www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lp Grosmann


tib
 Share

Recommended Posts

Salut! stiti ca am cumparat acel Les Paul de la Grosmann...acum 7 luni parca(nu mai stiu exact :) )...

 

>am observat ca s-au uzat piesele alea metalice de pe grif (nu stiu cum le zice..), coarda nu mai

aluneca pe ele asa usor, s-au "indreptat" cum ar veni, si bend-urile le fac mai greu... :)

 

spuneti-mi si mie ce tre sa fac....e aiurea...ma gandeam sa trec dupa vacanta pe la Grosmann, acum nu mai am timp fiindca plec din Buc.

 

nu stiu....se pot schimba metalele alea, sau trebuie tot griful?!

 

daca e sa schimb griful, unde as putea gasi unul de LP? partea naspa e ca griful meu nu e lipit (ca la alte LP-uri), ci e prins cu 4 suruburi si o placutza metalica p spate (cum are Fender cred);

 

asa ca....spuneti-mi si mie va rog....sa trec dupa vacanta pe la grosmann, daca imi schimba tot griful sau doar metalele alea, de unde stiu ca dupa alte cateva luni se duc din nou?!

 

multumesc anticipat... :)

Link to comment
Share on other sites

cam repede dupa sapte luni...nici la stagg nu mi s-au tocit asa repede.

dar poate nu e de la taste, poate trebuie doar sa cureti bine griff-ul cu ulei de lamiie si sa pui niste corzi noi.

Daca ai neck cu suruburi (bolt-on) e usor de schimbat, dar mai durabil (si cred ca un pic mai ieftin) e sa faci o retastare cu niste taste mai bune.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Chiar ar fi o idee sa le cureti nitel. Si neaparat sa schimbi corzile. Daca ai acelasi set de 7 luni e si normal sa ai problemele astea... :)

Link to comment
Share on other sites

da...s-au uzat in zona 12-14-15-17-19 (unde le-am folosit cel mai mult, bine-nteles)

 

nu sunt dezastruos de uzate dar sunt, pt ca deja parca m-ar impiedica, si metalul e lustruit in zona aia, dar ma deranjeaza ca opune rezistenta cand fac benduri si de-astea... cum sa spun...nu mai e comfortabil

 

am solutie din aia de grif, cu un soi de ulei, e Ernie-Ball...

 

corzi mi-am cumparat, dar am zis ca daca tot le schimb, poate schimb si tastele alea

 

mersi... :) las' ca o rezolv eu

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Tastele alea nu se schimba atata de usor pe cum crezi. O retastare se face o data la muulti ani, chiar si pentru o chitara 'cantata'. Corzile pe de alta parte se schimba o data la cateva saptamani (sau mai des, pentru muzicienii activi). Afla o chestie: un gat 'suporta' cam 2-3 retastari. Dupa care poti sa iei altu. Asa ca nu mai fi ciocan si pune mana si schimba-ti corzile alea. Ca dupa 7 luni, nici nu vreau sa imi imaginez cat jeg au pe ele.

Link to comment
Share on other sites

da...s-au uzat in zona 12-14-15-17-19 (unde le-am folosit cel mai mult, bine-nteles)

 

nu sunt dezastruos de uzate dar sunt, pt ca deja parca m-ar impiedica, si metalul e lustruit in zona aia, dar ma deranjeaza ca opune rezistenta cand fac benduri si de-astea... cum sa spun...nu mai e comfortabil

 

am solutie din aia de grif, cu un soi de ulei, e Ernie-Ball...

 

corzi mi-am cumparat, dar am zis ca daca tot le schimb, poate schimb si tastele alea

 

mersi... :) las' ca o rezolv eu

Pana la un anumit punct problema se poate rezolva prin renivelarea freturilor. Un lutier/mester poate face asta destul de usor daca are cunostintele si sculele. Retastarea este o solutie pripita si cum zice si MrJackson cu aplicablitate limitata.

Link to comment
Share on other sites

da...s-au uzat in zona 12-14-15-17-19 (unde le-am folosit cel mai mult, bine-nteles)

 

nu sunt dezastruos de uzate dar sunt, pt ca deja parca m-ar impiedica, si metalul e lustruit in zona aia, dar ma deranjeaza ca opune rezistenta cand fac benduri si de-astea... cum sa spun...nu mai e comfortabil

 

am solutie din aia de grif, cu un soi de ulei, e Ernie-Ball...

 

corzi mi-am cumparat, dar am zis ca daca tot le schimb, poate schimb si tastele alea

 

mersi... :) las' ca o rezolv eu

Acum te muti cu un spatiu mai sus , sa tocesti si celelalte ,

 

da e o performanta in 7 luni ? cred ca nu ai curatat corzile niciodata ?

 

NU MAI APASA ATAT DE TARE COARDA CA NU TREBUIE SA TRECI PRIN FREATBOARD !!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

schimba corzile... sigur nu ai cantat 24h/24h pe chitara aia... si oricat de slab calitative ar fi freturile nu ai cum sa le uzezi in 7 luni...

 

cu alte cuvinte .. mai bine schimba corziile alea ( care daca sunt cele cu care ai cumparat chitara sunt praf) sau canta si tu acordat cu un semiton mai jos sau mai sus ... astfel vei tocii urmatoarele freturi :))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.