www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bunaciunea Bunaciunilor :)


teckus
 Share

Recommended Posts

E bunicica tipa pe chitara. Iar ca femeie...ca oricare de pe la noi.

Btw, pentru cei care se cred valorosi pe rgc...n-ar fi exclus sa fie asa. Tot respectul.

Dar cand veti ajunge sa faceti un jam cu Santana sau orice alt nume mare, atunci cred ca sunteti indreptatiti sa faceti misto de fata ca e dezacordata sau cum o fi ea. Pana atunci stati cu picioarele pe pamant si demonstrati macar colegilor de rgc/pietei muzicale din Romania ca meritati aplauzele astora ca mine care s-au plafonat (sic!)

 

Asta se leaga si de un videoclip de pe youtube facut de unul super gelos pe Matt Rach, pustiul talentat, care saracu frustrat n-a stiut sa inventeze ceva nasol decat sa-i faca un videoclip defaimator.

......

Insa cu toate asta romanii au si vorbe intelepte gen "hai sa vedem barna din ochiul nostru inainte sa vedem paiul din ochiul altcuiva" sau "caine latra, caravana trece"

 

Aaaaa, si mai e ceva. La cat de putine femei-chitarist ajung la nivelul asta ar trebui sa ne bucuram, nu sa fim...porci (ca nu degeaba ne alinta femeile asa)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest Superman

canta bine arata bine se F*** bine :) dar tot mai tare e un baiat chitarist nu credeti? adica tonul modul de a canta hard cu spirit ... chiar nu imi palce apropo vocea ei e varza ooooooooofff sms =))

 

:)

 

atentie

ceva in genul asta e si ea cand nu e pe scena :)) adica totusi e fata :( Edited by Superman
Link to comment
Share on other sites

imi plac femeile..dar la ce femei frumoase avem in tara asta , nu inteleg ce bunaciune e urata asta...

 

Poate face muraturi bune, mai stii! :(

 

atentie
ceva in genul asta e si ea cand nu e pe scena ;) ) adica totusi e fata :1st:

 

Asta parc-ai altceva. Tonul e chiar reusit, priza dintre ea si chitara, la fel. Are si feeling si par lung, e roakerita in toata regula! :)

 

ce fel de ore, mai? :)B)

Nu cred ca avem bani macar de una (ora) cu ea. :)

Link to comment
Share on other sites

90% de pe forumul nostru nici nu se poate apropia de de nivelul la care canta gagica .. nmu stiu daca 20 % poate sa cante ca ea macar 4 masuri.

Nasol e ca ei nici nu-si dau seama :))

Link to comment
Share on other sites

Nasol e ca ei nici nu-si dau seama :))

 

Pare cateodata ca sunt prea critic , DAR daca nimeni nu le spune tinerilor cum stau lucrurile singuri nu se vor maturiza muzical niciodata , sau prea tarziu .

 

Nasol e ca ei nici nu-si dau seama , acest lucru este valabil si cu super talentele tinere , care trebuie inpinse de la spate ca sa faca ceva caci merita invetsita toata energia , si ei habar nu au ce talentati sunt .

 

Eu tot le repet si pe forum si in Timisoara la tineri mei prieteni , daca nu realizezi ceva pana la 25 de ani dupa acea nu se mai stie daca ai timp sa mai faci ceva cu cantatul.

 

Pana esti acasa la mama sa tragi tare si sa te lupti sa realizezi ceva dupa acea cand ajungi la casa ta nu vei mai avea timp de "experiente" chiar daca canti va trebui sa canti ptr bani si iar poti sa uiti de arta .

 

OK gata .

 

Sa ne povestesti cum fu ? in da States ..nu ma mai uit pe forum ca s-a terminat si filmul si maine ( azi) am planificat o excursie la talcioc daca este timp frumos , sa mai cotrobai heheh a-mi place la nebunie .

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Pare cateodata ca sunt prea critic , DAR daca nimeni nu le spune tinerilor cum stau lucrurile singuri nu se vor maturiza muzical niciodata , sau prea tarziu .

 

Nasol e ca ei nici nu-si dau seama , acest lucru este valabil si cu super talentele tinere , care trebuie inpinse de la spate ca sa faca ceva caci merita invetsita toata energia , si ei habar nu au ce talentati sunt .

