www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fumatul afecteaza?


Guest Lucifer
 Share

Recommended Posts

Guest Lucifer

am cunoscut mai demult pe cineva care cica se lasase de fumat pentru ca ii afecta vocea...

acea persoana era o EA, si era vocalul unei formatii.... ma gandeam ca ar putea fi adevarat doar pentru vocalurile feminine, nu si masculine (avand in vedere ca bon scott de la ac/dc fumeaza...ville vallo de la him la fel...exemple sunt multe)... voi ce zvonuri ati auzit de treaba asta?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

E clar ca fumatul afecteaza negativ mai mult decat corzile vocale. Chestia asta in majoritatea genurilor muzicale si la majoritatea artistilor nu e considerat chiar un lucru bun, dar mai exista si cativa care cred ca e mai cool sa nu-ti mai poti cotrola vocea. De obicei fetele care sunt vocal intr-o formatie au un stil de interpretare care solicita mai mult corzile vocale in sensul de performanta si de aceea isi dau seama mai repede cat de mult le afecteaza vocea fumatul. Eu unul am fost fumator inrait si nu stiu cat de mult mi-a afectat vocea dar stiu cat de mult ma bucur ca nu mai fumez.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

În principiu da, e demonstrat ºtiințific faptul cã fumatul afecteazã ºi abilitãțile vocale. Totuºi existã ºi excepții, Cesaria Evora le trage pe rupte ºi totuºi are voce. Bine, asta nu înseamnã cã recomand cuiva sã fumeze, ci pur ºi simplu cei ce fumeazã o fac pe propria piele.

 

A, da, nu mai pun la socotealã cã fumatul afecteazã plãmânii, care sunt "cutia de rezonanțã", deci fumând pierzi mult ºi din forța plãmânilor.

Link to comment
Share on other sites

Ma intreb ce voce ar avea Lemmy daca n-ar fuma. Vile Vallo mi se pare ca merge pe fumat mai mult ca atitudine - si, sa fim seriosi, ce voce superba de cantat are el?

 

Stiu ca Bruce Dickinson a intrerupt un concert Maiden pentru a le cere celor din primul rand sa-si stinga tigarile.

 

Bonnie Tyler nu fumeaza, ea a avut o problema medicala la la corzile vocale :)

 

Totusi, Slash fumeaza si canta de rupe.. aaa stai el e chitarist :)

Link to comment
Share on other sites

Guest RipperC

Plecati cu tigarile voastre de aici... :)

Adevarul este ca fumul de tigara este un adevarat "terminator" pentru vocea mea.

Dar ce sa-i faci, traim in Romania, daca le ceri intr-un club sa stinga tigarile cat timp canti te injura, so you just live with it.

Edited by RipperC
Link to comment
Share on other sites

E o impresie gresita ca fumatul iti da o voce mai guturala si mai charismatica asa...

Tot ceea cu ce te "ajuta" este ca nu iti vei mai putea controla vocea la volume mari si mai ales in tonalitati extreme (joase sau inalte). Pentru vocalisti ca Axl si Hetfield care au voci foarte puternice nu cred ca ia ajutat prea mult fumatul. S-au nascut cu plamani sanatosi in primul rand. Fumatul in timp scade performantele vocale. Eu unu am acasa un concert cu GNR cand Axl se cam duce in balarii cu vocea. Cred ca la sweet child of mine da nu sunt sigur. In fine.., credeti-ma ca Jhon Lee Hooker nu are vocea pe care o are de la fumat.

Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

Eu nu stiu sa va spun daca dauneaza sau nu (vocii ma refer), dar pot sa va povestesc din propria experienta.

Cand am inceput sa cant cu trupa din care fac parte, si asta acum 4 ani, fumam. Pot sa zic ca un pachet la 2 zile. A fost prima mea trupa 'adevarata' cu care am 'invatat' ce inseamna sa canti pe scena. Iar fumatul devenise o obisnuita. Ajunsesem sa fumez in timp ce cantam. Vocea era la fel. Ei bine, dupa vreo 2 ani, m-am lasat de fumat brusc. Si odata cu asta, parca am mai pierdut un 'ceva' din vocea de dinainte. Nu mai era atat de puternica, parca nu mai avea culoare, sau nu stiu... poate asa mi s-a parut mie atunci. Poate era doar obisnuinta vocii intr-un anume mediu si intr-un anume fel, etc.

