www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Imaginea scenica


Guest mazdrunka
 Share

Recommended Posts

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest mazdrunka

Ma gandisem la faza cu pijamaua, dinainte sa scrieti voi.... deci se adevereste faptul ca nu sunt originala sau... ca a disparut originalitatea. :)

Cred ca mai frumos ar fi... in shuba :) desi nici aia nu se mai poarta?

ce parere aveti de imaginea Marilyn Manson?

Link to comment
Share on other sites

Manson e un produs genial. E un melanj de elemente tabu ce atrag atentia instant. In mod cert unul dintre artistii ce stiu foarte bine sa se vanda. Pe langa partea de imagine exista si un substrat destul de gandit. Versurile au referinte catre opere de arta , idei destul de pertinente, altele au mesaj social(antisocial). In nici un caz nu e un artist banal :)

 

Astept vreo 10 forumisiti minim sa vina sa imi explice ca dpdv muzical e 0 :).

Na ca m-am bagat in seamna si pe sectiunea de voce. Sa nu va vina idei.Eu nu cant :)

Link to comment
Share on other sites

imagine marilyn...stai asa ca tocmai l-am votat in "cele mai bune/proaste" voci masculine ca fiind vocea proasta #1 :) ...cat despre imagine...la fel de prost. imagine tare au rhcp

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Poti sa te urci pe scena si in curu gol... e vorba de concept. Daca ai un concept in spate pe care il sustii prin tzoale (nu intru in alte detalii acuma...). Pijamele mi se par foarte expresive pentru Firma...

Link to comment
Share on other sites

ok...cati dintre voi au cantat in pijama pe scena sau se gandesc serios sa faca asa ceva sau ceva asemanator in ideea ca vor avea (mai mult) succes?...huh?

 

in alte topicuri erati foarte revoltati ca se vand numa tampenii din cauza aspectului si nu a muzicii si acum...jos palaria in fata domnului manson

Link to comment
Share on other sites

nu comentez vocea domnului Marylin Manson

dar ca idee si imbracaminte este original si asa as dori sa apar si eu pe scena...

conteaza de gust si de cum vrei sa fii perceput, daca se potriveste cu genul.

multi or sa imi sara ca nu respecta un bun simt si ca este kitcsh (analog visual kei). problema lor, mie imi place si nu se va schimba cu nimic asta.

Link to comment
Share on other sites

hmmm.... eu sunt convins ca lumea vine la un concert sa asculte muzica TARE ca volum, sa mai auda 3-4 solouri in plus, o glumitza a vocalului, etc.

 

as sintetiza si as extinde putin... lumea se duce la concert in primul rand sa-si vada favoritii si apoi pentru atmosfera (care n-o poti crea ascultand CD-ul pe canapea)

So, inclusiv prezenta scenica, zic eu, face parte din atmosfera.

Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

hmmm.... eu sunt convins ca lumea vine la un concert sa asculte muzica TARE ca volum, sa mai auda 3-4 solouri in plus, o glumitza a vocalului, etc. sau asta mi s-ar parea normal... tot ce inseamna dans, sarituri, agitatie, tzacaneala a membrilor trupei, cu alte cuvinte show, trebuie sa vina din contactul direct pe care il au cu muzica in acele momente, nu sa fie repetat de acasa. parerea mea :)

 

Eu zic ca nu e chiar asa... cu imaginea asta... nu trebuie neaparat sa-ti repeti acasa 'show-ul', si aici deviem de la subiect.... dar nici nu poti sa stai cu spatele la public.... daca nu ar exista publicul, nu ai exista nici tu... si daca tu ai o astfel de atitudine fata de public, s-ar putea la un moment dat sa... se intrebe oamenii....'domne, da chiar asa..., eu vin..., apalud..., si ala sta cu spatele la mine????'. Daca te duci la concert doar ca sa asculti muzica, de ce mai vii la concert? Poti asculta muzica si acasa..., parerea mea.... La concert vii sa vezi omu' ala in fata ta, sa vezi cum simte, cum arata, cum se misca, ce zice.... sa comunici intr-un fel cu el... asta e tot farmecul concertului... deci... nu e tocmai frumos sa sfidezi publicul... tre sa-l canti si sa-l incanti. :)

Link to comment
Share on other sites

ok...cati dintre voi au cantat in pijama pe scena sau se gandesc serios sa faca asa ceva sau ceva asemanator in ideea ca vor avea (mai mult) succes?...huh?