 

Eu tot le repet si pe forum si in Timisoara la tineri mei prieteni , daca nu realizezi ceva pana la 25 de ani dupa acea nu se mai stie daca ai timp sa mai faci ceva cu cantatul.

 

Pana esti acasa la mama sa tragi tare si sa te lupti sa realizezi ceva dupa acea cand ajungi la casa ta nu vei mai avea timp de "experiente" chiar daca canti va trebui sa canti ptr bani si iar poti sa uiti de arta .

 

OK gata .

 

Sa ne povestesti cum fu ? in da States ..nu ma mai uit pe forum ca s-a terminat si filmul si maine ( azi) am planificat o excursie la talcioc daca este timp frumos , sa mai cotrobai heheh a-mi place la nebunie .

 

Sunt sigur ca toti de pe acest forum si nu numai ar dori sa stie sa cante super bine ... singuri, cel putin eu nus stiu ceilalti nu prea poti evolua decat pana la un anumit punct ... eu consider ca pentru un viitor bun de artist este nevoie de indrumare (ma refer la meditatii si ore cu profesori) ... iar in Romania nu stiu dak 50 % dintre pasionatii de chitara isi permit sa ia ore :-s

Link to comment
Share on other sites

Sunt sigur ca toti de pe acest forum si nu numai ar dori sa stie sa cante super bine ... singuri, cel putin eu nus stiu ceilalti nu prea poti evolua decat pana la un anumit punct ... eu consider ca pentru un viitor bun de artist este nevoie de indrumare (ma refer la meditatii si ore cu profesori) ... iar in Romania nu stiu dak 50 % dintre pasionatii de chitara isi permit sa ia ore :-s

 

Dar un metronom sau un drum machine ca soft pt. PC exista, modele pe internet sunt cu duiumul .

 

Vi se spune de 1000 de ori: exersati pe rand in ordinea dificultatii si a cunostintelor acumulate. Nu sariti sa cantati ce nu intelegeti.

 

Exersati pe langa exercitiile obligatorii de game si arpegii sau frazare.

 

Ia-ti un BT de blues ca-i lent si ai timp de "gandire", nu ai nici nu stiu ce melodie si progresii dubioas, e doar pe trei acorduri. Incearca sa aplici ceea ce ai invatat si incearca sa construiesti fraze cat mai simple dupa modelul liniei vocale de la blues ( adica cateva note ) si dupa un timp vezi/auzi ca nu suna nicicum si poate te trezesti si incepi sa cauti de ce nu suna... Asa incet ajungi la interpretare la expresivitate. Dupa ce ai studiat asa ceva poti trece la "viteze" mai mari daca te mai atrage sau pt. a face impresie cu cate un solo intr-un concert.

 

Bineinteles, nu numai blues trebuie exersat, dar de inceput este OK chiar daca nu suna a blues, incetul cu incetul va suna daca insisti si studiezi.

 

Asculti chitaristi de blues sa vezi cum fac, ce fac. Diferentele intre interpretari sunt mici, dar cu efect enorm.

 

Intre un super-chitarist si unul mediocru/bun, diferenta este minuscula, aici trebuie sapat. Ce face diferenta ?

 

Ritm, groove, pitch control (mai ales la bending) si timingul pitch-ului, vibrato si dinamica muzicala ( expresivitate )

Edited by Killahead
Prea important ca sa nu sara in ochi
Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a placut cum canta tipa, la jamul cu Santana de la NAMM (e clip pe YouTube) a cantat si mai bine, dar mai ales mi-a placut postul lui Arpi de mai sus, care ar trebui pus in rama si recitit zilnic, mai ales de catre mai tinerii nostri colegi in ale chitarei.

Ai zis-o bine Arpi, de aia am si editat postul! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Dar un metronom sau un drum machine ca soft pt. PC exista, modele pe internet sunt cu duiumul .

 

Vi se spune de 1000 de ori: exersati pe rand in ordinea dificultatii si a cunostintelor acumulate. Nu sariti sa cantati ce nu intelegeti.

