www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cat repetati la chitara in fiecare zi?


Guest juvina
 Share

Recommended Posts

Eu repet aproximativ daua ore pe zi de luni pana vineri si peste 3 ore in weakend.Voi cat timp repetati si cat considerati ca este cel mai bine?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Lucifer

2 ore pe zi e minimu' necesar sa te mentzii in forma la chitara.... mult mai important insa e CE inveti in alea 2 ore...

acuma depinde de tine cat de mult vrei sa repeti, cat de bun vrei sa ajungi si in cat timp, daca vrei sa faci din chitara un mod de viata sau sa il tii doar drept hobby....

Link to comment
Share on other sites

In medie? cam 10 minute pe zi si se simte. Timpul este o chestie foarte presanta pentru mine. La astea 10 minute nu am pus cele minim 2 ore de la repetitii insa care le fac aproape zilnic :)

 

ca paranteza, am un dvd cu dream theatre, si acolo e un interview parca cu sunetistul lor, si zice ca Petrucci este incredibil, si ca de cate ori are 5 minute se furiseaza intr-un colt si mai repeta nitel :):)

Link to comment
Share on other sites

Io cam trag chiulu mai nou, cant cam 1-2 ore odata la 2-3 zile dar mai cant shi cate 3-4 ore la repetitii de 2 ori pe sapt :)

Tu iti permiti ca nu esti incepator dar de exemplu mie ca incepator imi trebuiesc minim 1-2 ore pe zi.

Link to comment
Share on other sites

maestre,daca iti place chitara pe bune,si nu te apuci sa repeti ca mde,au zis aia de pe forum care cica sunt mai buni :) ,atunci repeta de fiecare data cant ai timp.daca intr-adevar iti place chitara nu o sa te plictisesti si o sa gasesti ce sa repeti,cum zici tu.o sa repeti pana iti cad degetele,si o sa canti in continuare.as vrea eu sa am atata timp liber pe cat vreau eu.lasa ca o sa ajungi si tu la bac :)( ,in fine,nu cred ca e un numar magic pe care trebuie sa il atingi in ore.muzica nu e o formula matematica,sigur exista aceste game,intervale etc,dar ele au rolu de a-ti deschide orizonturi.nu incerca sa urmezi un tipar anume.nu exista.malmsteen zicea intr-un filmuletz,ca incerca o chestie la chitara si nu ii iesea asa cum o facea respectivu asa ca a gasit o cale proprie usoara lui s-o faca pe chitara.in loc sa cauti formula magica,canta bre,canta orice iti place,fa game fa exercitii,simte-te bine cu chitara ta.asta e important,nu sa cronometrezi cat ai repetat ca sa zpui porma pe sait,iete bre,eu repet 5959 de ore in 24 cate are o zi.ce tare sunt.mult noroc

Edited by jacksonman
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu pot spune ca am un numar de ore pe care trebuie sa-l parcurg cu repetitiile zilnice.In general, de cand vin de la scoala si pana ma culc, cu cateva exceptii, stau cu chitara in mana, mai zdranganesc ceva nou, ma mai joc pe niste melodii/negative, mai inregistrez ceva...gasesc eu.

Link to comment
Share on other sites

bai juvina, in loc sa deschizi cinshpe mii de threaduri inutile si enervante, mai bine apuca-te naibii de cantat odata. repeti cat poti. si cand simti ca nu mai poti si ca te doare mana sau ca te plictisesti, mai repeti inca o ora...

Pai daca nu sti eu m-am apucat de cantat !!!

