www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi #2


cearny
 Share

Recommended Posts

@ Raskolnikov si Baumwolle ... (asta asa ca mi-a fost pomenit numele) ... Baumwolle face totusi de foarte putin timp chitara ... si face parte tocmai din categoria persoanelor pentru care o mare parte din acest forum exista ... Prezenta lui de atata vreme pe forum ma face sa inteleg ca este interesat de acest forum si ca isi doreste cu adevarat sa invete chitara ... nu cred ca de pomana a fost numit moderatorul unei sectiuni a forumului. Posturile lui au fost uneori cam acide .. la inceput, recunosc, nu prea imi placea nici mie cum posteaza .. ma refer la replicile lui mai acide ... in timp insa, mai ales dupa ce l-am cunoscut personal pe la concerte, mi-am dat seama ca este un tip de treaba si ca vrea sa invete chitara ... mai are mult dar asa cum sugerezi si tu ... are nevoie de multa vointa. Imi pare rau ca a sters tot ce a postat pana acum aici pe forum ... sper totusi sa ramana prezent aici pe forum si mai sper ca in curand o sa inteleaga ca mesajul tau nu a fost unul rautacios ... sper sa-l ambitioneze mai mult si chiar poate candva ... sa-ti multumeasca pentru "scuturatura" asta. Baumwolle nu prea are incredere in el si nici in muzica lui ... cu toate ca uneori pare "increzut" ... nu este asa ... cred ca incurajarile mele i-au prins bine ... cred ca si ce i-ai spus tu ii prinde bine ... hmm .. ce sa zic ... astept rezultatele de la el. Ca o mica paranteza ... piesa postata ultima oara de el nu mi s-a parut chiar asa de "ingrozitoare" ... avea doar "semnatura" lui ... asa cum stie el acum sa semneze .. am auzit si lucruri mult mult mai rele ... si asta in concerte pe afara.

 

Cu toate ca posturile voastre nu prea ma privesc ... mesajele voastre m-au iritat la inceput ... am tras aer in piept totusi ... si am luat partea buna a mesajului ... Incearca si tu Baumwolle sa faci asta.

 

Ma supara tare mult un lucru (nu stiu daca are legatura cu zona zoster pe care o suport acum, si nu cred ca asta a generat-o ... ) totusi ... cand vine cineva mai avansat, cu multe piese cantate bine ... vezi leo2pop ... cei care sunt la inceput, incepatorii sa zicem, sunt nemultumiti ... in loc sa sara in sus cu intrebari .. bai! .. da tu cum faci chestia aia?, sau de ce ai facut asa?, ce progresie armonica ai acolo? .. sau mai stiu eu ce .. se aude asa un glas ... "duuuuute tata de pe forum ... ", daca vine unul mai slab, incepator ... nimeni, nici macar din cei avansati, nu sar in sus cu sfaturi utile ... iar cei care primesc totusi sfaturi gasesc mereu un motiv sa nu faca cum trebuie ... off ... nu stiu de unde naiba vine "mandria" asta si daca este chiar asa de buna precum se spune.

 

@Un Om .. :) frumos cantec "Solace" .... primavara spui? ... hehe .. cam asta as vrea sa-mi inspire acum .. ufff

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

si eu mi-am sters toate piesele de pe forum (e la moda acum),dar nu de draci,orgoliu sau mai stiu eu ce.am vrut sa mai aerisesc un pic spatiul pentru ai' mai buni. :) oricum nu le mai lua nimeni...

 

si mie mi-a placut piesa lui "un om" ! bravo,mai!