Ei bine, dupa un an jumate m-am reapucat din nou de fumat, am fumat cred cateva luni si nu se mai simte nici o diferenta. Totul e in mintea noastra. Totul depinde de cum gandim.

Acum nu mai fumez pentru ca stiu ca nu am nevoie de tigara si stiu ca nu trebuie sa fiu dependenta de un 'obiect' si totusi, rezist in fumul insuportabil din cluburile pe unde cantam. Desi la inceputul concertului imi vine sa tusesc non stop. E mult mai rau sa fumezi pasiv, in timp ce canti mai ales. Pentru ca tu ai nevoie de mult aer ca sa faci asta, si inchipuie-ti ce e in plamanul tau dupa doua ore de concert.

Cat despre aburul de scena, acesta imi usuca ingrozitor gatul si nu il suport deloc. Degeaba beau apa, ca gatul ramane tot uscat si nu mai pot urca vocea. :)

Link to comment
Share on other sites

Plecati cu tigarile voastre de aici... :)

Adevarul este ca fumul de tigara este un adevarat "terminator" pentru vocea mea.

Dar ce sa-i faci, traim in Romania, daca le ceri intr-un club sa stinga tigarile cat timp canti te injura, so you just live with it.

...e o tara si o societate de fumatori. Principala grija ...smokin' without purpose.., da in fine asta e ideea probabil cu fumatul asta. Eu nu sunt impotriva lui atat timp cat nu deranjezi pe altii da oricum pentru cine urmareste sa ajunga la performante vocale nu cred ca e cea mai buna idee.

Mazdrunka.., tu nu fumai chiar mult 1 pachet la doua zile da am cunoscut oameni care incercau sa fumeze cat mai mult(de genu 2-3 pachete pe zi) ca sa aiba o voce mai dogita. Vocea in registru normal nu sufera modificari de timbru.

Eu am facut liceul intr-un liceu de muzica, si cei de la canto cand aveau concursuri sau chestii de genu asta stateau cu batista la gura cand ieseau afara si se fereau de orice factori de genu praf, frig, fum..., si chiar le afecta vocea.

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

ceva interesant despre fumatul pasiv:

 

Fumatul pasiv consta în inhalarea fumului de tigara al celor din jur. Fumul de tigara al fumatorilor viciaza mediul înconjurator. Doar 15 % din fumul de tigara este inhalat de cel care fumeaza, restul de 85% îl poti inhala chiar tu!

 

Fumul de tigara contine particule fine si gaze, peste 4000 de substante chimice; multe dintre ele sunt daunatoare sanatatii, cel putin 60 dintre ele sunt cunoscute ca putând cauza cancer. Gazele includ: monoxidul de carbon si gaze otravitoare.

 

Stiai ca expunerea la fumul de mâna a doua:

 

Creste riscul de deces prin boli cardiace cu 30%

Creste riscul de cancer pulmonar si provoaca circa 40.000 de decese / an în SUA

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

raspunsul meu ar fi: fumatul afecteaza vocea; depinde daca tu esti multumit sau nu de modul in care a afectat vocea

 

mda,dar din pacate afecteaza si sanatatea....si bag mana in foc ca nu o face in bine.... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Azraelle

de-acord cu ce s-a scris mai sus , dar eu , personal , nu pot canta *tare* si bine [adik , 'sa ma tina'] daca nu am fumat inainte ziua respectiva... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Lucifer

Doar 15 % din fumul de tigara este inhalat de cel care fumeaza, restul de 85% îl poti inhala chiar tu!

 

cred ca ai gresit la procentaje...daca ar fi cum zici tu nu as mai simtzi nevoia sa fumez cand ma duc in localuri unde e fum de-l tai cu cutzitul....k ar fuma altzii shi ptr. mine :)

Link to comment
Share on other sites

Mie chiar mi-e sila in ultima vreme sa mai merg prin cluburi si prin alte zone dastea pentru ca din punctul asta de vedere sunt absolut infecte taote... fumul asta ma tampeste. Si aici e diferenta mare intre noi si restul.N-o sa vezi in Europa asa ceva. Fumatul este permis numai in zone special amenajate incat sa nu-i deranjeze pe restul...