Link to comment
Share on other sites

Glass.. calm :) Era destul daca i se spunea ca este o chestie subiectiva care tine de fiecare-n parte. Cu cat canta mai mult, cu atat este mai bine. Eu nu am voie sa iau mana de pe ea o zi ca ne certam... apoi nu mi se mai leaga nimic (nu ca mi s-ar lega mare lucru, dar diferenta se observa). Eu unul sunt mai lent si zdrangan in jur de 1,5-2 ore pe zi, timp in care incerc sa repet toate tehnicile pe care le stiu(la cat de putine sunt, mi-ar ajunge si 2 minute). Ma mentine :)

Link to comment
Share on other sites

Mah fratzilor, apropo de atitudinea unora: unde-i spiritu comunitar? Daca omu pune o astfel de intrebare inseamna ca e incepator, si k o comunitatea ce suntem, ne comportam k atare, nu ne uitam de sus, nu facem shtouri la adresa lor pt ca asemenea lui am fost si noi.

Revenind, problema e una stringenta la modu de viatza pe care unii i-l au, si aici ma refer la cei care muncesc, au obligatii si chiar familie. Cand esti in ipostaza in care de-abia ai timp sa mananci, dormi vreo 5-6 ore pe noapte, ati vedea de hobby-ul tau numit chitara e ceva care trebuie facut cat mai bine in acel timp f scurt care i-l ai la dispozitie. Degeaba (sau la mishto) credeti ca Petrucci se furisheaza intr-un coltz cand are timp si mai exerseaza ceva?

Si apropo de el, in Wild Stringdom (si nu numai) omu' dezbate pe larg aceasta problema, el propunand un exemplu de folosire cu eficientza a timpului.

Daca ai o ora la dispozitie, spre exemplu, un program fain ar fi:

 

1)Right and Left-hand synchronization (20 min.)

-de obicei exercitii de warm-up de genu celor postate de mine in threadu "warm-up bible"

 

2)Scales (20 min)

-G major, third position (5 min)

-G minor pentatonic, third position (5 min)

-G Dorian, third position (5 min)

-G Mixolydian, third position (5 min)

 

3)Arpeggios (20 min)

-Am7, second position (5 min)

-Am7, fifth position (5 min)

-Am7, seventh position (5 min)

-Am7, twelfth position (5 min)

 

Concluzionand: nu e neaparat nevoie de 70 de ore pe zi de practica, ci de eficientza in timp cat mai redus. Altfel ajungi sa-ti raneshti degetele sau sa te blochezi in casa.

Parerea mea.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

2-3 ore pe zii cand am timp... daca te lasi de chitara un an ea te lasa patru! E foarte important. Mai ales din proprie experienta: eu cantam deja in trupa si le vindeam la baeti reghin modificate drept nu stiu ce Ibanez... ma dadeam mare si tare, ma priveau ca pe Satriani... unul din acei baetei *au trecut deja 6 ani* acum ma ingroapa!!!

E important sa intelegi ceea ce faci la chitara! Daca faci o majora de sus pana jos gandeste-te si la ce note apesi si incearca sa le identifici pozitia pe grif si logica. Mai studiaza si theorye putina ca ajuta.

Muzica este totusi matematica curata...

 

Ma intreb ce armonii fac aia care canta pe sferturi de ton...:)

Link to comment
Share on other sites

Chestia asta cu repetatul pe zi depinde si de imprejurari. Majoritatea dintre voi aveti formatie si imi dau seama ce iese la repetitii. Mai mare dragul sa repeti cu o trupa intreaga. Eu unul n-am si pot sa va spun ca dupa vreo 40 min maxim de game si alte alea deja ma plictisesc. E naspa sa n-ai un acompaniament acolo, acompaniament uman. Pe negativ e altceva... Daca aveam si eu o trupa si stiam sa cant calumea repetam si 5-6 ore fara probleme si fara plictiseala. Acum stiu ca o sa ma luati cu expresii "daca-ti place chitara nu-ti mai trebuie nimic", dar sa fim seriosi. Nu e chiar asa...

Link to comment
Share on other sites

Chestia asta cu repetatul pe zi depinde si de imprejurari. Majoritatea dintre voi aveti formatie si imi dau seama ce iese la repetitii. Mai mare dragul sa repeti cu o trupa intreaga. Eu unul n-am si pot sa va spun ca dupa vreo 40 min maxim de game si alte alea deja ma plictisesc. E naspa sa n-ai un acompaniament acolo, acompaniament uman. Pe negativ e altceva... Daca aveam si eu o trupa si stiam sa cant calumea repetam si 5-6 ore fara probleme si fara plictiseala. Acum stiu ca o sa ma luati cu expresii "daca-ti place chitara nu-ti mai trebuie nimic", dar sa fim seriosi. Nu e chiar asa...

