care tipa de 30 ani ca nebunu si n-are nimic.....da ...ala are o armata de foniatrii in spate si s-a operat cel putin o data si nu pt. ceva minuscul.

- De asemenea va recomand tuturor un control la 2 luni la foniatru.

- Mancaruri picante, inghetate si altele de genu cat de multe vreti, in cel mai rau caz o sa va irite faringele.

 

Na ..daca am uitat ceva o sa revin.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.