 

in alte topicuri erati foarte revoltati ca se vand numa tampenii din cauza aspectului si nu a muzicii si acum...jos palaria in fata domnului manson

Pe la urma, in aparitiile tale scenice de pana acum, sau viitoare, cum te-ai gandit sa apari, ce atitudine crezi ca este mai potrivita pe scena ... sigur, ca artist, fiecare isi etaleaza cumva personalitatea pe scena, normal ca cineva imbracat in pijama cantand ca in "baie sub dus" nu poate starnii altceva decat rasete. Nu cred ca un spectator de muzica rock este chiar asa departe de genul de muzica de care vorbesti tu acolo, comercial, unde cu siguranta in spatele unui artist stau case de moda, stilisti, coregrafi ... adica afaceri mari de tot ... Perceptia unui simplu spectator difera de a unui artist ... am citit deseori relatari ale unor artisti foarte mari care sunt pur si simplu scarbiti de imaginea care sunt nevoiti sa o aiba pe scena, dar fac asta pentru public. Nu vreau aici sa incep sa categorisesc publicul, sa zic ce asemanari sunt, la modul general, intre publicul unui concert rock si al unui concert cu manele.... Din ce am vazut prin Vama anul asta .. hmmm. Eu unul nu ma astept si nu merg, ca si spectator, la un concert de muzica clasica sau jazz, sa admir imbracamintea sau imaginea artistilor, acolo muzica si gesturile specifice trairilor interioare predomina pe scena, in muzica rock insa pe scena trebuie multa miscare, forta, conditie fizica ... nu stiu sa zic ...altceva, este clar o industrie in spatele unui astfel de concert, mai ales in tarile dezvoltate. Atunci cand nu ai pe cineva in spate sa te promoveze este bine sa te gandesti singur si sa incerci sa intelegi cum functioneaza industria asta care noua, artistilor, in general, ne face numai greutati. Am un prieten foarte bun, solist vocal, cu un timbru al vocii deosebit, de la natura, cu o voce studiata si muncita, care poate canta aproape in orice stil ... totusi dupa o perioada de cantat cu o trupa destul de cunoscuta in Bucuresti si in tara .. acestia au spus ... ne pare rau, ai voce, esti tare .. dar ... nu ai imagine, nu ne pupam ... deci iata, este un element important in cariera unui artist, nu tine numai de gusturile noastre, ci de gustul publicului care din pacate este "educat" de altcineva. Oricat de personal/original esti ca solist, nu canti toata viata cu o singura trupa, asa pe gustul tau ... trebuie sa-ti croiesti mereu alte haine, sa te adaptezi. Nici eu nu stiu cum trebuie sa apar pe scena (e motivul ptr care urmaresc topicul asta) ... daca as mai urca pe scena ... cred ca m-as purta asa cum ma port mereu ... nu-mi permit "toale" si alte chestii, si as vrea doar sa cant, sa fierb acolo in sucul propriu .. nici macar nu simt nevoia sa ma observe cineva, as vrea sa stea toti cu ochii inchisi in sala ... dar ... nu este asa .. ochiul critic este mereu agil si egoist ... vrea sa-i dai totul ... si ultimul banut din pretul biletului. Eu unul stiu asta ...

Link to comment
Share on other sites

ma...nu stiu..acum daca lumea vede un artist (sa-i zic asa) mare ca manson facand tot felu de chestii care mai de care mai iesite din comun, ce crede fanu'/spectatoru? - "super cool". acum (urmariti bine) daca acelasi fan inrait manson vede o formatie mai putin cunoscuta, mai precis vocalu' facand aceleasi gesturi pe care le face si manson, ce-ar zice? - "ce penibil" (si s-ar amuza 2 luni pe treaba asta)...s-ar putea sa nu-mi dati dreptate, dar ganditi-va si voi un pic...si eu imi pun aceeasi intrebare ca si michel...cum dreq se asteapta lumea din sala sa arat pe scena?