Ai perfecta dreptate aici.Si eu sunt in situatia asta deoarece ma apuc sa canti la chitara melodii de la diverse formatii mari si ma plictisesc deoarece lipseste ceva.Nici acele melodii care le canti la voce si schimbi 3 acorduri nu imi plac.Vreau sa devin chitarist nu vocalist si caut melodii care merg bine la chitara chiar daca nu am formatie.

Link to comment
Share on other sites

Trupa hmmmm... eu niciodata nu am putut sa fac o piesa cu trupa si nici sa repet.

Fiecare facea acasa cate o "pesa" si ne ajutam reciproc sa o punem in practica. La sala nici nu auzi instrumentul tau, deci dai buleala sigur. Repetita la chitara (dupa umila mea parere) este sa faci acele game corect, cu accent, cu sentiment sa asculti fiecare sunet in parte sa sune cum trebuie...ori in haosul din salile de repetite nu e cazul. La sala se mai intampla ceva: apare la un moment nevoia de a te lua dupa cineva. Sigur ati cantat piesele ba mai repede ba mai incet *ca tempo*, si din luarea asta unuia dupa celalalt iese o miorlaiala, esti atent la ceilalti sa incerci sa te sincronizezi..sunt alte chestii care se lucreaza la o repetite.

Chitara se face acasa, cu atentie si dragoste, se studiaza se alea alea... eheheeeeee... si tot degeaba :)

Link to comment
Share on other sites

io creca voi nu repetati bine daca spui ca e haos la repetitii si nu iti auzi instrumentul. in alta ordine de idei, nu poti nici cu repetitii de 5-6 ore. am trecut si prin perioade d-astea cu o trupa la un momentdat cand trebuia sa facem rapid vreo 2-3 piese pt un concert si le aveam lucrate dar nu erau finalizate si oboseala acumulata de la munca plus statu in sala inca enspe mii de ore nu e ceva bun. repetitiile nu ar trebui sa fie mai mult de 3-4 ore. daca sunt mai lungi ori esti foarte disciplinat si faci pauze la intervale regulate ori apare atitudinea de hai sa frecam **** ca oricum mai avem 10 ore de stat aici. cu repetatul acasa... fiecare repeta cat vrea si cum vrea si dupa cat timp are. am mai spus asta pe un alt thread... daca te-ai plictisit de game si rahaturi nu-i nimic, uita-te la un film dar nu lasa jos chitara. stai si exerseaza in continuare la digitatie. sau incearca sa canti peste melodiile altora, din mai multe genuri muzicale. nu numai rock. orice. asa inveti sa combini diferite treburi. oricum, fiecare e in ritmul lui. am vazut oameni care canta dupa 4 ani la fel de bine ca unii care baga de 10. conteaza doar cat interes iti dai. atat.

Link to comment
Share on other sites

Guest novakane

Symbolic unii oameni exerseaza mai mult de 4 h :) . De ex prietena mea e la conservator la instrumentul vioara si exerseaza in medie intre 6-8 h pe zi inclusiv sambata si duminica. Perseverence is the key :).

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

e tare interesanta discutia ...eu nu cronometrez cat repet . Dar in fiecare zi cant cu o alta trupa ( de pe calculator evident) . Azi poate am sa cant peste the rasmus (tre sa ma invat un pic pe asa numitul nu metal... sau cum dracu s-o numi). Deci imi fac un playlist cu ceva albume de prin calculator si bag pana se termina. Cat despre un program rational de game si arpegii... nu prea mai am rabdare ... incerc sa le introduc pur si simplu in piesele peste care cant. :) ( poate ca nu este asta calea ... nu stiu)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.