www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cati Bluseri


Guest Wierdguy
 Share

Recommended Posts

Guest Wierdguy

Fratilor...vreau sa stiu...pur si simplu, cati oameni asculta blues de pe forum? Blues si chestii apropiate: surf rock, rock and roll rythm and blues, whatever.

Link to comment
Share on other sites

Fratilor...vreau sa stiu...pur si simplu, cati oameni asculta blues de pe forum? Blues si chestii apropiate: surf rock, rock and roll rythm and blues, whatever.

... vreo 15-20%.

Fã un pol dacã vrei, sau studiazã-le pe astea:

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=17166

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=17179

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

ma..orice chitarist ar trebui sa asculte sau macar sa fi ascultat 1 data in viata putin blues... adica...totu a inceput cu blues daca ma intelegeti :)

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
:)

Dezvoltã...

 

Pe scurt: rythm and blues a fost genul muzical cantat de negri prin anii 50-60(bo diddley, de exemlu). Peste cativa ani, genul si`a schimbat denumirea in rock and roll pentru ca rythm and blues suna outdated. A fost apoi preluat de albi..desigur, totul s`a intamplat in statele unite. Dezbatem problema mai tarziu, ca acum trebuie sa plec.

 

Multa sanatate.

Link to comment
Share on other sites

Pe scurt: rythm and blues a fost genul muzical cantat de negri prin anii 50-60(bo diddley, de exemlu). Peste cativa ani, genul si`a schimbat denumirea in rock and roll pentru ca rythm and blues suna outdated. A fost apoi preluat de albi..desigur, totul s`a intamplat in statele unite. Dezbatem problema mai tarziu, ca acum trebuie sa plec.

 

Multa sanatate.

Bine, dar ce facem cu Charlie Patton, Son House ºi Robert Johnson care au înregistrat blues în anii 30?

Link to comment
Share on other sites

da, au fost si inainte dar fenomenul a luat amploare prin 50.

... normal, dar din alte cauze, nu neapãrat datoritã muzicienilor sau genului respectiv. Pentru mine sunt la fel de importante înregistrãrile lui Robert Johnson în comparație cu ale lui Ike Turner (RIP).

Pentru noi discurile lor sunt istorie, nu conteazã câți oameni îl ascultau pe Johnson în bodegã ºi câți pe Turner în sãlile de spectacol.

Link to comment
Share on other sites

Pe scurt: rythm and blues a fost genul muzical cantat de negri prin anii 50-60(bo diddley, de exemlu). Peste cativa ani, genul si`a schimbat denumirea in rock and roll pentru ca rythm and blues suna outdated. A fost apoi preluat de albi..desigur, totul s`a intamplat in statele unite. Dezbatem problema mai tarziu, ca acum trebuie sa plec.

 

Multa sanatate.

 

foarte bine @Wierdguy felicitari , studieaza mai departe fenomenul e buna directia .Incerca si tu sa canti blues

 

 

Blues-ul e mama Muzici ....citat "Dinu Popescu vocalist in anul 1966 !! .(Mai tarziu a fost vocalistul trupei ClassicXX )

Link to comment
Share on other sites

Mai bagati unu in plus la blues.

Si inca inrait. Bag si cu muzicuta.

Chiar aseara am avut o cantare intr-un club in Satu Mare si am tras niste bluzane si cu chitara si cu mizicuta si cu voce bineinteles nu toate deodata. :)

M-am simtit bestial.

Blues-ul are ceva in plus fata de alte genuri zic eu - feeling - inainte de toate.

Norock

Link to comment
Share on other sites

pai si pe memphis slim, willie dixon , elmore james, Sonny Boy Williamson....ce faci cu ei ? ati uitat....de acolo incepe chestia...

dar trebuia sa postez doar un +1 ca era mai simplu :)

 

p.s. daca iti place o piesa blues si e super cunoscuta sigur a compus-o willie dixon :) (ex. i can't quit you babe , bring it on home - vezi led zepp ) :)

Edited by Burb
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.