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

hai să îmi dau şi eu cu părerea... tata îmi tot povestea cum asculta acum vreo 30 de ani muzică în cantităţi foarte mari, în mare parte ce prindea la radio (ilegal, bineînţeles) sau pe benzi de magnetofon. O idee pe care am preluat-o de la el, şi care mi-a rămas şi în ziua de azi în cap e că imaginea e un lucru prea puţin important.

 

Imaginaţi-vă că sunteţi pe vremea lui Ceaşcă şi nu aveţi cum să îi vedeţi pe artişti, ci doar să îi ascultaţi. Sau altfel spus, imaginaţi-vă muzica fără imagine, eu cred că pune un pic mai mult imaginaţia la lucru (într-un anumit fel). Da, sunt de acord că imaginea combinată cu muzica joacă un rol extrem de important (îmi vin în minte Jean Michel Jarre şi concertul Pink Floyd - Pulse), dar am vrut să abordez şi perspectiva cealaltă, adică.. cum ar "vedea" muzica un om care nu o poate vedea, ci doar o poate asculta.

Link to comment
Share on other sites

@need_weed: manson se imbraca cum vrea el. daca fanul X adora vestimentatia lui manson atunci lui ii va plaeca si o vestimentatie asemanatoara; si asta nu pt ca este manson ci pt ca este un stil anume, aparte de restu dar care respecta in linii mari niste idei.

 

in schimb daca ii place manson dar rade de altii se numeste PREFACATORIE. lui ii place manson pt ca deh..e manson..e rau si X e un pusti ratat si rebel...

 

e adevarat ca poate sa iti placa vestimentatia A si sa nu iti placa vestimentatia B (amandoua din acelasi stil). e ca in muzica..atunci cand asculti un gen muzical iti plac toate trupele cu toate melodiile? NU!! dar iti plac majoritatea

Link to comment
Share on other sites

hai să îmi dau şi eu cu părerea... tata îmi tot povestea cum asculta acum vreo 30 de ani muzică în cantităţi foarte mari, în mare parte ce prindea la radio (ilegal, bineînţeles) sau pe benzi de magnetofon. O idee pe care am preluat-o de la el, şi care mi-a rămas şi în ziua de azi în cap e că imaginea e un lucru prea puţin important.

 

Imaginaţi-vă că sunteţi pe vremea lui Ceaşcă şi nu aveţi cum să îi vedeţi pe artişti, ci doar să îi ascultaţi. Sau altfel spus, imaginaţi-vă muzica fără imagine, eu cred că pune un pic mai mult imaginaţia la lucru (într-un anumit fel). Da, sunt de acord că imaginea combinată cu muzica joacă un rol extrem de important (îmi vin în minte Jean Michel Jarre şi concertul Pink Floyd - Pulse), dar am vrut să abordez şi perspectiva cealaltă, adică.. cum ar "vedea" muzica un om care nu o poate vedea, ci doar o poate asculta.

Ai perfecta dreptate spyked88 ... suntem totusi, din pacate, prizonierii unei industrii formate din afaceristi care nu au nici-o treaba cu muzica si care pun accent numai pe imagine ... asta in zilele noastre, in prezent. In "underground" unde canta majoritatea dintre voi, live, se intampla inca lucruri frumoase ... dar daca o iei pe usa afara, daca incerci mai mult, daca vrei mai mult ... trebuie sa intri in industria asta nenorocita. Nu vorbesc prostii .. un alt prieten de-al meu .. si asta nu in Romania .. a fost primit la o mare casa de discuri impreuna cu trupa ... dupa auditia care a durat fix 16 masuri, le-a spus ... muzica este buna ... va promovez ... dupa care a ramas cu solistul/chitaristul trupei si ia spus ... scapa de baietii aia ai tai ... tu ai fata de business .. ceilalti nu .. daca o faci, te lansez .. si omul nu a vrut, si inca e un nimeni ... si are muzica super! Acum cateva luni intr-un studio din Bucuresti o trupa a tras o piesa super gandita, solo suparat, armonie, voce bestiala ... piesa a fost refuzata ca este prea complexa, nu e comercial ... am ascultat de curand piesa data pe post la TV ... nici macar un sfert din piesa aia nu a ramas ... ca sa mai zic de imaginea de pe sticla care era cu totul alta decat a trupei. Si eu mi-am cladit bagajul muzical doar pe auditii la radio, cate o banda obtinuta cu greu, stiu vremurile alea prea bine ... dar sunt vremuri care au trecut. Mi-am luat acum un televizor portabil, de buzunar ... aproape nu mai pot sa rup imaginea de sunet, vreau sa vad omul care canta ... iar asta cam pateste toata lumea. Sa nu inteleaga cineva ca militez pentru comercial ... eu protestez stand in casa, nemergand la acele concerte, inchizand televizorul cand vad mizeria care se intampla pe ecran, nu cumpar CD-uri comerciale ... vin sa va vad pe voi in "underground" ... chiar m-as bucura sa existe o solutie la toate astea, sa schimbati voi cu ceva mentalitatea, eu cred ca puteti.