 

Exersati pe langa exercitiile obligatorii de game si arpegii sau frazare.

 

Luati un BT de blues ca-i lent si ai timp de "gandire", nu ai nici nu stiu ce melodie si progresii dubioas,e doar trei acorduri. Incearca sa aplici ceea ce ai invatat si incearca sa construiesti fraze cat mai simple dupa modelul liniei vocale de la blues ( adica cateva note ) si dupa un timp vezi/auzi ca nu suna nicicum si poate te trezesti si incepi sa cauti de ce nu suna... Asa incet ajungi la interpretare la expresivitate. Dupa ce ai studiat asa ceva poti trece la "viteze" mai mari daca te mai atrage sau pt. a face impresie cu cate un solo intr-un concert.

 

Bineinteles, nu numai blues trebuie exersat, dar de inceput este OK chiar daca nu suna a blues, incetul cu incetul va suna daca insisti si studiezi.

 

Asculti chitaristi de blues sa vezi cum fac, ce fac. Diferentele intre interpretari sunt mici, dar cu efect enorm.

 

Intre un super-chitarist si unul mediocru/bun, diferenta este minuscula, aici trebuie sapat. Ce face diferenta ?

 

Ritm, groove, pitch control (mai ales la bending) si timingul pitch-ului, vibrato si dinamica muzicala ( expresivitate )

 

Adevarat :) No Comment !

Link to comment
Share on other sites

Foarte adevarat.

E mai usor sa spui ca e vai de ea, ce e asa interesant?....hai domnilor, ca le zice bine tipa, nu mai fiti masochisti si invidiosi. Si in plus are potential :)

 

Cred ca ai vrut sa spui "misogini".

 

Referitor la topic si mai ales pt cei carora nu le place: Ba, canta prost ma, are kitara dezacordata, paneaza praff, e naspa tipa, si cand te gandesti ca se mai si kca, deja ti se ia de tot... Ba baieti voi, daca stiti sa va f*****, de ce nu va f***** singuri? serios... si marcele... ai dreptate ma, nu canta nimic... da' lasa... da-i tu lectii, ca parca vad cum freci salamu pe sub masa cu okii-n monitor :)

 

 

Acum, si parerea mea... gagica buna (mi-ash rupe p***-n ea), canta bine, imi place... si cred ca pt orice kitarist, sa aiva una dasta ar fi o onoare :(

 

pt posturile lui Karpi si Raresh... :)

 

LE: marceleeee... ia d'aici sa plangi:

da-i tu lectii ma... ca io nu pot... si sincer cred ca ma las de cantat daca mai vad 2 videos cu ea :|

Edited by LORD-C
Link to comment
Share on other sites

Mai baieti, cu tot respectul, GROOVE, slap and popping, slide,double stop, pana, si atingere de femea aceasta sunt peste standardele ca lumea, are groove de rupe si HAIDE se vede departe la 1 km. ca femea are talent si a studiat mullt instrumentul si din consecinta...esperienta ...destula.

Eu sunt de acord cu cine zice ca da lecti la peste 90% din forum....si nu numai, este si bunicica fratilor!!

Vot: 8.9 :)

numai bine

Link to comment
Share on other sites

... oricum, in filmarea cu Santana se vede clar ca dl. Carlos S. este vizibil deranjat de cat de bine canta tipa.

Nu e prea placut sa fi bagat in ceata de o fata mai mult sau mai putin necunoscuta, cand tu ai vandut zeci de milioane de albume :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
... oricum, in filmarea cu Santana se vede clar ca dl. Carlos S. este vizibil deranjat de cat de bine canta tipa.

Nu e prea placut sa fi bagat in ceata de o fata mai mult sau mai putin necunoscuta, cand tu ai vandut zeci de milioane de albume :)

 

+1 LOOOL

Link to comment
Share on other sites

... oricum, in filmarea cu Santana se vede clar ca dl. Carlos S. este vizibil deranjat de cat de bine canta tipa.

Nu e prea placut sa fi bagat in ceata de o fata mai mult sau mai putin necunoscuta, cand tu ai vandut zeci de milioane de albume :)

 

:) eh..poate nu a vrut el sa iasa prea mult in evidenta :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.