Ca si mult ai postat ... nu-mi spune ca le repostezi dupa ce le declari la ADA :) Te astept cu sufletul la gura cu piese noi. Daca tot a venit vorba de sters cred ca sunt doar doua persoane care ar elibera spatiul de pe server .. eu si .. ma rog .. hehe .. stie el ... Daca chiar sunt probleme in sensul asta, cu spatiul pe server, sper sa ne sesizeze cineva ... Cred totusi ca in cazul tau a fost altceva ... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

@ Raskolnikov si Baumwolle ... (asta asa ca mi-a fost pomenit numele) ... Baumwolle face totusi de foarte putin timp chitara ... si face parte tocmai din categoria persoanelor pentru care o mare parte din acest forum exista ... Prezenta lui de atata vreme pe forum ma face sa inteleg ca este interesat de acest forum si ca isi doreste cu adevarat sa invete chitara ... nu cred ca de pomana a fost numit moderatorul unei sectiuni a forumului. Posturile lui au fost uneori cam acide .. la inceput, recunosc, nu prea imi placea nici mie cum posteaza .. ma refer la replicile lui mai acide ... in timp insa, mai ales dupa ce l-am cunoscut personal pe la concerte, mi-am dat seama ca este un tip de treaba si ca vrea sa invete chitara ... mai are mult dar asa cum sugerezi si tu ... are nevoie de multa vointa. Imi pare rau ca a sters tot ce a postat pana acum aici pe forum ... sper totusi sa ramana prezent aici pe forum si mai sper ca in curand o sa inteleaga ca mesajul tau nu a fost unul rautacios ... sper sa-l ambitioneze mai mult si chiar poate candva ... sa-ti multumeasca pentru "scuturatura" asta. Baumwolle nu prea are incredere in el si nici in muzica lui ... cu toate ca uneori pare "increzut" ... nu este asa ... cred ca incurajarile mele i-au prins bine ... cred ca si ce i-ai spus tu ii prinde bine ... hmm .. ce sa zic ... astept rezultatele de la el. Ca o mica paranteza ... piesa postata ultima oara de el nu mi s-a parut chiar asa de "ingrozitoare" ... avea doar "semnatura" lui ... asa cum stie el acum sa semneze .. am auzit si lucruri mult mult mai rele ... si asta in concerte pe afara.

 

Cu toate ca posturile voastre nu prea ma privesc ... mesajele voastre m-au iritat la inceput ... am tras aer in piept totusi ... si am luat partea buna a mesajului ... Incearca si tu Baumwolle sa faci asta.

 

Ma supara tare mult un lucru (nu stiu daca are legatura cu zona zoster pe care o suport acum, si nu cred ca asta a generat-o ... ) totusi ... cand vine cineva mai avansat, cu multe piese cantate bine ... vezi leo2pop ... cei care sunt la inceput, incepatorii sa zicem, sunt nemultumiti ... in loc sa sara in sus cu intrebari .. bai! .. da tu cum faci chestia aia?, sau de ce ai facut asa?, ce progresie armonica ai acolo? .. sau mai stiu eu ce .. se aude asa un glas ... "duuuuute tata de pe forum ... ", daca vine unul mai slab, incepator ... nimeni, nici macar din cei avansati, nu sar in sus cu sfaturi utile ... iar cei care primesc totusi sfaturi gasesc mereu un motiv sa nu faca cum trebuie ... off ... nu stiu de unde naiba vine "mandria" asta si daca este chiar asa de buna precum se spune.

Poate am fost un pic cam dur, cateodata le trantesc in fata, nu am

vrut ca Baumwolle sa-si stearga piesele. Nu ma asteptam la reactia

asta, credeam ca nu o sa ia in seama post-ul meu (oricum nu era obligat sa-l citeasca).

Sper sa nu se lase de chitara din cauza mea ci dimpotriva sa se apuce de treaba mai tare.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu a zis nimeni nimic de spatiu atunci e de bine :) Piese sa fie

Tocmai .. sunt sigur ca daca erau probleme in sensul asata ar fi aflat toata lumea ... imi pare rau totusi sa constat ca cei care si-au sters piesele au facut-o in general fara sa gandeasca inainte ... hmm .. ce ar fi daca un artist mare si-ar retrage discografia de pe piata ca nu mai are chef sa aduca placere unei majoritati ...

 

Repet pentru Baumwolle dar si pentru ceilalti ... luati critica ca pe ceva constructiv ... chiar daca doare uneori.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

:):):(

... cred ca ar trebui un pic detensionata atmosfera pe aici. Am ambalat si eu doua cintece intr-unul B) ...de fapt e un "tot" dar are doua parti.