 

Mirosul de tigara n-a iesit din mine nici dupa 2 bai in urma la ce-a fost acu 2 zile in Big Mamou... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

La mine camera are un aroma de alcool si tutun...Tutunul de pe haine de obicei, alcoolul de la...nevermind. :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

de-acord cu ce s-a scris mai sus , dar eu , personal , nu pot canta *tare* si bine [adik , 'sa ma tina'] daca nu am fumat inainte ziua respectiva... :)

 

Oare fumul de tigara iti incalzeste corzile vocale? Raman la impresia ca treaba asta cu tigarea inainte de cantat face ceva ce un alt exercitiu specializat ar face mult mai bine si mai sanatos :)

Link to comment
Share on other sites

Oare fumul de tigara iti incalzeste corzile vocale? Raman la impresia ca treaba asta cu tigarea inainte de cantat face ceva ce un alt exercitiu specializat ar face mult mai bine si mai sanatos :)

Sunt de acord cu tine ... fumatul cu siguranta afecteaza in timp timbrul vocii dar nu in sensul cel bun. Sunt fumator doar si nu vocalist ... oricum stiu ca este un viciu de care te lasi mai usor mai devreme decat dupa 20 de ani. De multe ori o idee, sa-i spun fixa, de genul "fumatul ingroasa vocea sau o face mai puternica" face pe multi sa treaca cu vederea peste alte posibile afectiuni foarte grave care apar in timp ... chiar daca nu pare asa, suntem destul de sensibili ... este de ajuns sa se rupa o veriga in structura noastra si ... hmmm .. sunt patit. Iote cine dadea sfaturi ... :)

Link to comment
Share on other sites

mah sigur ca sunt o groaza de vocalisti buni care fumeaza... dar la fel exista vocali excelenti care n-au luat in viata lor o lectie de canto :)

 

pentru mine e la fel de clar ca lectiile/exercitiile ajuta ca si faptul ca fumatul dauneaza. vocea e un dar pe care-l poti cultiva sau il poti degrada...

 

my 0.02 :)

Link to comment
Share on other sites

Guest RipperC

Tigara este rea si fumul daunator. In plus, cred ca am chestii mult mai bune de facut pe zi pt 3-4 lei (asta la cine fumeaza un pachet/zi, ca stiu persoane mult mai "experimentate").

 

Dintre toti vocalistii pe care eu personal ii admir sau ii consider my personal gods, NICI MACAR UNUL NU FUMEAZA. Si personal, cred ca daca ai face parte dintr-o formatie care este mai tot timpul in turneu (cu show-uri la o zi-doua unul de celalalt), nu ai face fata bagand tutun in tine cu nemiluita.

O fi altfel cand faci parte dintr-o trupa care are o cantare pe luna...

Link to comment
Share on other sites

Eu nu sunt fumator, m-am apucat de fumat intr-a 5-a cu toti colegii de atunci dar am fost singurul care m-am lasat dupa ceva saptamani... Eu nu tin morala la nimeni in legatura cu fumatul pentru ca e problema lor, fiecare face ce vrea cu sanatatea lui.

 

Singurul lucru care ma deranjeaza este starea in care ajung majoritatea localurilor intr-o seara de weekend datorita aglomeratiei, fumului si lipsei de aerisire ca la carte... Daca ar fi un motiv pentru care as spune la toti sa nu mai fumeze ar fi exact asta, fumul intens dintr-o incapere de la care ma ustura ochii si d-abia mai pot respira, si care e, evident, nesanatos pentru toti, fumatori si nefumatori "alike".

 

Misto ar fi daca ar introduce o lege pentru a interzice fumatul in orice fel de incapere, parca a fost o tentativa pe undeva prin lume nu ?

 

In legatura cu vocea, nu stiu, oricum prea sanatos nu poate fi. Trebuie sa va documentati nu sa va intrebati ce vocalisti fumeaza si cat de bine canta. Oricum, as tinde sa cred ca tigara mai mult dauneaza vocea decat "o ajuta", fumatul inaintea cantatului cum spune Azraelle nu poate ajuta decat prin auto sugestie.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

.... fumez 3 pachete pe zi aproape .. citeodat ajung la 6-7 in 24 de ore daca nimeresc noapte alba ... ceea ce se cam intimpla 1 la 4 zile ori 5 .... Partea ironica .... pierd vocea daca las tzigarile ... am incercat de 2 ori .. suna ironic nu ?!?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.