Totusi nu uitati ... orbii nimeresc mai greu pe la concerte.

Link to comment
Share on other sites

ok..si eu sunt de acord dar daca ai posibilitatea de a ii vedea live..de ce sa vezi niste oameni banali cand se poate mai mult

 

acasa am destula muzica si nici nu ma sinchisesc sa iau clipuri sau altceva (imi dau prietenii)

 

dar din moment ce aici se discuta imaginea scenica eu credeam ca deja se subintelege ca muzica este de fooarte buna calitate, nu?!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Prima voce nu trebuie sa-si faca griji in privinta showului ... Trebuie doar sa stie sa capteze publikul .... sa stie sa transmita ceea ce cinta... sa simta... daca un Voca lnu stie , nu simte , nu viseaza ... acela nu face muzica... acela doar o reproduce si automat va deveni un produs de banda !! Produse de banda avem circa in tzara .. nu ma apuk sa dau exemple dar va trimit la un singur vocal ( cu gindul ) si o sa realizati ca omul " acela " a tinut o trupa !! Cu imaginea lui cu modul lui de a cinta... felul lui de a comunica cu Publikul care este cel mai important

E vb de N Covaci ......... Si nu se agita prea mult cu imaginea lui personala :):):) Acest om este un Vocal :)

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

din categoria anonymous quotes :) citisem o chestie: "sa canti ca si cum nu te-ar asculta nimeni". cred ca autenticul vine atunci cand nu faci miscarile/gesturile PENTRU ca se uita oamenii aia la tine si vrei sa dea bine.. ci pentru ca vrei sa le zici ceva, gesturile si topaiala sunt doar ca sa te ajute sa faci asta mai bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Magnitude

Imaginea scenica pentru baieti: make-up gotic sau de black depinde ce gen se canta, la fete : fond de ten, putina spuma de par , make-up normal.In ceea ce priveste hainele , solistu se imbraca cum doreste, sa se simta cat mai comod(sa nu transpire,sal jeneze) :) etc......In concluzie fi tu insati!

Link to comment
Share on other sites

Imaginea scenica nu ar trebui sa infatiseze niste oameni care se iau prea in serios.. nu fete incruntate sau mahnite.. acum nu zic sa fie niste ranjiti acolo.. dar sa se vada ca se simt bine facand ceea ce fac pe scena.. o parte din atitudinea aia o primeste si publicul cred.. si astfel pot avea mai mult succes :)

Mi-am dat si eu cu parerea, nu sariti pe mine.

Link to comment
Share on other sites

io vad altfel problema. in momentul in care asculti/canti/ai anumite preferinte muzicale asta se reflecta si in vestimentatia ta (intr-o oarecare masura) si atunci automat ca pe scena sa te imbraci/porti natural si in concordanta cu ceea ce simti. lucru valabil si pt muzica ta. atunci "pachetu"nu-i artificial

 

cineva spunea referitor la o poza postata de mine dintr-un concert ca daca vrea sa cante cu noi ii trebuie pantaloni de camuflaj. aia nu e costumatie de scena la noi ci e felul nostru de a ne imbraca. si se potriveste perfect cu muzica cantata de noi si cu ceea ce suntem.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.