... Pacat ca v-ati sters cintecele - era munca voastra si de fapt starea voastra in acele clipe! Recunosc ca si mie mi sa intimplat sa ascult cintece care nu mi-au placut, prost concepute, sau rau inregistrate... dar le-am ascultat cu aceiasi placere ca si pe celelalte care mi-au placut din prima. E foarte adevarat ca pe unele le mai ascult si acum, pe altele nu... iar altele chiar le-am sters ;) .Acum, sigur ca intervine si felul omului de a fi... unii spun ce gindesc, altii nu... unii sint mai diplomati, iar altii complect lipsiti de tact... Nu vreau sa fac un proces nimanui, dar artistul [in general] e foarte sensibil si vulnerabil totodata. As putea spune ca se poate "da in cap" oricui cu foarte mare usurinta - dar trebuie sa ai darul de a o face si de a minui sensibilitatea "lui" - constructiv. In fine... ca de obicei toata lumea are dreptate si adevarul e undeva la mijloc!!! :)

Ia, mai bine ascultati-l pe BlocA6 si mai descretiti-va fruntile!

Link to comment
Share on other sites

E adevarat, uneori duritatea unei critici (chiar si justificate) poate atrage dupa sine o reactie aproape de neinteles...dar dincolo de absolut orice trebuie sa ramana dragostea fata de muzica, fata de instrument, asta ar fi suficient ca sa mentina individul pe drumul devenirii...

......................................................................................................

Multumesc frumos pentru "Solace"!

Si, daca imi dati voie, vreau sa mai postez ceva, e mai mult o idee de bt...

Nico_Deep_inside_the_dream.mp3

Link to comment
Share on other sites

In primul rand vreau sa-l felicit pe un om pentru piesa frumoasa de mai 'nainte :) .Sunt de acord cu michel2233 in ce-l priveste pe Baumwolle. El nu trebuie sa se descurajeze indiferent de ce spun altii! Eu cred ca e cu adevarat pasionat de ce face chiar ca poate unele piese sunt mai lipsite de inspiratie sau cu unele greseli de tehnica. In timp problemele astea se pot rezolva, sunt convins.Nu toti forumistii pot fi la acelasi nivel si poate asta ii da un '+' forumului: unii pot invata de la altii iar altii poate ii mai invata ceva pe cei care-s mai la inceput (chiar si un sfat cred ca poate fi de folos). Perseverenta lui Baumwolle mie personal imi place si il sfatuiesc sa posteze in continuare dar mai ales sa cante! PACE!

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

... două improvizaţii pe backing-uri de blues. prima e pe un backing mai vechi, cu chitară re-lucrată şi de data asta cu un nume. al doilea fişier reprezintă un solo de vreo 5 minute, deşi nu pot să spun că îmi place aşa de mult să o lălăi (decât pe melodii mai pink floyd-ish poate).

spyked_blue_days.mp3

spyked_saturday_jam.mp3

Edited by spyked88
Link to comment
Share on other sites

Frumos .. frumos ... bravo spyked prietene ...

Leo2pop ... lasa gandul ala ... si fa doar muzica ... :) ... e mai sanatos ...

Un om astept si o sarba de la tine ...

 

Postez si eu o piesa din amintiri .. a lui Gheorghe (Benson) parca .. acum vreo 15 ani se canta in draci ... nu-i stiu numele si cu toate ca am mult Benson nu am dat de ea ... pun si negativul ei poate atrage pe cineva ca-i usurica ... mai jazzy asa. Pun si o bossa-nova ff cunoscuta a lui Jobim ... Meditacao ... adica ce fac eu acum .. :) ... Piesele sunt lucrate pe batrana mea clapa.

 

P.S. ZZ Top scrie pe mine ...

michel233_MEDITACAO.mp3

michel2233_Benson.mp3

michel2233_Benson_Negativ.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Bibi, m-ai uns la suflet cu "Blue Days"... :)

 

Michel, pentru o clipa m-am simtit din nou in Spania... :)...

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Yo!!!

Ma simt foarte ciudat... Caci vreau sa ma implic si eu in vre-un fel si n-as vrea sa va para anormal ca "vorbesc" numai cu michel2233, dar, mi-e greu sa vorbesc, asa neintrebat. A fost singurul care m-a provocat real si constructiv si sint convins ca nu-mi ia in nume de rau ceea ce spun despre cintecele lui, care de obicei sint foarte bune compozitional si intotdeauna aproape perfecte ca si sound [ma va contrazice aici - acum fiecare are trickurile lui si greselile pe care numai el le stie], dar au o tristete rotunda [de altfel foarte misto]. Asta e inventia mea. B) Plus ca in marea majoritate a posturilor in care se pune muzica, nu se pune nici o intrebare. Iar in cele in care cineva intreaba ca ce si cum si ce parere avem despre asta si aia, sint de obicei cintece despre care nu prea e nimic de comentat [adica sint multe de spus si nu stiu daca cineva tine cont de sfaturi, in general] [cu alte cuvinte sint slabe]. Adica, vreau sa spun, ca exemplu: ce e de comentat la un blues - poate tonul chitarii... Cred ca lumea in general vrea sa fie laudata si nu criticata in sensul rau si sigur ca atunci cind faci un cintec care tie ti se pare buricul pamintului, intotdeauna exista cineva caruia sa nu-i placa - si atunci ce-i de facut? Acum sigur ca-mi gasesc o scuza pentru ca nu vorbesc despre cintecele altora, dar asta-i situatia... si nu as vrea sa mi-o luati in nume de rau ca ma destainui voua si spun ce gindesc... deci:

 

michell2233

Insensatez ;):o;);):o mai am inca un cintec de jucat [play - ca sa nu fie confuzii] pe el. Frumos.

La Gheorghe mi-a placut orga :) foarte mult, in schimb chitara :o tonul e ok, dar iarasi legato e problema

Sigur ca putem vorbi si "in privat" despre cintece, dar vreau sa deschid drumul in a vorbi si despre cintecele tale intr-un fel sau altul - caci nu stiu de ce mi-e teama ca nu se va "lua nimeni de tine" :)

 

PS Acum ma intreb... daca cineva o sa se supere pe mine daca o sa spun ca:

- ce treaba are Spania cu bossa-nova, sau cu samba :) ? Si nu o spun cu rautate, ci mai degraba cu mihnire :D ... si asa putem continua subiectul la infinit... daca vreti... :(

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

... :) si ca sa fie totul perfect :) ... mai pun si eu o balada [doar ca a lui Tudor] :)

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

Yo!!!

Ma simt foarte ciudat...

leo2pop .. cam asteptam de mult sa spui ceva .. nu cred ca o sa se supere nimeni pentru ca te destainui ... Acum ca spui de Spania lui "Baumwolle" .. stiu de la el ca a vizitat Spania, cel putin asa am inteles .. probabil muzica asta .. hai sa-i zicem .. latino .. ii trezeste oarece amintiri .. pe de alta parte este adevarat ca multa lume nu stie ce-i cu samba sau bossa ... fado, flamenco ... ca sa enumar doar cateva din genurile muzicale de inspiratie (mai mult sau mai putin) folclorica .. nici eu nu am stiut cam multa vreme ce-i cu bossa-nova (am mai scris undeva ca este un ritm inventat) si dus oarecum pe culmi atunci cand a trezit interesul muzicienilor de jazz din America ... in fine ... sunt lucruri fascinante legate de istoria acestor muzici "salbatice" .. s-au inventat instrumente, perfectionat instrumente, reinventat instrumente sau tehnici de interpretare .. cred ca oricine are un pic de interes poate sa gaseasca acum o groaza de informatie despre muzica ... eu multa vreme nu am avut astfel de surse .. dar am fost curios, am intrebat si am primit raspunsuri .. asta ca sa ating si subiectul principal al problemei ridicate de tine ... fiindca chiar este o problema. M-am tot gandit si eu la o solutie ... imi este greu sa devin mai critic .. sunt si eu un user care-si pune cantecele aici pentru a primi critici .. nu stiu daca o sa mai am rabdare sau timp sa refac muzica facuta de mine pana acum dar pot sa tin cont pe viitor de sfaturile voastre .. stiu ca sunt multe de criticat la piesele mele, inclusiv "tristetea rotunda" cum spui tu ... nu prea o fac in mod intentionat ca sa fiu sincer, dar ... nu esti singurul care observa sau imi spune asta (in sensul rau) ... nu stiu insa cum sa fac sa ies din monotonia cu pricina... fiindca asta este totusi si o problema tehnica, de orchestratie, de dezvoltare a unei teme si asa mai departe. Sunt multe aspecte in compunerea unui cantec care nu tin neaparat de inspiratia de moment ... nu cred ca sunt multi care sa aiba brusc o idee de 3 minute sau 7.. sa auda un cantec intreg si cu versuri eventual ... de obicei majoritatea "aud" 4-8 masuri daca nu chiar mai putin.

Cu slide-ul de care zici la chitara .. uff .. chitara-i facuta pe clapa si nu am insistat niciodata prea mult sa reinventez tehnica cu pricina la clape .. gandesc ca un chitarist stie mai bine ce are de facut.

 

Fac o paranteza ... prima oara cand am inteles si eu ce-i cu ritmurile astea ... a fost cand am pus prima oara mana pe o clapa (penar .. ca puteam sa o port pe sub haina, asa de mica era) care avea 100 de ritmuri ... mai toata muzica este diferentiata de ritm si in stransa legatura cu masura (3/4 .. 4/4 ...) ... rock, hip-hop, funk, swing, soul, blues, vals, rumba, hora, sarba, manea ... sunt ritmuri specifice cu "balansuri" specifice ... si nu sunt chiar asa greu de invatat sau de retinut ... combinand ritmurile astea clasice deja .. se nasc stiluri de muzica mai complexe .. fusion de exemplu .. masuri compuse ... chestia asta deschide multe posibilitati in exprimare .. ritmul este cel mai important lucru pentru noi .. suntem condusi de ritm ... de la inima si pana la

fazele lunii ... zilele, secundele, valurile .. totul este ritm .. este ceva natural si demn de constientizat. Na ca acum ma confesez si eu ...

 

Daca vrei sa ajuti cu ceva aici intradevar, poti sa fi sincer cu tot ce asculti aici ... cred ca esti destul de matur ca sa depasesti momentul "mandriei" personale dar mai ales sper sa-l depaseasca ceilalti ... daca tu nu puteai sa faci asta .. nu postai gandurile de mai sus.

 

Am sa incerc sa-ti tin companie.

Am avut o propunere cu ceva vreme in urma ... revin cu ea poate atrage pe cineva totusi .. si anume .. autocritica ... de exemplu tu ma intrebi pe mine .. "de ce ai postat cantecul X? .. ce-ti place la el? .. ma inviti la autocritica .. Cred ca asta ar ajuta in primul rand sa ne cunoastem un pic mai bine intre noi, cei care am fost mai activi in sectiunea asta a forumului, sa lasam un pic garda jos, sa ne dam seama ce anume nu intelege cineva atunci cand compune sau interpreteaza un cantec ... si poate chiar sa aflam ceva povesti aflate in spatele cantecelor noastre ... Recunosc totusi ... ma tem de anumite atitudini rautacioase ...

 

Hai .. veniti si voi cu idei care sa faca locul asta mai util ...

 

Inchid cu o piesa facuta acum vreo 9 ani .. stateam la masa, mancam ... iar pisica mea care era micuta pe atunci .. avea un an ... a sarit pe clapa care era deschisa si a facut CU INTENTIE :) o secventa de cateva note .. am aruncat furculita cat colo si iaca .. cantecul de mai jos ... improvizatia este varza dar asta e .. si pisica-i varza.

 

mai pun si eu o balada [doar ca a lui Tudor] :)

imi place tare mult .. nu am ce sa critic la piesa asta ... vorbesc serios ...

... totusi, ca sa mai dreg busuiocul... mai pun acest cintec [yo!!!] caruia i-am scos partea vocala...

merge si fara voce ... si merge improvizat pe ea ... este un re major acolo destul de primitor :) nu cred ca se supara de niste note in plus ...

michel2233_Suzzy_my_cat_song.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Ok :)Baumwolle - nu e nici o problema.

Da, am fost destul de indignat - recunosc! Mea culpa!

Dar e un inceput bun.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.